m-am lasat de fumat

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de cai99 » 30 Mar 2011, 20:17

=D> =D> Hai ca puteti baieti . Va trebuie multa vointa.
Si eu m-am despartit de ele acum 5 ani !!! :-h

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de Tibi30 » 03 Apr 2011, 23:40

Eu am 5 luni de cand nu mai fumez...nu stiu de ce,dar mi se pare mai greu acum decat la lnceput...lnca ma gandesc sa ma apuc din nou..de ce?nu poti lnlocui cu nimic sanzatia cand fumezi o tigare la o bere,sau dupa o masa,la cafeaua de dimineata..etc...m-am lngrasat 5kg si cred ca nu m-am oprit aici,o sa mai pun...singura motivatie pt mine ar fi binelnteles,sanatatea,dorinta de a trai cativa ani ln plus,altfel....nu stiu ce sa zic....tot ce pot sa spun e,ca nu am renuntat definitiv la gandul de a fuma...

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de vioril » 04 Apr 2011, 21:08

multumesc de incurajari . am deja 2 saptamani . am incercat un fum vineri seara pe balta si erea sa mor , apoi am spus : clar nu ma mai apuc , mai trebuie sa lucrez putin la problema cu tigara electronica si sunt gata , sa nu mai spun ca nu mai suport fumul de tigara , ma sufoc de la el .

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de Tibi30 » 04 Apr 2011, 23:00

e uite ca de azi am lnceput sa fumez...lti urez succes Vio,dar lti pot spune ca singurul lucru,sa poti sa renunti la ele,e mediul ln care traiesti..serviciul,sa nu ai stress...eu acasa nu am fumat...nici de revelion..unde am baut ca un disperat..prietenii stiu... :D ...astazi am avut o zi grea,stress si nervi,si hopa mi-a sarit tigara ln mana,dupa aproape 5 luni....trebuie sa fii linistit,fara stress ca sa te lasi..sau cel putin asta lmi trebuie mie,la tine o fi altfel...

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de Laurentiu » 05 Apr 2011, 20:52

Pacat ca ai pacatuit dupa 5 luni de abstinenta. Inca nu e tarziu sa continui chiar daca ai bagat azi cateva tigari.
Eu si dupa un an tanjeam dupa o tigare...

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Veteran
Mesaje: 898
Membru din: 16 Dec 2007, 13:55

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de Marian Constantin » 06 Apr 2011, 09:31

eu m-am apucat de tigari in jurul varstei de 12 ani .... asa erau vremurile atunci
am fumat timp de 6 ani pana in momentul cand am fortat cu tigarile si dupa vreo 20 de tigari
de BT cartonat am lesinat pur si simplu , noroc cu mama ca era asistenta medicala la spitalul
Victor Babes ... m-a dus pe brate si dupa vreo doua zile de perfuzii am fost externat ..

dupa externare glont m-am dus pe IOR unde era fratele meu la o caraseala si i-am cerut o tigara ,
instant dupa primul fum mi-am dat matele afara ... norocul meu ... de atunci nu am mai pus gura pe tigari
( am mai incercat la cate un baieram ) dar nu s-a mai prins de mine nevoia fumatului

nici acum nu stiu ce mi s-a pus in perfuzii , dar stiu ca dupa vreo 2 ani directorul spitalului ia spus
lui mama ca am dat in coma tabagica ...

P.S- nu recomand solutia #:-S si nu doresc la nimeni sa pateasca ca mine

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de vioril » 07 Apr 2011, 01:46

bravo si merci pt cele mentionate Mari . apropo ,Aurel ( sarpe ) mai fumeaza ? parca si el folosea o lulea dasta electronica .

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de Sebastian » 28 Apr 2011, 14:18

prima zi fara tigari ~x( :-SS . tocmai am achizitionat[de pe net] kitul cu tigara electronica.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de pharaoh » 28 Apr 2011, 15:44

Sebastian, multa bafta si vointa. Foloseste electronica cu incredere cat simti nevoia. In timp nu vei mai avea nevoie de ea.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Veteran
Mesaje: 898
Membru din: 16 Dec 2007, 13:55

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de Marian Constantin » 28 Apr 2011, 22:54

vioril scrie:bravo si merci pt cele mentionate Mari . apropo ,Aurel ( sarpe ) mai fumeaza ? parca si el folosea o lulea dasta electronica .

are .... doua ... dar trage cam tare de ele ... sa vezi ce falci a facut :D

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de sorin1362 » 29 Apr 2011, 00:02

Super inventie asta cu tigara electronica ... pe cand berea, spritzul, cafeaua, etc ... toate electronice ? :)) Dar cea mai mare inventie ar fi niste parlamentari electronici =)) =)) =)) . Auzeam pe unii batrani : " hahaaa, Ionu Pintii o fumat chipa ... si-o mai tzinut si bagau ... si-o trait 98 de ani, aha, Domnul sa-l hodineasca..." Deci cum ne e scris la toti ... ori poate ca stresul e o boala mai mare ... ori cam miroase a reclama pe aici ? ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de pharaoh » 29 Apr 2011, 00:15

Nu trebuie s-o privesti ca un inlocuitor pentru mahoarca. E doar un ajutor de incredere la inceput de lupta cu dependenta. Pentru unii functioneaza, pentru altii nu.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de Lazar Mihai » 29 Apr 2011, 10:14

Depinde mult de electronica, daca e naspa si facuta pe vapor nu faci nimic cu ea, trebuie ceva calitativ care se poate incarca cu nicotina. Eu am si chiar nu simt nevoia sa fumez tigara obisnuita numai cand imi miroase vreuna bine. Sanatate
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de Sebastian » 30 Apr 2011, 10:03

Lazar Mihai scrie:Depinde mult de electronica, daca e naspa si facuta pe vapor nu faci nimic cu ea, trebuie ceva calitativ care se poate incarca cu nicotina. Eu am si chiar nu simt nevoia sa fumez tigara obisnuita numai cand imi miroase vreuna bine. Sanatate
CORECT.si eu am cautat si verificat cam toate ofertele de pe net.

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: m-am lasat de fumat

Mesaj de Lazar Mihai » 03 Mai 2011, 10:31

Eu am dse901, si recomand sa fie cumparata si sticluta cu nicotina si incarcatoare pentru masina.
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”