Cum sa scapi de somn

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Cum sa scapi de somn

Mesaj de bujor marius » 06 Aug 2011, 15:51

Am si eu o mica intrebare? Cum am putea sa scapam de somn pe o balta unde este destul de mult si unde pesti mananca foarte bine la nadele cu faina de peste, chiar bogate destul de mult cu faina de peste? Stiu eu de ceva de picant sau ceva de genul, dar nu sunt asa de sigur. Problema e ca pescuiesti 24 sau chiar 36 de ore prinzi foarte bine dupa care mai intra insa mai rar si peste patul de nada. la unele partide am patit ca la recuperare dintr-o data sa ramana montura blocata , dupa care se misca foarte foarte putin si atat, la o fortare mai mare se dezgata si scapa completa, dupa stiinta mea numai somn poate fi.Intrebarea mea este cum sa fac sa nu mai vina ? Daca ma puteti ajuta? va multumesc!!!

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Cum sa scapi de somn

Mesaj de miyagi » 06 Aug 2011, 18:59

Pfffui! Situatie ingrata. Am si eu cateva partide memorabile distruse de rapanosi. Pai daca ti-e draga balta si sti si cate ceva despre ea ( ca are mult somn si crapul trage la fainurile de peste ) zic eu ca cea mai buna chestie ar fi sa-l indupleci pe patron sa faceti un concurs sau o campanie de pescuit exclusiv la somn si sa-l mai rariti. Alte sanse nu sunt. Pe anumite balti unde nu-i atat de mult mai scapi nadind foarte departe de vadul tau cu nada preponderent bazata pe fainuri animale sau de peste, meat-uri, squid-uri, mussel, etc. Dar daca e mult va trebui sa sti cate ceva din obiceiurile lui. Eu din cate am invatat despre el, fiind si pescar de Dunare, e ca umbla in familii mari. Dupa depunere femela isi ia puii de pana in 3 ani si iese cu ei la vanat. Asta incepe odata cu depunerea icrelor de catre ciprinide, adica de la platica pana la crap. In perioada cand pestele e in bataie femela isi ia puii si-i duce in maluri, praguri unde ii invata pe cei mici sa manance de pe substrat scoici, raci, melci, s.a., iar pe cei mai marisori sa vaneze pestisorii ce se freaca cu burtile de ragalii, agataturi, stuf, etc. Puii mai mari cum sunt cei de 3- 4 ani incep sa se desprinda de cuib si ies singuri la vanat cautand bancurile mici si izolate pe care le decimeaza. Asta se intampla ziua si-n perioadele de primavara-vara, functie de temperatura apei ( distingandu-se apele cu izvoare sau aflate la altitudini mai mari, cum sunt cele de munte) pana cand se termina depunerea la ciprinide sau mai exact cand nu mai sar crapii frecvent. Tot in perioada asta cand femela isi duce puii cei mici in maluri ziua unde ii si lasa pe inserat se aseaza pe gropane sau in cotloane de unde isi pregateste, impreuna cu puii mai mari ( cei de 3-4 ani), vanatoarea de noapte. Asta o face stand la nivelul substratului si repezindu-se in pestii de deasupra ei si a puilor, in care se reflecta lumina lunii. Perioada asta se prelungeste pana la sfarsitul perioadei efemeridelor ( inmultirea insectelor ce mor dupa ce se imperecheaza sau isi depun ouale deasupra apelor ). Atunci ciprinidele se hranesc mai mult sub luciul apei cu musculite, gaze, purici de balta si ii gaseste intr-un relash total. Tot atunci se poate repera somnoaica in perioada apusului soarelui. Nu rareori se intampla ca de acolo de unde scoti un somotel de 1,5-2 kilograme sa-l iei si pe al doilea si daca insisti vei fi surprins de cantitate si masura lor. Astfel strica toate vadurile de crap ce sunt create din paturi cu arome puternice de meat-uri.
Asa am patit eu anul asta la Cupa Rezistentei de la Doripesco, avand un pat facut pe halibut. Desi eram departe, chiar diametral opus de locul unde erau parcati deobicei. Noaptea am auzit aceleasi pleoscaituri inconfundabile cu saritura crapului. Tot asa am mai patit si pe Tancabesti pe pat de squid cu capsuni si "farfurii" izolate de meat ( nu-mi cereti sa dau si marca producatorului va rog ).
Solutia pe care ti-am sugerat-o zic eu ca e de cel mai mare bun simt in cazul in care patronul baltii vrea sa mai aiba pescari pe balta. Este si in interesul lui. E ca si o vanatoare la iepuri unde fiecare vanator isi aduce cate doi caini. Ce sa impuste mai degraba? Iepurele sau cainele! O alta solutie ar mai fi, la partidele lungi, sa-l scoti afara pe mal si sa nu-i mai dai drumul in balta sau sa-l priponesti pana la plecare dupa care sa-i dai drumul.
In toate situatiile nadirea pe o balta unde tine somn si mai e si activ se face izolat ( "pe farfurie" ) si cu cat mai posibil trebuie "combinat" crapul sa manance la fructe. Atunci poti folosi si plasticele linistit. Chestia cu spice-urile tine doar daca e cultura de somn mai mica.
Ultima oară modificat 06 Aug 2011, 19:12 de către miyagi, modificat 1 dată în total.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Cum sa scapi de somn

