Naluci pentru salau

table, plastice si lemne

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fane141
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 10 Oct 2009, 12:08
Localitate: Pitesti

Naluci pentru salau

Mesaj de fane141 » 14 Oct 2009, 15:46

Ce naluci folositi la salau ? Mai ales acum ca sa mai racorit....
Eu zic ca cel mai bine merge la twister alb cu sclipici si la pestisor viu :D
Nu o sa auzi niciodata "am scapat un peste mic"

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Naluci pentru salau

Mesaj de mini_mic » 24 Oct 2009, 12:19

fane141 scrie:Ce naluci folositi la salau ? Mai ales acum ca sa mai racorit....
Eu zic ca cel mai bine merge la twister alb cu sclipici si la pestisor viu :D
Pestisorul viu nu e naluca :D
Twisterele de buna calitate jucate prin locurile unde stau dintosii sunt de departe cele mai productive. Alegerea culorilor e o chestie foarte importanta. Nu in toate locurile prinde aceeasi culoare. In mod normal alb gliter si verde gliter sunt culori universale, dar mai dai de locuri unde daca nu ai rosu sau alte culoare nu faci nimic. E nevoie de multa experienta si de mii de lansari cu jigul pt a cunoaste aspecte cum ar fi tipul de twister, culoarea si marimea prinzatoare ( si firma producatoare e fte importanta )

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Naluci pentru salau

Mesaj de Driscu Radu » 24 Oct 2009, 15:09

Ceea mai interesanta naluca cu rezultate satisfacatoare pentru mine sunt cicadele(acolo unde fundu e relativ curat), apoi spinerbait cu grub verde, si o surpriza foarte placuta oscilantele relativ usoare 6-9 gr.arginti, aurii,felie de pepene.Nu am facut referire la naluca clasica pentru salau rspectiv twisterul pentru ca diferentele sunt foarte mari.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Naluci pentru salau

Mesaj de craparulsef » 21 Mai 2011, 22:08

Cele mai interesante mi s-au parut monturile Draskovich ... de foarte multi ani fac si eu ceva asemanator ... unii dintre dvs le-au vazut in trusa mea. Zilele trecute am mai primit o rola de fir otel inox cu care voi mai confectiona cateva ...
Plec de la premiza ca intre un carnat de plastic si unul de porc, catelul meu l-ar alege pe cel de al doilea!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Naluci pentru salau

Mesaj de cristian505ro » 21 Mai 2011, 22:35

craparulsef scrie:Cele mai interesante mi s-au parut monturile Draskovich ..
Drachkovitch au fost si raman primele.Si cele mai bune.Nu sunt admise in general in concursuri, dar asta e alta treaba.
Multi insa nu le mai considera naluci, avand in vedere la ce ofera piata acum si faptul ca ele contin un peste ( chiar mort).
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Naluci pentru salau

Mesaj de craparulsef » 22 Mai 2011, 06:15

Domnu Cristi ... chiar daca monturile Drachkovitch nu sunt admise in concursurile oficiale, la care in mod evident noi deltaicii de rand, nu prea participam ... mai facem noi in zona, mai tot timpul, un fel de competitii seara, pe malul Dunarii, cand ne intoarcem de pe balta si aruncam din barca, sajoacele pe cheu.
Se aduna lumea, se fac comentarii, se trage cu ochiul, intrebari cu carul, raspunsuri mai putin ... apar si carcotasii, iar la final se stropeste cu bere pe "zidul chinezesc" !!! - ceva asemanator cu ce se intampla pe forum, cu singura diferenta ca nu ne putem aduna toti la o bere! ;)
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Naluci pentru salau

Mesaj de cristian505ro » 22 Mai 2011, 14:53

craparulsef scrie:Domnu Cristi ... chiar daca monturile Drachkovitch nu sunt admise in concursurile oficiale, la care in mod evident noi deltaicii de rand, nu prea participam ... mai facem noi in zona, mai tot timpul, un fel de competitii seara, pe malul Dunarii, cand ne intoarcem de pe balta si aruncam din barca, sajoacele pe cheu.
Se aduna lumea, se fac comentarii, se trage cu ochiul, intrebari cu carul, raspunsuri mai putin ... apar si carcotasii, iar la final se stropeste cu bere pe "zidul chinezesc" !!! - ceva asemanator cu ce se intampla pe forum, cu singura diferenta ca nu ne putem aduna toti la o bere! ;)

