Incepator Match

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Incepator Match

Mesaj de OvidiuBV » 21 Mar 2011, 20:12

Salutare,
Am citit toate topicurile de pe forum legate de match dar tot sunt nedumerit.
Ieri am achizitionat o pluta profesionala ptr match.
http://www.walterland.net/349-match-usz ... -16gr.html
Problema mea este ca nu stiu ce fir sa folosesc.Eu vreau sa lansez foarte lung 35-50m.Ma gandesc ca daca voi folosi un fir subtire acesta se va rupe in timpul lanseului.Pluta este lestata.Nu stiu daca este bine sa mai adaug plumb sau nu.Am incercat intr-un butoi si dupa parerea mea ar mai trebui pus plumb.As dori niste sfaturi daca se poate.


Cu stima,
Ovidiu
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: Incepator Match

Mesaj de cai99 » 21 Mar 2011, 20:48

Salut ovidiu. Un 0,16 cred ca este de ajuns neaparat scufundator.Nu se va rupe.
Daca dai dupa crap eu zic maxim 0,18 .Sa ai frana reglata corespunzator.
In ce priveste pluta chiar daca este lestata adaugi plumb pana se echilibreaza ea, adica pana ajunge la partea rosie de sus cum vad in poza.De obicei la plutele lestate scrie pe ele si plumbajul care trebuie adaugat adica10+3.Asta inseamna ca pluta are 10 grame si se mai adauga 3grame de plumb.
Daca mai ai nelamuriri te ajut cu placere!! :-h

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Incepator Match

Mesaj de OvidiuBV » 21 Mar 2011, 21:15

cai99 scrie:Salut ovidiu. Un 0,16 cred ca este de ajuns neaparat scufundator.Nu se va rupe.
Daca dai dupa crap eu zic maxim 0,18 .Sa ai frana reglata corespunzator.
In ce priveste pluta chiar daca este lestata adaugi plumb pana se echilibreaza ea, adica pana ajunge la partea rosie de sus cum vad in poza.De obicei la plutele lestate scrie pe ele si plumbajul care trebuie adaugat adica10+3.Asta inseamna ca pluta are 10 grame si se mai adauga 3grame de plumb.
Daca mai ai nelamuriri te ajut cu placere!! :-h
Multumesc frumos pentru sfaturi.Acum sunt lamurit dar nu in totalitate.Dc trebuie sa fie firul scufundator?Care este rolul.Pe aceasta pluta nu scrie nimic cu +.Adica scrie simplu 16 grame si atat.Nu da indicati foarte multe
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: Incepator Match

Mesaj de cai99 » 21 Mar 2011, 21:49

Cand va bate vantu din lateral ai sa vezi de ce iti trebuie fir scufundator.Pe role va scrie in engleza SINKING. :D
Nu scrie pe pluta aia, 8-> dar ar fi trebuit.

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Incepator Match

Mesaj de OvidiuBV » 21 Mar 2011, 22:00

As mai avea o intrebare.Dupa cat a-ti vazut este buna pluta?Pe ea scrie ca este profesionala dar....sunt in dubii.Am dat 20 lei pe ea.
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: Incepator Match

Mesaj de cai99 » 21 Mar 2011, 22:10

Ea este buna, dar parerea mea este ca exagerezi cu gramajul plutei ....Nu stiu ce specii de pesti ai in vizor dar ca sa atingi distanta propusa ia in vizor un fir principal de 0,14.
Sunt plute si mai scumpe si in acest stil de pescuit pluta are un rol foarteeeee important

Avatar utilizator
berescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 03 Ian 2009, 22:22

Re: Incepator Match

Mesaj de berescu » 22 Mar 2011, 21:11

Sper sa te ajute,(nu doresc sa fac reclama)cred ca mai sunt pescari de acest stil care te pot ajuta cu mai multe detalii,cauta aceste plute sunt mai multe modele.Fire intinse tuturor.
Fişiere ataşate
Pluta Cralusso Rocket
Pluta Cralusso Rocket
plcren15.jpg (5.32 KiB) Vizualizat de 7222 ori

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Incepator Match

Mesaj de craparulsef » 23 Apr 2011, 10:23

Cateva din plutele ce le folosesec ....
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: Incepator Match

Mesaj de alin81 » 23 Apr 2011, 23:43

craparulsef scrie:Cateva din plutele ce le folosesec ....


