DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: DUNAREA

Mesaj de bebe2011 » 25 Aug 2011, 18:17

Gogule,masa ,casa si pestele! =))

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 25 Aug 2011, 19:07

un peste poate fi apreciat in functie de lungimea pe care o are si de specie + sau - 2-3 kg pe canalul tv-pv nici nu il scoate din apa si ii spune greutatea si la cintarire este o diferenta mica deci se poate aproxima greutatea.

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 26 Aug 2011, 21:03

ROSCA MIREL scrie:un peste poate fi apreciat in functie de lungimea pe care o are si de specie + sau - 2-3 kg pe canalul tv-pv nici nu il scoate din apa si ii spune greutatea si la cintarire este o diferenta mica deci se poate aproxima greutatea.
bravo bre,,, esti beton maestre :!!
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 26 Aug 2011, 21:08

bre nea GOGULE ce sa zic dau cu lansete de 3,6 m. din doua bucati MTX 9 de la MITRANESCU foarte bune la pesti mari in special ten,mulinete okuma axeon v2 de 8 fir japonez de 0,45 ca uneori e nevoie sa lansezi departe ,nada porumb , si cand zic nada te gandesti la cateva zeci de kg. zilnic ,acuma mai trebe sa fie si nitcaiva pestiuti prin apa ca degeaba nadesti daca nu e peste ,,,,si eu zic ca peste este ca-l vad odata pe saptamana pe sonar,,,,despre arome vorbim alta data ce zici???? =P~
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 26 Aug 2011, 21:42

sorprodan scrie:
ROSCA MIREL scrie:un peste poate fi apreciat in functie de lungimea pe care o are si de specie + sau - 2-3 kg pe canalul tv-pv nici nu il scoate din apa si ii spune greutatea si la cintarire este o diferenta mica deci se poate aproxima greutatea.
bravo bre,,, esti beton maestre :!!
In textul citat e tot spilul ! Ca sa-l estimezi cat mai exact trebuie sa-l vezi (sa vezi cat e de lung...si lat) ! In apa, in drill, cel putin la noi in zona,printre butuci, crapii peste 10-15 kg trag toti la fel...precum o locomotiva , si eu unul n-am reusit vre-odata sa zic ca am scapat unu de 10,15, 17 sau peste 20 ! Zic mereu in sinea mea : a fost mare cu draci si sa dus in garla ! :D Cel mai al dracu drill l-am avut cu un somn care dupa ce mi-a luat tot firul l-am scapat si la recuperarea am gasit mucus pe primii 2 m de fir de la montura (semn ca-l raschetasem cu firul pe spinare) . Dupa lungimea urmei respective, daca somnul era "imbracat" putea sa aiba si peste 80 kg iar daca era mai slab putea sa aiba sub 30 kg ...chestia e ca niciodata n-am putut sa-l apreciez doar dupa cum tragea , ca frana la mulineta n-a putut sa opreasca pestele din miscare, ca firul de 0.55 nu s-a rupt (a sarit carligul ptr. era o montura ptr. salau), ca eram sa rup batul cand am incercat sa-l intorc din drum , si alte chestii de-astea pe care le mai stiu si eu de la altii ! Eu personal n-am vazut pe nimeni sa aproximeze asa exact pestii scapati ...decat daca-i scapa la minciog ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: DUNAREA

Mesaj de AcidAzotic » 27 Aug 2011, 00:37

ROSCA MIREL scrie:lumea rea nea prodane din partea mea fir intins ; sa puna si dumnealor poze cu capturi locuri etc ; sa vedem si noi sau numai vorbesc despre alti .
Din ce in ce mai putini pescari scriu despre iesirile la Dunare pt. ca sunt niste jeguri, care trebuie sa gaseasca ei ceva contra: ba ca era prohibitie, ba ca o luase Dunarea la deal si nu curgea pe unde trebuie, ba ca era cota prea mica si pestele nu stia pe unde sa se ascunda,ba ca aia ba ca cealalta.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 27 Aug 2011, 11:42

AcidAzotic scrie: Din ce in ce mai putini pescari scriu despre iesirile la Dunare pt. ca sunt niste jeguri, care trebuie sa gaseasca ei ceva contra: ba ca era prohibitie, ba ca o luase Dunarea la deal si nu curgea pe unde trebuie, ba ca era cota prea mica si pestele nu stia pe unde sa se ascunda,ba ca aia ba ca cealalta.
Ai grija la limbaj ! Eu sunt unul din jegosii care nu pescuiesc in prohibitie si p-aia care o fac, ii consider braconieri ! Am fost si eu la un moment dat in tinerete, dar mi-a trecut ! Si din cauza acestor acte de braconaj de cativa ani incoace prindem p@la peste la Dunare ! Sunt din ce in ce mai putini pescari adevarati de Dunare si din ce in ce mai multi nemultumiti de ce rezultate obtin acolo ! Nu este obligat nimeni sa scrie despre Dunare decat daca simte nevoia si-i face placere...dar ce sa mai scrii cand majoritatea au rezultate slabe fata de anii precedenti ?! Nu amesteca iesirile din pasiune,ocazionale, cu iesirile localnicilor care nu prea stau pe net ...sau daca stau nu prea scriu mare lucru de felul lor ! Alde Gica Contra daca au comentat ceva legat de legislatie si pescuitul sportiv, imi pare rau sa spun dar au avut dreptate ! Decat sa incurajam actele de braconaj in favoarea unui trafic in plus, mai bine lipsa ! E parerea mea ... de jegos :!:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: DUNAREA

