cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 25 Iul 2011, 23:07

zamfi scrie:Vara se merge in clisura! Iti place cum suna Sorine? :D
Nu, nu-mi place cum suna...in zona noastra la slanina i se zice si clisa. Deci ma duce cu gandul la ceva alunecos, unsuros ...ori la un noroi de ala in care risti sa-ti pierzi cizmele :D
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 27 Iul 2011, 13:43

Pescarii amatori din Delta Dunarii au obligatia, incepand din aceasta saptamana, sa isi achizitioneze permisele de pescuit sportiv, permis ce este suplimentar celui de acces in perimetrul RBDD.

Potrivit noului Ordin privind pescuitul sportiv in ariile naturale protejate, recent publicat in Monitorul Oficial, "pescuitul sportiv se face in baza permiselor de pescuit recreativ/sportiv emise de catre administratorul resurselor acvatice vii si eliberate, dupa caz, de acesta sau de catre asociatiile de pescari sportive". Permisul se elibereaza anual si costa 30 de lei.
In Delta Dunarii au fost stabilite 31 de zone pentru o astfel de activitate, fiind exceptate zonele cu protectie speciala. O parte dintre acestea sunt: canalele Eracle si Lopatna si Lacurile Babina, Matita, Merheiul Mare si Merheiul Mic; Canalele Litcov, Dranov, Lipoveni, Dunavat, Cocos si Mustaca pe ambele maluri; Dunavat 3, Holbina 1 si Holbina 2; Canalul Mila 35, intre Bratul Tulcea si Bratul Chilia, pe ambele maluri; Garla Sireasa,
pe ambele maluri; Lacurile Bogdaproste, Trei Iezere, Legheanca, Cazanel si Furtuna si Lacul Razim de-a lungul malului, pe o latime de 50 m de la mal, in portiunea cuprinsa intre gura canalului Dunavat si capul Iancina.
Permisele de pescuit sportiv pot fi suspendate sau retrase la propunerea agentilor ecologi ai ARBDD sau ai Garzii de Mediu, daca se constata incalcarea legilor in vigoare.


Asta semnifica ce? Ca nu ma pot ''duce linistit'' pe Sireasa, sau pe bratul Chilia?

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bebe2011 » 27 Iul 2011, 14:48

Niste nemernici!Permis,ANPA,permis suplimentar RBDD....pentru ce?Atatea documente care in curand vor acoperi doar te miri ce din Delta,restul usor,usor, fiind concesionate in de cine stie ce mahari ajutati de jegurile de la guvernare.Rusine!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 01 Aug 2011, 00:49

Paradoxal, dupa atatea ploi si coduri de toate culorile, nivelul apelor in Delta Dunarii se mentine la cote minime. Deasemenea si turbiditatea e multumitoare. Se prinde peste ... si asta e imbucurator. Sa speram ca pana spre mijlocul lui septembrie nu va interveni nimic in a schimba "datele problemei".
Oricum, alte taxe nu cred ca se vor mai inventa... :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 01 Aug 2011, 08:30

Nea` Sorin, Siretul a fost braga, baga un ochi la ''webcam GALATI'' acum se limpezeste..dar in aval sigur Dunarea e un pic ghiurghiulie si eu sper ca in Septembrie sa fie cristal !!!

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 01 Aug 2011, 20:09

Oricum, alte taxe nu cred ca se vor mai inventa...
Punem pariu?! :)) :)) :))

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 16 Aug 2011, 02:22

tzu_tzu_rel scrie:Nea` Sorin, Siretul a fost braga, baga un ochi la ''webcam GALATI'' acum se limpezeste..dar in aval sigur Dunarea e un pic ghiurghiulie si eu sper ca in Septembrie sa fie cristal !!!
Nea' Alex, ai putea sa ne tii la curent in continuare despre Siret si, eventual, Prut ?
PS : Apropos de webcam...sa vezi ce fain e rasaritul de soare la Sulina ... mila 2 ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 16 Aug 2011, 02:36

zamfi scrie:
Oricum, alte taxe nu cred ca se vor mai inventa...
Punem pariu?! :)) :)) :))
Cu tine Alin ? Sa pun pariu ? Pfff... NEVER !
Da' ia zi ... anu' asta bagi o delta ? Ori tot pe clis(a)ura ? :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
jacksy
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 16 Aug 2011, 10:58

