foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
neverback
senior
senior
Mesaje: 370
Membru din: 29 Iul 2011, 14:25
Localitate: cluj napoca

foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Mesaj de neverback » 27 Aug 2011, 19:13

foloseste cineva acest fir ????????????????
http://www.sipcarp.ro/magazin/images/fi ... d88408f5ba

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Mesaj de razvy » 27 Aug 2011, 20:19

Salut ... l-am folosit eu ....dar am renuntat sa il mai folosesc ... mi se pare foarte slab ... rezista mica la nod ...akm depinde la ce vrei sa il folosesti ... ce vrei de la el!

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Mesaj de papyllon » 27 Aug 2011, 20:49

razvy scrie:Salut ... l-am folosit eu ....dar am renuntat sa il mai folosesc ... mi se pare foarte slab ... rezista mica la nod ...akm depinde la ce vrei sa il folosesti ... ce vrei de la el!
permite-mi sa te contrazic!

este un fir excelent fara memorie, rezistent dar matasos in acelas timp si foarte vizibil :D !
eu folosesc de 0,25 si nu m-a tradat niciodata , nu folosesc inaintasi ,dar pescuiesc cu plumbi de 80-100g si cu momitoare de 55g :!:

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Mesaj de razvy » 27 Aug 2011, 21:51

Nici o problema este parerea ta ...eu lam folosit si nu am fost mutumit de el ... in sensul ca se rupea foarte des ... iar pe alte 2 mulinete am folosit cormoran cortest care este un fir excelent ... numai bine!
p.s cu 0,25 ... dai cu plumb de 100gr ??

Avatar utilizator
neverback
senior
senior
Mesaje: 370
Membru din: 29 Iul 2011, 14:25
Localitate: cluj napoca

Re: foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Mesaj de neverback » 27 Aug 2011, 22:33

multumesc de pareri dar m-ati bagat in ceata mai rau :)) :)) :)) pana acum e 1-1 si eu tot nu stiu daca e bun sau nu daca sa-l cumpar sau nu :-?

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Mesaj de razvy » 27 Aug 2011, 22:49

Aproximativ la aceasi pret gasesti sufix ultra knot fluo ,si carp expert uv fluo ,...akm depinde ce diametru preferi ...carp expert este cam tot acelasi fir ... putin mai rigid si mai rezistent decat nevisul, sufixul este si el destul de rezistent ... nevisul este putin mai matasos cum spunea cineva mai sus... dar pe mine m-a dezamagit a capitolul rezistenta...in speranta ca team ajutat cat de cat ... iti urez spor la cumparaturi!pana la urma o sa vezi tu care fir ti se potriveste !

Avatar utilizator
neverback
senior
senior
Mesaje: 370
Membru din: 29 Iul 2011, 14:25
Localitate: cluj napoca

Re: foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Mesaj de neverback » 28 Aug 2011, 00:08

razvy scrie:Aproximativ la aceasi pret gasesti sufix ultra knot fluo ,si carp expert uv fluo ,...akm depinde ce diametru preferi ...carp expert este cam tot acelasi fir ... putin mai rigid si mai rezistent decat nevisul, sufixul este si el destul de rezistent ... nevisul este putin mai matasos cum spunea cineva mai sus... dar pe mine m-a dezamagit a capitolul rezistenta...in speranta ca team ajutat cat de cat ... iti urez spor la cumparaturi!pana la urma o sa vezi tu care fir ti se potriveste !
sufix ultra knot-ul am vazut ca are rezistenta la 0,30 6,4 kg nevisul are vreo 11,90 . eu as merge pe0,25 sau 0,28 max 0,30 desi cred ca e prea gros 0,25 de la sufix are 4,4 kg nevisul 8,60 nu e o diferenta cam mare ?
eu sunt incepator si vreau sa cumpar fir pt 5 mulinete cam 1500 2000 m si nu am prea multi bani de teste de acea am apelat la ajutorul vostru sa vad cat mai multe pareri pro si contra bineinteles pt a face o alegere cat mai buna drept pt care multumesc tuturor celor care si-au spus parerea sau si-o vor spune

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Mesaj de razvy » 28 Aug 2011, 00:50

Aha ...am inteles ce vrei ...diferenta intre sufix si nevis la rezistenta trecuta este destul de mare cum spui tu dar te asigur k sufixul are trecuta greutatea reala si rezista mult mai mult ...bn inteles depinde si de pescar ...in concluzie pentru ce vrei tu nevisul e ok!
p.s. de unde esti?
spor la cumparaturi!respect !
razvy!

