doresc citeva informatii despre pescuitul crapului

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
rafi
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 17 Noi 2010, 19:14

doresc citeva informatii despre pescuitul crapului

Mesaj de rafi » 10 Apr 2011, 21:13

Incerc sa pescuesc la crap pe Olt,am mai multe nelamuriri cu privire la firul pe care este indicat s-al folosesc,cu momitor sau cu plumb,sa folosesc obligatoriu inaintas sau nu,ce numar trebuie sa fie acul.Ce momeala ar fi indicata:mamaliga,porumb,boiles,viermusi.Fiind curenti destul de puternici cum asi putea nadi.Stiu ca este o intrebare foarte generala dar pentru ca sunt incepator la crap ori ce informatie imi este de folos.Resoecte si fir intins la toata lumea. :) :) :)

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: doresc citeva informatii despre pescuitul crapului

Mesaj de sece4u20 » 10 Apr 2011, 21:19

daca ai citi nitel pe aici ai descoperi singur aceste raspunsuri. sau iti e lene sa cauti ???

Avatar utilizator
rafi
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 17 Noi 2010, 19:14

Re: doresc citeva informatii despre pescuitul crapului

Mesaj de rafi » 10 Apr 2011, 22:37

Eu doar am intrebat, nu cred ca am dat cu parul X-( ;) I-am intrebat pe cei care au bunavointa sa-mi raspunda,daca dumneata nu vrei nu este nici un fel de problema.Totusi fir intins si Respecte!!! :)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: doresc citeva informatii despre pescuitul crapului

Mesaj de gor965 » 11 Apr 2011, 18:06

rafi scrie:Incerc sa pescuesc la crap pe Olt,am mai multe nelamuriri cu privire la firul pe care este indicat s-al folosesc,cu momitor sau cu plumb,sa folosesc obligatoriu inaintas sau nu,ce numar trebuie sa fie acul.Ce momeala ar fi indicata:mamaliga,porumb,boiles,viermusi.Fiind curenti destul de puternici cum asi putea nadi.Stiu ca este o intrebare foarte generala dar pentru ca sunt incepator la crap ori ce informatie imi este de folos.Resoecte si fir intins la toata lumea. :) :) :)
In curent iti va fi greu sa pescuiesti cu momitor ! ...in cel mai fericit caz, daca gasesti o zona cu un curent mai lin, poti folosi cosuletele de feeder ! La fir, eu cred ca 0.35 e cel care-ti acopera majoritatea nevoilor unui astfel de pescuit...sta mai bine in curent si e suficient de rezistent ! In functie de specificul locului (butuci in apa , scoici, curent mai slab,talie mare a pestilor,pescuit din barca) poti folosii si fire mai groase (0.40-0.50). La carlige ti-as ecomanda marimi mai mari decat cele folosite la crap pe balta ...nr. 2, 1 si chiar 1/0 in anumite momente ! Momeala cu cel mai mare randament e mamaliga si boaba de porumb...ptr. ca selecteaza pestii, fata de momeala vie (rame , viermusi) ! De nadit ,poti nadii cu bulgari mari de nada amestecata cu pamant lutos , aruncati cu cativa metrii in amonte ! mai sunt metode de nadire da-s mai complicate...caramizi facute din pamant si seminte , lasate la uscat...saci de rafie ptr. cartofi incarcati cu grau si porumb si legati de copacii din mal sau aruncati cu o sfoara in apa !
p.s
Cred ca mai gasesti amanunte in zona de foum dedicata pescuitului pe Dunare si rauri !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
rafi
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 17 Noi 2010, 19:14

Re: doresc citeva informatii despre pescuitul crapului

Mesaj de rafi » 11 Apr 2011, 21:47

Multumesc foarte frumos pentru sfaturile primite. Respecte,si fir intins tie si la toata lumea **== Mai stept si alte parei :)

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: doresc citeva informatii despre pescuitul crapului

Mesaj de pescar_s » 12 Apr 2011, 11:36

In ce zona pescuiesti...? :idea: montirile si stilul de pescuit la crap pe Olt difera de la o zona la alta

Avatar utilizator
rafi
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 17 Noi 2010, 19:14

Re: doresc citeva informatii despre pescuitul crapului

Mesaj de rafi » 12 Apr 2011, 15:41

Pescuiesc intre Sibiu si Fagaras,mai exact de la Avrig pana la Arpas.Incerc sa pescuiesc la fund cu plumb si naditoare. :) Rspecte si Fir intins! :)

Avatar utilizator
adi.bogdan
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 27 Apr 2010, 16:07
Contact:

Re: doresc citeva informatii despre pescuitul crapului

Mesaj de adi.bogdan » 15 Mai 2011, 10:19

rafi scrie:Pescuiesc intre Sibiu si Fagaras,mai exact de la Avrig pana la Arpas.Incerc sa pescuiesc la fund cu plumb si naditoare. :) Rspecte si Fir intins! :)

si eu pescuiesc des in zona asta,mai ales pe baraj la oltet si arpas..abia astept sa se deschida sezonu sa bag vreo 3 zile de pescuiala.pe baraj la oltet sunt niste insulite. acolo nadesc din barca si plantez monturile tot asa...chiar in fata insulei e o zona in care oltu e mai calm indiferent daca e dat sau nu drumu la baraj..

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”