stiuca

esox lucius

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: stiuca

Mesaj de cristian505ro » 05 Apr 2008, 21:08

Daca vrei sa ma crezi bine, daca nu, e optiunea ta. Vreau sa iti mentionez numai ca am prins enorm de multa stiuca,in Seinoiu, Polcesti, Sarulesti si Valea Argovei.Anii 80-90. Adevaratii pescari de rapitor stiu ce stiuca, biban si salau erau acolo. Eu de atunci nu ma mai oboseam sa merg in delta. Grupul de aproximativ 10 stiucari de forta, dadeam numai din barca,la trena sau ancorati, cu pestisor viu, ancora = EXCLUS! Carlig mare numai,marimea : 1/0-5/0 in functie de marimea baboiului.Carligul era legat cu nylon ,verde de obicei, de marca, gros intre-0.25-0.45 mm. Iarna si la copca puneam in general 0.25., caci era mofturoasa si tematoare. Nu am avut nici o pierdere, decat la marlite si o singura data la o namila care a inghitit intr-un noiembrie friguros, inclusiv plumbul. In general carligul mare fiind, caci dadeam cu rosioare de 10-15 cm, era prins in coltul gurii si avand tija suficient de lunga nu era nici o problema.
Toti care dadeau cu strune, nu aveau randamentul nostru nici pe departe.
Si inca ceva, in bazinele mentionate mai sus era si foarte mult salau. Si foarte , foarte mare.Daca puneai struna si ancora era exclus sa prinzi salau.
Nu zic, sa nu se dea cu struna, dar eu cunoscand metehnele cucoanei imi asum riscul sa nu folosesc.
Fir intins!
Cristi
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: stiuca

Mesaj de cristian505ro » 05 Apr 2008, 21:20

Stiuca a devenit, deja, pentru mine un vis frumos.
Sincer, nu m-am mai intalnit dupa 1997 cu exemplarele anilor 80-90. In Seinoiu, Polcesti, Sarulesti, Valea Argovei.
A fost o delta adevarata, langa Bucuresti
Imi pare rau ca am inceput sa dau la stiuca, abia acum 29-30 de ani. Pescarii batrani cu care pescuiam eu pe vremea aceea, mi-au spus ce se prindea pe vremea lor. Oricum am prins vremuri nemaipomenite pana prin 1995.
Cine i-a cunoscut pe nea Chirca, nea Didi,Olariu si Vasilescu, Dumnezeu sa-i ierte, stiu ce vorbesc. Din grupul nostru, mai sunt 2 : Armand de la care am invatat meserie, si eu. Cu o diferenta de 20 de ani intre noi.
Deh....amintiri cu stiuci adevarate!
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: stiuca

Mesaj de old_radu » 14 Sep 2008, 23:21

Azi,raul Lapus,Maramures...un rau de zona colinara,dar cu potential piscicol,inca ...
Dupa indelungi cautari ale cleanului(fara succes),am observat un atac mai brutal asupra obletilor.Am realizat ca poate fi "dansa " :D
Din acel moment am dotat echipamentul( de spinning )cu struna de kevlar.
phpQhtgxhPM.jpg
Dupa un atac esuat , am insistat in aceiasi zona si dupa cateva lansari ,voblerul "castigator" a fost un Rapala Original Countdown S de 5 cm.A urmat un dril spectaculos prin vegetatia de pe fundul raului (apa max 1 m).
Aproape 3 kg de stiuca ...pt. zona asta, ii pot zice stiuca ,nu marla :lol:
NU uitati de struna :!:

Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
madibosca
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 25 Oct 2008, 20:41

Re: stiuca

Mesaj de madibosca » 03 Noi 2008, 21:14

buna
cea mai sigura metoda cu pestisor viu din cite am testat eu la stiuca este urmatoarea:
-de la struna de otel tai cu patentu agrafa si virtju sa ramina numai firul il introduc prin ancora iar unul din capete il introduc prin celalalt facind legatura intre ancora si struna
-dintro croseta ,cu care se introduce boilesul sau porumbul pe firul de opar mi-am confectionat un ac ascutindo dupa ce am indepartat minerul
-acum montura folosita este cea elicopter iar pestele se starpunge cu acul de la cap spre coadatragind firul de otel pe sub piele sa ni ranim coloana ca sa ramina cit mai mult timp viu
firul se trage pina ancora se fixeaza pe capul pestelui cu un cirlig in sus
-daca sunteti pescari priceputi garantez ca aveti reusita de 99% peste intepat
fiindca dina cite am citit eu si am experimenta stiuca maninca prada de l;a cap
deci ancora este in gura stiuci cind vedetei ca a atacat
FIR INTINS

