Sarulesti - Sandulita

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Sarulesti - Sandulita

Mesaj de meo_mdc » 30 Mar 2011, 09:41

Salutari tuturor :-h Planuiesc o partida la Sarulesti-Sandulita week-endul acesta si as vrea cateva informatii daca a reusit cineva sa ajunga pe aceasta locatie in 2011 :

- care mai este taxa (anul trecut era 40) ?
- ce conditii de pescuit mai sunt (nr de scule etc.) ?
- platica merge la fel de bine ca anul trecut ?
- ce nade ati mai utilizat ? (in afara de clasicul benzar mix ,viermi,rame rosii,pufulete etc.)

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri si fir intins tuturor pescarilor in noul sezon **==
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 02 Apr 2011, 09:19

Daa.. In cele din urma am ajuns si la Sarulesti (cu trenul si apoi perpedes pana la Sandulita :) ). Vremea a fost ok , cu toate ca nu a iesit deloc soarele. Pe balta mai erau aprox 12 pescari. Am pescuit cu 2 undite : un bat de 7m si cu o lanseta la shefield la care am renuntat repede deoarece nu faceam fata sa dau cu amandoua ;) Pestele a mancat foarte bine si de la 10 :30 pana la 5 am prins 12 kg de platica la batul de 7 m. Am reusit sa aduc la mal si 2 exemplare mai frumoase,trecute de 1kg ,dar am si pierdut foarte mult peste datorita lipsei minciogului.
Ca nada (sper sa nu supar pe cineva ca fac publicitate) am folosit un Benzar Mix Competitie amestecat cu un TTX de la Profi , la care am adaugat putin lapte de porumb si o mana de viermusi pinky. Am dat cu viermusi albi si pinky plus rama de gunoi iar pestele l-am tinut pe vad cu 2-3 bulgari de nada aruncati la intervale de o jumatate de ora.
Pentru o prima partida pe anul acesta la Sarulesti ma declar foarte multumit si recomand cu incredere acest lac tuturor pasionatilor de stationar (si nu numai). Taxa (in zona Sandulita )a ramas tot 40 de lei si tin sa spun ca mi se pare o suma mai mult decat rezonabila avand in vedere densitatea de peste si frumusetea locului. Paznicul la fel de prietenos ,malurile la fel de CURATE. O sa revin cu siguranta in aceata locatie de cate ori va fi posibil , pana atunci toate cele bune si Fir Intins tuturor **==
Fişiere ataşate
sarulesti3.jpg
sarulesti2.jpg
sarulesti1.jpg
MLDD

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de carapavel florin » 03 Apr 2011, 17:38

mai va duceti ca as vrea sa merg si eu ?

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 05 Apr 2011, 13:14

De dus, sigur ca o sa ma mai duc , dar nu pot spune exact cand (in functie de servici).Oricum o sa postez aici o eventuala iesire.
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 06 Apr 2011, 09:43

Salutare. O sa atasez o imagine cu locul in care e permis pescuitul.
Aici ai cateva din regulile baltii :
- se pescuieste Doar de joi pana Duminica (personal nu am incercat sa merg in alte zile din cauza serviciului)
- taxa pe 2011 este de 40 ron, de la ora 6.00 dimineata pana la 18.00 - interzis pescuitul pe timp de noapte
- se pescuieste cu 2 bete/lansete shefield (sau un bat si o lanseta dupa cum doresti - pentru bete iti recomand o varga de minim 6 m )
- se pescuieste cu un singur carlig pe fir -montura clasica cu pluta; interzisa folosirea feeder-ului sau a altor monturi gen "bomba" etc.
- specii de peste : platica (f f f multa cu exemplare foarte frumoase), caras ,crap-ciortan,sturion etc.
- ciortanul si sturionul se elibereaza imediat si in cele mai bune conditii
- se pot retine 15 kg de platica desi, personal nu cred ca "deranjezi" prea mult daca ai o captura mai mare, deoarece se duce o politica de reducere a cantitatii foarte mare de platica din acest lac(platica care "incomodeaza" foarte mult pescuitul la crap)
Cam asta ar fi,in mare .Pentru alte informatii, nu ezita sa intrebi.
Toate cele bune!
Fişiere ataşate
Accesul in zona Sandulita
Accesul in zona Sandulita
Se pescuieste pe o zona relativ mai mare decat cea descrisa de mine,dar pestele merge foarte bine in arealul desenat
Se pescuieste pe o zona relativ mai mare decat cea descrisa de mine,dar pestele merge foarte bine in arealul desenat
MLDD

Avatar utilizator
nikusor
membru activ
membru activ
Mesaje: 70
Membru din: 25 Feb 2010, 23:00

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de nikusor » 06 Apr 2011, 17:07

se retine numai platica,sau si carasu :-?

