Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de kataucv » 08 Dec 2008, 21:31

Am deschis acest topic din dorinta de a afla si de a da informatii despre locatiile de pescuit din jurul Craiovei.Eu locuind in Craiova as dori sa aflu cat mai multe locuri de pescuit ,pe langa cele pe care deja le cunosc.Astept sugestii!!!




Cu respect!!!! FIRE INTINSE !

Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de kataucv » 09 Dec 2008, 16:22

Locatiile unde am fost ar fi:
1.Fantanele : Crap , caras,si rar cate un salau mic -Momeli- boilless,porumb,mamaliga,etc.
2.Geormane : caras ,biban, somn , crap - Momeli -porumb ,mamaliga,buchet rame, viermi, ect.
3.Preajba :caras,biban ,nu da nimic mai mare ca orice momeala manaca racu,e foarte mult rac in toate baltile -momeli- mamaliga,porumb ,rame,etc.
4.Jiu(zona limitrofa a Craiovei) :caras,mreana,somotei,clean -Momeli-rame,mamaliga,porumb,viermi,lacusta,etc.
5.Bistret si canalele din jur :crap,caras,stiuca,mai rar si lin -Momeli- boilles,rame,mamaliga,porumb ,viermi,etc.
6.Canale Termo Craiova :caras,crap,somn,mreana,clean,avat - Momeli- boilless,lipitoare,pestisor viu,bucatica de pestisor,buchet rame,viermi,porumb,mamaliga,lacusta

Daca stiti alte locatii ,sau daca stiti ca in locatiile aceste trage la alte momeli ,care nu le-am mentionat mai sus , va rog frumos adresati-va.




Cu respect !!! FIRE INTINSE !

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de mini_mic » 12 Dec 2008, 14:13

Eu ma duc doar la o singura locatie din cele enumerate de tine :P. Incearca Dunarea se merita, si nu te lua dupa steafanflorin ca el e pescar de rosioare :))

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de stefanflorin » 13 Dec 2008, 01:42

hahah mini go work :D
Kata treaba cu boiles pe jiu nu am auzit nici vazut:D dar mai stii. Iti dau eu o locatie unde sa prinzi peste pe frig : Jiu zona Ionesti (de la filiasi "parca" desi sunt sigur,urmatoarea statie de tren spre turceni) e superb ce pot sa zic, atatea locuri bune de pescuit pe o apa curgatoare nu cred ca am mai vazut undeva. Chiar ieri am vb cu baieti care au fost si au prins caras. Insa e zona super pt somn crap, si maruntis de tot felul mreana, scobar oblete cum nu am vazut nicaieri la numar insa cam mici de dimensiune. Eu pe 22 vin acasa si cred ca intre Craciun si Anul Nou si poate si dupa o sa ma duc cu siguranta acolo. Fiind in aval de termocentrala Turceni e cam aceiasi chestie ca si cu canalul de apa calda, apa fierbinte care iese din centrala incalzeste apa jiului si e numai bun de pescuit, tot pestele adunandu-se in aceasta zona.
PS:mini_mic in afara de marica si giormane unde prinde somn si cate un crapcean (oricine poate (:| :D ) si dunare unde nu prinde nimic :)) altceva nu mai stie...a si salai pe fantanele pana ii goneste patronu :)) (:|
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de mini_mic » 16 Dec 2008, 02:28

