Lansete folosite exclusiv la plantat.

Moderatori: gor965, florentiniuga

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de gor965 » 19 Sep 2011, 17:29

mirceasd scrie:Si totusi imi permit sa repet intrebarea : este oare suficient sa mulinezi pana la intinderea firului si abia dupa aceea sa faci miscarea clasica de intepare ?
La distanta aia de 400m cred ca toata miscarea aia de recuperare a firului si ridicarea lansetei, e egala cu zero ! Dureaza ceva timp din mometul in care crapul ia momeala si pana in momentul in care tu ajungi sa intepi ! Plumbul si montura trebuie sa faca toata treaba din prima fractiune de secunda !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de bebe2011 » 19 Sep 2011, 17:37

Corect! =D> =D> =D>

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de zaky » 19 Sep 2011, 19:08

gor965 scrie:
zaky scrie:se da situatia urmatoare:
lanseta de 3m 3 lbs,mulineta puternica fir monofilament de 0,35 plumb pierdut de 180 grame,se planteaza la 300 metri iar la 250 metri e un pilc de agatatura niste copaci scufundati ,iar pe recuperare cind trebuie schimbata momeala plumbul trebuie adus foarte repede cit mai la suprafata sa nu se agate de agatatura de la 250 metri.
Si cat de tare trebuie sa tragi ca sa ridici pestele la 300m de frica sa nu agati plumbul in urmatorii 50 m ? :-?? La distanta aia si la greutatea respectiva, nu e mai ok ca plumbul sa cada pe trasatura ?! :-?
am specificat plumb pierdut de 180 grame(care se pierde pe trasatura pestelui)problema e cind scoti lanseta sa schimbi momeala
situatia data de mine e una cu care de de 6 partide ma confrunt si sunt sigur ca cu o lanseta de 3m si 3 lbs nu as face treaba ,eu folosesc una de 4 lbs iar crapi prinsi sunt destul de bine imbracati si e destul de greu sa scoti un crap de 15 kg de la 300 metri sa mai ai si agatatura

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mirceasd » 19 Sep 2011, 20:49

gor965 scrie:
mirceasd scrie:Si totusi imi permit sa repet intrebarea : este oare suficient sa mulinezi pana la intinderea firului si abia dupa aceea sa faci miscarea clasica de intepare ?
La distanta aia de 400m cred ca toata miscarea aia de recuperare a firului si ridicarea lansetei, e egala cu zero ! Dureaza ceva timp din mometul in care crapul ia momeala si pana in momentul in care tu ajungi sa intepi ! Plumbul si montura trebuie sa faca toata treaba din prima fractiune de secunda !
Normal ca montura si Pb trebuie sa realizeze inteparea dar eu ma refeream la faptul ca ceva colegi de pescuit ma sfatuiesc sa iau lansete rigide pentru "a trage firul din apa " ,asta insemna ca o miscare brusca si probabil foarte ampla :D ar intinde firul suficient pentru a-l scoate din apa.Eu nu inteleg chestia asta , adica la distanta asta nu cred ca reusesc eu sa scot pestele la suprafata sau sa-l ghidonez stanga dreapta nici daca trag cu coada de lopata asa ca totuna daca apa nu are agatatura.Cred ca mai degraba ar lucra mai bine o lanseta scurta de 3,0 lbs si fir textil ,nu sunt insa sigur si de aceea tot tatonez terenul ,firul e mai scump decat o lanseta asa ca...

Fire intinse
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mirceasd » 19 Sep 2011, 20:51

zaky scrie: situatia data de mine e una cu care de de 6 partide ma confrunt si sunt sigur ca cu o lanseta de 3m si 3 lbs nu as face treaba ,eu folosesc una de 4 lbs iar crapi prinsi sunt destul de bine imbracati si e destul de greu sa scoti un crap de 15 kg de la 300 metri sa mai ai si agatatura
Dar daca nu ar fi agatatura ar fi OK o lanseta de 3,0 lbs ?
Multumesc ,fire intinse
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de zaky » 19 Sep 2011, 21:25

faci treaba si cu una de 3lbs dar mai bine te descurci cu una de 4 lbs ,parerea mea
dar pot spune ca in 25%din cazuri ar fi buna una de 3 lbs

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de gor965 » 19 Sep 2011, 21:30

mirceasd scrie:
Normal ca montura si Pb trebuie sa realizeze inteparea dar eu ma refeream la faptul ca ceva colegi de pescuit ma sfatuiesc sa iau lansete rigide pentru "a trage firul din apa " ,asta insemna ca o miscare brusca si probabil foarte ampla :D ar intinde firul suficient pentru a-l scoate din apa.Eu nu inteleg chestia asta , adica la distanta asta nu cred ca reusesc eu sa scot pestele la suprafata sau sa-l ghidonez stanga dreapta nici daca trag cu coada de lopata asa ca totuna daca apa nu are agatatura.Cred ca mai degraba ar lucra mai bine o lanseta scurta de 3,0 lbs si fir textil ,nu sunt insa sigur si de aceea tot tatonez terenul ,firul e mai scump decat o lanseta asa ca...

