momeala pt ten

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
ilied_pescaru
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 11 Mar 2009, 21:01

momeala pt ten

Mesaj de ilied_pescaru » 24 Mar 2009, 23:20

Salutare tuturor pescarilor!Am si eu o intrebare:In afara de porumb,pufulete,ce arome,momeli,etc se pot folosii pt a pescui la ten?Stiti careva de asemenea balti bune pt pescuit de ten?Multumesc.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: momeala pt ten

Mesaj de Butaru Gabriel » 25 Mar 2009, 09:24

Balti care au ff mult ten: Butimanu 2,5 si 7 ,Colacu ,Chiriachu,balti care au ten sunt mai multe dar astea chiar au foarte mult ten,un peste care imi place doar s-al prind.Aroma tuti-fruti sau capsuni,vanilie,castravete nu este gluma, in general cam ce merge si-la crap.

Avatar utilizator
mardare
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Noi 2008, 21:54

Re: momeala pt ten

Mesaj de mardare » 10 Mai 2009, 13:28

Aroma de anason si spartura de porumb intr-un saculet solubil . Si nu uita ... boabele de porumb sa fie lipite de ac !

Avatar utilizator
radu610
membru activ
membru activ
Mesaje: 135
Membru din: 07 Dec 2008, 00:35

Re: momeala pt ten

Mesaj de radu610 » 11 Mai 2009, 23:29

mardare scrie:Aroma de anason si spartura de porumb intr-un saculet solubil . Si nu uita ... boabele de porumb sa fie lipite de ac !
pei ce aroma , nu se dizolva saculetu ?????

Avatar utilizator
mardare
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Noi 2008, 21:54

Re: momeala pt ten

Mesaj de mardare » 11 Mai 2009, 23:39

O aroma de firma nu dizolva saculetul chiar daca este glicerol sau alcool .

Avatar utilizator
cris_ti76
membru activ
membru activ
Mesaje: 71
Membru din: 25 Apr 2008, 00:14

Re: momeala pt ten

Mesaj de cris_ti76 » 01 Sep 2010, 11:03

INCEARCA LA BOABE DE PORUMB (POPCORN)din care se fac floricelele,cate 2 boabe uscate ,gaurite si puse pe firul de par impreuna cu un pop-up micut,fara nicio aroma.nu folosi cirlige mai ,recomand de 4 maxim 3.priveste atasamentul daca nu crezi:cteno de 7 kg!
Fişiere ataşate
Crap cteno 7kg (28.08.2010).jpg

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: momeala pt ten

Mesaj de arhanghelu » 07 Sep 2010, 11:13

Acest subiect ma intereseaza si pe mine.
Dar vreau si eu o reteta de pus in pungile solubile, foarte interesanta mi sa parut reteta urmatoare:

Re: Monturi pentru ten

Post de catre florentiniuga » 23 Sep 2008, 16:52
Salut Teddy !
In primul rand, ca nada iti recomand spartura de porumb pusa la muiat in lapte de porumb cu apa 50% si aroma de capsuna (minim 3-4 ore) + grau sau arpacas fiert + fulgi de grau, ovaz, orz, de care gasesti + germeni de grau + boabe de porumb uscate + porumb Bonduelle + faina de orez sau de grau (pentru nor) + proteina lactica (nu lapte praf) sau cauciuc pentru crap ca sa se lege bulgarii. Incearca sa amesteci repede totul, in asa fel ca sa se lege bine dar sa nu traga umezeala chiar toate particolele. La final, poti sa tavalesti bulgarii prin faina. E bine ca atunci cand se desface in apa, sa ramana si elemente uscate care sa joace pe verticala. E o nada mortala pentru ten pe orice balta.
Forfacul sa nu fie mai lung de 20. Carlige... dupa inspiratie dar recomandate cele de tip long shank. Noi am prins bine si cu Star Point dar si cu Wide Gape. Carligul poate sta si deasupra fundului, nu e nevoie sa fie neaparat "critic echilibrat". Tenul (musca) mananca din masa apei mai bine decat de pe fund. Firul de 15 lb e ok. Noi numai din asta am folosit, nu mai gros.
La pop-up... nu stiu daca o sa-l impresionezi, pe o balta pe care nu a vazut asa ceva. Mai bine nu te complica si foloseste clasicul porumb uscat, cu spuma. Monturile sunt Ok.
Fir intins si astept vesti dar grabeste-te ca apa-i in racire rapida !


Dar nu am inteles cum se prepara mai exact(procesul tehnologic), asa ca il rog pe domnul Florentin Iuga sau altcineva care cunoaste reteta sa ne explice si noua celor incepatori mai detaliat, daca se poate.

Multumesc!!!

