Okuma

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Chips
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 03 Apr 2008, 11:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Okuma

Mesaj de Chips » 11 Iul 2008, 21:35

salut prieteni pescari! Sunt intr-o mare dilema nu stiu ce model de mulineta sa aleg intre okuma axeon 65 si okuma spector ST-65a. va multumesc! si FIRE CAT MAI INTINSE!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Okuma

Mesaj de gor965 » 12 Iul 2008, 12:42

Eu as tine cont de marimea inelului de plecare al lansetei ! Daca e de 40 iti iei Spector ,daca e de 50 iti iei Axeon ! Okuma deja a inlocuit modelele cu tambur supra marit cu unele cu tambur putin mai mic in diametru ! Cred ca au facut legatura cu tendinta generala de creare a lansetelor, cat mai usoare si mai subtiri (light & slim) . Mare parte din producatori folosesc inel de plecare de 40 ,ptr. a reduce pe cat posibil greutatea lansetei ! In atare conditii ,doar daca inelul de plecare e pozitionat la peste 110 cm de mandrina ,se pot obtine aruncari lungi cu ajutorul mulinetelor cu tambur supra marit ,in restul cazurilor (cele mai multe ,mai ales la betele de 3.60 m) existand o frecare prea mare in zona inelului si evident o reducere de viteza a derularii firului ! As zice ca Spector , care inlocuieste Axeon si mai are si un plus de 2 rulmenti ,e cea mai buna alegere ! Modelul 65a
,comercializat mai des la noi ,nu are pinten declansator ,precum cele destinate surfcasting-ului (ST 65 S) !

Imagine

Imagine
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Okuma

Mesaj de mike_carp » 27 Noi 2008, 10:09

@George,
pun si eu o intrebare la care nu am putut afla raspuns de la nimeni pana acum: la ce foloseste pintenul acela? Am si eu pe mulinetele mele, care de fapt sunt pentru spinning marin, dar nu am inteles niciodata pt ce e pus acolo.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Okuma

Mesaj de stefanflorin » 27 Noi 2008, 14:38

din cate stiam pintenu ala era ca sa declanseze pick-up-ul sa revina la pozitia normala, poate m-oi insela :D
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Okuma

Mesaj de gor965 » 27 Noi 2008, 18:16

La mulinetele fara pinten ,pickup-ul se declansaja automat la primul tur al corpului rotor si in timp ,dupa slabirea arcului ,mai sare accidental . La cele cu pinten pickup-ul nu se declansaza decat la contactul gardei cu acest pinten (sistemul automat lipseste) si doar daca mulinezi in forta (dar stiti ca pescarii buni nu fac asa ceva ) ...in rest declansezi pickup-ul cu mana. Cele cu pinten sunt recomandate ptr. aruncari in forta (SurfCasting)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Okuma

Mesaj de marian_popescu » 01 Dec 2008, 12:04

nu prea vad rostul pintenului, cred ca mult mai sanatos pt mulineta este se intorci pickup-ul cu mana. arcul pickup-ului la mulinetele cu pinten este mai tare, tocmai pt ca sa nu se declanseze in momentul lanseurilor in forta, ci doar atunci cand se loveste, destul de puternic, de pinten. la cele fara pinten, arcul este mai moale, declanseaza mai usor, nu este nevoie de socul puternic dat de impactul cu pintenul, ci doar de mecanismul intern de declansare...sau mai bine cu mana, in ambele cazuri
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Okuma

Mesaj de gor965 » 01 Dec 2008, 12:54

Acum majoritatea mulinetelor fara pinten ,rabateaza pickup-ul destul de mult in spate si chiar se blocheaza (se aude un clinchet in final) !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Okuma

Mesaj de iulian petre » 01 Dec 2008, 19:56

da ciudat mi se pare ca eu arunc mai mult cu okuma axeon decat cu bbrlc -urile....pe orice bat le incerc(inel 40-50).AM ambele modele si cand fac teste de aruncari axeonul arunca mai mult.....

ps. axeoanele sunt mulinete de tractiune mare si recuperare rapida..... 8->

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Okuma

Mesaj de marian_popescu » 01 Dec 2008, 23:26

pai bblc nu exceleaza la capitolul casting. lucrurile au mai evoluat fata de cand a aparut, in 1998 sau 1999. axeon este superioara la forma tamburului si la greutate. dar conteaza si cu ce bete le cuplezi, vezi sfaturile maestrului gor
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Okuma

Mesaj de gor965 » 01 Dec 2008, 23:39

marian_popescu scrie:.................................vezi sfaturile maestrului gor
:)) ...buna gluma ! :)) :)) :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Okuma

Mesaj de marian_popescu » 02 Dec 2008, 00:10

>:) ..yes, maaaassterrrrr
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie Lansete

Mesaj de mike_carp » 03 Dec 2008, 15:42

Stau si ma intreb de ce multa lume crede ca mulinetele Okuma sunt slabe? Eu zic ca nu sunt. Sa va dau 2 exemple de pescari renumiti care pescuiesc cu ele. Nu stiu exact modelele, dar stiu sigur ca acesti 2 oameni pescuiesc cu ele si pescuiesc intens.
Unul este pescarul englez Lee Jackson care le foloseste cu Free Spirit HI-S. Cred ca sunt Okuma Avenger sau Epix si l-am vazut in 3 filme pescuind cu ele. Ceea ce m-a facut sa cred ca nu pescuia doar pt ca ar fi fost sponsorizat de ei, este ca nu a facut pe parcursul filmarilor nici un fel de referire la ele. Dar la lansete le-a pomenit de cateva ori numele.
Al doilea pescar care pescuieste cu mulinete Okuma este Cristian Finkelde. el pescuieste cu mulinete fara baitrunner. Credeti ca daca ar fi fost proaste ar fi scos recordul mondial care l-a prins Cristian. Eu sunt sigur ca nu.
Mulinetele astea sunt Koreene nu Chinezarii. este o mare diferenta.E ca si cum ai compara Daiwa Infinity cu Abu Cardinal.(nu Abu Garcia).
Ryoby Proskyer sunt niste mulinete excelente. Eu folosesc asemenea mulinete pt marker si spod, pt ca am nevoie sa nadesc si sa perii fundul apei la distanta la care pot arunca montura.
Lansetele care au inelul de plecare de 40mm se preteaza mai bine unor mulinete cu tamburul mai mic gen Shimano Super Sau Aero Baitrunner de 8000 sau 1000. S-ar putea sa aveti surpriza sa aruncati mai departe cu ansamblul asta decat cu o lanseta Fox Warrior ES (sa zicem) si Shimmy Big Baitrunner.
crafty carper
Mihai Tomescu

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Okuma

Mesaj de gor965 » 04 Dec 2008, 12:10

@Mike
Am mutat postarea ta aici ,fiindca vreau sa intreb : Okuma care se vand in UK sunt toate Korea ,cum sunt cele din SUA ? Ale noastre sunt made in China ,au doar 2 ani garantie ,nu 5 cum au in unele tari UE, si evident costa ceva mai putin !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”