Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 09 Aug 2011, 21:10

Salut prieteni unditasi . . Am fost duminica la Izbicen pe coada.Am dat din barca si sa luat binisor dupa ora 10.Ciortan,caras mare,platica babusca si rosioara.De pe mal nu a mers deloc.A fost o partida destul de frumoasa pe care nu o voi uita usor.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 09 Aug 2011, 21:12

Scuze ,,,IZBICENI ,, **==

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 15 Aug 2011, 12:38

Astazi am fost pe Budeasa tot cu barca dar a mers foarte slab.Era apa foarte crescuta si a mai batut si vantul .

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tibi30 » 20 Aug 2011, 13:33

bitza35 scrie:salutare...ieri am fost impreuna cu niste prieteni la o pescuiala pe Cernica...am urmarit sa prindem caras.taxa 80ron-4lansete=15kg de caras...dar asta nu sa intamplat la toti care daca sunt mai incapatanati si nu asculta de "profesori" (sper sa nu se supere unii din prietenii mei) X-( ajung sa plateasca o taxa de 80ron si sa ia 3kg de platica,1kg de somn african si alte specii de albitura :P ...am dat la pufuleti de miere si mamaliga pe arc si eu personal am luat 15kg,alt prieten a luat 9 kg si unul 7kg...toti numai caras =D> ,daca toti trei aveam 1kg de platica adunata si vreo 8 somni daia ciudati...doi dintre prietenii mei au dat ca momeala la pufuleti cu vierme,vierme cu rama...si au avut 4kg de caras,3kg de platica si 1kg de somotei(nici nu se pune albitura) doi insi la un loc dar cu bonuri platite individual ~x( :(( ....caras cam 3 la kg...dar daca vrei sa iei peste nu da-ti la momeala vie,doar banalii pufuleti...am uitat,la taxa de mai sus ai voie sa sa retii 8kg de caras dar nu prea vine nimeni sa controleze la peste,doar la bon....va salut si fire intinse...marti ar fi trebuit sa fiu pe Dunare in zona Oltenita dar amicul cu care merg are probleme cu masina si pana vineri nu este gata dar am gasit alternativa...joi sunt iar pe Cernica :-h ---<>< ---<><
de curand ai mai fost?unde dai de obicei??la crap ceva?la plantat?

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 20 Aug 2011, 16:48

salut prieteni pescari...weekend-ul trecut am fost la o partida de pescuit la Rasova,dar pe canal...DEZAMAGIRE MAXIMA...am vrut sa stam 3 zile dar felul cum a mancat pestele a schimbat planul nostru :D .Am ajuns vineri pe la 16:30 si pana sambata la 11:00 in 8 insi care pescuiau cu minim 5 lansete si cate o undita de fiecare,aveam,adunat de la toti...vreo 5kg de oblete,7carasi la vreo 400-500gr,10 platici si 2 somotei pana in 500 gr eliberati...o partida PRAF cu multe milioane cheltuite ~x( ...pana in octombrie,parerea mea este ca ar trebui evitat acest canal...atunci cand dispar ''pestisorii'' se prinde f bine stiuca daca dai la pestisor...de braconat nu am pomenit ca nu are rost...se spune ca Rasova ar fi printre cele mai sarace sate de la Dunare-concluzia=din ce credeti ca pot trai acei oameni? :O ...sanatate maxima si ---<>< ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 20 Aug 2011, 16:54

Tibi30 scrie:
bitza35 scrie:salutare...ieri am fost impreuna cu niste prieteni la o pescuiala pe Cernica...am urmarit sa prindem caras.taxa 80ron-4lansete=15kg de caras...dar asta nu sa intamplat la toti care daca sunt mai incapatanati si nu asculta de "profesori" (sper sa nu se supere unii din prietenii mei) X-( ajung sa plateasca o taxa de 80ron si sa ia 3kg de platica,1kg de somn african si alte specii de albitura :P ...am dat la pufuleti de miere si mamaliga pe arc si eu personal am luat 15kg,alt prieten a luat 9 kg si unul 7kg...toti numai caras =D> ,daca toti trei aveam 1kg de platica adunata si vreo 8 somni daia ciudati...doi dintre prietenii mei au dat ca momeala la pufuleti cu vierme,vierme cu rama...si au avut 4kg de caras,3kg de platica si 1kg de somotei(nici nu se pune albitura) doi insi la un loc dar cu bonuri platite individual ~x( :(( ....caras cam 3 la kg...dar daca vrei sa iei peste nu da-ti la momeala vie,doar banalii pufuleti...am uitat,la taxa de mai sus ai voie sa sa retii 8kg de caras dar nu prea vine nimeni sa controleze la peste,doar la bon....va salut si fire intinse...marti ar fi trebuit sa fiu pe Dunare in zona Oltenita dar amicul cu care merg are probleme cu masina si pana vineri nu este gata dar am gasit alternativa...joi sunt iar pe Cernica :-h ---<>< ---<><
de curand ai mai fost?unde dai de obicei??la crap ceva?la plantat?
nu...pe cernica n-am mai fost,de dat,dau in zona digului pe la Caldararu...la plantat nu dau [-x ,am prieteni care au platit,au plantat si...au luat tot caras... ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tibi30 » 21 Aug 2011, 14:54

ok.multumesc.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Marius Vintila » 16 Sep 2011, 12:17

