Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
salau45
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 21 Apr 2011, 15:09

Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de salau45 » 21 Apr 2011, 15:18

salut prieteni

de foarte mult timp barajul de la Mihailesti de pe raul Arges este batjocorit si braconat la lumina zilei si fara nici un fel de jena.Se pescuieste cu plasa zilnic mai ales pe lacurile formate la intrarea raului in baraj,cat si pe baraj direct.In plus se percepe o taxa de 30 ron/zi de catre cei care baga plasele sub pretextul ca lacul este in grija lor.
avem nevoie de suportul vostru pentru a pune capat sau macar a-i mai speria pe acesti "domni" ,este foarte urat ce se intampla mai ales ca politia locala stie foarte bine ce se intampla.

astept sugestiile si parerile voatre ,cum ne asternem..asa vom pescui! **==

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de Laurentiu » 21 Apr 2011, 17:38

Eu le arat permisul anpa si nu maraie de taxa. Evit sa intru in conflict cu ei pt ca in general ma duc singur si nu am chef de bataie sau stricaciuni la sculele mele sau masina.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de florentiniuga » 21 Apr 2011, 20:19

Asta e cea mai grea parte pe care as vrea sa nu fiu nevoit niciodata sa oa explic dar din nefericire...
Indiferent ca e Gigi Stefan sau Lodi, luciul de apa al barajului este concesionat pentru exploatare piscicola. Asta presupune o activitate comerciala bazata firesc pe profit. Este populat din cand in cand cu puiet si se recolteaza ce a ajuns la dimensiuni comerciale. Stiuca, salau, caras, fitofag, crap, orice se cere la piata. Pescuitul este un serviciu suplimentar pe care il ofera, "tolerat" in timpul activitatii de recoltare. Nu pot fi numiti braconieri angajatii societatii si nici nu poate fi obligat concesionarul sa renunte la exploatarea piscicola in favoarea pescuitului sportiv sau de agrement. ...din pacate!
Atitudine trebuia luata cand au inceput concesionarile amenajarilor Hidroelectrica.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
salau45
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 21 Apr 2011, 15:09

Re: Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de salau45 » 21 Apr 2011, 20:43

salut Florentin
trist ce spui :-S ~x( ,ne paste un viitor sumbru,cu multe campionate de pescuit la PETuri

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de Laurentiu » 21 Apr 2011, 21:39

Din cate stiu eu, acumularea Mihailesti-Arges nu mai este administrata de asa zisul ludi braconierul, ci a trecut in patrimoniul Apelor Romane. Ca vin ciorile alea si colecteaza taxa, asta e altceva...
Cum iti explici ca nu ma taxeaza cand le arat permisul A.N.P.A?

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de LARY » 21 Apr 2011, 21:57

Daca ne stringem 200 de insi si le explicam cu frumosu la baieti cu taxa ca ai ia mama dracu si daca mai vin cu cerseala dupa bani ai cautam pe acasa sa rezolvam problema asta altfel............
Da cu cine sa faci o razie dasta ca nu se baga nimeni si totusi e o solutie sai mai cumintim pe fraieri astea putin.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
salau45
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 21 Apr 2011, 15:09

Re: Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de salau45 » 22 Apr 2011, 09:38

voi intreba sapt viitoare la ANPA ca sa stim exact situatia lacului,apoi daca cea mai simpla solutie de a-i intimida fara scandal sunt permisele de pescuit...atunci 30 sau 50 ron cat costa viza pe un an este un efort chiar insesizabil.

salutare

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de gor965 » 22 Apr 2011, 10:26

Trebuie stiuta exact situatia acumularii de apa...daca e concesionata sau daca este apa naturala pe care s-a emis o licenta de piscicultura si acvacultura !
p.s
Ptr. banii incasati se emit chitante ? :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de misu_sipanu » 22 Apr 2011, 11:29

