Somn pe Siret?

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristi26_focsani
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 22 Mar 2011, 00:29
Localitate: Focsani
Contact:

Somn pe Siret?

Mesaj de cristi26_focsani » 22 Mar 2011, 01:11

Salutare tuturor pescarilor de pe acest forum,inclusiv moderatorilor!Sunt un tanar care vrea sa se apuce de pescuit,deci boboc in toata regula dar inarmat cu mult entuziasm din acela de inceput.Am citit cu mult interes posturile de aici.Ideea e ca in loc sa incep cu ceva mai usor,gen crap,ma tenteaza ideea de a intra "direct in paine" cu ideea somnului,o provocare mare.Sunt din Focsani,deci am Siretul aproape si tocmai de aceea deschid acest topic.S-a vorbit mult despre somn dar prea putin despre somn in Siret (sau poate nu am gasit eu topicul).Asadar va rog mult sa-mi spuneti,cei care ati pescuit in Siret:
1) daca credeti ca se gasesc suficiente exemplare in acest rau.Facem abstractie de partea Siretului de la varsarea in Dunare deci ne referim doar la Siretul propriu zis,tot ce urmeaza mai sus de jud Galati pana la Suceava.Apreciez enorm daca as auzi si pareri referitoare la judetul Vrancea,locuri gen barajele de la Ciuslea sau Padureni
2) unde credeti ca sunt premise mai mari sa fie somn (subliniez,am zis "sa fie",nu si "sa prind",deci ma intereseaza simplul fapt de a fi somnul ca peste acolo),in raul propriu zis sau in baltile adiacente care se formeaza pe langa rau?
3) in cazul zonelor de baraj cu dale am sanse sa gasesc somn?Sau musai trebuie sa vizez "angrenajul fund malos-salcii-salbaticie"?
Multumesc anticipat pentru primirea in randul vostru si pentru timpul acordat! >:D<

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Somn pe Siret?

Mesaj de miyagi » 22 Mar 2011, 01:40

3) in cazul zonelor de baraj cu dale am sanse sa gasesc somn?Sau musai trebuie sa vizez "angrenajul fund malos-salcii-salbaticie"?[in quote]
Nu am pescuit pe Siret insa din cate stiu eu barajele sunt niste amenajari cam la fel proiectate si executate si cunosc si eu cateva. Din propria-mi experienta stiu ca in zonele dalate s-au facut sistematizarile pentru diguri, iar digurile s-au ridicat dupa ce multime de utilaje grele au defilat la baza lor, mai exact pe fundul lacurilor. Fundul malos cum bine spui si nu numai ci si gropanele sunt practic inezistente. Singurele locuri unde ai putea gasi ceva similar lor ar fi in zona deveroarelor unde ajung si mare parte de depuneri si/sau vechile albii ale raurilor ce strabat fundul barajurilor. Altfel restul cum ai mai zis. Totusi daca are somn poti gasi puietul in mal. Daca ai dat de o moaca incearca si pentru a doua. Daca ti-a intrat si a doua insista ca s-ar putea sa ai o familie acolo condusa de o somnoaica sau doua si pui mai maricei ( somocari ). Atunci sa fi convins ca femela grupului isi duce puii in mal sa-i invete la vanat. Somnul iese cum se incalzeste apa de pe gropan ca incepe boistea la ciprinide, hrana majoritara si preferata de el.
Bine ai venit!
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Somn pe Siret?

Mesaj de Nelutu » 22 Mar 2011, 22:01

Din propria experienta, ca unul care am lucrat inainte de revolutie pe santiere de la hidrocentrale, mai precis hidrocentrala Portile de Fier 2, pot sa-ti spun ca, cel putin in aval de baraj, n-o sa fie fundul plat si malos niciodata. Acolo s-au aruncat buc. de betoane, fiare ramase de la armaturi, etc. In plus de asta, acolo va fi mereu curent puternic care va spala malul. Din fericire, curent puternic si obstacole in apa nu inseamna altceva decat pesti adunati in apa oxigenata din abundenta dar si un loc proprice ptr. somn sa poata vana. Din nefericire acel loc inseamna si multe agatatori!! Ca sa-ti dai seama despre ce vb. uite aici http://claudiufish.sunphoto.ro/foto_fis ... KKUXHAKZHQ

Avatar utilizator
cristi26_focsani
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 22 Mar 2011, 00:29
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Somn pe Siret?

