DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: DUNAREA

Mesaj de bebe2011 » 17 Mai 2011, 21:20

Dupa cum ai vazut ti-am dat dreptate,si eu respect legile si sunt ani buni de cand nu m-am abatut de la vre-una,dar se poate face morala celor care au postat,nerabdatorii, si mai asa,cu duhul blandetii.Daca ne ratoim la ei crezi ca rezolvam ceva?Iti spun ca nu,mai ales ca eu cred ca baietii au circumstante atenuate pentru ca au fost sinceri si au recunoscut ,fata de multi altii care o fac si tac malc!Acesti de pe urma sunt irecuperabilii.Referitor la lege sunt constient ca fara ea ar fi haos,dar asta nu inseamna ca trebuie sa inghit orice aberatie tampita,gen camparea in delta,si sa nu incerc sa iau atitudine de dragul de a fi un cetatean model!Respect.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de pharaoh » 17 Mai 2011, 21:35

Dar de ce tre` sa am eu duhul blandetii? Nu eu am venit sa anunt pe un forum public ce am prins in prohibitie. Ca si cum as intra pe un forum auto sa ma laud cum am condus eu fara permis, si astept sa fiu si mangaiat pe crestet si dojenit parinteste. De-aia pescarul roman e vazut cum e vazut. Cu inclinatii spre braconaj si apucaturi saramuristo-fomiste. La faza cu camparea....iti dau dreptate. Dar noi nu stim nici sa protestam nici sa luam atitudine. Si de ce crezi ca s-a ajuns la masura asta? Tot din cauza unor nesimtiti care nu stiu ce este respectul fata de natura si fata de sine in genereal. Si daca prin interzicerea camparii se stopeaza poluarea excesiva cu gunoaie (si la propriu si la figurat) a multor locuri din delta, asa cum am constatat personal de multe ori, eu pot sa fiu de acord. Dar oare asa va fi?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: DUNAREA

Mesaj de bebe2011 » 17 Mai 2011, 22:07

Sa zicem ca si aici ai dreptate desi ma roade un gand ca legea asta cu camparea ar mai avea o legatura si cu puzderia de pensiuni si hoteluri aparute in Delta ca ciupercile dupa ploaie!Ti-ai pus vreodata intrbarea,cum,acolo unde odata dadeai stuful la oparte sa arunci un bat,acum a rasarit frumusete de vila de unde te loveste in timpane racnetul lui Salam?Cu ce bani,cu ce relatii,nu cumva carca pestelui este responsabila de atatea realizari intr-un termen atat de scurt?Crezi ca l-au prins cu lanseta?Si acum,eu pescarul de rand care iubesc din tot sufletul Delta desi nu prea o mai recunosc,dupa o zi de pescuit,pentru a scapa de puzderia de tantari,singurii care au ramas aceeiasi de cand ii stiu, trebuie sa renunt la cortul pe care l-am cumparat cu o multime de sacrificii si sa-mi caut cazare!Oare legea asta are legatura numai cu gunoaiele,indiferent de ce natura sunt ele?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de pharaoh » 17 Mai 2011, 22:14

Probabil ca ai dreptate. Dar asta e o alta fata a monedei.
I Fish. Therefore I am.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 18 Mai 2011, 10:34

craparulsef scrie:Bre George ... dar nu ierti nimica, bre !!!
Nu pierzi nici macar o singura ocazie sa nu aplici legea ... bine bre ca nu esti de pe la circulatie ... mai lasa-i frate si pe romanii nostri sa mearga pe balta, fie chiar si cu o saptamana inainte, caci altfel se muta cu totii in Spania ca e mai omenosi cu pescarii !
Am facut si eu multe prostii la viata mea , dar cand e vorba de prohibitie nu vad cu ochi buni genul asta de postari ! Eu stau ca prostu de ani de zile acasa cand e prohibitie ca sa-i dau pestelui o sansa sa se reproduca si sa-mi dau si mie o sansa sa am ce prinde pe viitor ! In contrapartida, avem baietii destepti care pescuiesc eclusiv in prohibitie ca stiu ca-i pestele plin de icre ! De-astia mi-e scarba...de restul care pescuiesc in prohibitie din varii motive, mi-e sila ! D-aia suntem in kkt ca neam si tara...ptr. ca ne doare in sula de ceilalti...noi sa traim si sa facem burta mare ! Cat sunt eu Admin pe sit-ul asta, cine pescuieste in prohibitie e BRACONIER, nu vre-o scula de pescar !!! X-(
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: DUNAREA