Mesaj de AcidAzotic » 27 Aug 2011, 19:12

Sa stii George ca nici eu nu pescuiesc in prohibitie, iar cand am folosit acel cuvant nu m-am referit la tine.

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 27 Aug 2011, 19:59

AcidAzotic scrie:
ROSCA MIREL scrie:lumea rea nea prodane din partea mea fir intins ; sa puna si dumnealor poze cu capturi locuri etc ; sa vedem si noi sau numai vorbesc despre alti .
Din ce in ce mai putini pescari scriu despre iesirile la Dunare pt. ca sunt niste jeguri, care trebuie sa gaseasca ei ceva contra: ba ca era prohibitie, ba ca o luase Dunarea la deal si nu curgea pe unde trebuie, ba ca era cota prea mica si pestele nu stia pe unde sa se ascunda,ba ca aia ba ca cealalta.
da de multe ori influienteaza cota claritatea apei de multe ori nu,,,,,am luat ieri romanesc pe vant cand scadea apa,,,,d-aia am ales si un loc cu apa mare si anafor,,, am luat in prima zi doi dupa ce nadisem seara , in prima noapte nimic au stat betele nemiscate insa a doua seara a dat dupa ce adormise colegul meu si dus a fost cu ea pe craca,,,,referitor la aprecierea greutatii pestilor de cele mai multe ori ai aduc de cateva ori la mal pana sa-i bag in minciog , ai poti vedea foarte clar si de putine ori gresesc cu apreciere ca-s cam toti la fel ma refeream la teni,,,,care de asemenea cand vad malul sau minciogul imita locomotiva si de nu te pricepi un pic s-ooooo dusssss >:) poze nu mai pun cu pesti ca iar zic uni ca i-am prins cu plasa >:D<
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: DUNAREA

Mesaj de georgemarian » 27 Aug 2011, 20:07

pune te rog,eu chiar urmaresc topicul,imi place cand mai vad si poze.....specifica si greutatea :)te rog

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de tzu_tzu_rel » 29 Aug 2011, 08:33

Atitudinea unora de pe forum..lasa de dorit. Un moderator ar trebui sa stearga disputele .. Mai mult respect am pt. Dl. Prodan care vine cu ''ceva'' decat unii care comenteaza..si-i sar la gat. Lasati oamenii in pace sa vorbeasca si sa puna poze care au..nu-i mai criticati , ca dau la plase, ca dau la curent .. si?
Asta e un pamflet..asa e in Romania, vorba multa dar de facut ..nimic! Stii ca omu` da la curent, suna la 112, jandarmerie,du-te da-i in cap, chiar sunt curios cati au facut asta, sau se puna in gura cu ''baietii buni''. Dar mai bine e sa stai in fata calculatorului si sa dai cu pietre.
Nea Prodan, tine-ti secretul la ce dai, arome si alte alea, alea..un pescar care se repecta, MUNCESTE! Isi cauta singur locurile, isi f**e masina pe drumuri, si-o zgarie, isi creeaza propriile monturi, momeli.. prinde..si apoi ce? sa vin pe forum sa dau din casa? Nu prea cred..
Nu e prima oara cand am dat din casa si am gasit locurile ocupate si bataie de joc, gunoaie in urma.. si cel ce poate sa ma contrazica ca nu e asa e chiar Dl. Sorin! Asa ca munciti, pescuiti, bateti coclaurile si daca vreti sa dati din casa bine..intotdeauna am dat cat am considerat, prea mult strica!
Iar de apreciat un peste, se poate si inca cum! Experienta isi spune cuvantul! Nu trebuie sa-l ai in carlig decat cateva minute sa-ti dai seama..cand ai un deja un monstru`..si poate fi captura vietii, totul pica! Eu ii estimez pe toti pana in 10 kg..dupa cateva minute bune..

