cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 25 Iun 2011, 00:26

isi facea si el o reclama ieftina la site-ul ala
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 25 Iun 2011, 07:11

jPegasus scrie:Parerea mea, evitand zonele in care accesul se poate face si cu masina.
Poti cauta locuri faine pe http://www.hartadeltei.com/harti_delta_dunarii
UAU,si eu pina acum aveam la caruta ,roti patrate.ms mult.VAD DOAMNE!! :D

Avatar utilizator
jPegasus
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 20 Iun 2011, 22:44

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de jPegasus » 25 Iun 2011, 10:58

Amos scrie:
jPegasus scrie:Parerea mea, evitand zonele in care accesul se poate face si cu masina.
Poti cauta locuri faine pe http://www.hartadeltei.com/harti_delta_dunarii
Părerea ta, dar..... la ce te referi?
Ma refer la faptul ca mergand in Delta in zone in care se poate ajunge cu masina, sigur nu ai sanse sa pescuiesti linistit. Apropae sigur si pescuitul in sine este indoielnic.
Am fost in zona Murighiol (unde se putea ajunge cu masina) si m-am lamurit.
Am fost in zona Mila 23 si am fost multumit. Idem Chilia Veche.
E drept e cam nasol cu transportul.
Ma refeream la http://www.hartadeltei.com ca si la o posibila sursa de informare.

Avatar utilizator
jPegasus
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 20 Iun 2011, 22:44

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de jPegasus » 25 Iun 2011, 11:06

pharaoh scrie:isi facea si el o reclama ieftina la site-ul ala
Cam asa este :D
Reclama ieftina la site ieftin.
Fiecare cu ce are.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Amos » 25 Iun 2011, 11:28

jPegasus scrie:
Amos scrie:
jPegasus scrie:Parerea mea, evitand zonele in care accesul se poate face si cu masina.
Poti cauta locuri faine pe http://www.hartadeltei.com/harti_delta_dunarii
Părerea ta, dar..... la ce te referi?
Ma refer la faptul ca mergand in Delta in zone in care se poate ajunge cu masina, sigur nu ai sanse sa pescuiesti linistit. Apropae sigur si pescuitul in sine este indoielnic.
Am fost in zona Murighiol (unde se putea ajunge cu masina) si m-am lamurit.
Am fost in zona Mila 23 si am fost multumit. Idem Chilia Veche.
E drept e cam nasol cu transportul.
Ma refeream la http://www.hartadeltei.com ca si la o posibila sursa de informare.
Deci te refereai strict la numele topicului: "cum să pescuiesc liniștit în Deltă". Acum m-ai luminat

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 05 Iul 2011, 20:09

Ia fi atent Sorine ce scria un forumist pe un site :
Aztazi 05.07.2011 mi-am pierdut 2 ore din viata sa-mi dau seama ce permis imi trebuie pentru o partida de pescuit in Delta Dunarii. Asadar pentru a nu mai pierde si altii alte ore ... mai pierd eu 10 min sa va spun ce am aflat :
1. Permisul ANPA nu mai este valabil pt pescuitul in Delta .. am sunat la ANPA ( TEL. 0216344429 ) si mi-au confirmat ca nu mai este valabil pt Delta.
2. Asociatia pescar 21 ma invitau ieri la sediul din Ferdinand sa le dau 850.000 pe un permis ANPA, chiar daca eu le-am spus ca permisul imi trebuie special pt Delta!
3.Deci ... ca sa pescuiti cu acte-n regula in Delta Dunarii trebuie:
a) sa mergeti personal sau nu la sediul ARBDD din Str. Portului nr 34 tel. 0240518924 si sa platiti 300.000 pana la sf anului, 50.000/zi sau 150.000 /saptamana.Am inteles ca in afara de chitanta se da si un permis care nu stiu cum arata?! program luni - vineri 8.00 - 16.30 .. iar daca ajungeti in Tulcea in weekend mai exista si varianta "b" :
b) platiti suma de mai sus la un oficiu postal in cont nr RO85TREZ6415032XXX000263 cod fiscal 3722040 , trimiteti chitanta la Fax : 0240518975 si treceti pe la sediul lor sa va luati permisul de la portar .
Complicat... ca in Romania.. dar macar stiti ce aveti de facut !
Fire intinse !!!!!!!!!!!!!!!!!
E de studiat problema... :-??

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 05 Iul 2011, 20:28

Mai mult ca sigur al zvonaci,pierdut in spatiu.Unde mai pui ca posteaza preturi, in lei vechi,cam miroase a plezneala.Altfel nu imi explic cum cei de la Pol.de Frontiera iti cer,pt eliberarea PG,COPIE DUPA PERMISUL ANPA?Iar vis a vis de asociatia amintita[21]sunt lamurit inca de anul trecut ce samsareala faceau cu permisele.Pe cale de consecinta raspundei ,tu,Zamfi cu amicalul salut-LASANEE ,LASANEE......FRAIERE ,SARACULEEE.PS.iti dai seama -sa ma duc intr-un concediu planuit ,timp de un an de zile,si dupa care tanjesc ca si dupa aerul pe care il respir,si sa ma incred intr-un ,,portarel''cu aere de mare scula pe bascula, ca o sa imi dea, el ,vezi doamne,permisul[despre care, insusi raspindacul,spunea ca nu stie cum arata] ,cu tot ce inseamna ,perfect valabil,legal .Vorba unui clasic in viata-,,mai taie din ele, dale dreqului''. :D