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: stiuca

Mesaj de mini_mic » 03 Noi 2008, 22:15

madibosca scrie:buna
cea mai sigura metoda cu pestisor viu din cite am testat eu la stiuca este urmatoarea:
-de la struna de otel tai cu patentu agrafa si virtju sa ramina numai firul il introduc prin ancora iar unul din capete il introduc prin celalalt facind legatura intre ancora si struna
-dintro croseta ,cu care se introduce boilesul sau porumbul pe firul de opar mi-am confectionat un ac ascutindo dupa ce am indepartat minerul
-acum montura folosita este cea elicopter iar pestele se starpunge cu acul de la cap spre coadatragind firul de otel pe sub piele sa ni ranim coloana ca sa ramina cit mai mult timp viu
firul se trage pina ancora se fixeaza pe capul pestelui cu un cirlig in sus
-daca sunteti pescari priceputi garantez ca aveti reusita de 99% peste intepat
fiindca dina cite am citit eu si am experimenta stiuca maninca prada de l;a cap
deci ancora este in gura stiuci cind vedetei ca a atacat
FIR INTINS
Din experienta iti spun ca muncesti in plus degeaba. Ce am observat eu in cazul cand pescuiesti la pestisor viu ( carasel ) e ca nu conteaza cum e pozitionata ancora, ci cata rabdare ai pana sa intepi. Prima data stiuca ataca si prinde pestisorul dupa care il inghite. Cu o intepatura puternica cand ea incepe sa inghita sunt mici sansele sa ratezi. Acum 2 ani prindeam si 80 de bucati de stiuca pe o partida de 10 ore din care vreo 5 de activat si mi-am dezvoltat tehnica :D

Avatar utilizator
poenaru c
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Feb 2008, 15:29

Re: stiuca

Mesaj de poenaru c » 10 Dec 2008, 19:28

Pe unde ati mai fost la stiuca toamna asta?Eu unu am fost in delta si am ramas dezamagit,poate ca nu am nimerit perioada sau locurile cine stie?!La anul vreau sa merg la ne-a Iulica la Crisan mi-a placut ospitalitatea si zona.Am observat ca totusi nu sunt chiar atat de multi pescari ca la Murighiol sau in zona Murighiol unde parca vin toti la pomul laudat dar cam vin de degeaba stiuca nu prea mai e.

FIR INTINS !!!

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: stiuca

Mesaj de Qnyx » 11 Dec 2008, 10:18

Ai citit asta ?
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: stiuca

Mesaj de old_radu » 12 Dec 2008, 20:22

Qnyx scrie:Ai citit asta ?
Da,da...pe cand primul roman ? :)) :)) :))
...no offence !
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
poenaru c
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Feb 2008, 15:29

Re: stiuca

Mesaj de poenaru c » 12 Dec 2008, 23:03

Macar are si martori .....zona unde au fost e super,cand ajungi nici nu speri ca nu ai sa prinzi dar din pacate nu sunt singurii!!!
Maine merg la Faclia pt. prima oara si am sa va spun cum a fost (eu stau in constanta cu serviciul si nu prea cunosc asa bine locurile din imprejurimi dar usor usor ...si cu ajutor...) am auzit ca-i fain, mai vorbim.

FIR INTINS !!!

Avatar utilizator
diamonddog
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 08 Mar 2008, 18:42
Localitate: Cluj_napoca
Contact:

Re: stiuca

Mesaj de diamonddog » 13 Dec 2008, 01:11

a pescuit cineva cu Rapala X-Rap jointed shad de 13 cm si 46 gr?
as vrea sa stiu daca a avut rezultate?eu sincer am pescuit dar se pare ca n-am avut noroc deloc.
sus in deal in un minimal...

