cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 10 Mai 2011, 00:38

Am pregatit papa pentru peste, apoi papa din peste
Fişiere ataşate
o mamaligutza perfecta (pentru peste), de statea batzul erect in dansa
o mamaligutza perfecta (pentru peste), de statea batzul erect in dansa
scula de facut cafea ... a mai gafait in cateva dimineti si si-a dat duhul
scula de facut cafea ... a mai gafait in cateva dimineti si si-a dat duhul
ciorbitza de peste cu ceapa calita, ardei iute si bulion, un plus de bucatarie ardeleneasca ... da' sa vedeti cu smantana cum te unge la papile ...
ciorbitza de peste cu ceapa calita, ardei iute si bulion, un plus de bucatarie ardeleneasca ... da' sa vedeti cu smantana cum te unge la papile ...
plachie ... mmm ... ceapa multa calita ... crap prajit ... inecat in bulionul clocotind ... asta e reteta mea, de-ti bati copiii cu basca uda
plachie ... mmm ... ceapa multa calita ... crap prajit ... inecat in bulionul clocotind ... asta e reteta mea, de-ti bati copiii cu basca uda
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bebe2011 » 10 Mai 2011, 22:48

Sa nu poti campa in Delta,pentru noi pescarii e acelasi lucru ca a-i spune unui tanc ca nu are voie sa foloseasca suzeta
A nu putea campa in Delta,pentru noi ,cei care o iubim si ne place pescuitul este ca si cum ai lua dreptul unui nou-nascut de a folosi suzeta!Ce ma mira este faptul ca din 10 cunoscuti ai mei, 8 sunt pescari si procentul asta cred ca e la nivel national dar cu toate asta ne lasam coplesiti de niste legi tampite,debitate de niste persoane numai in interesul lor,fara a lua nici o atitudine!Atata timp cat imi vizez de 20 de ani permisul desi,in paranteza fiind spus,in ultimii doi ani n-am putut sa ajung decat pe balti private,platesc intrarea in Delta,stau 5 zile si in urma mea nu se gaseste un bat de chibrit,de ce sa platesc amenda ca n-am dormit sub cerul liber pentru a da hrana tantarilor si am preferat sa stau,ca omul,in cort?!?!Cred cu toata convingerea ca, desi nu suntem slabi,nu suntem suficienti de uniti pentru a nu mai fi batjocura unor parveniti care prin relatii si conjuctura acestor vremuri calca in picioare drepturile unor oameni simplii,dar de buna credinta ca noi!Intrebarea mea e: cat vom mai rabda asta,pana cand ne vor obliga sa pescuim numai cu batul,fara fir?Iar atunci, facand haz de necaz ca romanul,cum ne vom mai ura"fir intins"?Va urez numai bine desi am inceput sa cred ca facand aceasta urare sunt ipocrit!

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bebe2011 » 10 Mai 2011, 22:56

Scuze pentru postarea mea inestetica,si ea ca si legile!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 12 Mai 2011, 23:27

bebe2011 scrie:Scuze pentru postarea mea inestetica,si ea ca si legile!
Ti-am aranjat in pagina postarea, cu mentiunea ca de fapt respectarea legilor e "inestetica". :D

Daca toti ar proceda asa, apai nu cred ca ar mai fi nevoie de "rezervatii" ... ca la pieile rosii .
Fişiere ataşate
Picture 554.jpg
Picture 567.jpg
Picture 537.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bebe2011 » 13 Mai 2011, 14:13

Sunt total de acord cu tine si sunt constient ca sunt destui nesimtiti care n-au respect fata de natura ,dar pentru acestia nu este corect sa patimim cu totii!O armata de angajati ai Biosferei sunt platiti ptr. a face controale si a proteja Delta dar ei s-au spalat pe cap interzicand camparea si astfel bagand in aceeasi oala tot pescarul,educat sau needucat.Acest lucru nu este corect,se intampla ce s-a intamplat cu romii in Europa,acum fiindu-ti rusine sa recunosti ca esti roman chiar daca esti de buna credinta si esti convins ca faci cinste tarii pe care o reprezinti.Cam despre asta era vorba,cu mentiunea ca am putea da si noi o mana de ajutor autoritatilor luand atitudine fata de hoardele de derbedei care n-au nici o legatura cu frumusetile Deltei nefacand diferenta intre aceasta su lojnitile pe unde isi fac veleatul!Cu stima!