Avatar utilizator
cris_ti76
membru activ
membru activ
Mesaje: 71
Membru din: 25 Apr 2008, 00:14

Re: momeala pt ten

Mesaj de cris_ti76 » 16 Iun 2011, 09:57

una din monturile folosite de mine
Fişiere ataşate
cteno.jpg

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: momeala pt ten

Mesaj de georgemarian » 16 Iun 2011, 20:02

am o intreebare,firul de par este mai lung putin la forfaturile mele,rasucesc firul pana ajunge lipit de ac,daca nu fac asa cand dau la porumb uscat si las firul de par mai lung boabele se plimba pe fir pun si pop up in jumate,deci unul ajunge jos unul sta fix ca il tine pop up-ul,stiu ca exista un varnes care se pune sub boabe si le tine bine.....dar nu am gasit la magazinele pe unde pot sa ajung eu ....vreau sa stiu daca are ceva ca rasucesc firul pana stau lipite
de ac boabele?

Avatar utilizator
cris_ti76
membru activ
membru activ
Mesaje: 71
Membru din: 25 Apr 2008, 00:14

Re: momeala pt ten

Mesaj de cris_ti76 » 19 Iun 2011, 11:47

nu are nimic! si eu folosesc aceeasi metoda pentru ten .folosesc monturi pentru crap unde firul de par este mai lung si il rasucesc pe tija carligului .am prins ten la 4kg la buchet de viermusi impreuna cu un pufulete pe tija carligului(carligul legat normal fara fir de par) in special primavara dar mai intra si ten mai mic la aceasta momeala.
Fişiere ataşate
Puscasi 16 apr.2009 (30).JPG

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: momeala pt ten

Mesaj de georgemarian » 19 Iun 2011, 20:16

cris_ti76 scrie:nu are nimic! si eu folosesc aceeasi metoda pentru ten .folosesc monturi pentru crap unde firul de par este mai lung si il rasucesc pe tija carligului .am prins ten la 4kg la buchet de viermusi impreuna cu un pufulete pe tija carligului(carligul legat normal fara fir de par) in special primavara dar mai intra si ten mai mic la aceasta momeala.
da,frumos cteno,mai rar la pufulete...nu are loc de caras.Ce aroma avea pufuletele?

Avatar utilizator
cris_ti76
membru activ
membru activ
Mesaje: 71
Membru din: 25 Apr 2008, 00:14

Re: momeala pt ten

Mesaj de cris_ti76 » 14 Iul 2011, 22:39

vanilie,usturoi

dj15fly

Re: momeala pt ten

Mesaj de dj15fly » 06 Ian 2012, 16:17

LUCRURI ESENTIALE IN PRINDEREA TENULUI:
-boabele trebuie sa fir lipite de carlig;
-neaparat boabele trebuie sa aiba pop-up(dupa parerea mea);
-codita carligului sa fie cat mai scurta,cat mai aproape de momitor
-nada trebuie sa aiba particule care sa se ridice intre ape si sa faca "norisor"(pentru particule poti folosi spartura de porumb care sa fie mai putin umectata iar pentru norisor eu folosesc lapte praf normal sau vitamelo sau lactalbumina);
atunci cand nadesti (lucrul cel mai important)trebuie sa iei in considerare ca tenul manaca foarte repede cantitati mari de seminte;
Pe fiecare lac trebuie sa iti faci o strategie de nadire.
De exemplu ,eu pescuiesc pe un lac pe care este foarte mult caras de talie mare,pe care am inceput sa nadesc cu boabe bonduelle,care sigur ca erau mancate de caras;apoi am ineput sa nadesc cu boabe fierte si fermentate(sau cu aroma)care la randul lor dispareau foarte repede;si in final am ajuns sa nadesc cu o combinatie de boabe fierte si boabe uscate asta pt ca sa pot prinde ten.
Fişiere ataşate
Imagine0084.jpg
18062011091.jpg
18062011090.jpg

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: momeala pt ten

Mesaj de doru » 06 Ian 2012, 18:19

Dupa mine ,este obligatoriu pop-up,ca momeala sa fie deasupra fundului apei,depinde de plantele de pe fundul apei caci trebuie prezentata momeala deasupra ierbii.uneori destul de sus.
Aroma de tuti-fruti .capsuna dau randament dar sunt multe variabile in functie de fiecare apa in parte.

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: momeala pt ten

Mesaj de davidnicolaie » 06 Ian 2012, 22:38

vad atatea pareri .am sa va dau si eu una si nu e complicata deloc .mor cand vad ca toata lumea o lungeste (in general la toate subiectele)si te zapaceste ,nu alege varianta simpla .ia asa un mix pe baza de usturoi (benzar ,o parere )si plastice de usturoi (ex:senzor) echilibrate,vei prinde amur cu siguranta .unele vorbe spun ca temperatura apei trebuie sa aibe minim 20 de grade ,eu am prins si primavara in jur de 2-7 aprilie binisor.cauta apa mica cu putin stuf in preajma si vei reusi garantez .fire intinse :D si mai stiu o reteta preparata cu porumb fiert care e complicata trebuie pregatita si pentru nada si cu o atractivitate mai mare pt.carlig dar nu are rost sa te complici ca usturoiul este cea mai completa aroma de pescuit la crap si amur .daca ma contrazice cineva vreau sa aud alta perere.usturoiul merge pe toate anotimpurile exclud ,iarna nu cunosc fenomenu pe timp de iarna :-S

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”