Sarulesti - Sandulita

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 12 Apr 2011, 17:06

Atunci inseamna ca vei petrece sarbatorile cu...crapii!!! :)) :)) Spune-mi te rog,forfacul trebuie sa aiba 40 cm? Asa de lung? Cum mai sta pe fund daca de la vartej la carlig vor fi 40 cm? Si nu este prea lung? Calculate toate distantele imi da cam 1,60m.Nu te incurca la lansare?

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 12 Apr 2011, 18:39

Nu trebuie sa fie neaparat lung de 40,poate sa fie chiar si de 20; il poti aranja dupa cum iti vine bine.Cat despre lansare o sa fie putin mai dificil,dar nu imposibil,ca sa iti fie mai usor poti incerca lanseuri din lateral , nu este obligatoriu sa le faci peste cap.
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 12 Apr 2011, 20:37

La montura din dreapta(a doua postare),nu vad rostul alicei de deasupra vartejului,imi poti explica rolul ei? Pluta din imagine este nelestata probabil de asta poate intra atata plumb.A mea este lestata(3g),deci am folosit un singur plumb(picatura sau cam asa ceva) pe care nu stiu inca daca sa-l las sa culiseze sau nu.Ar culisa intre primul nod (realizat din fir textil) si vartej,deci nu m-ar incomoda,ce ma sfatuiesti?Probabil numai joi imi voi da seama unde sau daca am gresit ceva.Ce mi se pare pana acum insuficient,este greutatea intregii monturi,mi se pare prea usoara ca sa poate fi lansata mai mult de 7m. Plumb nu mai pot adauga pentru ca cel de 2 grame de care-ti vorbeam este ultrasuficient,daca as mai adauga,pluta nu ar mai iesi mult din apa si la distanta nu as mai putea s-o vad. Daca gasesc joi dimineata,am sa-mi iau una ca cea din imagine,nelestata,chiar daca asta inseamna sa schimb tot.Deci : pe linie am introdus un nod culisant din fir textil(opritor),apoi pluta,iarasi nod culisant,plumb,vartej nr 14,iar de vartej am legat forfacul. Pluta va culisa intre noduri(primul nod l-am ridicat ceva mai sus ca sa nu incurc pluta de rest),forfacul l-am facut de 20 cm,vad eu ce tampenie a iesit. =))

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 12 Apr 2011, 22:06

Alica de deasupra vartejului are un rol destul de important: distribui greutatea pe toata lungimea monturii si astfel vei avea lanseuri mult mai bune dacat daca ai avea plumbajul grupat.Cat despre greutatea totala a monturii si grija ta fata de distanta la care o sa ajungi cu ea zic sa nu iti faci probleme deoarece este suficienta.Asta in cazul in care nu folosesti fir prea gros( maxim 018) sau daca nu ai lanseta prea rigida (eu folsesc la sheffield un bat de spinning). Mi se pare ca te-ai complicat putin cu nodul culisant(neaparat sa fie culisant ca sa poti controla adancimea liniei) , puteai mai usor sa folosesti opritoare dintr-acelea mici de guma de pe piata.Tampenie nu cred ca a iesit,dar o sa vezi tu mai bine pe malul apei cum evolueaza montura si daca mai trebuie calibrata.Apropos de pluta, poti sa iti mai iei una de minim 4gr nelestata,ca sa ai in cazul in care nu iti ies lanseurile cum vrei (poti sa adaugi mai multe alice de plumb distribuite pe toata suprafata liniei,deasupra vartejului).La sheffield ,pentru lansari mai lungi,mai poti folosi si alt gen de montura, cu un singur plumb mai mare (3-4gr) legat in capatul liniei iar carligul va sta deasupra lui .La aceasta montura nu conteaza neaparat daca ai gramajul plumbului mai mare decat poate "duce" pluta,deoarece aceasta o reglezi dupa adancimea apei.Uite aici un exemplu
Fişiere ataşate
match.jpg
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 13 Apr 2011, 08:12

Seamana cu montura Helicopter de la crap,nu? Pare mai interesanta si mai usor de realizat,dar carligul nu va sta pe fund la montura asta.Cat despre alice mai multe,grupate pe fir,am evitat cat am putut asta pentru ca mi-e teama ca daca bate vantul se va incurca foarte des linia.Si dupa ce spun la meteo,bate cu siguranta....Da,buna ideea cu opritorii de guma,dar cand recuperezi nu-i recuperezi si pe ei pe tambur?Apoi la urmatoarea lansare,nu afecteaza precizia si distanta?