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bebe2011 » 13 Mai 2011, 14:20

PS:Multumesc pentru aranjarea postarii mele anterioare,si scuze pentru prima fraza care se repeta.A,si referitor la "pieile rosii",aia nu aveau voie sa iasa din rezervatii pe cand noi nu cred ca o sa mai avem voie sa intram :D

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 21 Mai 2011, 23:41

bebe2011 scrie: ... am putea da si noi o mana de ajutor ...
Da, asa este, am putea sa dam si noi o mana de ajutor ... si poate chiar o facem, postandu-ne opiniile, pozele si clipurile ... si poate, totusi, cineva dintre cei care pot face ceva, va viziona si chiar va face ceva, cat de cat ... si asta nu ingradind camparea in delta. Uite ca pe stadioanele de fotbal s-a introdus legitimarea. De ce nu s-ar face asa si in cazul deltei ? Proscrisii sa aiba interdictie de intrare in delta. ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 22 Mai 2011, 20:53

O alta porcarie se intampla in zilele astea ... ufff ... oare la cate tampenii ne mai e dat sa asistam ? Oare cand va invata romanul imnul national ? Hmmm ? E ca un fel de toaca la urechea surdului ... din pacate. DESTEAPTA - TE ROMANE ... odata si odata !
Calul, acest nobil animal care s-a salbaticit in Delta Dunarii este pe cale sa devina un plus de atractie turistica. Alte tari incearca sa salveze mustangii ori tarpanii de la disparitie, din cauza unor greseli facute in trecut. Noi, desteptii pamantului, vrem sa exterminam o specie care abia s-a nascut. Si ce motive banale baga "pe goarna" : cica ar roade coaja copacilor. :)) Banuiesc ca doar coaja exemplarelor tinere de plop euroamerican, aceste clone care se inmultesc doar prin butasire, si care oricum nu-si au locul in Delta Dunarii. Acest plop a fost introdus in delta si in lunca Dunarii in vremea lu' Ceaushila, pentru cresterea rapida, volumul mare realizat in timp scurt, si in final, pentru celuloza. Sa nu creada cumva, cineva, ca acesti cai ar roade coaja stejarilor din padurea Letea. Oricum, pentru protejarea puietilor de plop se pot utiliza substante repelente ori mansoane de protectie. A extermina caii salbatici este cea mai barbara si mai prosteasca solutie aleasa. Ori poate niste fabrici de salam din Italia au ramas fara materie prima ? Ori cele cateva mii de cai din delta ar fi o sursa ieftina de carne ? In acest caz cineva ar putea sa deconspire o filiera mafiota ;) .
Ca gogoasa cu boala cailor, care se vehiculeaza mai nou pe la stiri, e un motiv si mai penibil. Ati vazut cumva cai morti prin delta ? Eu, unul, n-am vazut ...
Fişiere ataşate
Picture 575.jpg
DSCF1967.JPG
DSCF1964.JPG
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 31 Mai 2011, 02:49

Apropos de pescuit linistit in delta ... vi se pregatesc imagini ... terifiante ... pe data de...terminam o etapa, apoi un pescuit la orca, cu foca in carlig , sau pe fir de par ... dar despre asta pe alt ... a ... data =))
P.S. : Pamflet dupa "UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA"-ultima postare =))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 31 Mai 2011, 09:55

Pana la urma cum e cu campatul ? A fost cineva cu cortul sau ati vazut macar corturi cei care ati ajuns in delta anul acesta?

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 31 Mai 2011, 23:33

Crownyboy scrie:Pana la urma cum e cu campatul ?
Pai mai Gabi uite cum e : se scoate cortul din husa si se intinde pe o suprafata orizontala ; se scot betele, se imbina si se monteaza cu grija; apoi se ancoreaza cortul folosind cuiele din dotare. In final se executa o poza pentru posteritate. Cam asta ar fi ... >:D< =))
Lasand gluma ... si eu astept vesti de la unii "grabiti" ca tine, si sa aflu daca-i "impacheteaza" si-i trimit in "rezervatii" :))
P.S. : Nu ne-ai mai spus ... ai gasit matzisori anul trecut ? =))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 01 Iun 2011, 16:22

:)) Nici pe aia nu i-am gasit dar in schimb sa vezi dracie. Cum stateam noi seara langa foc si ne uitam luuuung la lansete care deja se confundau cu salciile si peisajul miscandu-se doar in bataia vantului deodata doua gasculite salbatice apar din senin , ametite nevoie mare de la mireasma palincii ce trecea din mana-n mana. Ce sa vezi , una cade drept pe lama toporului de-i sar toti fulgii si se rostogoleste asa golasa in ceaunul ce fierbeam niste vin rosu. Toporul cade de pe bustean, loveste masa , sticla de bulion se clatina si se rostogoleste de-a lungul si de-a latul antrenand si cateva cepe, freo doi catei de usturoi, sarea si piperul si toate cad....... in ceaun, domne', ca sa vezi ironia sortii. Acu' ce era sa facem, ne-am apucat s-o frecam bine pe spinare ca saraca dardaia de-ti lasa gura apa si........... am mancat-o. >:)

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 03 Iun 2011, 04:38

Gabi ! Ati verificat cu atentie ?... nu era gasca ce facea oua de aur ? @-) ...ca in cazul asta v-ati mancat norocul ... :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bebe2011 » 03 Iun 2011, 09:24

:)) Dom'le da testul pentru gripa aviara l-ati facut? =))

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 03 Iun 2011, 14:58

Stiri calde: e jale cu camparea in Delta!Am doi prieteni acum la Murighiol ...Abia au gasit unde sa-si puna cortul si asta dupa discutii lungi ...Toata ziua trag la rame! Se pare ca s-a gatat cu pescuitul din usa cortului :( Cel putin la Murighiol.

In rest e frumos :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”