Fundulea2

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fundulea2

Mesaj de PsiHo » 04 Mai 2011, 23:38

nici eu nu mananc peste doar dala din conserva in sos tomato...si rar
dar iau pestele pe baltile care-mi permit acest lucru deh mananca gagicamea, deci teu sunt laba trista si gagicamea pescar ?
Ultima oară modificat 04 Mai 2011, 23:51 de către PsiHo, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Fundulea2

Mesaj de Laurentiu » 04 Mai 2011, 23:50

eden scrie:
Laurentiu scrie:Baietica, citeste-ti postul tau inainte, sa vezi ca nu are nici logica si nici cursivitate..cred nici tu nu stii ce ai vrut sa scrii. Am impresia ca ai ramas fara argumente si ai ramas in pana de exprimare..asa ca scuteste-ma. :-q
m-ai spart cu asta. aştept reply la mp.
Cum ti-am zis si pe p.m., bati campii, cred ca ai terminat argumentele aici pe topic si le continui pe p.m.
Ori ai tras ceva pe nas, ori faci o confuzie... :-/ si am rugamintea sa ma scutesti de p.m-uri si reply pe aici, ignora-ma ca-i mai bine pt amandoi, m-am lamurit cu tine in general...

PsiHo, nu esti ca am retractat expresia...apropo, am vrut sa te intreb...tu esti tipul care vine mereu la magazinul drill din cuza-voda?

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fundulea2

Mesaj de PsiHo » 04 Mai 2011, 23:56

nu nu nu,stau in crangasi am ''totalul'' aproape :)
ma bucur ca sunt PESCAR !!! si nu o laba trista...

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Fundulea2

Mesaj de eden » 04 Mai 2011, 23:58

aşa cum ţi-am spus şi în al doilea mp, ştiu ce vorbesc. nu m-am născut ieri.

şi stai tu liniştit că nu am obiceiu să postez mp-uri, că nu-mi place să-mi spăl rufele în public, cu atât mai puţin pe ale altora...

şi ca să vezi că nu sunt ranchiunos, îmi cer scuze pentru tachinarea cu ţigara.

hai să nu mai poluăm pe-aici, că ne luăm avertismente pentru offtopic...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fundulea2

Mesaj de PsiHo » 05 Mai 2011, 00:02

...

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Fundulea2

Mesaj de mirceab » 08 Mai 2011, 18:20

Laurentiu scrie:Baietica, citeste-ti postul tau inainte, sa vezi ca nu are nici logica si nici cursivitate..cred nici tu nu stii ce ai vrut sa scrii. Am impresia ca ai ramas fara argumente si ai ramas in pana de exprimare..asa ca scuteste-ma. :-q
baietica ar cam trebui tu sa faci diferenta dinre pescuit, si cautat-ul mancarii la fel ca si in epoca de piatra.

Nu mai stau sa ma cert cu cineva care posteaza aici pentru o partida de "pescuit"gratuita in cardasie cu patronul unei balti. Pana sa ajungi tu sa pescuiesti pe balti riuri, mari si oceane, pe unde am pescuit si eu mai ai. ;)
si ca sa punem punct o data la aceasta discutie :
http://agritech.tnau.ac.in/fishery/fish_carps.html
aici ai toate detaliile despre crap, cresterea lui in crescatorii si care ar trebui sa fie densitatea lui ca sa poti numi balta crescatorie. altfel iti multumesc dar, desi mi-a placut sa fiu unditar cand aveam 15 ani si sa prind carasi acum am pentru mine mai multe pretentii, si de la mine asemeni. argumentele sunt chiar in fata ta , dar daca tu nu vrei sa le iei in calcul si tii mortis sa iti arati limitele in gandire, mentalitate, etc, nu este de mirare ca stai la mila altora sa arunci undita in balta.
o zi cat mai placuta si spor la prins carasi cu barba

