pareri despre hakuyo

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de gogu steriade » 12 Mai 2011, 17:00

gogu steriade scrie:
Dan Mitranescu scrie:Te astept .

P.S. O parola de intalnire pe privat , ca altfel epuizez tot stocul de lansete saptamana asta cu impostorii ... :D
parola este : io sunt Gogu ! >:D<
pss
asta ie aia falsa , aia buna e pa privat ! :P
dan motive da securitate trebuie sa schimbam parola aia veche cu una noua :-B ca ma vaneaza golani sami ia lanseta si sami dea multi bani pa ia daca ie semnata ! ;;) si io nu stiu cum so semnez !? :-/
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu » 12 Mai 2011, 18:21

gogu steriade scrie:
gogu steriade scrie:
Dan Mitranescu scrie:Te astept .

P.S. O parola de intalnire pe privat , ca altfel epuizez tot stocul de lansete saptamana asta cu impostorii ... :D
parola este : io sunt Gogu ! >:D<
pss
asta ie aia falsa , aia buna e pa privat ! :P
dan motive da securitate trebuie sa schimbam parola aia veche cu una noua :-B ca ma vaneaza golani sami ia lanseta si sami dea multi bani pa ia daca ie semnata ! ;;) si io nu stiu cum so semnez !? :-/
... o schimbam nefolosita !? ...
Astept un mesaj ! ;)

Avatar utilizator
dorin_s
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 11 Apr 2011, 16:21

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de dorin_s » 19 Mai 2011, 10:03

Domnu Mitranescu ati iesit cu noua mulineta Hakuyo la treaba?
Cum se comporta?

Avatar utilizator
adidobre
membru activ
membru activ
Mesaje: 113
Membru din: 07 Feb 2008, 21:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de adidobre » 19 Mai 2011, 10:23

dorin_s scrie:Domnu Mitranescu ati iesit cu noua mulineta Hakuyo la treaba?
Cum se comporta?
Am eu aceste mulinete si desi nu am facut decat 1 singura partida de pescuit cu ele pot sa iti spun ca se comporta foarte bine atat in aruncari cat si in drill cu pestele. Frana lucreaza foarte bine, firul se aseaza bine.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu » 19 Mai 2011, 11:44

dorin_s scrie:Domnu Mitranescu ati iesit cu noua mulineta Hakuyo la treaba?
Cum se comporta?
Am iesit la cateva partide cu noile Hakuyo TD6000.
Am pescuit din barca exclusiv la somn cu fire groase de 0,50. Au fost cateva driluri cu pesti mici , pana in 4 kg , dar testul "de forta" l-am facut mai bine cu cracile care veneau pe rau :) . Mulineta este puternica si isi face treaba chiar daca este folosita necorespunzator ( aducerea pestilor numai din manivela mulinetei ... ).

Legat de aruncare am mai spus : mulinetele nu "arunca" . Treaba lor este sa aseze bine firul pentru ca acesta sa plece fara bucle de pe tambur. TD6000 aseaza firul perfect . Mulinete cu tamburul intre 65mm si 80mm fac aceleasi lanseuri fiind folosite pe aceleasi lansete si cu acelasi fir. ( vorbim de mulinete "normale" de crap cu tambur long-cast si care aseaza firul in parametrii corecti ).
In prima mansa a CN am pescuit cu aceste mulinete la distanta , aprox. 170m,cu fire de 0,20 . Am folosit in paralel si vechile mele Okuma 65 care aruncau identic. ( Se poate verifica : am pescuit pe standul C2 si prindeam malul opus ).

Mai am prieteni , pescari vechi , care si-au luat aceste mulinete . Ei le-au solicitat deja in mult mai multe partide majoritatea de plantat ... si cu peste prins. M-au sunat si mi-au spus ca sunt multumiti de mulinete, chiar daca eu le-am cerut sa ma anunte numai daca sunt probleme sau sa-mi dea eventuale sfaturi .