Nu cred ca plutele din imaginea de mai sus sunt bune pentru match(pescuitul in stil englezesc),eu il practic si folosesc numai plute lestate(echilibrate cu plumb) pe care se si bazeaza acest stil de pescuit.Cred ca acestea sunt mult mai potrivite.
Fişiere ataşate
galleggianti inglese.jpg
Ultima oară modificat 24 Apr 2011, 00:10 de către alin81, modificat de 2 ori în total.
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: Incepator Match

Mesaj de alin81 » 23 Apr 2011, 23:57

OvidiuBV scrie:Salutare,
Am citit toate topicurile de pe forum legate de match dar tot sunt nedumerit.
Ieri am achizitionat o pluta profesionala ptr match.
http://www.walterland.net/349-match-usz ... -16gr.html
Problema mea este ca nu stiu ce fir sa folosesc.Eu vreau sa lansez foarte lung 35-50m.Ma gandesc ca daca voi folosi un fir subtire acesta se va rupe in timpul lanseului.Pluta este lestata.Nu stiu daca este bine sa mai adaug plumb sau nu.Am incercat intr-un butoi si dupa parerea mea ar mai trebui pus plumb.As dori niste sfaturi daca se poate.


Cu stima,
Ovidiu
Eu sincer folosesc 0.18 cel mult 0.20 depinde si de potentialul lacului cu un final de 0.14.Pentru a pescui la 50 m este foarte obositor pentru acest tip de pescuit eu cred ca este un pic exagerat(nu ca nu ai putea pescui).Pluta trebuie reglata astfel incat sa ramana in afara apei cel mult 2-3 cm,cu cat ramane mai putin in afara apei cu ata mai putin simte peste greutatea plutei.Chiar daca pluta este lestata poti agauga plumb pana pluta este echilibrata corespunzator.
---<><
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Incepator Match

Mesaj de craparulsef » 24 Apr 2011, 22:36

alin81 scrie:
craparulsef scrie:Cateva din plutele ce le folosesec ....


Nu cred ca plutele din imaginea de mai sus sunt bune pentru match(pescuitul in stil englezesc),eu il practic si folosesc numai plute lestate(echilibrate cu plumb) pe care se si bazeaza acest stil de pescuit.Cred ca acestea sunt mult mai potrivite.
Probabil ca ai dreptate ... eu asta am, cu asta pescuiesc ... cand voi avea ca cele prezentate de dumneata voi pescui dupa modelul indicat ...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: Incepator Match

Mesaj de alin81 » 25 Apr 2011, 18:59

craparulsef scrie:
alin81 scrie:
craparulsef scrie:Cateva din plutele ce le folosesec ....


Nu cred ca plutele din imaginea de mai sus sunt bune pentru match(pescuitul in stil englezesc),eu il practic si folosesc numai plute lestate(echilibrate cu plumb) pe care se si bazeaza acest stil de pescuit.Cred ca acestea sunt mult mai potrivite.
Probabil ca ai dreptate ... eu asta am, cu asta pescuiesc ... cand voi avea ca cele prezentate de dumneata voi pescui dupa modelul indicat ...
Iarta-ma daca te-am suparat prin afiramatia pe care am facut-o,nu a fost asta intentia.Plutele pe care le-ai prezentat tu sunt foarte bune,de buna calitate,dar cred eu ca pentru alt tip de pescuit,nu pentru match.
---<><
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Incepator Match

Mesaj de craparulsef » 26 Apr 2011, 12:48

Bine, bine, bine ... cum spui matale ... oricum nu mai am rabdarea necesara pentru a mai explica cum le folosesc si cat de bine si cu ce rezultate ... eu si prietenii mei, stim cat de mari, cat de multi si cat de grasosi, au fost crapii capturati numai cu modelul de 6 grame, motiv pentru care le-am cumparat pe toate din magazin si atunci si acum si daca mai apar le voi retrage pe toate de pe piata locala .... =))
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: Incepator Match

Mesaj de alin81 » 26 Apr 2011, 13:46

craparulsef scrie:Bine, bine, bine ... cum spui matale ... oricum nu mai am rabdarea necesara pentru a mai explica cum le folosesc si cat de bine si cu ce rezultate ... eu si prietenii mei, stim cat de mari, cat de multi si cat de grasosi, au fost crapii capturati numai cu modelul de 6 grame, motiv pentru care le-am cumparat pe toate din magazin si atunci si acum si daca mai apar le voi retrage pe toate de pe piata locala .... =))


La cat mai multi prieteni si sa prindeti multi,mari si grososi crapi. >:D< ;)
NO BEEEP....... NO PARTY

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”