Ziua Canadei pe St. Lawrence

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
danp
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 15 Iul 2008, 02:59
Localitate: Toronto, Canada

Ziua Canadei pe St. Lawrence

Mesaj de danp » 07 Iul 2011, 06:15

Am profitat de long weekend-ul prilejuit de Ziua Nationala a Canadei pe 1 iulie, pentru a pescui in paradisul crapilor adica pe fluviul St. Lawrence in zona Long Sault.
Am plecat din Toronto inca de joi seara si dupa un drum de 410 km parcursi in circa 5 ore si ceva, am ajuns dupa miezul noptii la motelul lui Jeff Vaughan, un britanic mare iubitor de crap si pescari romani deopotriva.
Dupa o odihna de cateva ore, dimineata mi-am urcat bagajele in van-ul lui si ne-am indreptat catre un loc magic situat pe una din insulele unui parc in apropiere.
Dupa cateva minute de conversatie, deh ...nu ne mai vazusem de anul trecut, am inceput nadirea cu niste porumb, asamblarea lansetei, a rodpodului, atasarea forfacului sub plumbul de 80 grame, ceva porumb pe rig si lansarea la apa.
Gazda mea intre timp plecase, fiind foarte ocupat cu transportul clientilor catre diferite locatii dar si cu alte treburi administrative.
Pana la sosirea sotiei fiind singur a trebuit sa montez camera pe tripod pentru a putea face poze si ceva filme.
Ziua a inceput cu niste capturi intre 7 si 14 kg, nimic notabil. In jurul pranzului au mai venit alaturi niste polonezi cu care m-am intretinut pana spre seara cand am inceput strangerea sculelor multumit de petrecerea unei zile libere intr-un loc fantastic.
A doua zi, sambata, am avut placerea de a ma reintalni dupa un an cu Vali, care venea de la unul din locurile sale favorite adus de Jeff. Asta dupa ce in prealabil facusera amandoi in calitate de organizatori ai Can-Am un tur al locurilor in care vor aseza standurile. Can-Am este un concurs amical de pescuit la crap intre Canada si America care are loc de obicei in August in acea zona, echipe de 2, un canadian cu un american, care se ajuta la cantarit si notat.
Am pescuit impreuna cateva ore pana au venit si sotiile noastre plecate la cumparaturi, normal.
Langa noi, intamplator isi asezasera mesele niste romani din Quebec iesiti pentru cateva ore la un gratar si un pescuit asa ca am avut parteneri de conversatii.
Cateva informatii despre locul unde obisnuim sa ne cazam gasiti aici http://www.longsaultmotel.com/ , despre pescari si capturile lor aici http://www.canadiancarpclub.on.ca/ iar parerea gazdei despre noi romanii, este postata cu un umor balcanic intr-un topic sublim aici http://www.canadiancarpclub.on.ca/forum ... ?f=1&t=477
Pozele care le atasez descriu prea putin din frumusetea acelor locuri.
Jeff Vaughan
Jeff Vaughan
Fişiere ataşate
Atentie se lanseaza !
Atentie se lanseaza !
Vali prezentand meniul dihaniei
Vali prezentand meniul dihaniei
Captura de amiaza
Captura de amiaza
Jeff cu minciocul cumparat de la magazinul lui
Jeff cu minciocul cumparat de la magazinul lui
monturi cu boillies si porumb alaturi de mamaliga de fluviu
monturi cu boillies si porumb alaturi de mamaliga de fluviu
Prima captura
Prima captura
Se anunta o zi insorita
Se anunta o zi insorita
Rasaritul pe malul fluviului
Rasaritul pe malul fluviului
Ce-si face pescarul cu mana lui se numeste ....boillies

Avatar utilizator
anghelescu marian
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 11 Noi 2008, 21:11

Re: Ziua Canadei pe St. Lawrence

Mesaj de anghelescu marian » 08 Iul 2011, 14:52

Foarte feumos,puteti sa-mi raspundeti la niste curiozitati ,caci urmaresc de foarte mult timp comentariile dumneavoastra . -cand incepeti nadirea(inainte de partida sau in aceeasi zi);-cum o faceti(barca sau racheta);-porumbul este fiert (se gaseste unde);cum este curentul apei(plumb de 80g ,sa inteleg ca nu prea este). Oricum foarte tare aici,adica nu necesita foarte multa munca cum poate stiti din tara pe Dunare (nadeam cu doua zile inainte). Acest comentariu este valabil si pentru domnul Valy. Va salut si pe curand.