Nu vreau sa fac afirmatii pripite , dar consider ca mulineta Hakuyo TD6000 este un succes pe piata fiind ca si MTX-urile un produs care castida raportul calitate-pret.

Avatar utilizator
daniel74
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Noi 2010, 12:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de daniel74 » 25 Mai 2011, 21:38

Salut vreau sa va intreb ce momitoare folositi pentru a obtine aruncari lungi cu mtx 12 4lb si ce incarcare trebuie sa aiba momitorul pentru a obtine o aruncare cat mai lunga.AZi pe moara cu plumb de 120g am aruncat constant 110-120 m fara sa ma fortez prea tare dar cu momitor normal luat de la un magazin de pescuit nu puteam sa trec de 100 m.Poate Dan Mitranescu daca vede mesajul sa-mi dea unele sfaturi.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Neamtul » 25 Mai 2011, 21:59

Poi cat ai vrea sa arunci cu momitor folosind un mtx 8 ?Nu esti multumit ca arunci 100m cu momitor?Pe forumuri straine 100m cu momitor e considerata o aruncare buna.Numai la noi lumea viseaza 200m cu momitoare.

Referitor la problema ta,nu cred ca e de vina momitorul pentru ca oricum il incarci cu nada si ii dai o alta forma.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu » 25 Mai 2011, 23:37

daniel74 scrie:Salut vreau sa va intreb ce momitoare folositi pentru a obtine aruncari lungi cu mtx 12 4lb si ce incarcare trebuie sa aiba momitorul pentru a obtine o aruncare cat mai lunga.AZi pe moara cu plumb de 120g am aruncat constant 110-120 m fara sa ma fortez prea tare dar cu momitor normal luat de la un magazin de pescuit nu puteam sa trec de 100 m.Poate Dan Mitranescu daca vede mesajul sa-mi dea unele sfaturi.
Noi in concursuri folosim momitoare de maxim 40 g pentru ca atunci cand sunt incarcate sa nu depaseasca 110g.
Aruncare depinde in mare parte totusi de grosimea firului .
Cu 0,30 aprox. 110m
Cu 0,25 aprox. 125m
Cu 0,20 aprox 140m

Pentru distanta folosim momitoare cu tija care castiga cel putin 5m fata de alte modele.

http://danmitranescu.ro/159-48/MOMITOAR ... RS-MV2.php

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de gor965 » 25 Mai 2011, 23:52

Dan Mitranescu scrie:
Pentru distanta folosim momitoare cu tija care castiga cel putin 5m fata de alte modele.

http://danmitranescu.ro/159-48/MOMITOAR ... RS-MV2.php
Vad la momitorul asta adaptarea aia in capat ptr. autointepare...sunt curios cati se folosesc de ea ?...ptr. ca de obicei vad mai mereu ca se prefera stoperul ala pe fir, in spatele tijei ! Pe balti mai curate nu-i o problema, dar unde e agatatura si riscul sa rupi linia principala , stoperul pe fir creeaza probleme !...inclusiv la concursuri e discutabila folosirea lui !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
daniel74
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Noi 2010, 12:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de daniel74 » 26 Mai 2011, 08:16

Multumesc Dane pentru raspuns am vazut diferenta dintre momitoare, cel din imagine are plumb mai mult in partea de jos si are si varnis pentru agrafa.Cat despre raspunsul domnului Neamtu stati linistit ca nu vreau sa arunc 200m dar este optiunea fiecaruia daca vrea sa optina mai mult din aceasta placere numita pescuit .Cred ca majoritatea celor care folosesc acest forum stiu ca pe Moara daca nu dai cat mai aproape de malul opus te uiti la ele toata ziua .