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 13 Apr 2011, 09:06

Ba da,intradevar trebuie sa fii atent sa nu treaca opritorul de primul inel.Lansarea nu prea are cum sa o afecteze deoarece oricum mai sus decat pluta nu poti recupera(si varnisul de guma este destul de aproape de ea).Este foarte buna si solutia ta cu firul textil(ma refeream la asta cu varnisul de guma doar ca fiind mai facila).Cat despre vant , incearca si tu sa il fentezi : bate din stanga stai la malul rupt,bate din fata sau spate stai dincolo.Problema o sa fie temperatura care se anunta destul de scazuta,chiar cu sanse de ploaie pe joi(kappa.ro).Eu iti tin pumnii si sper sa faci treaba buna
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 13 Apr 2011, 22:01

Cred ca am cobit :-S :-< dupa cum se prezinta vremea
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 14 Apr 2011, 20:17

Nu ai cobit decat de vreme,ca peste a fost!!! Am pescuit pe primele locuri(putin mai in stanga de malul spart de vis-a-vis),a tras platica aproape fara sa mai fie nevoie sa nadesc!!Printre platici s-a strecurat si o cega(eliberata fireste),o frumusete de peste,o sa pun si poze daca nimeresc! Nada am folosit ce mi-a ramas de sambata(Benzar crap-caras),in care am mai adaugat cam 100g viermusi pinky+albi.Am pescuit de la 7 la 15:00(aproximativ),in total cam 7 kg eu,amicul meu cam la fel.Ma mai duc vinerea viitoare,astept sa mai creasca putin platica,pentru ca de data asta au fost mai micute decat vinerea trecuta cand am scos si exemplare aproape de kilogram.Ploaia m-a suparat cel mai tare,dealtfel de pe la 13:30 pana am ajuns pe autostrada a plouat TORENTIAL!!!!!!

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 14 Apr 2011, 21:00

Ei, in acest caz FELICITARI, salut determinarea si curajul tau de a ataca locatia pe vremea de azi!!! De asemenea te felicit pt captura + invitata speciala(de cand pescuiesc acolo nu am prins niciodata un sturion).In ceea ce priveste platica, este cunoscut faptul ca odata inceputa primavara , greutatea ei este invers proportionala cu trecerea vremii,de aceea spre vara este mai indicat sa folosesti sheffieldul in pofida batului,pentru distante mai mari fata de mal. In rest..sper ca ti-au iesit bine monturile ;) ca bine vad din poze ca te-ai simtit.. ;;)

PS. nici nu am plecat din tara si deja mi-e dor de locatie.Sper sa postezi fiecare iesire sa mai vad si eu ce se petrece.
Toate cele Bune
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 14 Apr 2011, 21:17

Cu mare placere,dar nici tu sa nu ramai dator cu Ebro!!!!! Montura pt sheffield a iesit foarte bine,si iti multumesc din nou!!!! Pentru varga am folosit o montura cu pluta culisanta,mai usor de realizat decat cele pe care mi le-ai aratat,dar nu atat de...fina. Carlig,opritor din silicon,plumb culisant(unul mai ciudatel,pe mijloc are un varnis)pluta 6g,din nou opritor si atat.Fara vartej sau nod pe fir.Un lucru la care ma gandeam astazi: montura asta cu toate cele culisante,merge si in curent?

PS:Este intr-adevar o locatie de care sa iti fie dor!!!!!

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 14 Apr 2011, 22:20

Montura "cu toate cele culisante" nu cred ca s-ar descurca foarte bine in curent,inafara de cea "helicopter". Cu Ebro nu raman dator,am deja poze de anii trecuti,dar pentru asta cred ca o sa trebuiasca sa deschid un alt topic...
MLDD

Avatar utilizator
florinpopescu2003
senior
senior
Mesaje: 260
Membru din: 01 Aug 2010, 14:33

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de florinpopescu2003 » 26 Apr 2011, 11:27

MIERCURI NU SE POATE PESCUII?

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de carapavel florin » 26 Apr 2011, 12:21

florinpopescu2003 scrie:MIERCURI NU SE POATE PESCUII?
NU, se pescuieste de JOI-DUMINICA 06-18 .

Avatar utilizator
florinpopescu2003
senior
senior
Mesaje: 260
Membru din: 01 Aug 2010, 14:33

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de florinpopescu2003 » 26 Apr 2011, 22:16

a mai fost cineva de curand vreau sa ma duc sambata ce loc imi recomandati?

Avatar utilizator
florinpopescu2003
senior
senior
Mesaje: 260
Membru din: 01 Aug 2010, 14:33

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de florinpopescu2003 » 01 Mai 2011, 12:35

am fost ieri pe sandulita am dat prima oara paralel cu malu spart si dupa aia in dreapta de insula .am nadit cu benzar concurs,ttx si mult coriandru reteta proprie ca rezultate la mine si toata baltanumai randunici de platici mai mici ca palma si plus de asta apa a scazut considerabil dupa ora 12 per total 5kile de platicute si mult namol =))

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”