Avatar utilizator
danp
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 15 Iul 2008, 02:59
Localitate: Toronto, Canada

Re: Ziua Canadei pe St. Lawrence

Mesaj de danp » 09 Iul 2011, 05:11

Buna seara, voi raspunde intrebarilor dvs. cu cateva detalii care reprezinta stilul meu de a pescui adaptat evident acelei zone de fluviu :
- porumbul il cumparam de la motelul unde suntem cazati, proprietarul avand in curtea din spate 3 containere cam de 1.5 metri cubi fiecare pline ochi cu porumb lasat la inmuiat/macerat toata perioada cat sta in Canada. Pretul unei galeti (cam de marimea celor de vopsea lavabila) este de 10 $. Nu numai noi cei care stam la motel ci oricine poate cumpara de la el nada si toate accesoriile posibile din magazinul din incinta, fiind foarte cunoscut in randul pescarilor din Ontario;
- exista deasemenea in aproape toate orasele mari magazine dedicate articolelor de pescuit de unde se pot procura momeli si accesorii, cele mai multe fiind axate pe rapitor, cele de crap sunt mai rare, o alta alternativa fiind magazinele on-line de unde ne putem comanda absolut tot ce avem nevoie incepand de la ace pana la corturi, sonare sau barci, http://www.carpkit.com/, http://newworldcarp.com/osc/ , http://www.basspro.com/homepage.html
- nadirea o fac atunci cand ajung la locul de pescuit, cu ajutorul unei lopatele de nadit arunc la 10-20 m in amonte, periodic;
- pescuind la o distanta de 10-15 de mal unde apa are cel putin 4-5 m nu este nevoie de un plumb mai greu de 80-100 de grame, curentul este relativ puternic. Daca as arunca mai departe cu siguranta mi-ar trebui un plumb mai greu dar ar creste si riscul sa imi agat montura din cauza "obstacolelor" diferite de pe fundul apei. Pescuim numai cu fir textil de cel putin 50 lbs/20 kg, o rola de 150 yarzi costand in jur de 19 $ inainte de taxe;
- in ac pun trei boabe pe rig din porumbul de nadit, mai rar dau cu boillies, porumbul are cel mai mare succes si la el vin cel mai repede, la boillies vin mai rar dar mai mari;
- densitatea de crap fiind extrem de mare nu este necesara o pre-nadire inaintea partidei, nu exista sa nu avem capturi, intrebarea dinaintea fiecarei lansari este cat de mare va fi urmatorul;
- Vali poate oferi mai multe detalii despre lansarile in larg, aromele de boillies preferate si alegerea unui loc bun, el avand mult mai multa experienta si cunoscand zona foarte bine;
- licenta de pescuit in functie de tipul ei costa 15 sau 27 $ pe an, mai multe informatii despre regulile de pescuit din Ontario, speciile de pesti si perioada in care se poate retine gasiti aici http://www.mnr.gov.on.ca/en/Business/Le ... 65326.html . Se pescuieste cu o singura lanseta cu un ac. Cine nu respecta legea (adica da cu mai mult de o lanseta, nu are permis, retine o specie in afara perioadei, etc etc) o incurca rau de tot, o amenda penala sau confiscarea masinii fiind o pedeapsa blanda, ceea ce mi se pare absolut firesc, altminteri fara penalizarea rapida si ferma a abaterilor sistemul ar intra in deriva.
Sper ca informatiile furnizate au fost cat de cat de folos, daca mai aveti intrebari nu ezitati va rog sa le puneti.
Toate cele bune.
Ce-si face pescarul cu mana lui se numeste ....boillies

Avatar utilizator
anghelescu marian
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 11 Noi 2008, 21:11

Re: Ziua Canadei pe St. Lawrence

Mesaj de anghelescu marian » 09 Iul 2011, 17:37

Mi-ati fost de mare ajutor,va multumesc foarte mult .Numai bine.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”