Avatar utilizator
BODO 70
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Mai 2011, 18:30
Localitate: CONSTANTA
Contact:

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de BODO 70 » 27 Mai 2011, 17:48

eu folosesc Hakuio MTX8 de 3;50 lbs si 3,60m si sunt f multumit La pretul lor isi fac f bine treaba. Sunt multe bete care sunt intrecute de ele la toate capitolele Poate sunt subiectiv , dar este parerea mea.Cu respect va doresc tuturor fire intinse si sanatate.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de mirceasd » 21 Iun 2011, 14:55

Am fost pe balta cu MTX 14 si m-am asezat langa o pompa care scapa printr-o vana un jet foarte subtire de apa ,mie imi placea ca atunci cand batea vantul ma racorea dar....... perdeaua fina de apa se aseza si pe lansete si pe mulinete ,in cateva secunde se usca si apoi de cate ori batea vantul inspre scule se repeta fenomenul.Pana la plecare sculele erau complet albe de calcar. am ajuns acasa ,am curatat rodpod-ul ,mulinetele si firele dar cand am ajuns la MTX sa vezi dracie ,nu se curatau cu nimic.Al naibii de n-am dat si cu Kalgon ,Mr. Proper si toate minunile de prin baie si bucatarie ,am reusit doar sa curat scrisul ,lansetele au ramas cu pete albe de la calcar din cauza lipsei lacului.
A trebuit sa ma duc cu lansetele la o perie de pasla fina si sa le curat ,deci cei cu MTX 14 ATENTIE la CALCAR.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
random
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 22 Iun 2011, 14:28

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de random » 22 Iun 2011, 14:34

salut

am si eu cateva intrebari despre mtx 12

avand in vedere ca nu le-am vazut prin magazinele de prin sibiu (daca cineva poate sa ma contrazica - astept locatia)

daca cineva poate sa imi spuna care este lungimea talonului (distanta dintre mulineta si capatul lansetei) - am eu pasaricile mele

mufarea este de tip spigot?

multumesc

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Marius Vintila » 22 Iun 2011, 16:54

Dan Mitranescu scrie:
dorin_s scrie:Domnu Mitranescu ati iesit cu noua mulineta Hakuyo la treaba?
Cum se comporta?
Am iesit la cateva partide cu noile Hakuyo TD6000.
Am pescuit din barca exclusiv la somn cu fire groase de 0,50. Au fost cateva driluri cu pesti mici , pana in 4 kg , dar testul "de forta" l-am facut mai bine cu cracile care veneau pe rau :) . Mulineta este puternica si isi face treaba chiar daca este folosita necorespunzator ( aducerea pestilor numai din manivela mulinetei ... ).

Legat de aruncare am mai spus : mulinetele nu "arunca" . Treaba lor este sa aseze bine firul pentru ca acesta sa plece fara bucle de pe tambur. TD6000 aseaza firul perfect . Mulinete cu tamburul intre 65mm si 80mm fac aceleasi lanseuri fiind folosite pe aceleasi lansete si cu acelasi fir. ( vorbim de mulinete "normale" de crap cu tambur long-cast si care aseaza firul in parametrii corecti ).
In prima mansa a CN am pescuit cu aceste mulinete la distanta , aprox. 170m,cu fire de 0,20 . Am folosit in paralel si vechile mele Okuma 65 care aruncau identic. ( Se poate verifica : am pescuit pe standul C2 si prindeam malul opus ).

Mai am prieteni , pescari vechi , care si-au luat aceste mulinete . Ei le-au solicitat deja in mult mai multe partide majoritatea de plantat ... si cu peste prins. M-au sunat si mi-au spus ca sunt multumiti de mulinete, chiar daca eu le-am cerut sa ma anunte numai daca sunt probleme sau sa-mi dea eventuale sfaturi .

Nu vreau sa fac afirmatii pripite , dar consider ca mulineta Hakuyo TD6000 este un succes pe piata fiind ca si MTX-urile un produs care castida raportul calitate-pret.
Salutare,
Ai si tu niste poze cu mulineta plina sa vad cum se infasoara firul? Multumesc!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Larry82
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 16 Feb 2008, 19:29

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Larry82 » 22 Iun 2011, 17:41

Marius vezi ca sunt poze in topicul pentru mulinete ;)

Fir intins!
"Mergi plin de încredere în direcţia pe care ai stabilit-o. Sigur, realizările vor veni."
Anghel Saligny

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”