George,hai sa fim seriosi,da mi adresa ta de posta si ati trimit 20 de chitantiere cu facturier cu tot.Pacat ca nu mai sunt centre de maculatura as fi departe :)) .Nu asta e problema,am mai intrebat si eu in dreapta ,stinga si desi e vorba de alte amenajari,toate au ca activitate de baza la concesionare.......piscicultura si recoltarea pestelui,ca suntem tolerati noi pescarii e un privilegiu de care trebuie sa ne bucuram sa dam din coada cind apar pe balta taxatorii.Cartile au fost facute de la inceput cind s au fixat termenii concesionarii si............perioada.
ps.nu stiu nimic despre Mihailesti,dar ati spun o perioada de concesionare pe o ,,bucatica,, din Siutghiol...99 ani @-)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de gor965 » 22 Apr 2011, 11:31

Eu intrebam de chitante ca sa vad daca se emit in numele unei firme, pe care ulterior s-o verifici daca detine licenta !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de Laurentiu » 22 Apr 2011, 12:17

gor965 scrie:Eu intrebam de chitante ca sa vad daca se emit in numele unei firme, pe care ulterior s-o verifici daca detine licenta !
Nu, nici vorba de asa ceva, e o intrebare fara sens..nu-ti elibereaza chitanta nici pe unele balti renumite daramite aici... :))

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de gor965 » 22 Apr 2011, 17:10

Laurentiu scrie:
gor965 scrie:Eu intrebam de chitante ca sa vad daca se emit in numele unei firme, pe care ulterior s-o verifici daca detine licenta !
Nu, nici vorba de asa ceva, e o intrebare fara sens..nu-ti elibereaza chitanta nici pe unele balti renumite daramite aici... :))
Pai inteleg ca asta nu-i o balta privata unde sa stai la cheremul patronului...daca nu emit chitante e clar ca e ilegal totul !Daca sunteti pe domeniul public si vin aia cu taxa, sunati direct la 112 ! Pe apele naturale pe care se emit licente de pescuit industrial doar ANPA are dreptul sa emita pretentii ptr. plata permiselor de pescuit sportiv !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de eden » 22 Apr 2011, 17:32

LARY scrie:Daca ne stringem 200 de insi si le explicam cu frumosu la baieti cu taxa ca ai ia mama dracu si daca mai vin cu cerseala dupa bani ai cautam pe acasa sa rezolvam problema asta altfel............
Da cu cine sa faci o razie dasta ca nu se baga nimeni si totusi e o solutie sai mai cumintim pe fraieri astea putin.
daca dup-aia mergem in grup de 200 de insi la pescuit poate e ok... altfel, îţi zic din experienta ca nu e natie mai razbunatoare decat cea ciocolatie...
nu vreau să par rasist si nici las, dar am un prieten cu 2 buzunare cusute la burta pentru ca si-a aparat femeia de 2 specimene... şi dupa ce i-a pisat de i-au mers fulgii l-a intrebat un pitic de cât e ceasu sau daca are o tigara, si in momentu urmator curgea borhotu din amicu meu ca dintr-un butoi fara cep...
nu zic ca e bine ce se intampla, si nu zic ca in 200 de insi nu se poate face o lege temporara, dar stai linistit cu 200 de insi, ca din 2 telefoane si un sms sunt in minoritate... :-t :-t :-t

daca se strang 30 de indivizi pentru o palma data unui puradel, gandeste-te ce se intampla pentru o ,,sfidare a autoritatii lor'', la ei acasa...

morala : nu cred ca se merita...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
salau45
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 21 Apr 2011, 15:09

Re: Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de salau45 » 05 Mai 2011, 21:12

salutare

am intrebat la anpa de stadiul actual al lacului si nu auu stiut sa imi raspunda....au zis sa ma uit pe sait ca e o lista cu toate lacurile si apele din administrarea lor....mi-am prins ochii prin sait si nu am gasit nimik,nu este nici o lista

cand am pus intrebarea la ghiseu am simtit ceva ezitare..chiar nu inteleg ce e cu lacul asta

Avatar utilizator
mario2009
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 31 Mai 2009, 12:11
Localitate: Pitesti

Re: Braconaj si taxe ilegale baraj Mihailesti raul Arges

Mesaj de mario2009 » 06 Mai 2011, 12:16

dupa cum se poate vedea in fisierele atasate, barajul de la Mihailesti nu apare pe listele ANPA
Fişiere ataşate
zone filiala Muntenia etapa 2.xls
(46 KiB) Descărcat de 223 ori
tabel filiala Muntenia.xls
(41.5 KiB) Descărcat de 206 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”