Bete pentru OKUMA PL 860

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de Coleman » 22 Noi 2008, 17:28

Am tot citit in ultima vreme pe forumuri, in speranta ca voi gasi raspunsul la o intrebare care ma framanta de ceva vreme( Ce bat se ''imerecheaza'' cel mai bine cu mulinetele Okuma pl 860 ?) dar nu am vazut raspunsuri concrete si la subiect asa ca poate aflam aici tot ce ne intereseaza despre asta.
Eu unul nu ma pricep foarte tare la capitolul bete si chiar mi-as dori sa pot afla cat mai multe lucruri despre ce ar trebui sa aibe un bat de calitate.Ca sa ma intelegeti cat mai usor o sa lansez o serie de intrebari la care sper sa am si raspunsuri:
1.Care este lungimea ideala a unui bat folosit de o persoana de 180 cm?
2.Care este greutatea ideala a unui bat pentru a nu fi considerat greu?
3.Cate lb ar trebui sa aibe un bat de 3.9m/3.6m pentru a fi bun in aruncare dar si in dril?
4.Ce bat se ''imerecheaza'' cel mai bine cu mulinetele Okuma pl 860 ?
5.Care sunt coditiile garantiei oferite la un bat cumparat de la magazin,adica, daca vanzatorul spune ca batul s-a rupt din vina ta ,chiar daca tu la-i rupt la aruncare?
6.Shimano este intradevar cel mai bun bat la capitolul calitate?
7.Conteaza foarte mult ca inelul de plecare sa fie de 50mm?
8.Inel SIC inseamna ca nu-l taie inaintasul?
9.Cam care este media de ''viata'' al unui bat ''bun''?
10.Pt SPOD am inteles ca un bat de 5-5,5 lb e foarte bun ,nu?
As vrea un bat din 3 bucati chiar daca stiu ca nu sunt recomandate,dar stiti cum e cu spatiul in masina ;)
Sper ca prin acest topic sa ne lamurim toti cu privire la cum alegem un bat pentru pescuit la crap.
TOTUL PENTRU CRAP

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de gor965 » 22 Noi 2008, 19:40

1. La 1.80 esti destul de inalt si poti manuii ambele modele...problemele apar in configuratia :pescar scund-lansete moi !
2.Personal consider un bat usor pana in 330 gr ,unul cu greutate medie pana in 400 gr ,ce depaseste sunt bete grele ...dar un bat cu blank ultraslim cu greutate de 450 taie mai bine aerul (intampina mai putina rezistenta ) fata de un bat usor cu blank mai gros (normal ,slim)
3.Nu conteaza lbs-ii conteaza actiunea !2 bete cu acelasi TC -3 lbs ,una cu actiune parabolica ,alta cu actiune de varf arunca diferit !
4.Imi pare un pic gresit rationamentul ...batul cere un anumit tip de mulineta si nu invers. PL merge cu orice bat de 3.60 . Restul variabilelor ,nr. de inele si marimea lor (plecand din 40 ,minim), nu influenteaza prea tare performantele ansamblului fiindca PL nu are tambur supramarit si nici nu e o mulineta cu greutate redusa .
5. Ai garantie ptr. defecte de fabricatie ! Daca s-a rupt in aruncare ai 2 variante - ai supraicarcat lanseta (si aici evina ta) ori ai avut o problema de transport ori fabricatie (si aici intervine garantia ). Cine se ocupa de garantii la bete stie sigur cum s-a rupt lanseta !
6.Doar am vazut si pipait bete Shimano ...dar nu pot fii "cel mai bun bat" doar fiindca au o cosmetica excelenta. Sunt si ele pe grupe ,pe clase de calitate si pret...au rivali cat cuprinde !
7.Conteaza inelul de 50...dar nu cand e vorba de PL. Frecarea cu inelul e mai redusa si la inel de 40 decat frecarea firului cu buza tamburului. Okuma PL nu exceleaza la capitolul asta ! Seria de inele cu diametru mai mare eu zic ca ingreuneaza ansamblul si de multe ori nejustificat (am vazut inele de 50 puse la 75 cm si inele de 40 puse la 95 cm ).Conteaza mai mult distanta la care e amplasat inelul de plecare fata de mandrina !
8.Inelele SIC (silicon carbide, carburi de siliciu) disipeaza rapid caldura provocata de frecarea firului textil .Teoretic rezista fara probleme ,practic, daca textilul e folosit ca si linie de camp ,pot aparea surprize , tot aparand modele si combinatii noi de fire textile.
9. Si aici e discutabil ! Un bat mai slab tinut mai putin pe balta ,"traieste" mai mult decat un bat bun scos mai des la garla. Nu-mi faci dei ca cineva iese cu betele la pensie cand vorbim de pescuitul la crap. Dupa 2-3-5 ani iati iei altceva...iar primele bete ,daca nu le dai , o sa le tii si 10-15 de ani...pana le ia unul dintre copii si le face praf ! :D
10. Spoduri am vazut si de 4 lbs.(englezii sunt fanii astora) ...dar pe specificul baltilor noastre cam 5-5lbs. sunt cele mai indicate.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de stefanflorin » 22 Noi 2008, 20:05

