Chiroiu 4

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de sdaniel » 28 Mar 2011, 15:41

Eu cu tata am prins 7 salai :D
Dan Serban

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de iulian petre » 28 Mar 2011, 16:32

de vineri ora 16 pana duminica 0ra 12 (1-3 Aprilie ) zona C si o parte din A este inchisa pescuitului . Se desfasoara concursul intre membrii clubului Green Lake si locurile sunt rezervate .

Zona C = dig (chiroiu3)
Zona A = de la cabana pana la ponton 1

ps. miercuri este ultima zi cand se mai fac inscrieri in club pe 2011.
Ultima oară modificat 28 Mar 2011, 16:46 de către iulian petre, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de iulian petre » 28 Mar 2011, 16:36

o povestire a lui Cristi Trofim pentru cei care au zic ca balta nu mai are peste ....din pacate este acoperit de apa :))


Pana apar pozele va bag o povestioara mica...introducere asa (pozele le gasiti pe sit-ul baltii)

M-am hotarat sa plec la peste pe chiroiu 4 pt 48 ore dar nu prea aveam toate cele utile.L-am sunat pe Iulica...alooo am nevoie de aia ...aia..si aia...se rezolva...vino la MV2 sa le iei.
Bun am rezolvat si am plecat spre balta,care spre surpeinderea mea arata putin schimbata dar la fel de atractiva si incantatoare pt mine .
Eram hotarat sa dau pe C3 in urma unei experiente de anul trecut
Ajung pe la ora 16 descarc si ma instalez iau cobra si arunc 15-20 bile solubile de 20mm la o distanta de 70--80 m....doar eram sg pe balta si am adus pestele unde am vrut eu
La ora 19:38 prima trasatura firava...primul crap pe mal undeva la 5-6kg....zic bun inceput.
La ora 21:02 a 2-a trasatura alt crap pe mal tot in jur de 6 kg.
Pana la ora 1 pauza...am ramas cu 2 lansete zic sa dorm putin...cand beeep pleaca cea din stanga..drill pun pe mal un crap de vreo 7 kg.
Eram somnoros...mai stau putin si la 1:17 iar beepppp alt crap la fel de frumos chiar mai imbracat putin.
Sincer eram ofticat ca nu am putut sa dorm putin .In fine urmeaza o mica pauza si la ora 4:45 din 2 lansete pleaca una....si alt crap pe mal...tot peste 6kg...deja eram surprins de media lor.
Schimb lansetele ma bag in masina..caldura ..radio ...si la ora 6 fix vine prima surpriza...lanseta din stanga pleaca pe bait de iesea fum...revin cu partea 2.


Cobor repede intep fac 2-3 pasi si vad o saritura ca de stiuca...zic e mare...ajung cu el la mal...hooopaaa primul overten ....fac o poza haioasa...veti vedea azi sper....si la revedere.
Ma apuc si arunc inca 10--15 bile de 20 schimb lansetele si astept...mult si bine
La ora 12:2o intra o bucata frumoasa de vreo 8--8.5kg si ma pune iar in alerta..deja oboseala isi spunea cuvantul....si la ora 16:50 intra alta bucata vreo 6kg....intre ele am avut un rateu
Urmeaza o binemeritata odihna...care cred ca m-a costat putin dar asta e...eram singur pe balta.
Ma trezesc pe la 8-9 cand valy si adi erau deja pe balta langa mine instalati.Arunc iar 10 bile schimb si arunc 3 lansete si urmeaza celebra Omleta la Pahar ....pe la ora 1:30..beeeppp si pe saltea se aseaza o frumusete de 7.6kg fix .
Restul noptii trece fara evenimente notabile.
Partea a 3-a si incheierea