Mesaj de craparulsef » 20 Mai 2011, 13:03

bebe2011 scrie:Corect pharaoh.dar cred ca nu asta e motivul pentru care se duce tara de rapa!Numai bine.
O scurta poveste, care se repeta de cativa ani, in zona Sulina ... dupa cum bine cunoasteti una din cele mai mari "maternitati " de crap din zona deltei ... este golful Musura (Baia de Nord).
De fiecare data cand se deschide pescuitul pe frontiera se deschide si pescuitul industrial in aceasta zona !
De ce nu este permisa camparea in delta? Pentru simplul motiv ca noi pescarii sportivi vedem si semnalam prea multe nelegiuri ce se petrec cu acordul legii. Nu mai departe de azi, cand este prima zi de predare la cherhana a capturilor piscicole din zonele de frontiera, am vazut cu ochii mei o barca, pe jumatate plina cu crapi dolofani ce in mod evident nu au depus icrele. Acum e cel mai usor sa-i prinzi caci ei au alte preocupari!
Kilometri de plase se pun in aceasta zona!!!
E protejata o zona ca Dunarea Veche - asa zisa zona tampon ... pai mai bine protejau permanent aceata puiernita imensa, aceasta zona unde crapul isi depune icrele - respectiv Golful Musura !!!
Aici pescuitul ar trebui interzis total !!!
Dar noi protejam zone, in care in mod evident pescuitul sportiv, nu reprezinta un real pericol pentru fauna piscicola. Pacat! Interese economice meschine sau foarte aprope de vandalism sprijina astfel de "scapari" ale legii !
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: DUNAREA

Mesaj de bebe2011 » 20 Mai 2011, 14:58

Sa traiesti nea crapare,esti in asentimentul meu,toata stima!Fereasca-ma Dumnezeu,nici in ruptu-capului nu sunt de acord cu cei ce pescuiesc in prohibitie,dar raman ferm pe pozitie:nu pescarul de rand e problema!Directorul falimenteaza,prin furt,inteprinderea si este arestat portarul c-a fost gasit in traista cu 3 kg de fier vechi,cam asta ar fi comparatia si observ ca s-ar gasi destui care sa injure portarul.Respect!

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 21 Mai 2011, 23:26

asa sa o luam de la inceput,,,,,nada 3 zile in cantitati mari , boaba de porumb la greu ,,,,dupa 3 zile aparura si crapii,,,,
Fişiere ataşate
210520111009.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: DUNAREA

Mesaj de sorin1362 » 21 Mai 2011, 23:56

sorprodan scrie:asa sa o luam de la inceput...
Frumos Prodane, invarti-ti-as motzu ala din frunte :)) . Da' si o carutza de scule :-? ... oare mai erau unele care n-au incaput in poza ? :-/ :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de Laurentiu » 22 Mai 2011, 09:51

Ce bine o fi de unii sa locuiasca pe malul Dunarii...nema taxa de genul 50-60 sau chiar 100 pe zi, nema bani la combustibil, etc... :-<

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 22 Mai 2011, 18:42

peisajul unde dau la crap e mirific locul este nadit permanent de 2 saptamani dar nu pe fiecare zi,,,,
Fişiere ataşate
200520111002.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 22 Mai 2011, 18:43

da crapii,,,,,,,,
Fişiere ataşate
200520111006.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de pharaoh » 22 Mai 2011, 19:07

Super frumos! Bravo Sorine!
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: DUNAREA

Mesaj de Paun Ion » 22 Mai 2011, 20:45

sorprodan scrie:da crapii,,,,,,,,
.....................................................................
Bravo tata ,frumoasa bucata,anul asta a inceput in forta ,multi au dat de el.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de pharaoh » 22 Mai 2011, 20:49

Nea Ioane, noi cand dam de el? :) . Cand aveti programata urmatoarea escapada? Ca as cam veni si eu. 8->
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”