Nu-s expert da imi pot da si eu o parere aici:
-lungime ideala nu cred ca exista, ci e ideal sa te impaci bine cu batul, depinde de forta ta, tehnica, etc; cu cat mai scurt batul cu atat mai usor de controlat.
-2.75-3lb zic eu ca-s ideale si la lanseu si la dril, acum mai depinde si de actiunea lansetei, alea semiparabolice absorb f bine socul pestelui in scurt insa sunt mai slabe la lanseu (teoretic)
-calitate..pai aici shimano nu e in nici un domeniu cea mai buna, vezi daiwa,tica,fox,penn la mulinete; la bete ai "n" posibilitati chub (ieftine si incredibil de bune in urma review-urilor lasate de utilizatori), grey's, harrison, nash, fox,etc, precum si mici producatori care fac bete custom de calitati superioare. Bani sa fie si la unele si la altele ca ai de unde alege.
-garantii, pai la capitolul asta Romania sta mai slabut, dar exista, insa poti cumpara produse garantate pe viata de catre producator vezi grey's sau chub (daca nu ma insel) unde trimiti tronsonul rupt si pe cel cu care se imbina si ti se inlocuieste cu unul nou bineinteles nu daca ai trecut cu masina peste el sau alte cauze provocate de proprietar.
-greutatea, discutabil, undeva in jurul a 300 de g
-inelul de 50 daca ai mulinete gen big-pit, alea cu taburi largi in diametru gen bbrlc
- ce echilibreaza powerlineul poti vedea cand pui mulineta pe bat si ansamblul are echilibru, nu cade nici cotorul nici varful, cei care le detin iti pot da exemple.
-inele sic= silicon carbide= rezistente la frecare, nu sunt taiate de textil( teoretic), eu as opta pt fuji.
-durata de viata o face si calitatea sculei dar si proprietarul
-spodul are TC (test curve) in functie de rachetele cu care intentionezi sa arunci, rachete mari==>TC mai mare cum la noi de regula baltile au densitate de peste mare si nada trebuie sa fie in cantitati mai mari, da ce te faci ca
distanta cu care poti arunca cu el e destul de mica cand te gandesti ca lacurile noastre sunt de regula cu intinderi mari si se pescuieste la distanta 100+

Ca era sa uit...cu cat ai mai multe imbinari pe lanseta cu atat ai mai multe puncte slabe sau care dezechilibreaza batul, daca spatiul de transport este mai redus, mai bine iei bete de 3.6 din 2 bucati decat 3.9 din 3, asta in cazul in care nu detii un Tico sau si mai si un Smart :))
Sper ca nu am aberat prea mult, dar cam asa vad eu raspunsurile la ceea ce ai intrebat. Spor la alegerea corecta!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de marian_popescu » 22 Noi 2008, 20:54

bai baieti...nu degeaba sunteti ,,foarte avansati :D
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de gor965 » 22 Noi 2008, 21:11

marian_popescu scrie:bai baieti...nu degeaba sunteti ,,foarte avansati :D
Tati ,la teorie suntem campioni ...la prinsu' pestelui stam mai prost ! :)) :)) :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de Coleman » 22 Noi 2008, 22:31

Acum ca am inteles cam cum sta treaba (cel putin teoretic :D )si cu alesul betelor ,cam ce bete imi recomandati pt mulinetele alea(ca eu am facut invers am luat mulinetele si dupa aia iau betele) PL 860 ,as vrea sa ma incadrez undeva pana in 500 ron bucata.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de stefanflorin » 23 Noi 2008, 01:11

Chub outkast zic ca ar merge pe okume, la anu imi iau 3-4, iata si unu din motive:

suntem avansati ca ne place sa tastam =)) si da, la teorie e usor, la peste e un pic mai complicat :-SS oricum eu sunt adept al match-fishingului de cand cu emigrarea, pacat ca nu am timp si fonduri pt a ma desfasura si in competitii =P~
Chiar asa apropo de scule, ce parere aveti de Daiwa Emcast Evo sau Sport? caci as vrea sa iau cateva bucati la anu' gasisem set de 3 second-hand cu 80 de lire taxe transport incluse aproape noi si nu am luat ca fraieru' :-w
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
julian mihai
senior
senior
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008, 16:13

