cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 02 Mai 2011, 01:03

Ei, atunci eu nu voi intinde cortul ci patul pliant. Iar Sebi va face la fel ... cred. :D Asta ar insemna campare ? Ar putea cineva sa spuna ce inseamna campare ? Sa-mi amplasez rulota, ori sa-mi intind cortul, ori patul pliant, sa stau pe un scaun, pe o saltea, ori doar pe o patura ? Dar daca dorm noaptea direct pe pamant ... inseamna ca ma campez ? :-? Si inca o chestie mai trebuie lamurita : pana la ce distanta de apa nu am voie sa ma "campez" ? Ca la 50 m in spate stau pe pamantul lu' nea Costica ... unde legea se cam dilueaza ... nu-i asa ? ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 02 Mai 2011, 14:05

Camparea în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării

Camparea în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării - 4 august 2010

Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (ARBDD) anunţă vizitatorii că în perimetrul Rezervaţiei este interzisă instalarea corturilor, cu excepţia locurilor de campare autorizate, amenajate şi dotate corespunzător cerinţelor igienico-sanitare. Măsura este adoptată atât în scopul prevenirii accidentelor, îmbolnăvirilor şi altor riscuri ce pot surveni în cazul campării în zone lipsite de facilităţi igienico-sanitare, cât şi pentru prevenirea efectelor negative asupra speciilor şi habitatelor naturale, generate de comportamentul turiştilor ce campează în astfel de locuri.


Adresăm vizitatorilor Rezervaţiei rugămintea ca, pentru siguranţa lor sanitară, să folosească numai spaţiile de cazare autorizate existente în localităţile din Delta Dunării şi din zonele învecinate, respectiv:
Locaţii autorizate pe teritoriul Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării unde este posibilă atât cazarea la căsuţe, vile şi bungalouri, cât şi camparea:

.....

Menţionăm că în conformitate cu art. 12, pct. 11 din Legea nr. 82/1993 privind înfiinţarea Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, cu modificările şi completările ulterioare, coroborat cu HG 341/2002, camparea în zone neautorizate sau în altfel de condiţii decât cele autorizate de ARBDD se sancţionează cu amendă de la 130 RON la 400 RON pentru persoanele fizice şi de la 170 RON la 500 RON pentru persoanele juridice.

Vă mulţumim pentru înţelegere.

Vezi document oficial ...... http://www.ddbra.ro/mediatizari/ARBDD-i ... ie2010.jpg


p.s. ... nu a fost abrogat ordinul guvernatorului
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 03 Mai 2011, 01:48

craparulsef scrie: 1) Camparea în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării - 4 august 2010
2) Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (ARBDD) anunţă vizitatorii că în perimetrul Rezervaţiei este interzisă instalarea corturilor...
3) ...atât cazarea la căsuţe, vile şi bungalouri,...
4) Vezi document oficial ...... http://www.ddbra.ro/mediatizari/ARBDD-i ... ie2010.jpg
5) p.s. ... nu a fost abrogat ordinul guvernatorului
1) Imediat suntem in 4 august 2011
2) Deci, dupa cum spuneam, doar la cort trebuie sa renunt
3) Au pus la mijloc "vilele", intre casute si bungalouri, ca noi suntem prosti si nu ne prindem
4) Vazand documentul oficial ... care spunea ca din cauza conditiilor hidrologice din cursul anului trecut ... ma gandesc ca hotararea e de domeniul trecutului
5) Asa e romanul, daca nu pute, uita sa bage gunoiul sub covor
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 03 Mai 2011, 18:51

I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 05 Mai 2011, 01:03

Deci, se pare ca se ingroasa "gluma" pe Chilia ... Vom mai vedea pana in septembrie ... Poate Sfantu Gheorghe (localitatea) ar fi o alegere buna, ori poate Dunarea Veche (Mila 23) ? :-/
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 05 Mai 2011, 01:36

Si mai sunt si alte minunatii, care trec neobservate. Ca la majoritatea ne umbla doar pestii in cap, ca-n acvariu :D
Fişiere ataşate
Picture 572.jpg
Picture 561.jpg
Picture 556.jpg
Picture 555.jpg
Picture 527.jpg
Rasarit de soare
Rasarit de soare
Picture 512.jpg
Picture 479.jpg
Picture 426.jpg
Picture 425.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 05 Mai 2011, 09:39

