Cum scap de carasi?mix amur si ciortan

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dilut3D
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 09 Mai 2010, 21:10

Cum scap de carasi?mix amur si ciortan

Mesaj de Dilut3D » 03 Iul 2011, 11:36

Salut, am gasit o balta cu caras cat degetul care trage pana si la boaba uscata(este foarte mult si foarte fomist)
la undita si lanseta se prinde ten la kg si ciortan intre 1.5-3kg, problema este ca sunt obligat sa dau doar cu boabe uscate.
Am prins si caras la kg dar as prefera sa nu imi mai manance nada.
De obicei folosesc mamaliga cu srot insa pana ajunge pe fund e deja mancata, la undita am dat cu boabe mari de porumb si am prins mult cten.
La lansete nu am prins nimic dar cred ca este din cauza monturii, ca sa nu faceti reclama unor anumite produse puteti sa imi dati mesaj .
Am prins la undita cu porumb de toate aromele, miere, vanilie, scoica... chiar nu ma pricep la nade deloc.
Am cumparat doua mixuri , unul pentru crap si caras fara aroma, unul pentru amur mai verzui si am un bidon de aditiv porumb dulce mai gros. Ce sa fac?

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Cum scap de carasi?mix amur si ciortan

Mesaj de Madalin Dirla » 03 Iul 2011, 12:14

Nadeste numai cu porumb uscat.........orice altceva,mamaliga,mix,strot,etc va fi devorat de caras si-l vei tine si pe vadul de pescuit......rezuma-te numai la porumb uscat ca nada iar la carlig 2 boabe de porumb cu un technopuf sa-ti tina carligul in coada ca asa-i place tenului ;) .
Fire intinse!!!!

Avatar utilizator
Dilut3D
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 09 Mai 2010, 21:10

Re: Cum scap de carasi?mix amur si ciortan

Mesaj de Dilut3D » 03 Iul 2011, 14:01

Fac vreo diferenta daca iau niste porumb uscat si il fierb+aromat sau il bag in lapte de porumb? sau 100% porumb uscat simplu...si atat.
Nu mananca porumbul de borcan acela cam de 4 ori cat o boaba de bonduel, sunt foarte mici cat un pachet de pastile orbit(aia mari :))

monturile astea sunt bune de ceva? la cele cu ac mare nu am prins ....ultimele 2 sunt noi, pot sa ajustez firul de par.
Sunt primele mele monturi cu 1 ac...
Fişiere ataşate
primele.jpg
03072011470.jpg

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Cum scap de carasi?mix amur si ciortan

Mesaj de Madalin Dirla » 03 Iul 2011, 19:07

daca dai dupa ten incearca ca boabele sa fie lipite de curbura acului iar acul sa stea in picoare,il reglezi din spuma.....pui mai multa intre boabele de porumb dupa care cu o forfecuta o ajustezi cat ai tu nevoie ca montura sa "stea in picioare".
Merge sa pui si ceva dulcegarii peste porumb,tenului chiar ii plac dulcegariile.
Substartul unde pescuiesti dupa ten trebuie sa fie tare.

Avatar utilizator
Dilut3D
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 09 Mai 2010, 21:10

Re: Cum scap de carasi?mix amur si ciortan

Mesaj de Dilut3D » 08 Iul 2011, 09:43

ma duc luni si nu prea m-am lamurit, nu dau doar la ten.
M-am gandit in felul urmator:
Porumb uscat si saculeti cu porumb uscat pentru lansete.
O sa pun montura popup cu alica si spuma.
2 pe fund cu 2 boabe mari de borcan pe fir de par
Si 1 vad eu :>
Apoi la undita nadesc cu porumb proaspat si uscat.
Si m-am gandit sa dau si intre distante cu sheffield.
Nada dp net gasita, 1kg de porumb,100g zahar,lingura sare gronjoasa, 30ml aroma de capsuni(aici am o aroma ma lichida mai proasta si nu ma pricep)
Lasat 24 h, fierte 35 min, lasate inca 24h si date cu prastia la vreo 30m, pe ac top porumb cu aroma d capsuna.
Acum nu stiu cum sa fac cu aroma si daca sa pun si aditiv (genul gros ca mierea) cu miros d porumb.

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: Cum scap de carasi?mix amur si ciortan

Mesaj de Lazar Mihai » 08 Iul 2011, 10:36

Aromele le pui dupa ce fierbi boabele cand se racesc.
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
Dilut3D
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 09 Mai 2010, 21:10

Re: Cum scap de carasi?mix amur si ciortan

Mesaj de Dilut3D » 08 Iul 2011, 11:01

sa mai pun si aditiv(gen nectar care nu topeste pva, sper ca stiti la ce ma refer)cu miros d floricele?
Alte idei?

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Cum scap de carasi?mix amur si ciortan

Mesaj de Laurentiu » 08 Iul 2011, 12:02

Da, poti sa pui si sirop, nectar sau lapte de porumb. E chiar recomandat. Si niste faina sa faca norul in apa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”