''ELIBERATUL'' PESTELUI

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de mirceaognean » 01 Dec 2008, 21:58

Ai multa dreptate Doru.cam asa stau treburile.

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 01 Dec 2008, 21:59

baieti, hai sa ne mai delectam un pic :D ,un filmulet proaspat facut <:-P


Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de mihai001 » 01 Dec 2008, 22:24

Mai devreme am fost un pic cam offtopic dar incerc acum sa explic thema aceasta din punctul meu de vedere.Si eu mai iau peste acasa cu toate ca sint adept al C&R dar in cantitati umane.Sa luam cele 5-10 kg de peste date coleman:daca ies de 4 ori pe luna pe balta si prind de fiecare data cele 5-10 kg de peste si le iau acasa sint deja 20-40 kg pe luna ce fac cu atita peste? Sa imi spuna si mie cine poate minca atita peste intro luna?Daca iau acasa mie imi ajunge 1-2 kile de peste ca doar nu ma hranesc numai cu peste.Exemplarele mai mari le dau drumul inapoi in apa pentru ca ma gindesc ca poate acel peste il mai prind odata in urmatori ani cu o greutate mai mare si acel exemplar poate rezolva
si problema populari.
Un Crap(crapoaica) de 10 kg depune cam 2-3 milione de icre lasa numai 1% sa ajunga la greutatea de 1 kg si ai deja 20-30 de tone de crapceni numai buni de tigaie in 3-4 ani.Exact la fel este si cu alte soiuri de peste de ce sa iau o stiuca sau un salau de un metru acasa cind una de 50-70 cm este exact la fel de buna.
Sa va dau si un exemplu real am un prieten francez care are balta lui.Balta are 2 ha si a luato acum 15 ani aproape fara nici un peste in ea.A inceput sa o populeze cu peste si acum tie mai mare dragul sa mergi acolo(cu toate ca anul asta nu am reusit sa prind nici unul dintre batrinei balti).Nu cunosc nici o balta unde prinzi mai repede o stiuca de 1 metru+.In cea ce priveste crapul balta nu are decit cam 50-60 de bucati dar printre ei sint 16 intre 18 si 31 de kile.Acum sa imi spuna si mie mie cineva daca nu este bine sa te gindesti daca omori pestele ala de 5-10 kile sau daca sai dai drumul.Cea ce imi pare foarte rau ca in Romania prea multi patroni de balti fie ele cu regim C&R sau fara incearca sa se imbogateasca pe spinarea bietilor pescari.Cred ca daca ar cere numai jumatate din cea ce cer ca taxa tot nu ar iesi in in pierdere.In Franta nici pe baltile foarte cunoscute cu regim C&R unde se prinde peste si nu mic nu platesti pe o saptamina cit platesti in Rominia pe unele balti intro zi.
Nu trebuie sa fie tot timpul ONLY C&R dar sa fim optimisti ca in viitor totul o sa fie mai frumos.

Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Adrian B » 01 Dec 2008, 22:35

@ doru
Salut. E foarte simplu de ce pe unele balti, de exemplu pe Tancabesti, sunt taxe mari. Pentru ca aici gasesti crapi de 20+. E simplu. Multora li se pare ma spectaculos sa aiba un dril cu cu crap de 20kg pe care sa-l elibereze decat sa prinda 10 ciortani pe care sa-i ia acasa. Un crap de 20 kg ajunge la greutatea aia in ...10 ani cred.
@Razvan
Misto filmul. Ne poti spune in mare pe ce fel de ape ai pescuit, taxe, conditii, regulament, etc?

Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Adrian B » 01 Dec 2008, 22:41

Mihai 001

In franta sunt 1000 de balti cu regim C&R sau fara regim C&R in dar care pescarii pur si simplu pastreaza un echilibru intre ceea ce prind si ceea ce elibereaza. Si atunci e normal ca preturile sa fie mici. In Romania numeri pe degete baltile de care aminteai in postarea ta, iar cand cererea e mai mare decat oferta, avem preturi de 100 E 24 ore.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de timer » 02 Dec 2008, 19:45

CaRp-HuNtEr scrie:baieti, hai sa ne mai delectam un pic :D ,un filmulet proaspat facut <:-P

Hunter(Razvan) chiar ca ne delectam!Super imaginile...! =D>

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de miska » 02 Dec 2008, 20:10

frumosi pesti felicitari si la mai mari #-o
always think like a fish

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 02 Dec 2008, 20:26

multumesc baieti :!: va doresc si voua capturi la fel de frumoase si mai mari ca ai mei :D

@Adrian

am pescuit in Franta,Italia si Belgia ,Franta si Italia am fost in vacante ,in Franta am pescuit pe lacuri private ,fiecare are pretul lui ,de ex in aprilie am fost pe un lac de 100ha unde am platit 135 euro 7 zile si in septembrie/octombrie am fost in sudul Frantei pe un lac de cca 70-80ha unde am platit 200 de euro pt 7 zile,in plina vara am fost din nou 11 zile in Italia unde am platit doar ca sa pescuiesc 30 de euro permisul + alti 30 de euro pt 10 zile de pescuit din interiorul campingului ,iar acasa in Belgia dupa cum am mai spus in repetate randuri imi cumpar un permis de 50 de euro cu,care pescuiesc 24/24 si oriunde(aproximativ) in partea flamanda a Belgiei ,daca doresti sa pescuiesti si in partea walona(franceza) a Belgiei iti mai trebuie inca un permis de cca 45 de euro ,mai simplu 95-100 euro pt toata Belgia ,cand ne luam permisul la inceput de an primim si o carte in care se afla o lista cu toate apele pe care avem voie sa pescuim 24/24 si pe care nu ,in acest fel evitam sa mai cautam dupa informatii pe net +evitatul problemelor cu pescuitul pe timp de noapte ,daca esti prins esti ars rau si la portofel si la material(confiscat 100%)