Fire intinse
Probabil cei care zic ca trebuie o lanseta mai mare si mai tare se gandesc numai la varianta plantatului in zonele cu agatatura cand o astfel de lanseta te ajuta ceva mai mult decat una moale ! La 400 m insa nici cea mai tare lanseta nu-ti va oferii controlul asupra pestelui ! Firele mono au o medie a elasticitatii pe la 10% ... la 400m firul se intinde 40 m pana sa-l tensionezi maxim, sa-ti intre in lucru frana de lupta si sa incerci sa controlezi pestele !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de Laurentiu » 19 Sep 2011, 22:22

Intreb si eu: unde te duci sa plantezi juma de km? Nu sunt indeajunsi max 200 m pt plantat?

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mirceasd » 20 Sep 2011, 12:27

Laurentiu scrie:Intreb si eu: unde te duci sa plantezi juma de km? Nu sunt indeajunsi max 200 m pt plantat?
Asa este 200 de m este suficient in mod obisnuit dar sunt si balti gen Blasova ( distanta de pe malul drept pana la stuful de pe malul stang ),Sarulesti ,Movila Miresei e.t.c. unde poti planta la 400 de m
Fire intinse
Ultima oară modificat 20 Sep 2011, 12:33 de către mirceasd, modificat 1 dată în total.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de bebe2011 » 20 Sep 2011, 12:31

Nea Mircea cred ca plantezi cu navomodelul ca daca o faci la vasle dupa doua zile trebuie sa intri la recuperare! :))

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mirceasd » 20 Sep 2011, 14:35

bebe2011 scrie:Nea Mircea cred ca plantezi cu navomodelul ca daca o faci la vasle dupa doua zile trebuie sa intri la recuperare! :))

Nu frate ,am omul meu ,antrenat ,pregatit ,vasleste mai tare ca un motor Honda ,nu ma lasa niciodata la greu <:-P .
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de bebe2011 » 20 Sep 2011, 14:52

Ce facusi bre l-ai angajat pe Patzaichin?! :))

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mirceasd » 20 Sep 2011, 16:25

bebe2011 scrie:Ce facusi bre l-ai angajat pe Patzaichin?! :))
Nu chiar pe el dar e sigur din aceeasi specie **==
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mem11team
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 24 Mai 2009, 22:34

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mem11team » 26 Sep 2011, 14:13

Te rog sa iei si raspunsul meu in considerare caci pescuiesc excusiv la plantat pe distante mari si pe balti si pe rauri.Am incercat mai multe seturi de lansete si pana la urma am ajuns la concluzia ca lanseta pt plantat tre sa fie in primul rand cu actiune rapida chiar foarte rapida si puternica.Fire folosesc de 0.40 fara elongatie caci nu vreau sa o iau la fuga cu lanseta 30m si apoi sa dau intepatura.La mulinete nu prea conteaza dar sa fie mare.eu am ramas la spodurile de la fox http://www.carpio.ro/prod.php?id_cat=23&id_prod=1505 .fir intins @-)
nu fii ingrijorat tot vine vara !

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mirceasd » 26 Sep 2011, 18:31

mem11team scrie:Te rog sa iei si raspunsul meu in considerare caci pescuiesc excusiv la plantat pe distante mari si pe balti si pe rauri.Am incercat mai multe seturi de lansete si pana la urma am ajuns la concluzia ca lanseta pt plantat tre sa fie in primul rand cu actiune rapida chiar foarte rapida si puternica.Fire folosesc de 0.40 fara elongatie caci nu vreau sa o iau la fuga cu lanseta 30m si apoi sa dau intepatura.La mulinete nu prea conteaza dar sa fie mare.eu am ramas la spodurile de la fox http://www.carpio.ro/prod.php?id_cat=23&id_prod=1505 .fir intins @-)
Multumesc si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”