porumb pentru floricele.

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adi.bogdan
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 27 Apr 2010, 16:07
Contact:

porumb pentru floricele.

Mesaj de adi.bogdan » 08 Mai 2011, 13:33

ce parere aveti despre porumbul pentru floricele in pescuitul la crap? daca este cineva care il foloseste, sa posteze niste informatii despre modul de preparare, daca il foloseste ca si momeala, ca si nada.etc..

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: porumb pentru floricele.

Mesaj de mircea62 » 09 Mai 2011, 08:46

E bun. Se prepara si se foloseste la fel ca porumbul normal. Pentru pus pe firul de par foloseste o croseta tip slice (cea care se foloseste la leadcore) ca sa nu crape boaba.

Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

Re: porumb pentru floricele.

Mesaj de ciprian_f » 15 Mai 2011, 18:19

am folosit porumbul de floricele cu succes pe balta la lunca (tulcea) ;;) ,ca pat de porumb plus pe firul de par :D (porumbul a fost lasat la inmuiattrei zile dupa care l-am pasteurizat cu miere in borcane :O ,alternativa la porumbul de pe piata )FIR INTINS CAMARAZI **==

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porumb pentru floricele.

Mesaj de Jogo » 15 Mai 2011, 19:59

ciprian_f scrie:am folosit porumbul de floricele cu succes pe balta la lunca (tulcea) ;;) ,ca pat de porumb plus pe firul de par :D (porumbul a fost lasat la inmuiattrei zile dupa care l-am pasteurizat cu miere in borcane :O ,alternativa la porumbul de pe piata )FIR INTINS CAMARAZI **==
Vezi ca daca il lasi mai mult timp inmuiat in miere se intareste (porumbul).

Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

Re: porumb pentru floricele.

Mesaj de ciprian_f » 29 Mai 2011, 21:59

Jogo scrie:
ciprian_f scrie:am folosit porumbul de floricele cu succes pe balta la lunca (tulcea) ;;) ,ca pat de porumb plus pe firul de par :D (porumbul a fost lasat la inmuiattrei zile dupa care l-am pasteurizat cu miere in borcane :O ,alternativa la porumbul de pe piata )FIR INTINS CAMARAZI **==
Vezi ca daca il lasi mai mult timp inmuiat in miere se intareste (porumbul).


Ai dreptate, porumbul a fost mai tare dupa ce a fost lasat la borcan cu miere, deaceea am croseta si burghiu o:-) , plus ca daca mai ai la tine un mic borcanas cu miere poti sa iei si porumb din comert( la conserva), e aproximativ la fel ca cel din magazinele de profil.Eu de regula sunt adept pentru momelile mai naturale: mamaliga, porumb, rame, viermusi, miere ca si toping :D.
Saptamana asta o sa ma duc la pescuit la Lunca , Jud. Tulcea, stau o noapte si o zii sa vad care mai e treaba pe acolo, o sa dau tot asa mai spre natural sper ca o sa am si ceva activitate :-B
DRAGI TOVARASI PESCUITORI VA DORESC FIIIIIIIR INTINS!!!!! **==

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porumb pentru floricele.

Mesaj de Jogo » 31 Mai 2011, 00:28

ciprian_f scrie:
Jogo scrie:
ciprian_f scrie:am folosit porumbul de floricele cu succes pe balta la lunca (tulcea) ;;) ,ca pat de porumb plus pe firul de par :D (porumbul a fost lasat la inmuiattrei zile dupa care l-am pasteurizat cu miere in borcane :O ,alternativa la porumbul de pe piata )FIR INTINS CAMARAZI **==
Vezi ca daca il lasi mai mult timp inmuiat in miere se intareste (porumbul).


Ai dreptate, porumbul a fost mai tare dupa ce a fost lasat la borcan cu miere, deaceea am croseta si burghiu o:-) , plus ca daca mai ai la tine un mic borcanas cu miere poti sa iei si porumb din comert( la conserva), e aproximativ la fel ca cel din magazinele de profil.Eu de regula sunt adept pentru momelile mai naturale: mamaliga, porumb, rame, viermusi, miere ca si toping :D.
Saptamana asta o sa ma duc la pescuit la Lunca , Jud. Tulcea, stau o noapte si o zii sa vad care mai e treaba pe acolo, o sa dau tot asa mai spre natural sper ca o sa am si ceva activitate :-B
DRAGI TOVARASI PESCUITORI VA DORESC FIIIIIIIR INTINS!!!!! **==

Carui pescar nu i-ar place sa foloseasca doar mamaliga, porumb, rame si viermusi dar....din pacate situatia stim bine ca nu sta chiar asa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”