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 05 Iul 2011, 22:28

zamfi scrie:... si treceti pe la sediul lor sa va luati permisul de la portar .
I-auzi, da ce-s eu boschetar ca sa-mi inmaneze portarul permisul ? :-? :))
Aline, eu totusi inclin sa cred ca e o alta manareala gen "pe sub mana ca-i romana" ! Poate ca la unii fraieri tine ... ;) Ar putea sa ne spuna Cosmin cum stau treburile, ca tocmai s-a intors din delta. Si poate ca mai sunt unii care ne pot confirma daca si-au facut acest permis-fantoma, ... ori daca i-a verificat cineva pe tema asta.
Ori poate ca la cei care nu-si fac acest permis li se fura sculele, asa cum a patit Cosmin si alti cunoscuti de-ai lui Sebi? :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pescarugigel
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 13 Aug 2010, 23:11
Localitate: bucuresti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pescarugigel » 06 Iul 2011, 09:55

sorin1362 scrie:Si poate ca mai sunt unii care ne pot confirma daca si-au facut acest permis-fantoma...
Am fost prin delta in luna Mai si nu exista nici un permis special ,se putea pescui in baza taxei de acces(30lei).Permisul ANPA nu mai este valabil, in schimb, s-ar putea sa aveti nevoie de PG , care se obtine in baza permisului ANPA :)) Eu actele le-am facut printr-o asociatie ,dar presupun ca se pot face si pe "persoana fizica...care este".Atentie la PG,aveti nevoie de el chiar daca pescuiti pe vreo baltoaca din Sulina sau Sf.Ghe (zona de frontiera are 30 km in interiorul granitelor) si la campare.Chiar daca pina acum nu va controlat nimeni,trebuie sa tineti cont de faptul ca e criza si bugetul are nevoie dvs.Deci,pina apar permisele ARBDD aveti nevoie doar de o chitanta cu care sa faceti dovada platii celor 30 lei care reprezinta taxa de acces in delta dunarii
P050711_20.34.jpg
BINE-NTELES CA TOATE ASTEA SE POT SCHIMBA ORICIND! :))

Avatar utilizator
pescarugigel
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 13 Aug 2010, 23:11
Localitate: bucuresti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pescarugigel » 06 Iul 2011, 09:57

Am uitat! NU FACETI AFACERI CU PORTARII!!! =))

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 06 Iul 2011, 10:30

sorin1362 scrie:Aline, eu totusi inclin sa cred ca e o alta manareala gen "pe sub mana ca-i romana" !
Nu e nici o manevra. Pur si simplu astia nu lucreaza in weekend. Poti plati la trezorerie dar de ridicat permisul tot trebuie sa ajungi la ei ca sa-l ridici. Si cum faci asta daca nu ajungi acolo decat in weekend, cand e doar portarul? Eu as zice ca au fost chiar amabili cand au propus varianta asta. Eu am apelat la cineva din Tulcea care mi-a luat permisul.

PS: ia uite ce fac astia Sorine: http://www.adevarul.ro/locale/tulcea/Si ... 49337.html
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 07 Iul 2011, 01:53

pharaoh scrie:... ia uite ce fac astia Sorine: http://www.adevarul.ro/locale/tulcea/Si ... 49337.html
Daca te referi la reabilitarea drumului, as putea sa zic ca ar fi bine sa fie asa ... desi ma indoiesc ca se va face ceva. An de an aud ca se va face si se va drege. Dovada mesajul : "ciupitu2011-07-06 08:16:54Nicio fotografie nu este facuta pe DC 1. Restul...... baliverne preelectorale."
Altceva ma ingrijoreaza : modificarile aduse legii 82, printre care si... "...exproprierile făcându-se conform prevederilor legii privind exproprierea pentru o cauză de utilitate publică...". Iar apoi utilitatea publica sa o ia razna spre noi concesiuni ;) Ca povestea cu reabilitarea deltei e ... poveste.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 19 Iul 2011, 02:25

Se pare ca anul asta nu au fost prea multi prin delta. O fi de vina criza, ... or fi de vina interdictiile, ... s-or fi "pastrat" majoritatea pentru la toamna... ? :-? Cert este ca, in comparatie cu anul trecut, numarul amatorilor de delta a scazut. Sincer m-as bucura ca sita sa cearna ... ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 21 Iul 2011, 15:02

Pentru mine nu se cerne, nu am platit nimic decat permisul A.N.P.A. si P.G.-UL atat! nu m-a intrebat nimeni de sanatate...dar toamna...e anotimpul pescarului..si capturile marete, cel putin teoretic.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 25 Iul 2011, 08:37

Normal ...
Vara se merge in clisura! Iti place cum suna Sorine? :D
Sa vezi ce distractie am avut acolo cu Politia de frontiera...Cei care m-au controlat au fost ok ,insa cei care trebuie sa dea relatii telefonice despre PG sunt un dezastru! :-q Ma refer aici la o cucoana de la Orsova ...Varza! Noroc ca agentii de teren sunt mult mai bine pregatiti o:-)

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”