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Fundulea2

Mesaj de mirceab » 08 Mai 2011, 18:27

sorin1362 scrie:Mai baieti, v-ati cam incins. Eu sunt adeptul practicarii pescuitului traditional, adica prinde si retine in limita bunului simt (in majoritatea cazurilor nici pana la nivelul ala minim nu ajung :D ...pescuind desigur in ape naturale). Cei care au aceasta pasiune din copilarie poate isi mai aduc aminte cum se laudau celorlalti vecini de varsta apropiata cu punga cu apa in care inotau cativa pestisori inca vii.
A oferi apropiatilor un peste gatit care provine din propria captura, sa primesti laudele tuturor, ... ei bine, asta inseamna punctul culminant al acestei pasiuni care este ...ori ar trebui sa insemne pescuitul civilizat. Daca o veriga dintre stransul ori pregatitul momelii ... si gatitul pestelui dispare, atunci farmecul pescuitului va fi stirbit.
Unii dintre noi, romanii, prindem o idee "importata" din Europa si o impingem spre extrem.Prin asta vrem sa dovedim ca suntem cei mai integrati in uniune ? "Prinde si elibereaza" trebuie practicat acolo unde ... ori cand se impune ;)
felicitari pentru post, ai mare dreptate, si acesta este unul din punctele pe care am vrut sa le punctez, daca vrei o afacere sanatoasa si respectata, nu iti bati joc nici de peste si nici de cel care iti este client, dar respectul de sine, in primul rind si fata de cei din jur/ mediu lipseste cu desavarsire.
fomisti care au pus mana pe cate o baltuta fac pe marii patroni si isi bat joc si de peste si de pescari, in 5 ani or sa fie abandonate toate baltile din jurul bucurestiului sau pline de somn african si caras(daca o mai rezista si ala) sau novac, baltile de crap, care sunt si asa putine vor disparea, iar noile generatii de pescari....or sa mearga eventual toti in ungaria, polonia, cehia etc...ca nu va mai dura mult pana se vor roda cei de acum si vor renunta la pescuitul in baltoacele din Romania, la fel ca si turismul, ca si delta, ca si industria sau orice domeniu, in general, din Romania. datorita fomistilor.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Fundulea2

Mesaj de mirceasd » 23 Aug 2011, 12:06

PsiHo scrie:nu nu nu,stau in crangasi am ''totalul'' aproape :)
ma bucur ca sunt PESCAR !!! si nu o laba trista...


Tare frate topicul , n-am mai ras asa de copios de mult.
Pescarii englezi ,cei care sunt promotorii pescuitului la crap si C&R , la inceputurile acestui sport ,au eliberat crapul din alte motive decat cele de sportivitate si umanitare ,l-au eliberat pentru ca pur si simplu ei nu mananca peste de apa dulce pe care-l considera murdar ,poluat si lipsit de gust.De multa vreme de cand au abudenta de soiuri de peste pe piata ,la preturi incomparabil mai mici decat cele din Ro ,indiferent de sezon sau anotimp, au inlocuit pestele de apa dulce cu cel marin.In urma cu ceva vreme vedeam pe strazile din Londra meri ,peri si alti pomi plini de fructe neculesi ,ale caror fructe murdareau trotuarul si veneau cei de la salubritate si culegeau fructele SI LE ARUNCAU in bin-uri speciale ca sa nu mai murdareasca trotuarele ,pe vremea aceea nu gaseai asa ceva prin Ro si cred ca nici acum ,cum pomii fac fructe acestea sunt repede culese ,cu ramuri cu tot :)) .Noi romanii avem alte traditii ,noi avem haleala scumpa ,viata scumpa si suntem in permanenta criza fapt care ne-a determinat sa avem o optica diferita asupra oportunitatii retinerii pestelui ,pescuitul ,acest sport minunat se poate face din pura placere si sportivitate dar sunt convins ca marea majoritate a acestor pescari au ceva dare de mana ,se poate face si din placerea ancestrala a vanatorii si atunci C&R nu are nicio noima sau se poate face si din pasiune imbinata cu posibilitatea de a mai scoate ceva din investitie si atunci orice retinere de baboi reprezinta un aport binevenit.
Toti suntem pescari ,important este sa respectam regulile baltii caci altfel ne numim altfel si cred ca la fel de important este sa ne respectam noi intre noi ,sincer eu citesc forumurile din UK zilnic si niciodata nu am vazut o asemenea furie unul impotriva altuia ,si asta se intampla in tara care a inventat cuvantul Hooligan ,pe forum toti sunt colegi si incearca sa invete unul de la celalalt si sa-si impartaseasca unul altuia cunostintele si experientele acumulate.
Oare ei gresesc sau noi?
Fire intinse si ele zbuciumate si noi calmi