Pe Saftica 2 a fost careva anul asta? Rog informatii despre conditii, cat costa si daca s-a prins ceva. Ms anticipat!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de meo_mdc » 17 Sep 2011, 08:46

Si eu as fi interesat de ceva detalii despre aceasta locatie
MLDD

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bebe2011 » 17 Sep 2011, 22:45

Am pescuit pe Puiesti ,Buzau,o balta pe care in primavara o huleam,partida de 24h,4 familii,scandal,copii si tot tacamul.Rezultat:un ten la 11 kg,doi crapi la 6 kg,opt la 3 si cel putin 10 sub doua kg, eliberati.Nu fac reclama baltii,administratorul chiar mi-e nesuferit dar m-i se pare corect sa-mi cer scuze pentru ca in primavara am facut o postare in care imi dadeam cu parerea ca au navodit balta.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de eden » 19 Sep 2011, 23:29

maine incerc o balta de pe langa negoiesti, sa vedem ce o iesi. din cate stiu de la proprietar, populatia de crap si cteno(pana in 4 kg) e bine reprezentata, si carasii se prind frecvent sub forma de gemeni sau tripleti (pe forfacuri cu 2-3 ace)... acum sa vedem ce e real si ce e lauda la descrierea lui... revin cu detalii si sper ca si cu poze...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bebe2011 » 20 Sep 2011, 10:40

eden scrie:maine incerc o balta de pe langa negoiesti, sa vedem ce o iesi. din cate stiu de la proprietar, populatia de crap si cteno(pana in 4 kg) e bine reprezentata, si carasii se prind frecvent sub forma de gemeni sau tripleti (pe forfacuri cu 2-3 ace)... acum sa vedem ce e real si ce e lauda la descrierea lui... revin cu detalii si sper ca si cu poze...
Fir intins si te asteptam cu vesti!

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de eden » 20 Sep 2011, 23:49

domnilor, balta este... CIUDATA. am prins peste doar la fixa de 4 metri, in conditiile in care am dat si cu alte 2 lansete la stationar (forfac cu 3 ace). caras ca palma si mai maricel, 2 tenuleti unul la 700 gr si altul aproape de 1 kil jumate. distractiv. in curand incerc si o partida mai lunga de 6 ore, la feeder, si sper ca pe vreme mai buna, ca m-a capiat vantul continuu. revin cu detalii atunci cand o sa se poata...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 09 Oct 2011, 15:54

salutare...si bine v-am regasit.dupa o lunga perioada in care nu am postat si nici nu am fost la pescuit,probleme personale (viata din ziua de azi si problemele ei...).ieri,intr-o zi care dimineata promitea foarte mult,am fost la pescuit pe balta branesti 3,o balta care in primavara am prins peste si de care m-am aratat destul de multumit,vis a vis pret-calitate (capturi,conditii de pescuit,aproape de bucuresti...).am ajuns dimineata pe la 6:30 si pe la 7 si 15 eram cu 5 lansete in apa.ca momeala am incercat la inceput pe momeala vie...rama,viermusi,combinate sau combinate cu pufulete galben de miere...pana la ora 9:30 sau undeva pe acolo,nu am avut nici macar o trasatura,intre timp venise si ''de la finante'' la care am achitat suma de 50 ron si de la care am aflat ca aprox. acum o luna balta a fost populata cu ciortan cam la 2 kg (??????).o veste buna care ma facut sa-mi schimb parerea pe care mi-o facusem pana la 9:30.am schimbat pe boaba de porumb cu toate aromele pe care le aveam la mine...nimic.pana la ora 14:30 nu am luat decat un caras la vierme cu pufulete si la porumb cu aroma de capsuni am avut o trasatura puternica dar nu sa intepat bine...l-am adus cateva secunde si apoi a scapat,cred ca nu era asa mare...la ora 15 am plecat...cu o parere de rau.pacat ca se fac tot felul de magarii si combinatii...sa dai banii si sa nu prinzi nimic,stil tipic romanesc care se practica pe multe balti in tara asta,adica o inselatorie cu acte in regula...sunt balti pe care taxa ceruta este de 50ron si daca aduci OPC-ul si bagi navodul nu scoti mai mult de 2-300kg de peste...si ei sustin ca sau bagat mii de kg de peste...sanatate maxima si fire intinse
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de eden » 09 Oct 2011, 23:01

pe branesti 3 am avut niste partide exceptionale in perioada 94-98, dar doar primavara, intre dezghet si prohibitie... carasi frumosi (sariti de juma de kil frecvent), si ciortani la kil luati la undita. ceva de vis. imediat dupa prohibitie balta era moarta, si asa o tinea pana in anul urmator. presupun ca ai stat pe malul cu padurea nu ?
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”