Mesaj de gogu steriade » 06 Aug 2011, 19:12

schimba nada vere ! >:D< baga alune da tigru la greu ! ;) izoleaza-l pa bulangiu ala cu mustatile mai mari cand ai dai sa manance in partea opusa unde dai dupa crapcian ! 8->
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Cum sa scapi de somn

Mesaj de miyagi » 06 Aug 2011, 19:24

gogu steriade scrie:schimba nada vere ! >:D< baga alune da tigru la greu ! ;) izoleaza-l pa bulangiu ala cu mustatile mai mari cand ai dai sa manance in partea opusa unde dai dupa crapcian ! 8->
Brava Gogule! ... ca uitasem.
Pe langa fructe mai ademeneste-l la porumb, mamaligi, alune, lupin, fasole, canepa, soia, grau, etc. Boabe sa fie.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: Cum sa scapi de somn

Mesaj de bujor marius » 07 Aug 2011, 20:03

voi va referiti sa faci un vad unde sa nadesti cu mai multa faina de peste la care sa atragi somnul si in alta parte cu nada mai putina sa nadesti pt crap?........mananca si la dulceturi insa la nazile puturoase intra pesti mult mai mari.......Eu m-am gandit sa fac nada picanta chilli sau piper din cate am auzit eu astea il cam tin departe acuma nu stiu daca si pe cei mari...............

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Cum sa scapi de somn

Mesaj de miyagi » 07 Aug 2011, 20:48

bujor marius scrie:voi va referiti sa faci un vad unde sa nadesti cu mai multa faina de peste la care sa atragi somnul si in alta parte cu nada mai putina sa nadesti pt crap?........mananca si la dulceturi insa la nazile puturoase intra pesti mult mai mari.......Eu m-am gandit sa fac nada picanta chilli sau piper din cate am auzit eu astea il cam tin departe acuma nu stiu daca si pe cei mari...............
Cam asta ar fi ideea. Paturile fa-le insa la distante foarte mari. Cel de crap fa-l pe baza de seminte mari si dupa ce iti intra pe pat crapul incearca-l izolat si cu cate un meat spicy , iar la cel pentru somn poti sa adaugi si nada pentru peste mic. Pe langa meat-uri puternice care sa-l atraga si sa-l tina acolo da-i si ground base-uri si atrage-i si pestele mic, gen platica, babusca ( balos ), caras, daca sunt in balta.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”