Voi nu sunteti deltaici de rand, poate de frunte ! Am petrecut ani buni pe zidul chinezesc (mi-a placut mult expresia asta!) din Crisan. Da, s-au schimbat vremurile si nu prea imi mai permit sa ajung pe acolo. Si nu mai e nici pestele care a fost odata.
Revenind la nalucile pentru salau eu cele mai bune rezultate le-am avut la Drachkovitch si la shadurile verzi cu intarsii galbene de 5-7 cm.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Naluci pentru salau

Mesaj de craparulsef » 23 Mai 2011, 23:28

cristian505ro scrie:...... Am petrecut ani buni pe zidul chinezesc (mi-a placut mult expresia asta!) din Crisan...Revenind la nalucile pentru salau eu cele mai bune rezultate le-am avut la Drachkovitch si la shadurile verzi cu intarsii galbene de 5-7 cm.
Avem si noi la Sulina zidul nostru ... care e mai vechi decat cel de la Crisan ... zid sadea european facut taman de europeni ...
Oricum, multumesc pentru informatii ref. shaduri! Raman la ideia ca tot obletul viu sau proaspat e mai bun ! ---<><
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Naluci pentru salau

Mesaj de cristian505ro » 23 Mai 2011, 23:50

craparulsef scrie: Raman la ideia ca tot obletul viu sau proaspat e mai bun ! ---<><
Normal! Dar nu face obiectul acestui topic, care e despre naluci! Eu pana sa trec la competitii de crap am dat 30 de ani numai din barca, la trena, numai la baboi viu si am amintiri ca in Batranul si Marea. Dar de, nemaifiind stiucile si salaii pe care-i inhamam la ruseasca mea (am avut 3 si acum sunt la a 4-a) am trecut pe crap unde exemplarele peste 10 kg. sunt la ordinea zilei.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Naluci pentru salau

Mesaj de craparulsef » 24 Mai 2011, 00:42

Corect ... topicul are o cu totul alta tema ... cu multi ani in urma, probabil prin 83-84, aveam o lanseta, cred Germina, o mulineta grea, cred Delfin, un fir gros de 0.6-0.7, cred tot Germina si la capat o lingura din tabla de inox ciudata ca infatisare si foarte mare si grea ... avea 3 ancore la fel foarte mari. Eram undeva la malul Dunarii langa Patlageanca cu un coleg de servici, (fugiti de acasa) caruia i s-a nazarit sa derulam firul de pe tamburul mulinetei caci era asezat cam aiurea!
Lansam singura lanseta pe care o aveam amandoi si cu care pescuiam cu randul, derulam in curent tot firul dupa care incep a mulina. Dupa primele ture de manivela simt ceva greu. am agatat-o de fund zic eu! Ion, colegul incepe a trage de fir, care venea foarte greu iar eu recuperam usor pe mulineta firul. El imi spune atunci ca vine greu ... o fi o creanga?
Pana am recuperat aproape tot firul nu am simtit nimic deosebit, sau cel putin Ion, care il avea efectiv tot timpul tensionat in mana. Ultimii metri ne-au facut sa inghetam pe malul Dunarii !!!
Un somn de 24 kilograme era agatat de lingura !!! Ce e de facut? Nu eram pregatiti pentru asa ceva!
Lui Ion i-a venit ideea de a lovi cu toporisca capul pestelui dar a nimerit firul!
Nici acum nu-mi pot explica cum somnul a ramas esuat pe intinsura si cum Ion s-a napustit asupra lui reusind cumva sa-l imobilizeze! Urlam amandoi pe mal ca nebunii, nu cred ca voi mai pati vreodata asa ceva!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Lingurite, voblere, twistere, shaduri”