O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

Mesaj de cossty » 28 Apr 2011, 14:28

http://www.mmediu.ro/legislatie/proiect ... unarii.pdf

Ganditi si din perspectiva locuitorilor deltei!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

Mesaj de pharaoh » 28 Apr 2011, 15:53

cossty, n-am rasfoit cu atentie, dar ce ti se pare nelalocul lui?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

Mesaj de sorin1362 » 28 Apr 2011, 18:35

In primul rand nu prea vad cat de noua e Hotararea, aceasta modificand un OM din 2007. Apoi, vorba lui Marius : ce-i rau in asta ? Ti se pare normal ca niste Schumacheri de bani gata sa se plimbe pe unde vor muschii lor, sa lase totul varza in urma ? Apoi, nu vad unde sunt afectati locuitorii deltei. E vorba de ambarcatiuni de agrement. Localnicii au bunul simt sa reduca viteza acolo unde e nevoie ;)
Eu consider ca textul Hotararii e OK, numai sa se respecte...
PS : Inainte de '89 vedeai mai mult lotci cu rame ... si dintr-o data am devenit mari boieri ?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

Mesaj de Crownyboy » 28 Apr 2011, 21:54

Cossty, inclin sa cred ca este una din putinele hotarari bune luate vis-a-vis de Delta Dunarii. Nu stiu daca ai fost la pescuit in barca si sa treaca un vitezoman pe langa tine care aproape sa te rastoarne. Eu am fost de mai multe ori si cata carne si-au luat... . Dar asta este doar o mica parte din beneficiile acestui ordin.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

Mesaj de miyagi » 28 Apr 2011, 22:08

Si ce te faci cand te prinde hula si barca e grea? V-a prins pe vreunul hula in barca? De ce sa nu se limiteze viteza de deplasare? De ce sa nu se retina si anuleze permisele de barca? De ce sa nu se bage radare?
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

Mesaj de Crownyboy » 28 Apr 2011, 22:30

Da, erau masuri mai de bun simt dar aplicabile intr-un stat civilizat unde organele isi fac treaba, oamenii stiu ce au voie si ce nu si respecta legile. In modul acesta au facut hotararea mult mai aplicabila decat ceea ce ai propus tu. Nu cred ca aceste capete luminate care ne conduc au gandit chiar asa, ci au pus pe hartie prima idee scoasa de singurul neuron agonizand.

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

Mesaj de Crownyboy » 28 Apr 2011, 22:33

Zi-ne cu hula ce ai patit? Am traversat Razimul de mai multe ori si pe furtuna dar de hula nu am avut parte.

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

Mesaj de cossty » 28 Apr 2011, 23:58

Crownyboy scrie:Da, erau masuri mai de bun simt dar aplicabile intr-un stat civilizat unde organele isi fac treaba, oamenii stiu ce au voie si ce nu si respecta legile. In modul acesta au facut hotararea mult mai aplicabila decat ceea ce ai propus tu. Nu cred ca aceste capete luminate care ne conduc au gandit chiar asa, ci au pus pe hartie prima idee scoasa de singurul neuron agonizand.
Mare dreptate ai aici!
Acum sa va spun cum vad eu legea asta!

Eu cu cei cativa prieteni cu care merg in delta avem cam 2-4 iesiri pe an in 2 locatii: Periprava si zona Balteni de regula unde incepe Litcovu. In ambele locatii avem gazde vechii.
Cand mergem la Periprava masinile le lasam in Tulcea si mai departe ori cu pasagerul ori daca gazda are drum pe la Tulcea ne intalnim si ii dam bice. De regula isi cam face drum chiar daca nu are :D . Drumul il facem (faceam) in cam 4 ore + 4 ore venitul lui, deci cam 8 ore un drum dus intors Periprava - Tulcea. Acum oare cat o sa facem?
Ideea e ca aceste limitari de viteze trebuiau puse, nu peste tot ci doar acolo unde trebuie (ex. in locurile in care se aduna pasari si in canale inguste etc.). Cum ar fi ca si pe autostrazi sa fie tot 50 km limitarea de viteza.
In Delta sunt canale de legatura, canale late, sapate, absolut drepte, un fel de autostrazi ale deltei.
Deci un locuitor din Periprava, si din alte localitati indepartate daca are treaba in Tulcea pleaca cu noaptea in cap se intoarce in miez de noapte.