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 29 Aug 2011, 08:46

tzu_tzu_rel scrie:Atitudinea unora de pe forum..lasa de dorit. Un moderator ar trebui sa stearga disputele .. Mai mult respect am pt. Dl. Prodan care vine cu ''ceva'' decat unii care comenteaza..si-i sar la gat. Lasati oamenii in pace sa vorbeasca si sa puna poze care au..nu-i mai criticati , ca dau la plase, ca dau la curent .. si?
Asta e un pamflet..asa e in Romania, vorba multa dar de facut ..nimic! Stii ca omu` da la curent, suna la 112, jandarmerie,du-te da-i in cap, chiar sunt curios cati au facut asta, sau se puna in gura cu ''baietii buni''. Dar mai bine e sa stai in fata calculatorului si sa dai cu pietre.
Nea Prodan, tine-ti secretul la ce dai, arome si alte alea, alea..un pescar care se repecta, MUNCESTE! Isi cauta singur locurile, isi f**e masina pe drumuri, si-o zgarie, isi creeaza propriile monturi, momeli.. prinde..si apoi ce? sa vin pe forum sa dau din casa? Nu prea cred..
Nu e prima oara cand am dat din casa si am gasit locurile ocupate si bataie de joc, gunoaie in urma.. si cel ce poate sa ma contrazica ca nu e asa e chiar Dl. Sorin! Asa ca munciti, pescuiti, bateti coclaurile si daca vreti sa dati din casa bine..intotdeauna am dat cat am considerat, prea mult strica!
Iar de apreciat un peste, se poate si inca cum! Experienta isi spune cuvantul! Nu trebuie sa-l ai in carlig decat cateva minute sa-ti dai seama..cand ai un deja un monstru`..si poate fi captura vietii, totul pica! Eu ii estimez pe toti pana in 10 kg..dupa cateva minute bune..
maestre care este cu adevarat impatimit de pescuit isi da seama imediat ,,,,in ultimul loc am stat 2 zile numai sa-l descurc am urmarit structurile , malul ,cracile din apa cu sonarul ca s-ai gasesc locul unde sta ,mai trebuie o zi sa pregatesc locul pt amplasat cortul , apoi incepe naditul care dureaza o saptaman fara sa bag o lanseta in apa asta inseamna timp pierdut momeala si ce sa mai explic ca unii nu inteleg,,,,efortul,,,,cat despre arome e greu eu am luat-0 din U.E. ca la noi n-o aduce aproape nimeni <:-P
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 29 Aug 2011, 09:40

tzu_tzu_rel scrie:..........
Nea Prodan, tine-ti secretul la ce dai, arome si alte alea, alea..un pescar care se repecta, MUNCESTE! Isi cauta singur locurile, isi f**e masina pe drumuri, si-o zgarie, isi creeaza propriile monturi, momeli.. prinde..si apoi ce? sa vin pe forum sa dau din casa? Nu prea cred..
...si-atunci,ca nu inteleg, ce cauta pe forum un pescar de-asta care se respecta ?! :-?? Ce rost are sa tii o aroma secreta ?...sunteti la concurs ? :-/
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de tzu_tzu_rel » 29 Aug 2011, 10:12

1. Nu este nici un concurs, este un forum de socializare..asta nu inseamna ca tre` sa-ti spun cand ma duc la peste si ora..nu esti mama si nici tata.
2. Esti pescar de Dunare, ar trebui sa stii ca se pescuieste ''curat'' asta e aroma(sau dati la boilies?)porumb , mamaliga!(omu` poate sa te minta..deja a zis..aroma din U.E., :)) ) TOT RAMANE SECRET SI MI SE PARE NORMAL sa-l tii atat timp cat prinzi peste .Sa nu-mi spui ca ai spus tot la o partida, inclusiv locul :^O
3. Nimeni nu o sa te invete ce si cum, sa prinzi! Totul este o variabila, x ii da un pumn lu` y, iar z cade!
4. Cand suferi cu mine la un drum, de-ti rupi masina TA si nu a mea in doua si ai vazut locurile, pe care le-am cautat de ani de zile si ti le arat mura-n gura si prinzi, sa vad daca dai din casa.
5. Este concurs..dar nu vezi? La vanat locuri !
6. Stiu pescari cu clasa, care se ''respecta'' dar nu intra pe forumuri, si daca da..sunt cativa, dar tot nu-ti zic tot!

Nu vreau sa continui cu ''carcotareala''.. sunt putini cei care merita un schimb de informatii intre pescarii ''adevarati'' si cei care trec in vizita.Daca eu sunt absurd, ia te rog un pietroi si da-i in monitor, poate reusesti ceva..macar sa-mi dai dreptate undeva..daca nu..inseamna ca nu ma intelegi

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de pharaoh » 29 Aug 2011, 10:33

țuțurel, esti de-ala care se oftica cand prinde vecinu` mai mult decat el? Si care daca ii intreaba cineva de sanatate se uita urat si bombane in barba ca nu trage la nimic? =)) Si cand nu prinzi peste nu suporti rusinea si treci pe la Metro sa nu-ti scada valoarea de pescar in ochii vecinilor? =))
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”