va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de marian_popescu » 29 Iun 2011, 18:21

eu nu am vorbit decat despre sculele pe care le cunosc. nu am facut nicio comparatie intre daiwa si shimano. despre daiwa am spus doar despre forma tamburilor, pentru ca atat pot spune din fotografii. in rest, nu am zis nici ca sunt mai bune, nici ca sunt mai proaste

pana azi...cand m-am jucat cu daiwa linear S 5000 ( stiu, nu e modelul x, pe care, repet, nu il cunosc). si pot spune cu mana pe inima ca shimano baitrunner gte merge sensibil mai bine, iar cu super baitrunner nici nu se compara

despre ce scule pe care le-am avut eu si am zis ca sunt cele mai bune? despre okuma oryx sau powerliner? da, sunt cele mai bune in banii lor. am zis acelasi lucru despre okuma axeon (desi le-am avut)? nu cred, in 350 de lei mi-as lua shimano navy xtb fara sa ma gandesc. despre telescopicele mele am zis? comparatie cu alte telescopice? cred ca sunt foarte bune. Comparatie (la performante) cu bete din doua bucati in banii lor . . . gasim ceva mai bun, dar mie imi sunt suficiente ca dril si casting, avantaj transport cu monturi gata legate, pentru partide scurte. ATAT

si sustin in continuare - orice de la shimano gte in sus, bate linear S.
de ce nu zici de Neamtu, care sustine ca daiwa sunt clar peste superbaitrunner ca materiale si fiabilitate?...pentru ca e mult prea greu sa dovedesti asta
Iar despre Gor... nici nu incerc sa ma compar
si nici firma de consulting nu sunt
imi spun si eu parerea despre ce cunosc, cum ar trebui sa faca oricare de-aici. doar e forum
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de marian_popescu » 29 Iun 2011, 18:26

si din contra, nu incerc sa vand shimano, ci sa cumpar inca un super baitrunner, sau macar un gte
cel putin pt mine discutia asta mi-a prins tare bine, pentru ca mi-a clarificat acum optiunile si nu ma voi orienta spre daiwa linear (poate doar daca prind un pret bun)


era sa uit...despre penn-ul 850 ssm pe care l-am scos la vanzare ca spuneam ca e super tare la somn? si acolo sunt subiectiv?
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de Laurentiu » 29 Iun 2011, 19:45

Nu doresc sa intru in nicio polemica cu tine, rostul postului meu nu a fost jignire, afront, etc la adresa ta, numai ca ce ai tu prea le lauzi si se obs lejer... Pe un forum pescaresc e bine sa fii obiectiv, subiectiv puteai sa fi pe un forum al marcii respective la concurenta cu alta marca. ;)
Acum nu stau sa caut dar sigur gasesc mulineta mai buna sau cel putin egala ca shimano ala in 350 lei.

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 29 Iun 2011, 20:15

atunci daca domnul gore e (tata mulinetelor ) il rog frumos sa-si spuna parerea despre ce mulineta sa-mi cumpar am bete de 3,60 3,5 lb ce bani dispun momentan ar fi intre 300-600 ron care sa aiba baitunner clasic pt ca ala stiu sa-l folosesc sa fie usoara maxim 650gr si raport calitate pret eu unul sunt asa de nehotarat incat raman fara mulinete :) va astept cu pareri domnule gore daca aveti simp si placere sa apasati cateva taste cu respect milioane de multumiri tuturor

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de marian_popescu » 29 Iun 2011, 21:32

laurentiu, nu am considerat postul tau ca pe un afront, dar am simtit nevoia sa-mi justific opinia, atata tot
iar daca tu crezi ca gasesti mulineta mai buna ca shimano navy 8000 xtb (pe care nu le am, ca sa nu mai spui ca imi laud sculele) noi, cu garantie (in magazin, nu bijnitari sau sh) in 350 de lei, chiar m-ai facut curios. si cred ca nu sunt singurul

on topic
pentru o mulineta cu baitrunner clasic, tica abyss este ok. am pescuit cu ele cateva partide. puternice, inchegate, sasiu din aliaj metalic etc. doar ca sunt ceva mai grele de 650 de grame. dar o mulineta de 700 de grame nu prea are cum sa dezechilibreze o lanseta ca a ta

dar daca dispui de 600 de lei, eu m-as orienta catre ceva mai bun. tu spui ca esti incepator. nu ti-ar sta rau cu abyss, mai ales ca se mentin bine in pret si poti obtine un pret bun cand vei vrea sa le vinzi pt un upgrade
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de gor965 » 29 Iun 2011, 23:14

