Carolina rig vs Texas rig

styzostedion lucioperca

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Carolina rig vs Texas rig

Mesaj de mircea13 » 27 Noi 2008, 22:23

Salut. Va invit sa facem o discutie serioasa despre aceste monturi . Ii rog pe cei care le folosesc sa ne scrie care e parerea lor despre acest monturi.Daca au prins sau nu peste cu ele. Numai bine. Mircea13
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Carolina rig vs Texas rig

Mesaj de old_radu » 29 Noi 2008, 12:21

In incercarea de a-l completa pe Mircea ,incerc sa postez o schema si o poza astfel incat si cei care nu cunosc aceste monturi (recunosc ca si eu sunt unul dintre acestia) ,sa stie despre ce e vorba
carolina-rig.jpg
(14.5 KiB) Descărcat de 3313 ori
V.S.
texasrig.jpg
(8.69 KiB) Descărcat de 272 ori
Personal nu am folosit aceste monturi (recunosc ,nici nu le-am cunoscut pana acum) si sunt curios sa aflu mai multe despre ele.

Fir intins ! tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Carolina rig vs Texas rig

Mesaj de mircea13 » 30 Noi 2008, 14:32

Salut. Daca pescuim la rapitor pe o apa curgatoare folosirea monturii carolina este perfecta deoarece permite o mai mare mobilitate a jerkbaitului care are posibilitatea sa se miste in aval de plumb- care sta pe fundul apei -in toate directiile imitand un pestisor sau un vierme care innoata contra curentului apei.Marimea lederului poate fi de sa zicem 20-4o cm dar si peste 1ml in functie de preferintele pescarului,locul de pescuit,specia de peste urmarit,etc,etc .Pentru a putea muta montura in alt loc saltam putin din varful lansetei iar curentul apei v-a muta montura in alt loc. Totul depinde de greutatea plumbului folosit.Un plumb mai greu v-a tine montura pe loc iar un plumb mai mic va permite monturii sa pluteasca in curentul apei.Montura carolina o puteti face cu twister dar si cu peste viu sau mort.Este de preferat sa folositi twistere care sunt floating ( plutesc) deoarece vor avea o miscare mult mai atractiva pentru rapitor. Pentru a sti care twistere sunt floating aruncati-le intr-=un vas cu apa si vedeti cum se comporta. Daca pluteste este cel care va trebuie iar daca se scufunda il puteti folosi cu jig. Mircea13
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la salau”