Avatar utilizator
neverback
senior
senior
Mesaje: 370
Membru din: 29 Iul 2011, 14:25
Localitate: cluj napoca

Re: foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Mesaj de neverback » 28 Aug 2011, 01:16

razvy scrie:Aha ...am inteles ce vrei ...diferenta intre sufix si nevis la rezistenta trecuta este destul de mare cum spui tu dar te asigur k sufixul are trecuta greutatea reala si rezista mult mai mult ...bn inteles depinde si de pescar ...in concluzie pentru ce vrei tu nevisul e ok!
p.s. de unde esti?
spor la cumparaturi!respect !
razvy!
stau la 20 km de cluj spre aghires
ms de sfaturi si toate cele

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Mesaj de razvy » 28 Aug 2011, 01:40

Aha ... cu placere ...sper sa iti fie de folos!numai bine!

Avatar utilizator
neverback
senior
senior
Mesaje: 370
Membru din: 29 Iul 2011, 14:25
Localitate: cluj napoca

Re: foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Mesaj de neverback » 29 Aug 2011, 19:16

alte pareri ?nimic?

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Mesaj de Allen Besnovich » 29 Aug 2011, 22:21

neverback scrie:
razvy scrie:Aproximativ la aceasi pret gasesti sufix ultra knot fluo ,si carp expert uv fluo ,...akm depinde ce diametru preferi ...carp expert este cam tot acelasi fir ... putin mai rigid si mai rezistent decat nevisul, sufixul este si el destul de rezistent ... nevisul este putin mai matasos cum spunea cineva mai sus... dar pe mine m-a dezamagit a capitolul rezistenta...in speranta ca team ajutat cat de cat ... iti urez spor la cumparaturi!pana la urma o sa vezi tu care fir ti se potriveste !
sufix ultra knot-ul am vazut ca are rezistenta la 0,30 6,4 kg nevisul are vreo 11,90 . eu as merge pe0,25 sau 0,28 max 0,30 desi cred ca e prea gros 0,25 de la sufix are 4,4 kg nevisul 8,60 nu e o diferenta cam mare ?
eu sunt incepator si vreau sa cumpar fir pt 5 mulinete cam 1500 2000 m si nu am prea multi bani de teste de acea am apelat la ajutorul vostru sa vad cat mai multe pareri pro si contra bineinteles pt a face o alegere cat mai buna drept pt care multumesc tuturor celor care si-au spus parerea sau si-o vor spune
ia-ti daiwa tournament fluo, are 1400m rola de 028 si tine destul. iti ajunge pt toate mulinetele o rola. Sau poate vrei de 030.. Costa pana in 60 lei, si este peste toate enumerate in topic. fir intins
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
neverback
senior
senior
Mesaje: 370
Membru din: 29 Iul 2011, 14:25
Localitate: cluj napoca

Re: foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Mesaj de neverback » 29 Aug 2011, 22:28

alinuu scrie:
neverback scrie:
razvy scrie:Aproximativ la aceasi pret gasesti sufix ultra knot fluo ,si carp expert uv fluo ,...akm depinde ce diametru preferi ...carp expert este cam tot acelasi fir ... putin mai rigid si mai rezistent decat nevisul, sufixul este si el destul de rezistent ... nevisul este putin mai matasos cum spunea cineva mai sus... dar pe mine m-a dezamagit a capitolul rezistenta...in speranta ca team ajutat cat de cat ... iti urez spor la cumparaturi!pana la urma o sa vezi tu care fir ti se potriveste !
sufix ultra knot-ul am vazut ca are rezistenta la 0,30 6,4 kg nevisul are vreo 11,90 . eu as merge pe0,25 sau 0,28 max 0,30 desi cred ca e prea gros 0,25 de la sufix are 4,4 kg nevisul 8,60 nu e o diferenta cam mare ?
eu sunt incepator si vreau sa cumpar fir pt 5 mulinete cam 1500 2000 m si nu am prea multi bani de teste de acea am apelat la ajutorul vostru sa vad cat mai multe pareri pro si contra bineinteles pt a face o alegere cat mai buna drept pt care multumesc tuturor celor care si-au spus parerea sau si-o vor spune
ia-ti daiwa tournament fluo, are 1400m rola de 028 si tine destul. iti ajunge pt toate mulinetele o rola. Sau poate vrei de 030.. Costa pana in 60 lei, si este peste toate enumerate in topic. fir intins
nu are rezistenta mica pt un fir de 28??????????????????????????????? 4kg si ceva
ps. nu-mi sariti in cap ca sunt incepator

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: foloseste cineva fir mono NEVIS SENSOR fluo??

Mesaj de Allen Besnovich » 29 Aug 2011, 23:43

Carp Expert Fluo 025, tine mai putin, si costa 54 lei rola de 1000m. Daiwa are 1400m si costa 60 lei. Te asigur ca e mai rezistent, amandoua firele au fost testate de mine in magazin la arrow.. pe o bucata de 1m, pe nod umed.
Plus ca e totusi.....daiwa :D
Eu ti-am spus parerea mea, acum tu faci cum consideri ca e mai bine pentru tine.
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”