Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adi.bogdan
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 27 Apr 2010, 16:07
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de adi.bogdan » 23 Iun 2011, 22:55

davidnicolaie scrie:
daddy caddy scrie:da-ti demisia si ai rezolvat problema! =)) ce inseamna tanzesc ca sunt nelamurit :-/ =)) =)) **==
pentru rapidisti dictionarul e scurt conduc du 2-0 si iau bataie cu 2-3 :P
adevarat graiesti! doar DINAMO

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 24 Iun 2011, 00:37

glumesc cu el ,maine ma suna.dar sa vedem anu asta rapid sta bine .pana in iarna :))

Avatar utilizator
ReluBV
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 21 Feb 2011, 15:36

Re: Zona Brasov

Mesaj de ReluBV » 24 Iun 2011, 11:12

dan.bv scrie:am fost ieri, pentru a 3-a oara, la sanpaul. am prins bine, 20 de bucati, doar dupamasa au intrat 3 pe la 3,5 kg in rest intre 1 si 2.5 kg.
Ai incercat sa pui 2bile de 16 cu pop-up? ...incearca si-ti garantez ca vei prinde si unul de cel putin 5kg! La Sanpaul este foarte mult crap pana in 3kg si de aceea e mai greu sa-i iei pe cei mai mari. Dar ei sunt acolo :D
Ia-l ca-i mare!

Avatar utilizator
dan.bv
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 15 Iun 2010, 15:14

Re: Zona Brasov

Mesaj de dan.bv » 24 Iun 2011, 11:25

Stiu ca sunt prezenti. Am dat numai la bile, dar sunt solubile de 18. Am incercat si cate 2, 1 si pop-up, 1 si peleta. Data viitoare o sa dau la bile tari de 22 si astept. Multumesc oricum de sugestii.

Avatar utilizator
daddy caddy
senior
senior
Mesaje: 468
Membru din: 19 Ian 2011, 19:22
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de daddy caddy » 24 Iun 2011, 12:26

davidnicolaie scrie:glumesc cu el ,maine ma suna.dar sa vedem anu asta rapid sta bine .pana in iarna :))
esti varza !ce are fotbalu" cu pregatirea ta de gradinita? :)) :)) :))
STIL OSTIL


ENERGY CARP

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 24 Iun 2011, 21:41

dan.bv scrie:Stiu ca sunt prezenti. Am dat numai la bile, dar sunt solubile de 18. Am incercat si cate 2, 1 si pop-up, 1 si peleta. Data viitoare o sa dau la bile tari de 22 si astept. Multumesc oricum de sugestii.
sincer nu asta e secretul sa prinzi peste mare .peste mare se selecteaza cam asa ,pui firul de par mai lung ,iti calculezi ceva de genu firul de par dai cu bila de 20 il pui pe firul de par si lasi distanta cat consideri tu de mare pana la ac si asa selectezi pestele cu cat e mai aproape de ac cu atat intra pestele mai mic un peste de 2 kg inghite lezer o bila de 20 dar daca lasi distanta mai mare pana la ac el inghite bila si simpte si o scuipa fara sa se intepe si doar pesti mari au posibilitate de intepare in acest caz ;)

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de claufishi » 26 Iun 2011, 14:50

davidnicolaie scrie:
dan.bv scrie:Stiu ca sunt prezenti. Am dat numai la bile, dar sunt solubile de 18. Am incercat si cate 2, 1 si pop-up, 1 si peleta. Data viitoare o sa dau la bile tari de 22 si astept. Multumesc oricum de sugestii.
sincer nu asta e secretul sa prinzi peste mare .peste mare se selecteaza cam asa ,pui firul de par mai lung ,iti calculezi ceva de genu firul de par dai cu bila de 20 il pui pe firul de par si lasi distanta cat consideri tu de mare pana la ac si asa selectezi pestele cu cat e mai aproape de ac cu atat intra pestele mai mic un peste de 2 kg inghite lezer o bila de 20 dar daca lasi distanta mai mare pana la ac el inghite bila si simpte si o scuipa fara sa se intepe si doar pesti mari au posibilitate de intepare in acest caz ;)

"sincer" asa incercai si tu :)) =)) :)) . ba cu bila tare , ba 2 solubile DE 18-20 mm.... . Pentru o intelegere mai buna nu este nevoie decat sa apelezi la creieras si sa analizezi structura anatomica a cavitatii bucale a crapilor . Nu este o regula ce ai spus tu : "cu cat e mai aproape de ac cu atat intra pestele mai mic " ..........intra si peste mai mare dar nu selectezi in felul acesta doar pestele mare (de la 6-7 kg in sus) . Sa luam ALEATOR dimensiunea (adancimea mai precis) gurii unui crap de 2-3 kg de cca 3 cm iar a unui crap de 10 kg de cca 7-8 cm . O bila de 20 mm pusa pe un fir de par in asa fel incat ea , in varianta finala se va situa la o distanta de 0,5-1 cm de curbura carligului , va puta fi absorbita lejer de un crap de 2-3 kg dar si de unul de 10 kg sau mai mare , insa fara a face vreo selectie. La polul opus , o bila de 20 mm asezata la cca 2,5 - 3 cm de carlig nu va putea fi absorbita de crapul mic deoarece crapul nu absoarbe momeala direct pana in "fund" ci doar in gura , si astfel crapul mai mic va absorbi boilies-ul dar fara a mai putea sa absoarba si carligul astfel incat sa se produca inteparea.
Inearca sa iti faci firul de par pentru 2 bile de 20, 22 , 24 sau cu care dimensiune doresti si sa pescuiesti cu o singura bila pe acest fir de par astfel capatand o ditanta minim dubla si daca tot intra peste mic fa distanta putin mai mare.
ACESTA ESTE MECANISMUL CLAR SI CONCIS
Sper sa va fi fost util.