catalin_ionut scrie:atunci daca domnul gore e (tata mulinetelor ) il rog frumos sa-si spuna parerea despre ce mulineta sa-mi cumpar am bete de 3,60 3,5 lb ce bani dispun momentan ar fi intre 300-600 ron care sa aiba baitunner clasic pt ca ala stiu sa-l folosesc sa fie usoara maxim 650gr si raport calitate pret eu unul sunt asa de nehotarat incat raman fara mulinete :) va astept cu pareri domnule gore daca aveti simp si placere sa apasati cateva taste cu respect milioane de multumiri tuturor
...pai s-o iau punctual :
- nu sunt decat tatal fiului meu !
- nu raspund decat daca am habar despre ce se vorbeste in topic !
- cu cat astepti mai multe pareri cu atat vei fi mai indecis daca parerile respective vizeaza modele diferite !
- cea mai buna mulineta e aia care ti-i se potriveste si evident, este chiar aia pe care ti-o permiti !
- o parere obiectiva si corecta o poate avea cineva care a folosit la pescuit toate modelele pe care le-ai enumerat in prima postare...si nu cred ca sunt prea multi !
- in general, marimile mari de mulinete dedicate pescuitului la crap care au baitrunner spate (independent de sistemul de franare pe tambur) sunt mulinete grele ! Uita-te ca cele mai bune si mai usoare mulinete, nu au baitrunner clasic !
- cat de greu crezi ca e ca in loc sa apesi clapa de la baitrunner-ul clasic , sa deschizi printr-o rotatie de buton frana la o mulineta cu QD (frana rapida)? ...e drept, lucru cu frana de lupta devine mai migalos in timpul drill-ului , cand trebuie sa fii atent la cum reglezi tensiunea in fir !
- in jurul sumei de 300 ron incerca sa vezi Mitchel Avorunner V2 7500
- Super Baitrunner Aero 8000 XTE-A si Daiwa Tournament Linear X 5000 BR sunt mulinete f. bune si ar trebui sa alegi in functie de ce-ti place tie nu neaparat in functie de ce le place altora !...uite, spre exemplu mie imi place mai mult frana frontala a lui Linear si forma tamburului pe care o consider mai indicata in pescuitul crapului la noi ! Asta nu trebuie sa fie un criteriu in alegerea ta, dar e doar un exemplu de urmat in a incearca sa identifici cat mai multe caracteristici care-ti plac mai mult la unul din modele ! Inelul de 40 de la lansetele tale nu e o problema ptr. dimensiunea tamburilor acestor mulinete ! In general, Shimano stau mai bine la capitolul finete a mecanismelor, mulinetele lor avand cele mai mici jocuri la imbinari ...iar Daiwa stau cel mai bine la durabilitatea partilor componente !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 30 Iun 2011, 01:19

multumesc domnule gore, multumesc domnule marian, si multumesc tuturor care au dat un sfat am sa intru la un magazin si am sa le iau pe toate enumerate de voi si de mine si am sa ma decid cu respect fire intinse

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de marian_popescu » 30 Iun 2011, 15:27

cea mai buna varianta...
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 19 Iul 2011, 17:42

n-am apucat sa-mi cumpar nimic pentru ca nu am gasit ce vreau, inca mai astept pareri si sfaturi , am luat netul asta pe toate partile se pare ca nu gasesc ce vreau eu, numai stiu ce sa fac si am zis sa intru sa mai cer pareri si sfaturi si am sa reamintesc ce as vrea sa cumpar si nu gasesc ( mulineta maxim 650 gr , LONG CAST , baitrunner SPATE) momentan am 800 ron si sunt dispus sa cumpar chiar si una singura dar sa fie pe placul meu , okuma powerl.860 am citit despre ele si nu aseaza firul calumea ,si pick-upl iar nu e foarte ok am vz la domnul gore un mic filmulet si mi-am luat gandul de la okuma , banaxul e greu ,tica abys greu de gasit si e si ea o mulineta grea , despre shimano navi , ultegra ,biomaster au toate baitrunner in tambur, am avut niste okuma trb55 si le-am dat,acuma am ramas si fara mulinete si daca nu imi cumpar ceva o sa raman si fara bani mai astept pareri si sfaturi in continuare si scuze ca tot intreb dar chiar nu m-as lasa pe mana unui vanzator, mai bine insist pe net sa cer pareri si sfaturi decat sa iau o decizie gresita va multumesc

Avatar utilizator
clau
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 14 Mar 2009, 16:11

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de clau » 19 Iul 2011, 19:35

[url]http://www....................

intra aici si vezi ce oferta au baietii la bblc-uri :O

Post Editat -> Gor965
In cadrul topicurilor tehnice nu sunt admise trimiterile catre paginile de home a magazinelor on-line ! Sunt permise doar lik-urile cu trimitere directa catre un anume produs !

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 19 Iul 2011, 20:48

CLAU sunt interesat de sfaturi si pareri de la posesori de mulinete shimano , daiwa ceva mai bun ,nu de a intra pe un site care au oferte la anumite produse , bani sa avem ca de produse sunt peste tot mai astept pareri va rog frumos

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 28 Iul 2011, 02:35

tocmai am intrat in posesia a 4 mulinete shimano 6000 gte-c sper sa fi facut o alegere buna va multumesc la toti se poate inchide

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de Laurentiu » 28 Iul 2011, 09:11

Tu le-ai luat pana la urma? Eram si eu cu ochii pe ele dar mi s-a parut tamburii prea mici, practic la fel ca la okuma lb60...dar am gasit unele cu tambur de 8000. Poate stie cineva cu cat e mai mare decat astea cu tambur de 6000 pe care le-am vazut si eu in magazin.

Si pt Gore: de ce consideri ca tipul tamburilor de la daiwa linear sunt mai potriviti pt pescuitul crapului la noi?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de gor965 » 28 Iul 2011, 09:34

Laurentiu scrie:.....

Si pt Gore: de ce consideri ca tipul tamburilor de la daiwa linear sunt mai potriviti pt pescuitul crapului la noi?
Ptr. ca era o comparatie intre un tambur normal a lui Superbaitrunner si tamburul conic (longcast) al lui Linerar X ...ptr. ca la noi se pescuieste fregvent la distante mari (peste 100 m), aruncand din mana...ptr. ca la distante mari firul coboara mai putin sub buza tamburului, la Linear X ... :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 01 Aug 2011, 14:50

domnule gore mi-am cumparat shimano gte-c le-am gasit la cineva 2, 3 iesiri sunt ca si noi le-am luat pe 250 ron bucata garantie, pe ele scrie made malaezia ,am facut o alegere buna? cam ce distante pot atinge avand in vedere ca nu sunt un aruncator bun

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”