hakuyo vs. hakuyo

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de crazy crap » 09 Mai 2011, 22:21

Exista vreo diferenta intre modelul Hakuyo Mtx 9 (cel nou si cel vechi) inafara de culoare? E mai bun modelul cel vechi/nou, care e mai fiabil sau mai rezistent? astept pareri. fire intinse la toti **==

Avatar utilizator
adidobre
membru activ
membru activ
Mesaje: 113
Membru din: 07 Feb 2008, 21:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de adidobre » 09 Mai 2011, 22:36

DIn ce am observat eu la ele ar fi culoarea si mandrina.

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de crazy crap » 10 Mai 2011, 10:40

Deci, in principiu, doar culoarea si mandrina este singura diferenta. Cred ca domnul Dan Mitranescu poate sa imi dea un raspuns sigur, deoarece el le-a avut in mana ambele modele. **==

Avatar utilizator
claudiu_verde
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 16 Feb 2011, 15:56
Localitate: bucuresti

Re: hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de claudiu_verde » 14 Mai 2011, 13:56

mandrina difera sigur ca am vazut-o acum o sapt.
PREA OM!!!

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de crazy crap » 18 Mai 2011, 21:49

Foloseste cineva Hakuyo Mtx 9 + Okuma Power Liner 865 sau 860? As vrea sa stiu cam ce distante ati reusit sa atingeti cu aceasta lanseta? numai bine **==

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de eden » 18 Mai 2011, 23:47

am probat eu pt un prieten lanseta... se încarcă perfect pe la 120 de grame. cu pl-ul se duce în 110-120 m fără forţări mari cu momitor, pe fir de 0.35... cu plumb se duce în 130-140. pe fire mai subţiri se duce sănătos...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de elephunk » 19 Mai 2011, 08:49

Si eu am avut de ales intre mtx 9 modelul nou si cel vechi, m-am decis sa iau modelul vechi (cel cu camuflaj), doar pentru ca imi placea mai mult cum arata :lol: nu pentru ca am vazut diferente majore.
Despre lansete, ce pot sa zic, nu am avut niciun fel de problema, iti dau o senzatie de siguranta maxima in drill, se incarca optim la 110-120 grame. Folosesc niste mulinete cu tamburul de 65, ft asemenator PL65. Acum depinde si de stilul de aruncat si de firul folosit, dar cu fir de 0.25 si momitor, se duce usor in 120-130 m... cu plumb de 115 gr muuult :D
Prietenul eden le-a incercat cuplate cu PL65 doar la partide de casting, iar parerile le-a zis mai jos :)
Minusurile acestor lansete as zice ca sunt greutatea (sunt un pic cam grele, dar in timp te obisnuiesti) si poate pastila inelului de varf (un pic cam groasa), dar asta este doar daca vrei sa atingi distante foarte mari. ---<><
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de crazy crap » 19 Mai 2011, 13:24

Mersi mult baieti pentru sfaturi. Eu dau cu fir de 0.30 ultra knot dar mi se pare cam gros, cred ca o sa il pun pe tamburii de rezerva si o sa-mi cumpar de 0.28-0.25 si sa vad daca reusesc sa ajung la distanta care a-ti reusito voi. O sa incerc si plumbi mai grei de 100-120gr, eu foloseam pana acum de 85-90gr si nu atingeam distante mari. Dupa ce imi termin de achizitionat cele mentionate mai sus, fac o proba si va anunt daca am reusit sa trec de limita celor 100 de metri. numai bine **==

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de elephunk » 19 Mai 2011, 15:22

crazy crap scrie:Mersi mult baieti pentru sfaturi. Eu dau cu fir de 0.30 ultra knot dar mi se pare cam gros, cred ca o sa il pun pe tamburii de rezerva si o sa-mi cumpar de 0.28-0.25 si sa vad daca reusesc sa ajung la distanta care a-ti reusito voi. O sa incerc si plumbi mai grei de 100-120gr, eu foloseam pana acum de 85-90gr si nu atingeam distante mari. Dupa ce imi termin de achizitionat cele mentionate mai sus, fac o proba si va anunt daca am reusit sa trec de limita celor 100 de metri. numai bine **==
Daca iti iei mtx9, oricare model, nu are niciun sens sa pui plumb sau momitor sub 100 gr, nu se incarca cum trebuie. Oricum, dupa ce le cumperi, iti recomand sa mergi pe un lac din bucuresti (lacul morii, lacul herastrau) si sa faci niste sedinte de casting, sa incerci sa le fortezi cat mai mult, pentru ca lansetele duc, nu-ti face griji, si sa te obisnuiesti cu modul in care lucreaza. ;)
Numai bine si sa le ai in drill cat mai mult timp! ---<><
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de crazy crap » 19 Mai 2011, 19:51

