Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bebe2011 » 13 Apr 2011, 22:48

Fiul meu este la pescuit,pentru o partida de 3 zile desi vremea este mai mult decat vitrega.Revin cu amanunte despre locatie si rezultate dupa.Toate cele bune si fir intins!

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bebe2011 » 17 Apr 2011, 14:27

Asa cum am promis revin cu detalii despre partida de pescuit pe care a facut-o fiul meu.Locatia Ghergheasa,42 ore in care a plouat non stop,vant,temp.2 grade noaptea si 7 ziua,4 lansete,nici un tac.A doua iesire fara rezultate,ori e foarte frig,ori trebuie sa ma astepte si pe mine sa ajung acasa ca sa-i impartasesc ceva din experientele unuia mai batran :)) Fir intins si sa auzim de bine!

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 20 Apr 2011, 18:10

bine v am gasit...ieri 19.04 am fost cu un prieten la o partida de pescuit pe branesti 3,o balta care cred eu are ceva potential.taxa este de 50ron si ai voie sa pescuiesti cu 3 lansete (undite).eu am dat cu lanseta la pescuit, peste se poate retine 6 kg si crapul se poate retine peste 0,5oogr,toate astea sunt scrise pe spatele bonului dar este f pacat ca se da voie sa se retina ciortan asa mic...asta e,balta este propietate si fiecare face cum crede de cuviinta cu bunul sau.am pescuit de la 8:30 dimineata pana la 19:30 si am prins impreuna cu prietenul meu 10kg caras+crap.marimea medie a carasului =palmas,crap am luat 2 bucati una la 1,8kg si una la 2,1,cam apropiati ca marime.am dat la forfat cu 2 ace,momitor f plumb doar arc (marca proprie),am nadit doar pe momitor cu mamaliga amestecata cu TTX (am un stil mai al meu) asta ca nada si ca momeala am dat cu rama cu vierme,vierme cu pufulete...ce sa zic...am fost multumit vis a vis de timpul care a fost (inorat si a batut vantul nonstop).duminica de Florii sa prins crap mult mai bine ca ieri,prietenul meu a luat 4 ciortani in jur de 2kg fiecare si amai scapat unul putin mai mare...o sa mai merg acolo plus ca este langa padure si e super misto.(nu am dat pe partea cu padurea,cu satul)...fire intinse si sanatate maxima **==
bebe2011 scrie:Asa cum am promis revin cu detalii despre partida de pescuit pe care a facut-o fiul meu.Locatia Ghergheasa,42 ore in care a plouat non stop,vant,temp.2 grade noaptea si 7 ziua,4 lansete,nici un tac.A doua iesire fara rezultate,ori e foarte frig,ori trebuie sa ma astepte si pe mine sa ajung acasa ca sa-i impartasesc ceva din experientele unuia mai batran :)) Fir intins si sa auzim de bine!
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Crownyboy » 20 Apr 2011, 23:47

Luni 18.04.'11, Valea Vlasiei( nu Moara Vlasiei), balta de stiuca, 2 marlite pina intr-un kg eu si 2 tovarasul meu in trei ore pescuit din barca. Taxa 50 lei/12h(taxa pescar+barca), balta foarte frumoasa cu padure pe o parte, bradis foarte mult si sus deocamdata, nu s-a lasat.

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Crownyboy » 25 Apr 2011, 13:16

La Periboina a fost cineva anul trecut in vara,toamna? Se poate trece cu masina pentru de primul pod cel de la Grindul Chituc pentru ca in primavara era inchis de catre cei de la Apele Romane.

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 29 Apr 2011, 20:51

salutare...salutare....astazi am fost la o partida de pescuit pe fundulea 7,auzisem ca sa populat cu salonta in27.04 si chiar asa este pentru ca se prinde numai caras de 10cm lungime si salonta la 2-2,5kg.atat se prinde.inainte sa postez aici comentariul meu am vizionat putin un alt site de pescuit'si am vazut cum se minte cu nerusinare...fratilor nu exista sa iei acolo 8kg caras si 13kgcrap...eu (Dumnezeu imi este martor.daca va mint,sa nu mai prind peste) am luat exact 12 carasi +1mai maricel si toti nu aveau 1kg,langa mine a luat un om 4 salonte si un altul 2 la fel...din cate am auzit de la ei venisera pe la 4dimineata dar pana in pranz au plecat si nu stiu daca de buna voie...este un baietas care se plimba non stop pe malul apei si se uita cine prinde.daca ai prins vine la tine si se uita in juvelnic intr un fel de parca nu a mai vazut peste...nu zic ca nu se prinde,se prinde doar ciortan pana in 2,5 kg,eu am dat cu 5 bete si am avut senzori dar numai ca azi nu au cantat si mau lasat sa admir peisajul.asta e si motivul din cauza caruia am belit ochii pe la vecini...si sa nu mai credeti ca se prinde la boaba pe fir de par...o mare prosteala,tot ciortanul care se prinde mananca numai la rama ,exclus vierme,pufulete,porumb de diferite arome,eu ,nebunu de mine am incercat si la bile si la pelete...cred ca o sa le mananc eu pana la urma si am vazut cum este si cu pozatul pestelui si postat pe site-uri ...vis a vis de mine pe malul celalalt era un domn care a stat la pozat cu doi ciortani (poza o facea baiatul de care am pomenit)...ptr mine a fost o zi f proasta,am ajuns pe balta la 8:45 ptr ca am lucrat de noapte,aveam in vizor un loc de care imi spusese un prieten,auzisem si de populare...bla bla bla fir intins celor ce vor ajunge pe aceasta balta si nu numai...cu respect **==
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Laurentiu » 29 Apr 2011, 22:37