Alta chestie.
Este INTERZISA stationarea in delta, si apropierea la mai putin de 50 m de maluri. Asta inseamna ca domnu’ Popescu, om cu bun simt, care vine de la oras sa arunce o undita si sa prinda un peste si sa se simta bine, nu va mai putea face treaba asta. In loc sa loveasca in cei NESIMTITI (care oricum majoritatea au tot felul de pile), legea ii loveste pe cei cu bun simt

E ca si cand le-ar interzice celor din venetia sa nu mai mearga cu barca ca ameninta cladirile! E o mare prostie si ar trebui sa se remedieze cumva!

P.S.
Acum vreo 4 - 5 ani ne dusese gazda intr-un loc superb pe niste canale inguste (omul este un locuitor al Deltei cu Mare Respect fata de Delta, deci a mers incet, incetinea cand ne petreceam cu alte barci ...) si ne-a lasat pe o insulita 2 zile. In dreptul insulitei canalul sa latea destul de mult.
Mai frate a venit pe la pranz yacht-ul ZEUS in viteza (mama lui de yacht) iar in dreptul nostru a oprit. La cateva secunde cand au venit valurile ... era sa ne ia tot, noroc ca sculele erau legate de suporti iar corturile inchise. Dar de luat tot ne-a luat ceva ... ceaunul in care fierbea saramura .... . Apoi a intors frumos si a demarat ... facand alte valuri de toata frumusetea. L-am injurat pe ala de nu stiu daca a ajuns intreg acasa.

L.E.
Si in plus de asta ii baga pe toti, afaceristi sau locuitori in aceiasi oala.
Ex. “Populaţia cu domiciliul în perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării” poate
utiliza nave sau ambarcaţiuni de agrement proprietate personală pentru satisfacerea nevoilor
personale ori familiale, fără a fi necesară eliberarea permisului de acces, cu respectarea celorlalte
dispoziţii ale prezentei hotărâri.”
Deci populatia locala, care foloseste barca pentru satisfacerea nevoilor personale sau familiale are barci de agrement. :))

Noapte buna!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

Mesaj de sorin1362 » 29 Apr 2011, 00:42

Cossty, vezi ca te contrazici ... pai zici ca pe insulita aia ati avut de suferit ? Ori doar voi sa bagati viteza pana va atingeti scopul ? Poate si voi treceati pe langa unii care se gandeau la carnagii :)) . Cat despre drumul pana la destinatie ... noi il facem in treizeci si ceva de ore ... si nu ne plangem, caci si drumul face parte din aventura !
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

Mesaj de sorin1362 » 29 Apr 2011, 00:56

cossty scrie: E ca si cand le-ar interzice celor din venetia sa nu mai mearga cu barca ca ameninta cladirile! E o mare prostie si ar trebui sa se remedieze cumva!
Deci populatia locala, care foloseste barca pentru satisfacerea nevoilor personale sau familiale are barci de agrement. :))
1) In Venetia plimbarile de agrement se practica cu gondole si se murmura "o sole mio" si nu injuraturi birjaresti.
2) Dupa cum am spus (dar trebuie sa fii atent cand citesti), localnicii stiu cu ce viteza sa circule in functie de zona. Hotararea nu se refera la localnici, ci la turistii care dau navala in sezon.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

Mesaj de cossty » 29 Apr 2011, 09:28

sorin1362 scrie:Cossty, vezi ca te contrazici ... pai zici ca pe insulita aia ati avut de suferit ? Ori doar voi sa bagati viteza pana va atingeti scopul ? Poate si voi treceati pe langa unii care se gandeau la carnagii :)) . Cat despre drumul pana la destinatie ... noi il facem in treizeci si ceva de ore ... si nu ne plangem, caci si drumul face parte din aventura !
Nu nu ma contrazic!
Ideea e ca au bagat limitare de viteza pe toata rezervatia. Au bagat totul in aceiasi oala. Am si scris: "In Delta sunt canale de legatura, canale late, sapate, absolut drepte, un fel de autostrazi ale deltei."
In nici un caz nu vrem noi sa mergem mai tare ca altii (nici nu o facem, gazda fiind o om foarte respectuos) dar pe aceste canale de legatura ar fi trebuit sa fie o alta limitare de viteza.
Daia am si spus ganditi-va din punctul de vede al localnicilor. Daca cineva din localitatile astea departate are nevoie urgenta sa ajunga in Tulcea sau Braila, pai pleaca cu o zi inainte...
Poate nu e cel mai bun exemplu dar mai stiti cand au pus astia 50 km/h in toate localitatile de pe DN1 intre Ploiesti si Bucuresti .... cam asa e si aici.