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 06 Apr 2011, 17:27

Salut.
Se poate retine si caras. Doar ca intra destul de rar. In ceea ce priveste feeder-ul este permis doar la anumite competitii de stationar organizate pe Sandulita.
Personal , pentru montura Shefield folosesc :
- o pluta culisabila de 4 gr
- fir Sensas 0.14 Sinking(scufundator)- ce ajuta la retinerea liniei pe vad in cazul rafalelor
- cateva alice de plumb care sa echilibreze pluta la ultimul nivel - in caz ca este vant doar antena plutei ramane afara, nu este deplasata foarte mult de pe locul nadit si astfel este sesizabila cea mai fina trasatura - pluta culisabila punandu-se la orizontal sau scufundandu-se in functie de trasatura
- pentru aceasta zona recomand carlige subtiri cu tija lunga deoarece platica are tendinta sa inghita acul
Pe viitor (cand o sa am timp) o sa postez montura folosita de mine, pana atunci uite aici un oarece exemplu.
Fir Intins si va astept cu intrebari :-h
Fişiere ataşate
Model shefield.jpg
Model shefield.jpg (3.92 KiB) Vizualizat de 13521 ori
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 06 Apr 2011, 21:39

De ce nu? Poate facem si un peste impreuna. Pana atunci te astept cu informatii despre partida de maine.
Masina nu am :-S dar pot sa spun cu mana pe inima :D ca imi face placere sa merg cativa km si pe jos, in orice aer mai verde decat cel din Bucuresti.Toate cele bune !
MLDD

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de robert048 » 07 Apr 2011, 00:39

si eu as fi interesat de o partida la sandulita,sunt din bucuresti,militari.

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de robert048 » 07 Apr 2011, 21:38

am fost la sandulita,am prins 9,5kg cu un bat de 7m pe un vant greu de imaginat(nu imi mai simt mana)este foarte distractiv,mai ales daca dai de vreun caras la kil.platica are in jur de 500g.

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 07 Apr 2011, 22:39

Felicitari pentru captura.Cel mai important este ca te-ai simtit bine.Cred ca zilele astea o sa mai fac si eu o iesire acolo si o sa revin cu impresii + foto
PS : a intrat pana la urma ceva peste kg?
MLDD

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de robert048 » 08 Apr 2011, 15:41

nu a intrat nimic la mine dar a luat cineva un caras frumos peste kil,am inteles ca mai intra platica mai mare la cocolos.o sa incerc si eu data viitoare,oricum anunta ma si p mine cand vrei sa mergi poate mergem amandoi,0721764624.esti din bucuresti?

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 09 Apr 2011, 08:44

Am fost ieri cu niste prieteni la Sandulita.Cand am ajuns pe lac am fost la un pas sa ma intorc la Bucuresti,deoarece vantul batea extraordinar de tare(te dadea jos din picioare) si erau niste valuri de ziceai ca esti pe litoral @-) Am stat o ora nehotarat si in cele din urma am decis sa raman si am pescuit mai spre dreapta (zona dinspre ruinele bisericii) unde eram mai ferit de vant. Partida a fost una reusita, de la 11 la 4.30 am luat la batul de 7m 16 kg de platica,cea mai mare avand undeva la 800gr.
PS:roberto urmatoarea partida cred ca o sa o fac undeva in mai,deoarece de Paste merg pe alte meleaguri (sa urmaresc mustaciosii de pe Ebro :D )
Fişiere ataşate
zona.jpg
captura.jpg
MLDD

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de robert048 » 09 Apr 2011, 15:49

felicitari pt captura,dar vreun caras ceva?si ai incercat si la cocolos?

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 09 Apr 2011, 16:04

Multumesc.
Am prins doar platica,nu a intrat nimic altceva.Cineva de langa mine a prins o cega si cam atat.In ceea ce priveste cococlosul, intradevar mi-a zis nea Marin(cel cu taxa) ca in ziua in care ai fost tu s-a prins caras mare la cocolos, dar nu cred ca este un adevar general valabil.Pestele mare poate sa intre si la alte momeli,dar depinde foarte mult de distanta la care ajungi cu batul si de locul in care pescuiesti.Distanta relativ redusa pe care se poate pescui la Sandulita si galetile de nada aruncate de pescari atrag pestele mic (in general platica)in aceleasi locuri.De aceea, daca ar fi permis pescuitul la feeder, ar fi cu totul altceva.Data viitoare cand merg as vrea sa incerc un stil putin mai diferit: pe o lanseta voi pune un plumb de 10 in capatul firului si carligul mai sus in care am sa incerc sa pun niste pelete.Nu am pescuit niciodata cu pelete in acest lac si deocamdata caut sa vad ce sortiment ar fi cel mai bun pentru pestii de acolo.
MLDD

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”