Pe la ora 14 pleaca Nasuk de pe balta si inainte de a pleca imi schimba lansetele.Le las cam 1 ora...ies din cort si le scot iar pe toate 4 si le arunc eu unde stiam.
In nici 10 min beeepp...drill aproape de mal...iar beeeppp ii dau lanseta lu alin si intep iar...dublu drill...ceva de vis...2 crapi pe la 5--5.5 kg....saltea poze pupici eliberarea .
Ma uit la bile..putin "tavalite" aranjez montura si arunc..fixez swingerele...o tigare...o vorba cu valy...hahaha si deodata beeeppp...sar de pe scaun valy se opreste din mers si revine la mine la cort...eu agitat zic valy asta e mare...el radea ..eu emotii il atentionam..el nimik.statea linistit pe scaun ....aveam o experienta asemanatoare cu Iulica in 2009 ....continuii drilul...ajung la mal..o valtoare....si shock...."El Magnifico" se preda
Cantarul arata 14.46 kg pozele vor dovedi ...a si inca ceva dupa inca 5 minute a mai intrat unu de vreo 5.5 kg si asta a fost tot,sper ca v-a placut

Rezultat final 15 crapi mediat 7kg buc total peste 100kg

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de iulian petre » 28 Mar 2011, 16:44

Toti pestii au fost prinsi la bilele care le/am facut pentru concursul de la Moara . squid octopus & capsuna & somon :O solubile

Avatar utilizator
Master
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 31 Dec 2008, 00:31
Localitate: The Land Of Choice
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Master » 30 Mar 2011, 00:40

Cred ca o sa va cam ploua pe balta vineri la concurs ... O sa fie soare duminica :)

Fir întins tuturor !
Traiesc in tara tuturor posibilitatilor. Frumoasa tara... pacat ca e locuita...

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de iulian petre » 01 Apr 2011, 10:04

de astazi ora 16 pana duminica 0ra 12 (1-3 Aprilie ) zona C si o parte din A este inchisa pescuitului .
Se desfasoara concursul intre membrii clubului Green Lake si locurile sunt rezervate .

Zona C = dig (chiroiu3)
Zona A = de la cabana pana la ponton 1

Ramane libera zona "la nuci " si pontoanele 1,2,3,4,5 si 6 .

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Laurentiu » 01 Apr 2011, 18:47

Foarte bine ca anuntati din timp aceste concursuri ca sa nu vina pescarii degeaba pe lac. Bine...degeaba nu vin ca pescuiesc in alta parte dar poate doreau sa pescuiasca unde se desfasoara concursul si nu aveau posibilitatea.

Avatar utilizator
florinpopescu2003
senior
senior
Mesaje: 260
Membru din: 01 Aug 2010, 14:33

Re: Chiroiu 4

Mesaj de florinpopescu2003 » 05 Iun 2011, 20:05

nimic nou despre chiroiu? vreau sa fac o partida si ma gandeam sa aflu cum se mai prezinta

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de iulian petre » 28 Mar 2012, 07:20

Anul asta administratia noua de la Chiroiu4 si-a propus sa aduca imbunatatiri constand in

-Refacerea drumului (a inceput deja )
-Construirea de foisoare (umbrare)

Se vor face si populari mai ales de caras si /o sa anuntam cand se vor face .

De la deschiderea baltii in urma cu ceva ani am fost primii care au cerut o taxa de bun simt pentru practicarea C&R si incurajam in continuare aceasta practica sportiva .Din pacate nu poti acoperii cheltuielile din C&R X-( . Patronul baltii nu vede ca o afacere din care sa castige bani ,singura cerinta fiind sa se intretina singura din ce se incaseaza .


Regulament si Taxe Chiroiu4 /Green Lake -2012


---------------- A. Regulament SPINNING ----------------------------
Taxa este de 50 ron
bon/regulament verde

1. Pe balta se intra numai pe langa biserica iar masinile vor fi parcate la intrarea pe balta la cabana.
2. Se pescuieste din barca sau de pe mal.
3. Sunt permise motoarele electrice
4. Se pot retine 6 kg de peste(stiuca salau)
5. Capturile ce depasesc 4 kg se elibereaza
6. Este interzis pescuitul stationar cu pestisor
7. Se percepe o taxa de 10 ron pt pescuitul din barca
8. Se poate inchiria barca pe balta cu 20 ron /zi