Avatar utilizator
poenaru c
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Feb 2008, 15:29

Re: stiuca

Mesaj de poenaru c » 13 Dec 2008, 17:53

In primul rand vreau sa va spun ca la Faclia nu am prins nimic,vant puternic,ploaie si un drum de-ti rupi masina,ca-m astea-s rezultatele.Cu ocazia asta mi-am mai testat din ultimele achizitii de voblere deci nu am fost degeaba :D .

Refeitor la intrebarea lui diamonddog vreau sa-ti spun ca am pescuit si eu cu x-rap de 46 g dar tot fara rezultate,oricum pt. lansetele mele e un pic cam greu si trebuie sa lansez cu grija.Am cunostinte care au avut capturi capitale cu el,spunand ca e super dar....
Eu cel mai bine ma impac cu salmo slider cu care am avut si cele mai multe rezultate .
FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
bebe13
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 14 Dec 2008, 11:47
Localitate: Bucuresti

Re: stiuca

Mesaj de bebe13 » 14 Dec 2008, 13:27

poenaru c scrie:Pe unde ati mai fost la stiuca toamna asta?Eu unu am fost in delta si am ramas dezamagit,poate ca nu am nimerit perioada sau locurile cine stie?!La anul vreau sa merg la ne-a Iulica la Crisan mi-a placut ospitalitatea si zona.Am observat ca totusi nu sunt chiar atat de multi pescari ca la Murighiol sau in zona Murighiol unde parca vin toti la pomul laudat dar cam vin de degeaba stiuca nu prea mai e.

FIR INTINS !!!
Cei mai multi se duc la Murighiol pentru ca se ajunge usor cu masina .In noiembrie am fost la Isaccea si am luat plasa la propriu si la figurat se daduse drumul la pescuit industrial sa erau 20 de barci pescaresti cu plase,prostovoale si mai bateau si cu un lemn in barca sa-l zapaceasca de tot.Am intalnit niste baieti din Vrancea care erau de 4 zile si luasera 6 stiuci[3 insi]

Avatar utilizator
poenaru c
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Feb 2008, 15:29

Re: stiuca

Mesaj de poenaru c » 14 Dec 2008, 15:41

Eu unu merg la Murighiol pt. ca am pe cineva acolo cu barca,cazare etc. si imi convine dar daca trag linie cu cat cheltui la o iesire de cateva zile (ca doar de nu poti sa mergi cu mana goala)pot linistit sa merg oriunde in alta parte.
Oricum vreau sa va spun ca am fost si la Dunavat pe amenajare (100 ron de pescar)=3 stiuci,cea mai mare2,5kg :))
la 3 pescari =)) .La Periteasca cica se prindea mai bine....nu am incercat (tot 100 ron/pescar).Ne-am distrat mai bine la avat pe dunarea noua(aproape...,benzina putina ...)unde chiar prinzi fara prea multe cheltuieli.
Am auzit ca pe Holbina s-ar prinde dar nu stiu prea multi zona(se zice ca Holbina e foarte grea,chiar si pt. localnci ...)daca a fost cineva pote sa ne spuna daca adevarat.


AM PERMIS DAR NU AM BARCA. FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
andpopescu
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 19 Dec 2008, 11:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: stiuca

Mesaj de andpopescu » 19 Dec 2008, 14:26

Sal sunt nou pe aici si pare interesantt cam totul.
Sunt din zona Brasovului si a incercat pentru prima oara la stiuca, pe olt langa Harman pe linga balta Cismasu.
Am prins cateva marlite si ceva bibanei la albitura.
As dori sa stiu daca mai e cineva din zona si daca im-i poate da ceva informatii legate de locurile din zona si ceva momeli folosite. :-c

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: stiuca

Mesaj de Alexandru » 19 Dec 2008, 20:50

Apropo de Holbina, am fost pe1noiembrie si pe 1 decembrie in Delta si am ajuns si pe Holbina.
Prima data am luat mai multe bucatele(mirlite) dar mici, precizez ca bradisul nu era cazut, a doua oara am luat eu 5 stiuci intre 4-6kg, colegul a luat 10 stiuci dar pina in 2kg, toate in 2 zile jumate de pescuit. Folosesc in proportie de 90% oscilante si numai cand nu am nici o sansa incerc la rotative, voblere, popere, etc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la stiuca”