Barajele de langa Slatina

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Barajele de langa Slatina

Mesaj de sorinbv » 11 Apr 2011, 22:17

Sunt plecat din Slatina din 2003 si as fi curios daca prin zona(slatioara,arcesti, mosteni...) se prinde crap? am fost anul trecut pe acasa si am vazut pescari care prindeau doar salau. in vara asta, in concediu, vreau sa incerc sa prind si eu cativa mustaciosi. **==

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Barajele de langa Slatina

Mesaj de pescar_s » 12 Apr 2011, 08:15

Salut! In zona Slatina sunt trei locuri mari si late: la Mosteni in fata barajului(amonte),la Arcesti tot in amonte de baraj si locul preferat de mine-la intare pe podul olt dinspre Craiova faci stanga pe dig cateva sute de metri si te lasi in dreapta pe baraj,atentie la ce bete folosesti ca trebuie sa dai foarte departe cca 100-120m, sau dai plantat -cu ocazia asta faci si nadirea(boabe de porumb pregatite cum stii tu mai bine)iar in carlig poti folosi patratoi de mamaliga si cand zic patratoi insemna ceva de genu 20/20mm,sau boabe de porumb pe fir de par(Oltul nu stie de boilesuri).cam asta ar fi cu locuri de crap in zona Slatina-adica locurile cu sanse reale ;) fire-ntinse!

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Barajele de langa Slatina

Mesaj de sorinbv » 12 Apr 2011, 18:15

ms. eu stiam ceva si de malu rosu. la ultimul loc te referi acolo unde vine lumea la gratar imediat cum cobori digul?

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Barajele de langa Slatina

Mesaj de pescar_s » 13 Apr 2011, 07:54

sorinbv scrie:ms. eu stiam ceva si de malu rosu. la ultimul loc te referi acolo unde vine lumea la gratar imediat cum cobori digul?
Da asa este,mai este si MaluRosu si balta de la epurare, dar asta a fost odata,nu stiu daca sa mai prins anul trecut crap acolo,iar in legatura cu ultimul loc...da acolo este dar te lasi mai in aval inspre pod-pana in papuris.Acolo unde spui tu este curentul mare de apa si ti le ia la vale(mai ales cand da drumul la baraj). Dar daca dai stil feeder cu 30-40gr ai multe sanse sa prinzi si acolo(mai ales in momentul cand da drumul la apa)si dupa cum ai spus si tu locul nu e numai pentru peste <:-P o pui si de un gratar

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Barajele de langa Slatina

Mesaj de sorinbv » 13 Apr 2011, 21:49

cam pe aici, nu?
Fişiere ataşate
bbb.jpg

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Barajele de langa Slatina

Mesaj de sorinbv » 13 Apr 2011, 21:55

tu esti din craiova? sunt cumva lacuri cu plata si pe langa slatina? ce reguli au? dar nu cred ca merita sa mai si platesti cand ai atat luciu de apa **== **== **== :D

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Barajele de langa Slatina

Mesaj de pescar_s » 14 Apr 2011, 10:19

Cam pe acolo dar mai la vale pe peninsula cu verde pe harta,cred ca se poate intra si cu masina dupa cum se vede.Sunt din Slatina dar stau in Craiova,iar in privinta locurilor de pescuit cu plata in olt nu prea stiu ce sa zic,dar vezi la sectia concursuri,dupa cate am vazut organizeaza cineva un concurs pe o balta privata din Olt-dar sunt si aici in Dolj destule si nici nu e prea departe **== Fire-ntinse!

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Barajele de langa Slatina

Mesaj de sorinbv » 16 Apr 2011, 20:33

nada din ce o faci (asa in mare ca fiecare cu secretul lui), ca banuiesc ca treb sa fie cat mai naturala. pui arome sau ce?

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Barajele de langa Slatina

Mesaj de Allen Besnovich » 17 Apr 2011, 12:06

pescar_s scrie:Cam pe acolo dar mai la vale pe peninsula cu verde pe harta,cred ca se poate intra si cu masina dupa cum se vede.Sunt din Slatina dar stau in Craiova,iar in privinta locurilor de pescuit cu plata in olt nu prea stiu ce sa zic,dar vezi la sectia concursuri,dupa cate am vazut organizeaza cineva un concurs pe o balta privata din Olt-dar sunt si aici in Dolj destule si nici nu e prea departe **== Fire-ntinse!
Sal. Pe unde mai mergi la pescuit? Ma refer aici in judet (DOLJ)
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Barajele de langa Slatina

Mesaj de sorinbv » 18 Apr 2011, 20:14

cica merge bine carasul(buc. mari) dupa podul de cale ferata in jos **==

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Barajele de langa Slatina

Mesaj de pescar_s » 18 Apr 2011, 21:41

sorinbv scrie:Sal. Pe unde mai mergi la pescuit? Ma refer aici in judet (DOLJ)
Sal! La Ghercesti, au bagat acum trei saptamani crap cica 2-3t oglinda si romanesc,deja am prins cativa dar nu te lasa sa ai iei decat dupa prohibitie,da si caras mare din aia cat prinzi atata iei,balta e 30lei 24h dar merita ;)

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Barajele de langa Slatina

Mesaj de pescar_s » 18 Apr 2011, 21:58

sorinbv scrie:cica merge bine carasul(buc. mari) dupa podul de cale ferata in jos **==
Da stiu mai bine zis in gura Tesluiului mai la vale de podu de cale ferata,dai cu patratele( moi,mici sicleioase) de mamaliga.Iar in legatura cu nada pentru crap,ori unde ai fi pe Olt nadesti cu porumb aromat in functie de anotimp:primavara-capsuna,iar vara scoica si vanile.nadirea grea cu 10-12h inainte de a incepe partida,(dai cam 10kg de boabe preparate)timp in care bagi distractie la caras. Fire-ntinse sa aveti!!!

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Barajele de langa Slatina

Mesaj de sorinbv » 19 Apr 2011, 20:53

ms :) . daca te mai duci pe olt sa imi zici si mie ce ai facut.

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Barajele de langa Slatina

Mesaj de sorinbv » 01 Mai 2011, 22:10

nu ai mai fost pe nicaieri?

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”