cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 03 Iun 2011, 17:51

E frumos...da` nu prea. O umbrela pot sa pun? Cand vreau sa dorm ii pun prelata si se transforma in cort. Atata timp cat nu ma lasa sa campez eu unu n-o sa platesc nici o taxa. Sa ma amendeze. Nici pe-aia nu o sa o platesc niciodata. Niste idioti.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 05 Iun 2011, 00:16

Am pus mai demult o intrebare : CE INSEAMNA (in hotarare) CAMPAREA ? Nu s-au prea inghesuit multi sa raspunda. Iata ca e de actualitate. Deci totul se rezuma la cort ?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 06 Iun 2011, 08:17

Da , nu ai voie sa montezi cortul !Insa poti sa stai in masina... :D

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 06 Iun 2011, 23:59

zamfi scrie:Da , nu ai voie sa montezi cortul !Insa poti sa stai in masina... :D
Si daca ma duc cu trenul ? Pot sta in tren ? :-/ ... :)) Acuma fara glume Alin ( =)) ...scuze), uite eu anul trecut am dormit pe pat, sub pavilion si a fost super. Cortul l-am montat asa, aiurea, ca sa dea la sesiunea foto. O campare, parerea mea, inseamna ocuparea unui teritoriu, incluzand toate amenajarile necesare unei bune petreceri a vacantei, concediului ... ma rog a timpului alocat actiunii vizate. Cortul e o parte a camparii. Deci daca dispare cortul a plecat si camparea ? :-?? Hai ca-i buna asta ... :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 07 Iun 2011, 15:02

Deci :inspectorul care l-a "agitat" pe amicul meu la Murighiol i-a explicat savant ca daca pescuieste si are masina langa el nu este nici o problema . Important e cica sa nu (se) observe ca ai de gand sa stai mai mult ! De faza cu patul am uitat sa-l intreb :D Dar in seara asta ajunge acasa si o sa aflu mai multe...Nu de alta dar am un prieten care doarme in hamac!
Oricum eu marturisesc ca nu (mai) sunt foarte stresat de Delta Dunarii deoarece intre timp am descoperit clisura Dunarii si pentru mine este chiar ok! Iar legat de Delta , singurul loc care-l mai vizez momentan este Sulina unde oricum in octombrie nu aveam de gand sa stau la cort.
Pe de alta parte ( tinand cont de experientele triste legate de mizeria lasata de pescari ) nu pot sa nu aprob aceste dispozitii privind camparea . Ma deranjeaza modul cum suna ,cum a fost dat ordinul si cum se aplica ! Insa nu mi se pare normal ca intr-o rezervatie naturala sa pun cortul unde vreau , sa fac foc , sa haulesc manele =)) si sa dau cu sticla-n caini (ai Deltei!) de bucurie ca cica-s om liber!Sigur ca este exagerat ce am scris pe aici dar parca m-am saturat sa curat doua ore locul de pescuit de tot felul de chestii.In lumea civilizata nu prea ti se permite camparea hai-hui sau sa faci focul pe malul raului ca doar trebe sa manance si gura mea ceva :-q
Cum sa zic Sorine ...Ne-a trebuit comunitate europeana? Pai ce sa-i faci ,trebuie sa incepi sa te porti altfel...si pentru ca nu este intotdeauna usor ,de multe ori se iau si astfel de masuri .Ca sunt bune sau rele ,ramane de vazut !
O zi buna Sorine! Si ,pentru mai tarziu ,un pescuit (cat mai ) linistit in Delta.Poate intr-un an-doi vom putea pescui cu adevarat linistiti in Delta noastra draga.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 07 Iun 2011, 18:27

zamfi, pentru situatiile descrise de tine eu cred ca trebuie sa se aplice sanctiuni si amenzi. Dar sa se aplice. Si la toata lumea.
In alta ordine de idei, pentru cei care vreti sa mergeti in delta si aveti de gand sa treceti si pe la sediul arbddd ca sa platiti taxe si toate cele, aveti in vedere ca in weekend domnii de acolo nu lucreaza. Din drum nu cred ca va veti mai intoarce, asa ca veti intra fraudulos in delta :D
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 07 Iun 2011, 20:55

pharaoh scrie:... asa ca veti intra fraudulos in delta :D
Nu Marius, au agenti de teren care colecteaza taxele.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 07 Iun 2011, 21:28