- ----------- - B. Regulament pescuit la crap Catch & Release-------------------

Taxa este 50 ron /24 ore
bon/regulament verde


1. Se pescuieste cu maxim 4 lansete de pescar/post.
2. Fiecare pescar poate fii insotit de o persoana cu drepturi si obligatii egale in ceea ce priveste pescuitul ( se poate pescui in echipa de 2, dar pe un singur post).
3.Contra sumei de 20 ron pescarul poate pescui la doua undite si retine 5kg caras
4. Este interzis pescuitul la rapitor; capturile accidentale se elibereaza imediat si neconditionat.
5. Plantatul cu navomodele sau barca nu este permis .
6. Este interzisa folosirea oricarui tip de inaintas (monofilament sau multifilament).
7. Se pescuieste exclusiv cu momeala pe fir de par.
8. Sunt permise doar monturi cu un singur carlig si cu posibilitatea eliberarii plumbului (sau naditorului) in cazul ruperii firului principal.
9. Pescarii trebuie sa fie dotati cu saltea de primire, spray dezinfectant.
10. Standurile se vor lasa curate, gunoiul fiind strans si depozitat in zona special amenajata.
11. Pentru pescuitul de noapte este obligatorie o recomandare din partea unui club sau a unei persoane “cunoscute” administratiei lacului.




==========================================================



---------------- C. Regulament Pescuit cu retinere la Crap---------------------
Taxa este de 80 ron -12 ore-exclusiv ziua

bon /regulament rosu


1. Se pescuieste cu maxim 4 lansete + 2 undite
2. Se poate retine maxim 5 kg de crap si 10 de caras .
3. Se pescuieste exclusiv cu momeala pe fir de par.
4. Sunt permise doar monturi cu un singur carlig si cu posibilitatea eliberarii plumbului in cazul ruperii firului principal ,nu este voie cu agrafa deasupra monturii.
5. Este interzisa folosirea oricarui tip de inaintas (monofilament sau multifilament).
6. Plantatul cu navomodele sau barca nu este permis .
7. Administratia baltii are drept de control al masinii .


================================================================



---------------- D . Regulament pescuit la UNDITA ----------------------------
Taxa este de 40 ron UNINOMINAL- exclusiv ziua
bon/regulament alb

1-Se poate retine 10 kg caras si albitura
2. Se pescuieste cu maxim 3 undite, cu un carlig pe linie
3. Se poate pescui doar de pe mal - este interzisa intrarea in apa
4. Este interzisa folosirea firelor textile
5. Standurile se vor lasa curate, gunoiul fiind strans si depozitat in zona special amenajata



========= E .Regulament pescuit pe baza de abonament (lanseta) ==========

Sunt doua tipuri de abonament :

Abonament de 5 partide de 24 ore --200 lei
Abonament anual ( partide nelimitate) de 24 ore -800 lei


Reguli sunt cele de pescuit C&R cu urmatoarele completari



-Abonamentul este nominal si netransmisibil.
-Partidele incluse in abonament sunt valabile numai pentru anul in curs.
-Abonatul trebuie sa isi faca rezervare si sa se informeze cu minim 24 de ore inaintea partidei pentru a se asigura ca nu este vreun concurs in desfasurare si pt a/si rezerva locul
-Abonatul are dreptul sa fie insotit de un coechipier cu drepturi depline sau familie dar raspunde pentru persoanele care il insotesc pe balta
-Abonatul care doreste sa retina peste are dreptul sa retina numai exemplarele care au greutatea pana in 4kg, platind 15lei/kg.
-Abonatul poate pescuii ZIUA in plus in STANDUL rezervat si la doua undite contra sumei de 20 ron/pe zi cu retinere a 5 kg caras .
-Furtul (ascunsul) pestelui prin orice forma duce la anularea abonamentului pe loc si reclamati organelor de politite !


ps . Administratia baltii acorda abonamente numai persoanelor cunoscute si membrilor cluburilor sportive . Se accepta si o recomandare din partea acestora .

=====================================================================

Membrii clubului Green Lake au urmatoarele taxe .