stefanflorin scrie:hahah mini go work :D
Kata treaba cu boiles pe jiu nu am auzit nici vazut:D dar mai stii. Iti dau eu o locatie unde sa prinzi peste pe frig : Jiu zona Ionesti (de la filiasi "parca" desi sunt sigur,urmatoarea statie de tren spre turceni) e superb ce pot sa zic, atatea locuri bune de pescuit pe o apa curgatoare nu cred ca am mai vazut undeva. Chiar ieri am vb cu baieti care au fost si au prins caras. Insa e zona super pt somn crap, si maruntis de tot felul mreana, scobar oblete cum nu am vazut nicaieri la numar insa cam mici de dimensiune. Eu pe 22 vin acasa si cred ca intre Craciun si Anul Nou si poate si dupa o sa ma duc cu siguranta acolo. Fiind in aval de termocentrala Turceni e cam aceiasi chestie ca si cu canalul de apa calda, apa fierbinte care iese din centrala incalzeste apa jiului si e numai bun de pescuit, tot pestele adunandu-se in aceasta zona.
PS:mini_mic in afara de marica si giormane unde prinde somn si cate un crapcean (oricine poate (:| :D ) si dunare unde nu prinde nimic :)) altceva nu mai stie...a si salai pe fantanele pana ii goneste patronu :)) (:|
Dezinformare totala ! :D Sa iti arat pozele de la ultima partida pe Dunare ( salau 5 kg >:) ) . Restu e cancan....nici macar nu pescuiesc unde zici tu :P; si chiar daca as pescui se pare ca tot prind specii diversificate nu doar PLATICI :P.
P.S pe 22 esti al meu talentatule :))

Avatar utilizator
Berty
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 23 Noi 2007, 20:02
Localitate: Pitesti

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de Berty » 04 Ian 2009, 14:11

Mai merge la bistret ceva????? Eu am fost asta primavara si nu am prins nimic. Daca stiti ceva sau pe unde se mai prinde la Bistret sa-mi spuneti si mie! Sunt din Pitesti si nu vreau sa fac drumul degeaba!!!!

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de cosmake » 06 Ian 2009, 11:13

Eu anul trecut am fost la C 0, Zaval pe dunare, Fintinele, Jiu zona Turceni mai sus de barajul de la termo la varsarea Jiltului in Jiu- super loc (crap 7,2 kg, somn 2 kg) - singura problema nu face pescuituri de o zi ca nu se stie daca iei ceva mai rasarit, Giurgita uneori chiar merita, mai e si balta de la Dobresti dar ai nevoie de relatie :-S , cam asta am frecventat eu si cel mai multumit am fost de Fintinele, Dunare, Jiu, la Dobresti nu am fost anul trecut dar acum 2 ani a mers super iar taxa pt. cunoscuti era de 50 lei pe luna :D avantajul era ca era curat fara manele , cu liniste.
numai bine si fire intinse

Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de kataucv » 10 Ian 2009, 14:15

BERTY - Mai merge la bistret ceva????? Eu am fost asta primavara si nu am prins nimic. Daca stiti ceva sau pe unde se mai prinde la Bistret sa-mi spuneti si mie! Sunt din Pitesti si nu vreau sa fac drumul degeaba.

Berty intamplator bunucii mei sunt din acea zona , din Goicea mai bine spus.In timpul asta trage bine stiuca pe canale la casasel viu.Eu personal astep sa vina primavara ca inceapa sa traga crapu.La bistret merge bine crapu in putine locuri.De pilda asta-vara cand am fost la Bistret am fost in special ''la pietroaie''' pin spatele targullui,taragea foarte bine acolo,iar apa e ceva adanca ,vreo 3-4 m adancime.In lac insa trage carasu in prostie (chiar si in vremea asta), da s i crapu , da foarte rar si in exemplare mici .
Eu m-am dus foarte mult vara trecuta ,vorbesc in zona aia ,pe canale la Carna.Cam atat am avut de spus despre cum Bistret.


Cu respect !!! Fire intinse !!!



ps:Imi cer iertare daca raspuns m-ai greu ,dar mie personal mi s-a ars calculatorul , si pana o sa procur altul ,intru de la cine pot si cand imi fac timp.

Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de kataucv » 10 Ian 2009, 14:24

Cosmake te rog da-mi si mie niste detalii depre balta de la Dobresti.Am trecut pe acolo si am zis ca nu e cine stie ce,in plus am un prieten bun care e nepotul patronului baltii imi tot zice sa ma duc pe acolo sa facem un pescuit .Nu stiu insa absolut nimic despre balta aceea si nu stiu la ce sa ma astept , daca ai niste idei te rog frumos sa mi le spui si mie.