PS On topic :D ,eu am fost de vreo 2 ori pe balta ,am pescuit la "canapea" si de fiecare data am luat 2-3 bucati ,mic ,pe la 3-4 kg , la porumb - 3 boabe critic echilibrate, ac Hayabusa K1 nr 8,combi rig amnesia cu textil ,lung de 30 cm ca este cam namol pe fund ,fapt pentru care infigeam acul in pufulet solubil ,Pb 100gr plat cu zimti ,plantat in malul opus ,prezentarile le-am avut numai noaptea.Ziua am prins somn african la ficat imputit - nu-mi place nici nada si nici pestele ,este extrem de balos si scarbos.
Crapii i-am luat acasa si i-am mancat eu si familiile mele.
Pofta buna.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Fundulea2

Mesaj de bebe2011 » 23 Aug 2011, 22:26

Si mie imi place saramura de crap iar acolo unde se permite imi iau acasa cantitatea legala.Cu tot respectul,chiar nu intelrg de ce se oparesc uniipentru acest lucru!?

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Fundulea2

Mesaj de mirceab » 25 Aug 2011, 10:16

@mirceasd - bine zis, respect pentru regulamentul baltii, dar din pacate patronii baltilor din Ro nu respecta clientul platitor.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Fundulea2

Mesaj de mirceasd » 25 Aug 2011, 12:07

mirceab scrie:@mirceasd - bine zis, respect pentru regulamentul baltii, dar din pacate patronii baltilor din Ro nu respecta clientul platitor.

Aici in mare parte ai dreptate ,multi ,intr-un fel sau altul nu respecta nici macar regulamentul facut de ei in calitate de administratori ,sau il schimba dupa bunul plac asa incat pescarul sa fie tot mereu in dezavantaj ,dar...... sunt si balti care se respecta ,regulamentul este foarte strict in favoarea ....pestilor asfel incat si clientul (citeste pescarul) este in cele din urma respectat .
Cauta si vei gasi :-)
Fire intinse
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Fundulea2

Mesaj de mirceab » 29 Feb 2012, 02:45

mirceasd scrie:
mirceab scrie:@mirceasd - bine zis, respect pentru regulamentul baltii, dar din pacate patronii baltilor din Ro nu respecta clientul platitor.

Aici in mare parte ai dreptate ,multi ,intr-un fel sau altul nu respecta nici macar regulamentul facut de ei in calitate de administratori ,sau il schimba dupa bunul plac asa incat pescarul sa fie tot mereu in dezavantaj ,dar...... sunt si balti care se respecta ,regulamentul este foarte strict in favoarea ....pestilor asfel incat si clientul (citeste pescarul) este in cele din urma respectat .
Cauta si vei gasi :-)
Fire intinse
DA, ai mare dreptate, totusi eu ma referl la justetea afacerii in sine ( si iar or sa fie multi care or sa sara la mine) afacerea este profitabila oricum tinand seama de cateva aspecte :
- daca este ingrijit, populatia de peste se reface
- pescuitul sportiv, si chiar cei care iau pestele acasa nu seaca balta de peste
-pentru amenajarile piscicole exista vreo 400-500 mil Eur fonduri europene asadar investitia se recupereaza daca te ocupi.

De aceea cand ma refer la respect fata de client ma refer si la respect fata de afacerea pe care o detii, respectul clientului fata de afacere vine cu timpul ( nu vad pe nimeni sa acuze patroni ca cei de pe MV, Darvari, Greaca etc) de lipsa de peste in balta, asa cum nu prea vad mai multi patroni care sa se implice sa investeasca in baltile concesionate/deetinute in logistica pentur pastrarea calitatii apei, pentru controlarea habitatului si dezvoltarea afacerii intr-un mod cat mai profesionist( cel mai rar) dar care sa aibe ca si scop profituri rezonabile si nu japca pe fata.

Este greu ca in orice alta afacere...dar de asta nu oricine se poate ocupa de o astfel de afacere. Totusi ne uitam cu jind in afara si ne dorim conditii asemanatoare ( similare este mai greu) dar ce ne opreste sa invatam? Ca si-n cazul serviciilor idn restaurantele romanesti, se face totul si-n pescuitul sportiv... hai sa luam cat mai multi bani si sa oferim cat mai putin...
Cam asta am avut de raspuns si de zis. Cine are balta poate investii cu cap, sa recupereze banii investiti din fonduri europene, sa respecte atat pecarul cat si propria afacere

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”