Mesaj de cristi26_focsani » 16 Apr 2011, 19:16

Haideti oameni buni,va invit sa va spuneti macar parerea,nu musai certitudinile.Ca maine trece prohibitia si incepe distractia,cateva opinii ne-ar prinde bine tuturor...Incercati va rog sa atingeti cele trei intrebari propuse de mine,va astept cu interes postarile si reply-urile!Numai bine!

Avatar utilizator
dorys
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 18 Mar 2011, 21:19

Re: Somn pe Siret?

Mesaj de dorys » 15 Mai 2011, 20:45

incearca pe canalele de fuga de la baraje (daca mai ai loc de gardurile de lansete) si s-ar putea sa ai o surpriza
eu am prins somn si in coada barajului de la Beresti asta vara mai mult pe noapte

Avatar utilizator
c.boby
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 10 Iun 2011, 19:23

Re: Somn pe Siret?

Mesaj de c.boby » 10 Iun 2011, 19:41

este somn mare pe siret

Avatar utilizator
kabooom
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 18 Iun 2011, 12:09

re.

Mesaj de kabooom » 18 Iun 2011, 12:12

deviez putin de la siret daca ma puteti ajuta cu ceva .pescuiesc pe lacu snagov la somn sau mai mult moace .la fiecare somn pe care il prin investighez ce a mancat si in majoritatea gasesc raci. imi puteti spune si mie cum pun sau ce parte din rac trebuie pusa...? merge pus si intreg ? stima.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Somn pe Siret?

Mesaj de marian_popescu » 28 Iun 2011, 23:12

din pacate, nu am mai auzit sa se fi prins in ultimii ani somn mare pe Snagov. De la braconaj pana la deversari si barci cu sute de cai (am vazut una cu 5 CINCI motoare de 200 de cai fiecare, adica 1000 hp)...ai tot tacamul
auzisem ca in stlpii de sustinere ai unui ponton salasluieste un animal mare de tot. intepat de doua ori de acelasi pescar, fara vreo sansa sa fie dat afara. cel mai mare vazut de mine avea 8,5 kg, luat la trena, la voblerm mare, sinking

de doi ani nu am mai pus o coropijnita in carlig, nu am mai vazut dunarea, delta, dridu. mi se usuca sufletul dupa o iesire la somn. deja am inceput sa imi vand sculele speciale pentru somni mari, e tot mai greu. am innebunit acum vreo 6 ani cand mi-a rupt un animal fir de 0,5 in barajul deversorului de la Dridu. acum s-a ales praful...

apropo de pescuitul somnului in zona barajelor: in aval de diguri,unele baraje au o zona de protectie, constituita dintr-o succesiune de gropi, care variaza ca marime. dincolo de asta, e obicei pe zona de protectie sunt depuse deseuri de la constructia digurilor (placi, bolovani, fiare etc). din punctul meu de vedere, asta este cea mai potrivita pentru a gasi exemplare frumoase de somn
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
dragofish
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 27 Ian 2012, 10:46
Localitate: roman

Re: Somn pe Siret?

Mesaj de dragofish » 27 Ian 2012, 11:17

Salutare tuturor pescarilor de SIRET(care pt mine este un rau de suflet unde nu stii niciodata ce poti prinde si mai ales cat de mare este).are cumva,cineva informatii despre siret(zona neamt)?daca se mai prinde ceva si eventual locuri? multumesc anticipat

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: Somn pe Siret?

Mesaj de Zoran Wiener » 31 Ian 2012, 08:58

Salut Dragofish,
Ai putea te rog sa descrii Siretul pe care pescuiesti? Latime, adincime, pomi in apa sau pe mal, curbe, cam cum sunt barajele?