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de jacksy » 16 Aug 2011, 11:03

buna ziua si bine v-am gasit pe toti...nou pe aici sunt dar nu si in contextul subiectului(DD)...aveti idee,fata de anul trecut,s-au mai dat amenzi pt campare ilegala(sic!) prin zona Sontea-Olguta?...si cei care s-au intors de curand poate stiu daca se mai agita baietii cu controalele.poate aveti ceva vesti proaspete ca nu am gasit pe forumuri...multam...

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 18 Aug 2011, 01:41

jacksy scrie:...aveti idee,fata de anul trecut,s-au mai dat amenzi pt campare ilegala...
Probabil ca s-au mai dat pe ici pe colo, prin partile esentiale. :)) Adica pe la Crisan, Murighiol, ceva de genu ... adica zone mai frecventate. Pana pe Sontea nu cred sa se deranjeze. E departe, e criza, benzina e scumpa ... Parerea mea e ca poti merge linistit ... asta daca gasesti si un loc bun de campare :D
PS : Si eu asteptam vesti de genul asta, ca urmeaza sa o taiem spre delta in septembrie. Si o iesire in delta fara campare este ca o nunta fara lautari . :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
jacksy
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 16 Aug 2011, 10:58

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de jacksy » 18 Aug 2011, 13:46

Multumesc pentru raspuns si intrutotul de acord...Anul trecut,la sfarsitul lui septembrie exact acelas sfat l-am primit(mergi linistit ca au terminat banii de benzina)...Nu ne-a deranjat nimeni...Complicat cu camparea in schimb,ape foarte crescute,insa erau suficiente locuri pe Sontea,toate goale :O (am adunat gunoaiele pe ambele maluri intre Razboinita si intrarea in Fortuna)... Probabil ca lumea era speriata...Oricum,fire intinse si sejur linistit...La mine deja lista este gata,filmarile din anii anterior re-re-re-vazute(unde am gresit???) si echipamentul complet...Numar AMR-ul...Toate bune...

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 19 Aug 2011, 09:10

Nea' Alex, ai putea sa ne tii la curent in continuare despre Siret si, eventual, Prut ?
PS : Apropos de webcam...sa vezi ce fain e rasaritul de soare la Sulina ... mila 2 ;)[/quote]

Siretul e curat, scazut, foarte limpede! Idem Prut! Am plecat vineri in Delta, spre dupa amiaza la bac (Galati) SIRETUL ERA BRAGA, venea cu mal, cioate..! cu toate ca dimineata la 9:00 era cristal..mi-am pus mainile in cap, stiam ce avea sa urmeze urmatoarele zile..asa a si fost..3 zile tulbureala, nici o trasatura,marti si miercuri 4 trasaturi..2 de 5 scosi..apoi joi pauza totala. Acum sa se mentina in continuare ''verde''..am sa ma bag zilele astea la o pescuiala..

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 19 Aug 2011, 11:38

sorin1362 scrie:
zamfi scrie:
Oricum, alte taxe nu cred ca se vor mai inventa...
Punem pariu?! :)) :)) :))
Cu tine Alin ? Sa pun pariu ? Pfff... NEVER !
Da' ia zi ... anu' asta bagi o delta ? Ori tot pe clis(a)ura ? :))

Apai Sorine draga ...tocmai ce am venit! :D In sensul ca luni ,15.08.2011 , am trecut prin Murighiol cu familia .Veneam de la mare . Am facut o plimbare superba de cca 4 ore cu barca pe ghioluri si canale .Stii tu ,nuferi ,pelicani ,egrete ...Familia super impresionata!Nu am pescuit! In schimb m-am interesat de una -alta ...Poate fac o delta in octombrie .Anul acesta va merge crapul! La pariu!

Ps: apa era ciupita din Siret ,cred .
Toate cele bune Sorine!


Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 29 Aug 2011, 12:13

Sorine esti in Delta? :D Ca vad ca nu "misti' deloc...

Apropo , cred ca prin 20 septembrie sunt la Sulina ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”