Re: Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de julian mihai » 23 Noi 2008, 12:03

mie mi-a ramas gandul la Venom de la Nash 3,90m 3,5lb la 600ron noi cu garantie,ce parere aveti?
FairPlay Team

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de gor965 » 23 Noi 2008, 12:51

Impresionant testul Chub ,dar total irelevant ! Cu situatia aia nu te intalnesti la pescuit ! Ma refer la tensionarea progresiva ,lenta , in timp ,situatie neintalnita nici in lanseu nici in drill. Dupa cum vad eu ca se curbeaza varga de test ,are cel putin 12 inele pe cand in realitate Outcast are doar 6 si nu va reusii vre-odata sa scoata un asa rezultat ! La cat de impresionati sunt posesorii de Outcast ,nu se poate nega ca e un bat bun ,dar serios vorbind,testul e egal cu zero in comparatie cu ce ar demonstra un aruncator bun ,cu ea pe balta !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de Coleman » 23 Noi 2008, 14:55

Am vazut si eu testul ala dar sincer nici pe mine nu ma impresionat foarte tare pentru ca mai degraba vroiam sa-l vad in ''actiune'' decat asa,dar orcum stiu si eu ,din auzite ,ca sunt bete de calitate.Mi-a spus un prieten ceva despre niste bete FL ca cica ar fi bune si ieftine.Are cineva aceste bete si daca da atunci ce parere are despre ele(sunt de 4,25lb si ma gandesc ca sunt prea tapene)
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de Coleman » 23 Noi 2008, 15:04

julian mihai scrie:mie mi-a ramas gandul la Venom de la Nash 3,90m 3,5lb la 600ron noi cu garantie,ce parere aveti?

Zi si tu un site ceva unde le putem vedea.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de marian_popescu » 23 Noi 2008, 17:29

sa nu fim rautaciosi. cine a tinut un chub in mana si a vazut cat de potrivit este pentru casting, poate aprecia ca o lanseta deloc moale, chiar rapida, poate avea un blanc care sa se indoaie in halul ala
e adevarat, pe balta e supusa socurilor aruncarii, dar testul e in mare masura relevant pentru rezistenta blankului
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de marian_popescu » 23 Noi 2008, 17:44

FL si hakuyo sunt marci pe care le gasesti in europa-niro, chinezi, etc si am AUZIT ca folosesc blankuri pe care producatorii mai de firma la folosesc pentru lansete sub alt brand. ce-i drept, am vazut aceste scule, arata f bine, blankuri si compenente misto, dar valori fictive trecute pe ele la putere. adica ceva la 3,90 cu 4,5 lbs mie mi se pareau mai mult la 3,5 lbs. asa ceva, cu mandrina metali, cat se poate de bine finisata, inele sic stantate, blank slim, era undeva la 2oo si ceva de lei, negociabil daca luai mai multe.
am auzit de la baieti care au asa ceva, de hakuyo carp power, aceleasi chestii trecute pe blank, pret cam 150 ron, se lasa pe ele de nu se poate cu pb de 120 si no problem, deocamdata. despre cum se comporta in timp, ramane sa vedem
...tu ia-ti si sa ne spui si noua :D
am glumit, gandeste-te ca ai garantie zero pt astfel de bete
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
saryi
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 22 Noi 2008, 16:57
Localitate: constanta
Contact:

Re: Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de saryi » 23 Noi 2008, 19:52

am gasit pe un site JRC Defender 12' - 3.25lb la 155 ron la oferta si as vrea sa le cuplez tot cu niste okuma pl 860... ne poate da cineva mai multe detalii despre aceasta posibila combinatie, in special despre bete? pretul pare a fi ok + okuma pl tot la oferta pana in 160 ron parca :)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Bete pentru OKUMA PL 860

Mesaj de stefanflorin » 23 Noi 2008, 20:17

aia era si scopul filmuletului, sa arate cat de flexibil poate fi blancul cu actiune non-locking. Chiar sunt curios cate alte firme ar avea curaj sa faca un test ca asta si sa il difuzeze pe net. Treaba cu 12 inele cum zice cineva mai sus e tocmai pe dos, pai cu cat ai mai multe inele pe un blanc cu atat el devine mai rigid, cum zic englezii "more flat spots" adica bucati din blanc care raman drepte la tractiuni. De aruncat cam toti stiu cum arunca, dar hai ca am facut topicul omului praf, scuze de offtopic. Fire intinse la rece!
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”