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de doru » 02 Dec 2008, 21:33

Multi din prietenii mei ,au fost la pescuit in Ungaria,la Mako,care este mai aproape de frontiera si la altele ceva mai departe.Taxa pe o zi =13 euro,poti retine 5kg.Conditii f. bune,populari foarte dese tinand cont ca se poate retine pestele prins,se ocupa de aceste ape oameni ce sunt interesati ca toata lumea sa fie multumita,se asigura conditii ce la noi nu se pomeneste macar.Sunt balti unde ti se asigura cazare si masa contracost ,dar la preturi foarte rezonabile,la cerere ti de pregateste si ceva din pestele pe care l-ai prins .Ungurii fac in asa fel ca cei ce au fost ,sa mai vina cu placere ,pe cand la noi dupa ce te-ai fript o data cu o locatie scumpa si fara peste normal ca duci vorba la altii sa nu mai mearga.Stiti cum se spune;plangi dupa banii dati si razi de cei ce urmeaza sa vina la ''pescuit''
De ce la altii se poate pescui lejer la preturi mici si noi ne batem joc de ce a mai ramas din apele noastre?
La Mako asta vara au fost introdusi si cateva ex. de sturion[nu cunosc specia]si a fost concurs si s-a premiat cine-i prinde ,mai ales pe cei mari.
Normal ca la noi daca prinzi un ex. de 15-20 kg.e pacat sa-l duci acasa,tot mai bun e unul de 2kg.in tigaie.
Lipsa totala de bun simt si din partea unor pescari ce prind mai mult decat este necesar,dar si multa lacomie din partea unor stapani de balti ce iau si pielea de pe noi amaratii.
Dar mai putem discuta ceva,nu toti pescarii de pe o balta prind ceva peste,un mic procent au succes,cu care de obicei nu se mai intalnesc la urmatoarea partida din saptamana urmatoare.Deci nu pescarii golesc apele

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de doru » 02 Dec 2008, 21:46

CaRp-HuNtEr scrie:multumesc baieti :!: va doresc si voua capturi la fel de frumoase si mai mari ca ai mei :D

@Adrian

am pescuit in Franta,Italia si Belgia ,Franta si Italia am fost in vacante ,in Franta am pescuit pe lacuri private ,fiecare are pretul lui ,de ex in aprilie am fost pe un lac de 100ha unde am platit 135 euro 7 zile si in septembrie/octombrie am fost in sudul Frantei pe un lac de cca 70-80ha unde am platit 200 de euro pt 7 zile,in plina vara am fost din nou 11 zile in Italia unde am platit doar ca sa pescuiesc 30 de euro permisul + alti 30 de euro pt 10 zile de pescuit din interiorul campingului ,iar acasa in Belgia dupa cum am mai spus in repetate randuri imi cumpar un permis de 50 de euro cu,care pescuiesc 24/24 si oriunde(aproximativ) in partea flamanda a Belgiei ,daca doresti sa pescuiesti si in partea walona(franceza) a Belgiei iti mai trebuie inca un permis de cca 45 de euro ,mai simplu 95-100 euro pt toata Belgia ,cand ne luam permisul la inceput de an primim si o carte in care se afla o lista cu toate apele pe care avem voie sa pescuim 24/24 si pe care nu ,in acest fel evitam sa mai cautam dupa informatii pe net +evitatul problemelor cu
pescuitul pe timp de noapte ,daca esti prins esti ars rau si la portofel si la material(confiscat 100%)


Am o propunere;CAND TE MAI DUCI LA ASA PARTIDE DE PESCUIT,trage la sorti,da cu banul ,fa ceva si ia cativa amarati din cei ce raman cu gura cascata [adica noi toti] cu tine.Apoi putem sa murim cu inima impacata.

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 02 Dec 2008, 23:32

doru scrie:Am o propunere;CAND TE MAI DUCI LA ASA PARTIDE DE PESCUIT,trage la sorti,da cu banul ,fa ceva si ia cativa amarati din cei ce raman cu gura cascata [adica noi toti] cu tine.Apoi putem sa murim cu inima impacata.

asta e urmatorul lac care-l am in lista :)...2500 ha 8->


http://www.serre-poncon.com/

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de doru » 03 Dec 2008, 18:56

Minunat loc,dar la altitudinea aia ce se pooate prinde?Ai mai fost pe acolo sau incerci o noua experienta?
Sa te odihnesti bine ,sa nu ai cumva noaptea cosmare ca pescuiesti pe o garla in ro.
Hai ca am glumit,ferice de tine ca te respecti si ai si unde.Dupa ce te destrabalezi prin asa locuri,posteaza si pe aici cate ceva,doar ,doar pocnim de ciuda.
Sa ai firele intinse la max.,sa-ti paraie betele,ca ai unde d-le.
Numai bine,mai discutam.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”