Somnii se inmultesc f rapid, nu-ti fa probleme ca nu mai este somn, de specia asta de peste nu se scapa asa usor. Ei se dezvolta cel mai bine in ape care temperatura trece de 23° si ajunge pina la 26° C pe o perioada mai indelungata (4 - 5 saptamini pe timp de vara e suficient). In zonele unde apa e mai rece, se dezvolta mai incet, cresc mai incet. De exemplu pe Rin rar cind vara apa depaseste temp de 24° si asta pe o perioada scurta (max. 2 saptamini). Sau prins o multime de somni de peste 2 metrii.

Pe Timis insa, apa se raceste si mai rapid. Are o latime de ca. 30 metrii si o adincime intre 3 si 5 metrii. Daca in octombrie apa in Dunare a avut inca paremi-se 13°, in Timis a avut 7° (din cauza ploilor reci de la munte). Si totusi si pe Timis se prind somni de 2 metrii.
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
dragofish
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 27 Ian 2012, 10:46
Localitate: roman

Re: Somn pe Siret?

Mesaj de dragofish » 01 Feb 2012, 08:10

salut zoran.sint constient ca este o specie ce se reface repede si ca(din punctul meu de vedere)siretul este un habitat mai mult decit prielnic(f salbatic,cu maluri inalte si abrubpte,o multime de copaci cazuti datorita defrisarilor si schimbarii cursului riului,numeroase gauri lasate de zecile de balastiere ce au fost pe maluri,etc)are cam 35 m latimea medie si o adincime 2-3 m cu un curet destul de puternic sa duca si plumbi plati de 150 g.pe mine ma ingrijora faptul ca datorita braconajului intens practicat(ancore,plase,curent) de taranii din satele pe linga care trece siretul,cel putin din cite stiu eu in ultimii ani nu am mai auzit sa se prinda exemplare frumoase(nu zic mari) din orice specie.dar cum speranta moare ultima si cu multa perseverenta(abia astept primavara :D ) cred ca-mi voi raspunde la aceste intrebari.
fir intins la toata lumea

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: Somn pe Siret?

Mesaj de Zoran Wiener » 01 Feb 2012, 11:22

Eu as plasa 4 monturi cu peste viu (pesti intre 25 - 35 cm), sau doar 2 cu peste viu si 2 monturi cu buchet de rime (15 - 20 de rime negre).
Cum plasezi monturile in apa, depinde si de pozitia de pe mal, de unde pescuiesti. Daca ai posibilitatea sa duci monturile cu barca, eu asta as face in primul rind. De pe malul pe care pescuiesti pe malul opus, iar acolo leaga monturile de copaci. Momeala sa stea ori la suprafata apei (unul din pestii mici), ori la 1 metru sub luciul apei, dar nu mai jos de 1,5 metrii sub luciul apei! Prea aproape de grund nu aduce atitea rezultate, iar daca momeala sta lipita de grund, somnii mari nu o pot lua.

Alta varianta e sa pescuiesti aproape de malul unde stai, in loc de plumbi poti folosi bolovani de 0,500 - 1 kg. Vei reusi cam 5-8 metrii sa-i arunci cu mina, e suficient. Apoi tragi monturile linga bolovani si ... astepti. Neaparat cu pluta de grund si forfac lung de 2,5 - 3 metrii!

Am descris totul pe pagina mea, chiar si lansarea monturii cu bolovan de pe mal (jos de tot pe pagina): http://www.pescuit-la-somn.com/metode%201%20-%202.htm

Pina la primavara vor urma si citeva video-uri pentru a putea explica si mai bine monturile.
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
baracuda_team
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 12 Noi 2012, 18:14

Re: Somn pe Siret?

Mesaj de baracuda_team » 25 Mar 2013, 18:43

Da cristi26_focsani..,exista somn pe Siret....si inca ce somn..;)...incearca la rame mari,lipitori,coropisnita sau la pestisor...

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”