30 ron /24 ore (in orice zi a saptamanii)
150 ron abonament 5+1 =6 partide de 24 ore
500 ron abonament anual

Avatar utilizator
Siledoctorul
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 08 Aug 2010, 13:21
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Siledoctorul » 28 Mar 2012, 10:01

O singura opinie am si eu: trebuia lasata taxa de spinning 30 lei cu 4 kg de peste. Nu toata lumea retine capturile sau daca le retine (cazul meu) nu pastreaza decat un peste. Care oricum nu ar fi depasit 4kg. In rest toate bune.
Stima.

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Chiroiu 4

Mesaj de mirceab » 28 Mar 2012, 11:37

iulian petre scrie:Anul asta administratia noua de la Chiroiu4 si-a propus sa aduca imbunatatiri constand in

-Refacerea drumului (a inceput deja )
-Construirea de foisoare (umbrare)

Se vor face si populari mai ales de caras si /o sa anuntam cand se vor face .

De la deschiderea baltii in urma cu ceva ani am fost primii care au cerut o taxa de bun simt pentru practicarea C&R si incurajam in continuare aceasta practica sportiva .Din pacate nu poti acoperii cheltuielile din C&R X-( . Patronul baltii nu vede ca o afacere din care sa castige bani ,singura cerinta fiind sa se intretina singura din ce se incaseaza .


Regulament si Taxe Chiroiu4 /Green Lake -2012


---------------- A. Regulament SPINNING ----------------------------
Taxa este de 50 ron
bon/regulament verde

1. Pe balta se intra numai pe langa biserica iar masinile vor fi parcate la intrarea pe balta la cabana.
2. Se pescuieste din barca sau de pe mal.
3. Sunt permise motoarele electrice
4. Se pot retine 6 kg de peste(stiuca salau)
5. Capturile ce depasesc 4 kg se elibereaza
6. Este interzis pescuitul stationar cu pestisor
7. Se percepe o taxa de 10 ron pt pescuitul din barca
8. Se poate inchiria barca pe balta cu 20 ron /zi


- ----------- - B. Regulament pescuit la crap Catch & Release-------------------

Taxa este 50 ron /24 ore
bon/regulament verde


1. Se pescuieste cu maxim 4 lansete de pescar/post.
2. Fiecare pescar poate fii insotit de o persoana cu drepturi si obligatii egale in ceea ce priveste pescuitul ( se poate pescui in echipa de 2, dar pe un singur post).
3.Contra sumei de 20 ron pescarul poate pescui la doua undite si retine 5kg caras
4. Este interzis pescuitul la rapitor; capturile accidentale se elibereaza imediat si neconditionat.
5. Plantatul cu navomodele sau barca nu este permis .
6. Este interzisa folosirea oricarui tip de inaintas (monofilament sau multifilament).
7. Se pescuieste exclusiv cu momeala pe fir de par.
8. Sunt permise doar monturi cu un singur carlig si cu posibilitatea eliberarii plumbului (sau naditorului) in cazul ruperii firului principal.
9. Pescarii trebuie sa fie dotati cu saltea de primire, spray dezinfectant.
10. Standurile se vor lasa curate, gunoiul fiind strans si depozitat in zona special amenajata.
11. Pentru pescuitul de noapte este obligatorie o recomandare din partea unui club sau a unei persoane “cunoscute” administratiei lacului.




==========================================================



---------------- C. Regulament Pescuit cu retinere la Crap---------------------
Taxa este de 80 ron -12 ore-exclusiv ziua

bon /regulament rosu


1. Se pescuieste cu maxim 4 lansete + 2 undite
2. Se poate retine maxim 5 kg de crap si 10 de caras .
3. Se pescuieste exclusiv cu momeala pe fir de par.
4. Sunt permise doar monturi cu un singur carlig si cu posibilitatea eliberarii plumbului in cazul ruperii firului principal ,nu este voie cu agrafa deasupra monturii.
5. Este interzisa folosirea oricarui tip de inaintas (monofilament sau multifilament).
6. Plantatul cu navomodele sau barca nu este permis .
7. Administratia baltii are drept de control al masinii .