Cu respect ! ! ! Fire intinse!!!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de timer » 10 Ian 2009, 19:05

kataucv scrie:Cosmake te rog da-mi si mie niste detalii depre balta de la Dobresti.Am trecut pe acolo si am zis ca nu e cine stie ce,in plus am un prieten bun care e nepotul patronului baltii imi tot zice sa ma duc pe acolo sa facem un pescuit .Nu stiu insa absolut nimic despre balta aceea si nu stiu la ce sa ma astept , daca ai niste idei te rog frumos sa mi le spui si mie.



Cu respect ! ! ! Fire intinse!!!
Pot sa-ti spun si eu cate ceva de balta Dobresti.Am fost anul trecut in iulie.Taxa a fost de 50RON(dimineatza ,pana la lasarea intunericului-pescuitul de noapte interzis). Masina o lasi obligatoriu in parcarea de la casa paznicilor.Locatie frumoasa,curatenie,pontoane.Apa mai mare (unde am fost noi) in capatul baltii-diametral opus cu cabana.Eu am prins 3 crapi la varga de sase metri (cel mai mare de 3,5kg-toti la patrat de mamaliga) Se da mai greu cu lanseta, fiind in zona mai mult canal dragat, cu adancimi variabile.Un amic a incercat in ziua aceea cu boilies si a prins un crap de 6 kg .In toamna trecuta, am auzit ca a tras foarte bine crapul la patrat de mamaliga ps/Poti sa servesti si o bere la cabana,daca ti-e sete.Fir intins!

Avatar utilizator
Berty
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 23 Noi 2007, 20:02
Localitate: Pitesti

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de Berty » 11 Ian 2009, 00:35

kataucv, eu cand mergeam la BISTRET mergeam pe lacul cu escavatorul scufundat,intram pe un dig de altfel este singura intrare pe care o stiu la Bistret la intrarea pe dig era si o fantana in dreapta si multe rulote intr-o curte pe stanga. Eu doar pe acolo stiu sa intru pe lac!!! Nu stiu unde sunt canalele nici targul. Anul trecut am fost ultima data si am fost dezamagit, pe lacul cu escavatorul era apa pan' la glezne, iar pe lacul mare nu am stiut pe unde sa mai intru pt ca era plin cu apa nu mai era plaja pe unde coborau toti cu masinile, am fost dezamagit ca am batut atata drum, am ajuns la alt lac indrumati de niste localnici, habar n-am cum ii spune,dar foarte dezamagit si de acesta, se prindea numai salau cat palma,pescuiam unul dupa altul ~x( !!! Nu a tras altceva, am plecat super dezamagit!!!!! Iti multumesc pt amabilitatea de a-mi raspunde la mesaj, dar te rog sa-mi spui si mie daca ai timp si vrei cam pe unde se afla canalele si daca mai exisita alte lacuri, cum se ajunge la ele si in special daca mai exista alta intrare pe lacul mare Bistret,sa-mi spui localitati sau sate ca eu ma folosesc de GPS!!!! Multumesc, mi-ai fi de mare ajutor!!!!! :D :D

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de cosmake » 11 Ian 2009, 09:45

daca ai relatii la patron e 50 lei pe luna
in rest cum a spus di Timer e OK

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de stefanflorin » 14 Ian 2009, 01:05

Avem noi in judet asa balti? liniste...pontoane...crapi la varga...cred ca visez, la vara cu siguranta ma duc sa o testez. E mare ca intindere? iarba? C&R? Ce peste mai e in afara de crap?
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de cosmake » 14 Ian 2009, 08:13

Balta nu este foarte mare, mult stuf, rosioara , caras, crap, stiuca si somn dar f.f. putin

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de stefanflorin » 14 Ian 2009, 14:26

cosmake multumesc mult pt detalii. Acum cas te stiu pe tine si tu il cunosti pe patron am pile si o sa ies mai ieftin :))
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”