Daca iti iei mtx9, oricare model, nu are niciun sens sa pui plumb sau momitor sub 100 gr, nu se incarca cum trebuie. Oricum, dupa ce le cumperi, iti recomand sa mergi pe un lac din bucuresti (lacul morii, lacul herastrau) si sa faci niste sedinte de casting, sa incerci sa le fortezi cat mai mult, pentru ca lansetele duc, nu-ti face griji, si sa te obisnuiesti cu modul in care lucreaza. ;)
Numai bine si sa le ai in drill cat mai mult timp! ---<><[/quote]

Eu am 2 bucati de Mtx 9 modelul camuflaj + Okuma Pl 865 dar nu foloseam plumbajul corect ca imi era frica ca daca le fortez cedeaza spigotul, dar acum ca mai sfatuit sa dau cu plumbi mai grei o sa incerc sa vad ce reusesc. Eu nu am cum sa ajung pe Herestrau ca sunt din Iasi dar caut un lac in apropiere unde sa incerc o sedinta de casting. mersi de sfaturi inca o data, numai bine **==

Avatar utilizator
BOGDAN-HYDRA
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 05 Apr 2010, 20:12

Re: hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de BOGDAN-HYDRA » 23 Mai 2011, 12:29

claudiu_verde scrie:mandrina difera sigur ca am vazut-o acum o sapt.
de culoare nu stiu ce sa zic dar mandrina difera sigur numai dan mitranescu iti poate spune

Avatar utilizator
BODO 70
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Mai 2011, 18:30
Localitate: CONSTANTA
Contact:

Re: hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de BODO 70 » 15 Iun 2011, 14:23

Eu am hakuio mtx8 cu okuma longbow 680, nu am lansat niciodata cu ele dar m-ar interesa cum se comporta in lanseuri si cu cat s-ar incarca nominalMultumesc prieteni pescari

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de REMUSGL » 15 Iun 2011, 15:20

Mtx 8 avand 4 lb se incarca foarte bine cu 110, 115 si chiar 120 de grame. Poti incepe si cu mai putin, pana se da mana.
BODO 70 scrie:Eu am hakuio mtx8 cu okuma longbow 680, nu am lansat niciodata cu ele dar m-ar interesa cum se comporta in lanseuri
Daca ai lansetele da o fuga la balta cu ele la un antrenament, daca nu ai balta ... poti arunca si pe camp.

---<>< si lanseuri lungi

Avatar utilizator
daniche
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 11 Ian 2010, 14:09

Re: hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de daniche » 10 Aug 2011, 17:03

Interesante discutiile acestea " arunc 150 ml lejer " , " arunc 120...." da chiar nu exista nimeni care sa prinda si peste cu ele ? sa spuna " am tras de un crap de 11kg si se comporta excelent" etc... majoritatea spun ca sunt excelente la aruncat ( asta o stiu ca posed si eu 4 buc MTX 8 ) dar haide sa le spunem doritorilor care vor sa cumpere HAKUYO ca sunt excelente si in dril cu capturi mari , pentru ca un pescar nu isi cumpara o lanseta doar ca arunca bine cu ea . Daca gresesc cu ceva imi cer scuze , dar asta e adevarul . Uitativa un pic pe forum si vedeti ca 80% din postari sunt cu "ARUNC" "DAU "etc

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: hakuyo vs. hakuyo

Mesaj de crazy crap » 10 Aug 2011, 17:54

daniche scrie:Interesante discutiile acestea " arunc 150 ml lejer " , " arunc 120...." da chiar nu exista nimeni care sa prinda si peste cu ele ? sa spuna " am tras de un crap de 11kg si se comporta excelent" etc... majoritatea spun ca sunt excelente la aruncat ( asta o stiu ca posed si eu 4 buc MTX 8 ) dar haide sa le spunem doritorilor care vor sa cumpere HAKUYO ca sunt excelente si in dril cu capturi mari , pentru ca un pescar nu isi cumpara o lanseta doar ca arunca bine cu ea . Daca gresesc cu ceva imi cer scuze , dar asta e adevarul . Uitativa un pic pe forum si vedeti ca 80% din postari sunt cu "ARUNC" "DAU "etc
Iti pot spune sigur ca sunt bune si la aruncat si la scos peste. Eu nu am prins crapi mari cu ale mele, numai la 3 kg si ceva si sau comportat excelent, cand i-am intepat (undeva pe la 100m)nu credeam ca au mai mult de 800gr pentru ca sunt bete rigide. Cred ca la crapi de peste 5kg simti drillul mai bine. Parerea mea ca sunt printre cele mai bune lansete low price de pe piata la ora actuala. numai bine **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”