Nu stiu cat de serioasa este treaba cu campatul si inclin sa cred ca mai mult vrea sa sperie o parte din zurbagii care cutreiera cotloanele deltei. Sau o fi vreo norma europeana pentru ca prin celelalte state din cate stiu eu nu ai voie sa faci nici macar un gratar decat in locuri amenajate cu atat mai mult in Delta unde este rezervatie. Anul trecut in Septembrie am luat amenda 130,00lei pe Cernovca pentru campare in rezervatie( pelicani creti) iar ecologistul mi-a spus ca daca ma propteam pe malul opus nu era nici o problema cu toate ca ordinul cu camparea intrase in vigoare din Iulie. Sorine si voi parca ati fost cam in aceeasi perioada, nu a venit ecologistul si la voi?

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 05 Mai 2011, 09:45

Si in plus daca ai toate actele in regula( permis pescuit, PG,taxa delta), o tabara bine organizata, cu saci menajeri pusi la vedere si mai faci si o miniecologizare a zonei in primele zile, pentru ca asa ii sta bine pescarului sportiv nu cred ca se ia cineva de tine.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 05 Mai 2011, 10:58

Si pe noi anul trecut ne-au "rugat" sa ridicam ancora, dar din cauza unor vecini "zurbagii" care au considerat ca isi pot procura lemnul pentru focul de tabara taind copacii din apropiere cu drujba :O . Au fost amendati cu 150 de cort, dar nu pareau deranjati, au ramas in continuare.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 07 Mai 2011, 11:10

Crownyboy scrie: Sorine si voi parca ati fost cam in aceeasi perioada, nu a venit ecologistul si la voi?
a fost si pe la noi........de atunci nu mai stie nimeni,nimic, de el.politia inca ne mai cauta. :D

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 07 Mai 2011, 15:35

Crownyboy scrie:Sorine si voi parca ati fost cam in aceeasi perioada, nu a venit ecologistul si la voi?
Gabi, au fost atat de multi pe la noi, incat deja ii incurc. Da-mi ceva detalii, gen : avea mustata, barba, blond, brunet, avea capul intre urechi, picioarele pana in pamant ... =))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 07 Mai 2011, 17:47

Au fost voci care ma acuzau ca am facut putine poze. Hai sa mai postez cateva. Nu pe toate, ca mai sunt si unele neclare si prost incadrate ... :)) .
Fişiere ataşate
Uite acolo ne durea pe toti cand am ajuns in delta
Uite acolo ne durea pe toti cand am ajuns in delta
Un apus de soare de zici ca am folosit nustiuce filtre
Un apus de soare de zici ca am folosit nustiuce filtre
Alien vs Predator !
Alien vs Predator !
Surorile Shimano
Surorile Shimano
GATA ! Ma inghite ...
GATA ! Ma inghite ...
Canalul cu carasi
Canalul cu carasi
Intre canal si tabara parcurgeam cativa kilometri ...
Intre canal si tabara parcurgeam cativa kilometri ...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 07 Mai 2011, 20:45

Nu mai pune poze de-astea ca ma trece asa o furnicaaa.... de-as fugii de la munca( macar pana in Dambovita ca este in fata portii) X-( .
Mai am un pic, vreo luna si ma duc la Sulina sa ma racoresc ca ma paste-un dor... .
Apropo voi cum ati stat cu capturile anul trecut pe Chilia ca la noi pe Cernovca a fost praf. Intr-o saptamana am luat cativa ciortanei, somotei si niste rosioare. Am dat si din barca pe la cioate, am dat si cu cloncul dar al dreaq daca ia placut de mine.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 07 Mai 2011, 23:31

Crownyboy scrie: ... voi cum ati stat cu capturile anul trecut pe Chilia ...
Rabdare, tinere prieten, rabdare ... asteapta sa termin cu anul 2009, iar apoi vei afla si despre anul trecut. Toate la timpul lor ... :-$
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 08 Mai 2011, 00:12

8->
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”