Pe mine ma amuza experientele astea ale voastre cu Fundulea indiferent de numar.. :))
De un an jumate se tot spune pe toate topicurile sa nu va aventurati cu bile sau pelete la balti care se populeaza periodic cu ciortan dar voi va credeti mari pescari de competitie si dati cu fel si fel de bile sofisticate, pe deasupra ajungeti pe balta la ora 9 dimineata si vreti crap cand el daca mai trage o ora si apoi intra in menopauza, mai ales pe 7 si 2 unde sunt baltile mici si apa daca are pe mijloc un metru jumate. Cine mai prinde sporadic pe ici pe colo dupa ora 11 se poate declara norocos.

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 30 Apr 2011, 10:52

sunt dator cu o explicatie si imi cer scuze ca degeaba am belit ochii pe garla ca nebunu si daca tot am comentat ce faceau ''vecinii'' mei nu am notat si ora...unul din ''vecinii'' de care am pomenit,cel cu 4 salonte luate,doua lea luat efectiv dupa ce am ajuns si m am instalat,la fel si tipul care era cu el,care a luat 2buc si el lea luat ladupa ce eu am ajuns acolo...si altul de vis a vis a luat pe la ora 14 cand ploua chiar binisor...dar ce mai conteaza?faptul e consumat...si cu tot respectul ptr dl Laurentiu,sa stii ca bilele si peleti le am bagat ca le aveam la mine ,in masina la un loc cu tot arsenalul si le am folosit cu gandul ca poate o da un crap mai rasarit in ele,de unde sa stiu ca ala care il baga,este tot pestele care exista in garla aia plus carasul...nu am stiut asta ptr ca eu nu frecventez baltile fundulea,exceptie face Gostilele care nu exista termen de comparatie cu foarte multe balti,in schimb dumneavoastra le cam stiti din cate vad dar din citite de acum 1,5 ani...imi rezerv dreptul de a nu comenta asta si ca tot a venit vorba si fara sa fac reclama inainte de florii cu o saptamana am fost la americanu pe 8 si am luat 13kg de caras frumos si in comentariu am scris ca nu o recomand ca nu stiu nimic de ea.in schimb domnia voastra cunoaste aceste balti din analele istorice...cu tot respectul cuvenit mai mergeti prin zona...va doresc numai bine si fire intinse tuturor ---<>< **== P.S. ma bucura f mult faptul ca exista oameni care se implica.numa bine
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Laurentiu » 30 Apr 2011, 11:39

Nu trebuie sa fi ironic pt faptul ca te-am intepat ca ai facut o greseala de incepator. Baltile alea chiar le cunosc ca pe propriul buzunar de vreo trei ani incoace de cand au fost subinchiriate de diversi de la cel poreclit americanul. Nu ai ce crap mare sa cauti cu bile pt simplu fapt ca nu este mai mare de 5-6 kg si nu este invatat cu bile.

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 30 Apr 2011, 14:37

scuzati mi rautatea dar nu am facut o greseala de incepator.am spus si ma repet...am folosit bilele si peletii ca le aveam la mine.atat si nimic mai mult,nu m am dus pe f 7 sa dau la asa ceva...momeala pe care eu o folosesc pe acest gen de balti este vierme-pufulete miere-vierme si in 85% din cazuri prind peste si chiar crap...crapul care il gasesti acum pe majoritatea baltilor in care se populeaza in fiecare saptamana este crescut in eprubete si este asemanator cu cel de acvariu pe care il ajutam noi sa se reproduca si care exista ptr a fi priviti,asa este si crapul de acum...si de suparare dle Laurentiu data viitoare voi merge pe tancabesti 2,acolo chiar poti pescui pesti adevarati...voi revenicu amanunte despre partida. ---<>< si multa sanatate
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
marin_cristi1975
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 30 Apr 2011, 14:50

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de marin_cristi1975 » 30 Apr 2011, 15:00