================================================================



---------------- D . Regulament pescuit la UNDITA ----------------------------
Taxa este de 40 ron UNINOMINAL- exclusiv ziua
bon/regulament alb

1-Se poate retine 10 kg caras si albitura
2. Se pescuieste cu maxim 3 undite, cu un carlig pe linie
3. Se poate pescui doar de pe mal - este interzisa intrarea in apa
4. Este interzisa folosirea firelor textile
5. Standurile se vor lasa curate, gunoiul fiind strans si depozitat in zona special amenajata



========= E .Regulament pescuit pe baza de abonament (lanseta) ==========

Sunt doua tipuri de abonament :

Abonament de 5 partide de 24 ore --200 lei
Abonament anual ( partide nelimitate) de 24 ore -800 lei


Reguli sunt cele de pescuit C&R cu urmatoarele completari



-Abonamentul este nominal si netransmisibil.
-Partidele incluse in abonament sunt valabile numai pentru anul in curs.
-Abonatul trebuie sa isi faca rezervare si sa se informeze cu minim 24 de ore inaintea partidei pentru a se asigura ca nu este vreun concurs in desfasurare si pt a/si rezerva locul
-Abonatul are dreptul sa fie insotit de un coechipier cu drepturi depline sau familie dar raspunde pentru persoanele care il insotesc pe balta
-Abonatul care doreste sa retina peste are dreptul sa retina numai exemplarele care au greutatea pana in 4kg, platind 15lei/kg.
-Abonatul poate pescuii ZIUA in plus in STANDUL rezervat si la doua undite contra sumei de 20 ron/pe zi cu retinere a 5 kg caras .
-Furtul (ascunsul) pestelui prin orice forma duce la anularea abonamentului pe loc si reclamati organelor de politite !


ps . Administratia baltii acorda abonamente numai persoanelor cunoscute si membrilor cluburilor sportive . Se accepta si o recomandare din partea acestora .

=====================================================================

Membrii clubului Green Lake au urmatoarele taxe .

30 ron /24 ore (in orice zi a saptamanii)
150 ron abonament 5+1 =6 partide de 24 ore
500 ron abonament anual

JOS PALARIA!!! felicitari...

Avatar utilizator
dianu marin catalin
senior
senior
Mesaje: 283
Membru din: 19 Oct 2008, 16:08
Localitate: bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesaj de dianu marin catalin » 28 Mar 2012, 11:48

de ce oare nu este permis si plantatul (cu navomodelu) daca tot pescuiesti in sistem Catch & Release???

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Chiroiu 4

Mesaj de mirceab » 28 Mar 2012, 11:51

dianu marin catalin scrie:de ce oare nu este permis si plantatul (cu navomodelu) daca tot pescuiesti in sistem Catch & Release???
Oare de ce nu te obliga sa pescuiesti numai cu carlige fara contra? :D :D :D sa nu mai ranesti asa rau crapii?

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Chiroiu 4

Mesaj de intef » 29 Mar 2012, 08:46

1. Se pescuieste cu maxim 4 lansete de pescar/post.
---------------- D . Regulament pescuit la UNDITA ----------------------------
Taxa este de 40 ron UNINOMINAL- exclusiv ziua
bon/regulament alb

1-Se poate retine 10 kg caras si albitura
2. Se pescuieste cu maxim 3 undite, cu un carlig pe linie
3. Se poate pescui doar de pe mal - este interzisa intrarea in apa
4. Este interzisa folosirea firelor textile
5. Standurile se vor lasa curate, gunoiul fiind strans si depozitat in zona special amenajata

Foarte interesant!!!!! Doua intrebari :
1. Pentru pescuit la undita numai membrii nu stiu carui club au voie pe balta?
2.Pescuit la undita este sinonim(pentru aceasta balta) cu pescuit "la pluta"? Ma refer la tehnica match.Multumesc. ---<><

Avatar utilizator
Exo_luci
membru activ
membru activ
Mesaje: 143
Membru din: 18 Mai 2010, 22:16

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Exo_luci » 30 Mar 2012, 19:24

Ai voie indiferent daca esti din vreun club sau nu.


Se pescuieste la pluta dar cu varga fara mulineta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”