Nu stiam. Ma indoiesc totusi ca agentii astia imi vor elibera permisul direct pe malul apei. Dar asa o fi...
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 07 Iun 2011, 22:20

pharaoh scrie:Nu stiam. Ma indoiesc totusi ca agentii astia imi vor elibera permisul direct pe malul apei. Dar asa o fi...
Am ajuns mai devreme de ora 8 la sediu si m-a intampinat o doamna micuta si durdulie cu ecuson pe piiieeeeept, foarte simpatica si amabila dealtfel, aducand a o negresa ce te intampina in aeroporturile americane :D . Uite ea mi-a comunicat zambitoare ca daca ma grabesc pot merge linistit ca ma vor gasi agentii de teren. :P
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 07 Iun 2011, 22:24

Da. Dar anul asta e vorba de acest permis pe care-l elibereaza tot ei. Inainte plateai doar taxa de intrare si de masina. Nu stiu ce presupune permisul, dar ma voi lamuri data viitoare cand voi merge. Din experienta stiu ca in weekend nici agentii nu prea deranjeaza cu prezenta.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 07 Iun 2011, 22:51

pharaoh scrie:Da. Dar anul asta e vorba de acest permis pe care-l elibereaza tot ei. Inainte plateai doar taxa de intrare si de masina. Nu stiu ce presupune permisul, dar ma voi lamuri data viitoare cand voi merge. Din experienta stiu ca in weekend nici agentii nu prea deranjeaza cu prezenta.
O stii pe Mărie, apai anu' asta are alta palarie. :)) Daca noi, aici, pe forum, ne punem astfel de intrebari ... la jumatatea anului ... apai ignorantu' ala care merge direct in delta ? La ala cine ce-i face ?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 07 Iun 2011, 22:52

Cineva trebuie sa ia si amenzi :)) .
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 08 Iun 2011, 00:27

zamfi scrie: Insa nu mi se pare normal ca intr-o rezervatie naturala sa pun cortul unde vreau , sa fac foc , sa ...
Alin, Delta Dunarii e o rezervatie mai "deosebita". In aceasta rezervatie sunt localitati, aici traiesc oameni care de sute de ani au obiceiurile lor, de aici isi asigura traiul de zi cu zi ... nu poate nimeni sa-i alunge. Unde sa mearga ? Apoi, se poate face un turism civilizat, cu tot cu tabere (ca sa nu zic campari). Important ar fi ca la ridicarea taberelor sa ramana ca inainte de instalare, adica si mai curat. Apoi locuitorii deltei sunt dependenti de turisti si pescari prin serviciile pe care sunt dispusi sa le asigure. Apoi agentii ARBDD ar putea monitoriza toate taberele : legitimare, data plecarii, starea terenului dupa ridicarea taberei si , eventual, interdictia de a mai intra in delta. Da’ de fapt sa se organizeze ei singuri ... :))
In concluzie Delta Dunarii nu se poate compara cu o alta rezervatie constituita in salbaticie totala. Nici macar cu niste parcuri nationale gen Serengeti ori Yellowstone. Si, atentie, e declarata rezervatie a biosferei ... Daca noi am avea grija de minunatia asta care este de fapt a noastra ... am da dovada de ceva ... ca putem fi si noi civilizati.
Si, Aline, te rog sa-ti revizuiesti stresurile si sa devii iar un om al deltei (nu al clisurii...bleah...nici nu suna bine), pentru ca delta are nevoie de oameni cu „vocea” ta. ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 08 Iun 2011, 07:27

'Nteles sefu! :D

Pai atunci ...zic sa mergem in Delta Sorine si sa pescuim linistiti >:D< **==

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 09 Iun 2011, 01:38

zamfi scrie:... Dar in seara asta ajunge acasa si o sa aflu mai multe...
:-w Ei ? A ajuns prietenul ? Hai spune-ne si noua din alea multe macar cateva :D Stiu ca-ti place sa ne fierbi ... dar nici chiar asa... :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”