Margescu Romeo scrie:Unii nu au timp sa meaga in fiecare duminica la pescuit.dar ar fi fericiti sa afle de la cei ce au fost,unde au fost si ce au facut. Propun sa se numeasca '' Unde am pescuit ,,

buna ziua
pe data de 28.04.2011 am fost la pescuit la balta sulimanu
mai mult la testat balta decat la pescuit
caci am ajuns pe la ora 17 , am vb cu paznicul Jake si nea spus ca ne lasa la pescuit daca il cinstim, sa pescuim si noi cu cate o undita
voiam sa pescuim 1 - 2 ore maxim si sa ne intoarcem la bucuresti , in fine am scos unditele si am aruncat
dupa o juma de ora de prins carasel si rosioara cat palma
la viermusi, a dat un crap de vreo 4 kg, iar dupa 10 min unu de vreo 2 kg
ok zic e supr balta hai sa mergem si sa venim luni la prima ora
in stg noastra erau 3 insi care aveau cel putin cate 5- 6 bucati dastea de fiecare
pana sa ne pregatim de plecare a venit Jake cu 3 insi dupa el sa ne zica , ca trebuie sai mai dam bani daca vrem sa luam crapii, am zis ok platim un bon dar nu a mai vrut si la luat pe cel mare si la aruncat in apa
deci daca mergeti mare atentie este un nemernic pus numai pe spaga
daca platesti bonu nu e de ajuns tre sai mai dai si peste ca sa poti sa iei un peste doi acasa altfel vin 4- 5 insi si te forteaza sa le lasi pestele
mentionez ca pestii erau deja in portbagaj pt ca voiam sa plecam si nea zis ca iam furat nea umblat in masina si la luat
concluziile puteti sa le trageti singuri

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bebe2011 » 30 Apr 2011, 17:10

Pe nici o balta crapul nu este obisnuit cu bilele daca nimeni nu va incerca la aceasta momeala.Dar daca se va risca in mod constant cu siguranta va incepe sa manance si atunci ceilalti vor deveni simplii spectatori si eu cred ca bucati la 5-6 kg nu sunt chiar la indemana oricui!Nu sunt un admirator al baltilor Fundulea dar asta nu inseamna ca nu respect pe cei care, neavand alte posibilitati,pescuiesc acolo si unii o fac cu rezultate demne de invidiat, asa ca va urez fir intins si amatorilor si celor de competitie!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Laurentiu » 30 Apr 2011, 21:55

bitza35 scrie:ssi de suparare dle Laurentiu data viitoare voi merge pe tancabesti 2,acolo chiar poti pescui pesti adevarati...voi revenicu amanunte despre partida. ---<>< si multa sanatate
Misto asta! :))
Tu nu stii nici macar cat e taxa sau regulamentul pe tancabesti 2 si deja stii ca sunt pesti adevarati si te si vezi cu ei in juvelnic... =))
Fir intins!

bebe2011, tu ai dreptate, dar cine sta sa faca experiente si sa piarda timp si bani numai ca sa-l invete pe crap la bile intrun loc unde sigur il pacalesti la porumb?
Nu-i mai bine sa de duci sa dai la o momeala consacrata pe balta respectiva si sa ai o partida de pescuit reusita, decat sa stai cu bilele pe carlig degeaba? Sunt si ieftine al naibii bilele astea ca sa faci experimente....

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 30 Apr 2011, 22:41

in loc sa face-ti misto mai bine ma-ti ajuta cu ceva detalii ca sa mor io daca nu sunteti tare rau,pe bune nu glumesc,dar lasand gluma si mistoul deoparte o sa vedeti ca am ambitie si vis a vis de faptul ca am cerut ajutorul in legatura cu tancabestiul am facuto ptr ca am fost acolo ultima data acum 3ani...nu vi se pare normal sa fac asta?apropo am 36 de ani si am ceva experienta in pescuit,nu sunt de competitie dar am fost impreuna cu pescari mai in varsta ca mine si cand vedeau ce recitale dadeam...vorbeau singuri...asta ca sa nu mai zic ca atunci cand am fost pe f 8 ,dupa mine au venit 2 oameni in varsta cu un taxi si au pescuit cre ca vreo 5ore si au luat 6carasi,eu aveam aproape 7 kg la ora aia...dupa ce au vazut ce luasem io si-au facut cruce si au plecat de pe balta...bulan bulan dar tre sa le mai si ai...poate ma ajutati cu ceva info ptr tancabesti2 ca de glumit glumim,banii ii dam si se duc dracului ca peste ioc...sanatate maxima si fir intins
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Laurentiu » 30 Apr 2011, 22:55

Sincer nu recomand Tancabesti 2 deoarece costa 80 lei/zi 5 kg peste si ce e mai mare de 4 kg se elibereaza plus ca daca vi cu sotia sau copilul, mai platesti inca 10 lei. Atentie ca la juvelnic e control strict, nu merge cu fofarlica. Eu pe unde ma duc prefer sa respect regulamentul decat sa ma fac de bascalie pt un baboi in plus.

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”