montura de crap-delta dunarii

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: montura de crap-delta dunarii

Mesaj de miyagi » 13 Aug 2011, 22:15

pharaoh scrie:
miyagi scrie:untitungle-ului de la arcul naditor
e antitangle bre

Dezvolt-o pe aia cu biluta de cauciuc care strange opritorul.... :D .
Nu cu "u" se scrie? Nici n-am verificat. Mersi pentru corectura. Am ceva probleme cu ochii si ochelarii astia noi mai rau ma-ncurca.
Deci ai inteles ideea cu opriorul? E un ansamblu de bila de cauciuc ( eu folosesc din cele de la Carp Sistem ) si opritor de fir. Il folosesc si la montura in line pentru crap la balta. Are proprietatea de a permite eliberarea plumbului in caz de ruptura insa in cazul asta ansamblul bila-opritor se pune deasupra plumbului in line si mai foloseste si ca tampon intre tubul plumbului si inelul lansetei.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: montura de crap-delta dunarii

Mesaj de bebe2011 » 13 Aug 2011, 22:19

ok,am inteles eu gresit.Oricum explicatia e utila pentru Marius,el zicea sa dezvolti :))

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: montura de crap-delta dunarii

Mesaj de miyagi » 13 Aug 2011, 22:30

Am uitat sa vazic ca acelasi sistem il folosesc si la copca pe lansete. Eu nu dau cu varga fixa la copca si folosesc plute wagler cu opritor simplu pentru a regla adancimea apei la care pescuiesc. Acesta trece lejer prin inelele lansetei daca e nevoie sa pescuiesc la adancimi mari, cum ar fi cazul barajelor. Siriu de exemplu. E destul de natural Gogutza ? :D
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: montura de crap-delta dunarii

Mesaj de miyagi » 13 Aug 2011, 22:34

bebe2011 scrie:ok,am inteles eu gresit.Oricum explicatia e utila pentru Marius,el zicea sa dezvolti :))
Da, dar cateodata mi-e groaza sa scriu ca ma ustura ochii si nu stiam cum sa raspund simplu la ambele postari. M-a prins insa valul si am lungit-o. Hai sa va arat si rezultate cu montura asta la o partida de copca ca poate ne mai trece zaduful asta :) .
Fişiere ataşate
telefon 048.jpg
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: montura de crap-delta dunarii

Mesaj de miyagi » 13 Aug 2011, 22:35

Sau asa.
Fişiere ataşate
telefon 044.jpg
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: montura de crap-delta dunarii

Mesaj de pharaoh » 14 Aug 2011, 01:39

Eu am inteles din prima. Acelasi sistem il folosesc si eu pentru autointepare si pierderea plumbului sau momitorului culisant, dar mi se pare un pic aiurea sa-l folosesc ca opritor intre plumb si forfac. In primul rand ca, oricat ar fi el de opritor tot va culisa pe fir , ori sub greutatea plumbului si ori mai ales in caz de socuri, agataturi....In cazul asta o sa ai lungimea forfacului reglabila, dar fortat :)) . Cum a zis Gogu e varianta optima. Eu folosesc clasicul vartej.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: montura de crap-delta dunarii

Mesaj de miyagi » 14 Aug 2011, 01:57

pharaoh scrie:Eu am inteles din prima. Acelasi sistem il folosesc si eu pentru autointepare si pierderea plumbului sau momitorului culisant, dar mi se pare un pic aiurea sa-l folosesc ca opritor intre plumb si forfac. In primul rand ca, oricat ar fi el de opritor tot va culisa pe fir , ori sub greutatea plumbului si ori mai ales in caz de socuri, agataturi....In cazul asta o sa ai lungimea forfacului reglabila, dar fortat :)) . Cum a zis Gogu e varianta optima. Eu folosesc clasicul vartej.
Fiecare foloseste ce monturi vrea si ce considera ca ar fi mai potrivit pentru abordarea unei partide. Prietenul meu Valentin a cerut niste sfaturi, iar eu am venit cu ce am considerat eu ca ar fi mai bine sa faca. Eu sunt obijnuit cu ele.
Cand il folosesti ca opritor de reglaj al pseudo-forfacului ca nu se poate chema forfac fiind legat acul direct pe linie mai ai si avantajul de a-l masca in agatatura. Daca da de ea plumbul coboara pana langa ac si-l protejeaza ca sa nu se agate, in felul asta culisarea opritorului te avantajeaza. De-asta ziceam sa-i pui si o bila de cauciuc pe care o tragi peste opritor ca sa-l mai strangi pe fir. Firul fiind gros ( 0,4 ) poate avea si efect de blocare si nu se va mai misca din pozitia unde-l reglezi doar daca nu suporta sarcini in plus. La aruncare nu trebuie sa-ti faci griji.
Eu anul trecut am pescuit cu felul asta de montura pe Sulina si venea numai iarba, iar daca nu se descata sau nu se rupea linia de la atatea frecari il scoteam fara probleme din iarba avand si tubul ala solid pentru ghidat. Plumbii mi fac singur ca mi-am luat mai multe tipuri de matrite iar cu rupturile de la vartejuri m-am saturat. Daca ai observat la acea montura combinata cu plumb si momitor am vartejuri nr. 1 pentru somn pe ele si neamtu` zice ca trezista la 30 de kg. Nodul insa totdeauna va fi mai slab decat linia intreaga.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: montura de crap-delta dunarii

Mesaj de miyagi » 14 Aug 2011, 01:59

Dar ca un sfat general va zic sa dat cu ce monturi va este voua mai confortabil ca nu te duci la pescuitul recreativ ca la facultate. Important e sa ai la tine tot ce-ti trebuie si de-ajuns sa le inlocuiesti ca sa nu-ti compromiti iesirea.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”