Da, tu ai dreptate cand spui ca localnicii stiu cu ce viteza sa circule in functie de zona. Dar numai ei stiu asta. "Baietasii” care au tot felul de rapide si care habar n-au de ele sau chiar daca au nu le pasa. Lor sa le dea amenzile. Sunt 100% sigur ca 9 din 10 nu au luat carnetul de conducator de barca pe bune.

Ia fragmentul asta “Populaţia cu domiciliul în perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării” poate
utiliza nave sau ambarcaţiuni de agrement proprietate personală pentru satisfacerea nevoilor
personale ori familiale, fără a fi necesară eliberarea permisului de acces, cu respectarea celorlalte
dispoziţii ale prezentei hotărâri.
” iar i-a bagat in aceiasi oala. Deci populatia locala, care foloseste barca pentru satisfacerea nevoilor personale sau familiale are tot barci de agrement.
Legea consider ca e facuta la plesneala pe anumite interese ...

Am inceput acest topic dupa o discutie telefonica de Pasti, cu gazda cand ii spuneam ca poate in prima sau a doua saptamana dupa prohibitie sa il vizitam si mi-a spus de ce vor sa faca astia.

Iar la ce spuneai "In Venetia plimbarile de agrement se practica cu gondole si se murmura "o sole mio" si nu injuraturi birjaresti." Pai eu injuraturi mai multe am auzit de la ceilalti pescari si turisti decat de la localnici ...

Fire intinse!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

Mesaj de craparulsef » 29 Apr 2011, 19:40

Breeeee ... alta-i intrebarea: ce fac eu ca motorul meu are 25 CP? Aveti careva o drujba ... caci trebuie sa tai cei cinci cai de sunt in plus !!!
... tat-su mamii de treaba ca iar ma enervez de nervi ... ~x(
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

Mesaj de cossty » 29 Apr 2011, 20:28

@craparulsef
Pai daca ati vrut sa faceti raliu prin Delta .... asa va trebuie... :)) Nu era mai buna o gonflabila cu un motoras electric ... nu polueaza, valuri nu face ... bine nici Dunarea nu o mai urci dar ce conteaza ... e usor - tragi la mal o pui in carca si in cateva zile ajungi acasa #:-S. Iar la vale daca te grabesti astepti viitura...

Acum sincer, ca dumneavoastra sunteti din zona, cum comentati despre acest proiect?

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: O noua aberatie marca Ministerul Mediului!

Mesaj de craparulsef » 02 Mai 2011, 11:34

cossty scrie:...Acum sincer, ca dumneavoastra sunteti din zona, cum comentati despre acest proiect?
Din cate am inteles nu prea e un proiect ... a fost chiar semnat de premier, nu a fost publicat inca ....
Sincer sunt de acord mai intai, cu implementarea infrastructurii in domeniu, tot ce tine de logistica, dotare tehnica, semnalizare, indicatoare s.a.m.d. caci textul presupune chiar multe trimiteri la ceva ce nici macar nu exista ... in consecinta, orice tentativa de aplicare, e un esec din fasa, fiind usor de contestat in instanta ca viciu de procedura.
Ca sa fiu totusi scurt, sunt de acord cu limitarea vitezei de deplasare pe anumite zone, care pot fi de principiu protejate sau cu interzicerea accesului pe zone strict protejate ... sunt totusi cai de acces, care in mod traditional constituie coridoare de legatura intre localitatile deltei si care ar trebui sa ramana in continuare cai de legatura eventual cu o limitare rezonabila de viteza si capacitate ... de ce nu chiar de putere instalata a motorului dar nu la modul exagerat de numai 15 kw ... si asta poate fi justificat relativ usor.
Pot fi de asemeni restrictionate motoarele de peste 40-50 cp ... de buna seama pe aceste canale de legatura daca se doreste chiar o limitare a accesului in delta al celor ce dispun de ambarcatiuni puternice ... pentru simplul motiv ca un motor de 40 de cai pe o ambarcatiune tip Laguna sa spunem, nu e o catastrofa pentru acest biotop in conditiile in care e respectata o limita de viteza pe anumite sectoare. E mai rau, in conditiile in care o ambarcatiune cu 200-300 CP, care se deplaseaza fie si numai cu 15 Km la ora, in urma ei intradevar e putin cam trist ce se petrece ... sau ce ramane dar asta e o alta situatie ce ar trebui tratata in mod expres in textul sus amintit. El, textul poate fi interpretat de necunoscatori ca fiind prea stufos, in realitate nu e adaptat la conditiile reale din teren ... e ca si cum ai pune caruta inaintea cailor !
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”