FIR "INCINS" **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Zona Brasov

Mesaj de sorinbv » 26 Iun 2011, 17:11

**==

Avatar utilizator
mazare
Veteran
Veteran
Mesaje: 523
Membru din: 10 Noi 2010, 21:06
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de mazare » 26 Iun 2011, 17:27

davidnicolaie scrie:
dan.bv scrie:Stiu ca sunt prezenti. Am dat numai la bile, dar sunt solubile de 18. Am incercat si cate 2, 1 si pop-up, 1 si peleta. Data viitoare o sa dau la bile tari de 22 si astept. Multumesc oricum de sugestii.
sincer nu asta e secretul sa prinzi peste mare .peste mare se selecteaza cam asa ,pui firul de par mai lung ,iti calculezi ceva de genu firul de par dai cu bila de 20 il pui pe firul de par si lasi distanta cat consideri tu de mare pana la ac si asa selectezi pestele cu cat e mai aproape de ac cu atat intra pestele mai mic un peste de 2 kg inghite lezer o bila de 20 dar daca lasi distanta mai mare pana la ac el inghite bila si simpte si o scuipa fara sa se intepe si doar pesti mari au posibilitate de intepare in acest caz ;)
=)) =)) =)) :O =D> da o inghite LEZER
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci,vei avea succes

MUNTEANU BOGDAN
***CAMPION NATIONAL 2012 ***
***CAMPION NAȚIONAL 2017***
**CC CORBU**

Avatar utilizator
daddy caddy
senior
senior
Mesaje: 468
Membru din: 19 Ian 2011, 19:22
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de daddy caddy » 26 Iun 2011, 18:18

o SIMPTE LEZER in funduletz! >:D< :O =)) =)) =)) =)) **==dupe care o ia la fuge =)) =)) =)) #:-S
STIL OSTIL


ENERGY CARP

Avatar utilizator
mazare
Veteran
Veteran
Mesaje: 523
Membru din: 10 Noi 2010, 21:06
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de mazare » 26 Iun 2011, 21:36

>:) :-B
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci,vei avea succes

MUNTEANU BOGDAN
***CAMPION NATIONAL 2012 ***
***CAMPION NAȚIONAL 2017***
**CC CORBU**

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 26 Iun 2011, 21:41

daddy caddy scrie:o SIMPTE LEZER in funduletz! >:D< :O =)) =)) =)) =)) **==dupe care o ia la fuge =)) =)) =)) #:-S
cu montura sau cu batul cu mulineta cu tot :))

Avatar utilizator
dan.bv
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 15 Iun 2010, 15:14

Re: Zona Brasov

Mesaj de dan.bv » 27 Iun 2011, 00:34

:)) :)) :)) ok. asa am sa incerc data viitoare. pana acum aveam distanta de 1.5 - 2 cm. o maresc sa vad ce rezultate am. problema e ca ar trebui sa schimb si bilele deoarece sunt cam micute pentru crapul pe care il caut ( 18 solubile ).

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de claufishi » 27 Iun 2011, 09:27

dan.bv scrie::)) :)) :)) ok. asa am sa incerc data viitoare. pana acum aveam distanta de 1.5 - 2 cm. o maresc sa vad ce rezultate am. problema e ca ar trebui sa schimb si bilele deoarece sunt cam micute pentru crapul pe care il caut ( 18 solubile ).
Inca o data : nu este musai sa schimbi bilele ......nu marimea bilei face selectia obligatoriu. Poate ai patit sa dai cu bila de 22-24 solubila si sa o ia doar dupa 2-3 ore cand era undeva la 14 mm .

Oricum nu ar fi rau sa combini si distanta mare si bila putin mai mare

FIR "INCINS" **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
mazare
Veteran
Veteran
Mesaje: 523
Membru din: 10 Noi 2010, 21:06
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de mazare » 29 Iun 2011, 20:44

NOU PENTRU PESCARII BRASOVENI <:-P SA DESCHIS UN MAGAZIN NOU IN BRASOV IN CARE VETI GASI RENUMITELE BILE CLUB CARPING (PREMIUM SI CLASIC MEAT SI SWET) DIPURI, MIXURI,BILE DE CARLIG,PASTA,GROUNDBAIT SI MULTE ALTELE + ACCESORII DE PESCUIT(PLUMBI,MOMITOARE ETC) LA PRETURI MAI MULT DECAT BUNE =P~ =P~ ;)

PS: PRIETENII MEI CARE VOR SA CUMPERE SA MA CONTACTEZE SI VOR AVEA PARTE DE UNELE REDUCERI :-c
:!! :!! :!! ---<><

ADRESA ESTE ALEXANDRU VLAHUTA NR 63 BL 139--9 PARTER(HARMANULUI CU VLAHUTA PE LANGA ITC) @-)
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci,vei avea succes

MUNTEANU BOGDAN
***CAMPION NATIONAL 2012 ***
***CAMPION NAȚIONAL 2017***
**CC CORBU**

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”