Naluci (gigant)

table, plastice si lemne

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
diamonddog
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 08 Mar 2008, 18:42
Localitate: Cluj_napoca
Contact:

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de diamonddog » 13 Dec 2008, 02:56

iata aici niste naluci "gigant" :)) sant mai mult pt Musky dar eu cred ca ar merge si la noi :-?? :D



sus in deal in un minimal...

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de cristian505ro » 13 Dec 2008, 14:12

diamonddog scrie:salut,am si eu o naluca asa zis "gigant" ceea ce mie nu mi se pare deloc mare,unii ar zice ca este.As vrea sa stiu daca cineva a pescuit cu asa ceva si daca a avut rezultate,este vorba de o Rapala X-Rap Jointed de 13cm/46gr (XJS13 BNK)Se comporta excelent in apa,din pacate n-am avut nici o captura cu ea:( poate din cauza densitatii (mici) de pesti din lac.(scuze pt calitatea pozei:D)
DSC00258.JPG
E foarte buna! In general prinde stiuci mari, dar nu acum. Sigur vei avea rezultate aprilie-mai sau octombrie-noiembrie, in bradis, sau la buza stufului. Dar se presupune sa ai si stiuca in zona...ceea ce....a devenit cam rar.
Pe vremea asta o prinzi la linguri mari sau la baboi mare,la trena sau ancorat.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
diamonddog
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 08 Mar 2008, 18:42
Localitate: Cluj_napoca
Contact:

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de diamonddog » 13 Dec 2008, 15:49

E foarte buna! In general prinde stiuci mari, dar nu acum. Sigur vei avea rezultate aprilie-mai sau octombrie-noiembrie, in bradis, sau la buza stufului. Dar se presupune sa ai si stiuca in zona...ceea ce....a devenit cam rar.
Pe vremea asta o prinzi la linguri mari sau la baboi mare,la trena sau ancorat.[/quote]

Cristian,ai perfecta dreptate.Pesti din zona noastra lasa de dorit :((~x( ,sincer nici nu stiu unde sa ma mai duc la pescuit.Nici rapitor dar nici crap mare:(.Asta e,am sa ma orientez spre alte locuri unde merita. :(
sus in deal in un minimal...

Avatar utilizator
diamonddog
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 08 Mar 2008, 18:42
Localitate: Cluj_napoca
Contact:

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de diamonddog » 13 Dec 2008, 15:53

Cristian,ai perfecta dreptate.Pestii din zona noastra lasa de dorit :(( ,sincer nici nu stiu unde sa ma mai duc la pescuit.Nici rapitor dar nici crap mare:(.Asta e,am sa ma orientez spre alte locuri unde merita. :(
sus in deal in un minimal...

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de cristian505ro » 13 Dec 2008, 17:42

diamonddog scrie:Cristian,ai perfecta dreptate.Pestii din zona noastra lasa de dorit :(( ,sincer nici nu stiu unde sa ma mai duc la pescuit.Nici rapitor dar nici crap mare:(.Asta e,am sa ma orientez spre alte locuri unde merita. :(
Pai asta m-a determinat pe mine sa trec de 2 ani la pescuitul modern de crap,(C &R) caci aici ai satisfactie. Dar ce vremuri am prins la stiuca,salau,biban pana prin '95 in Seinoiu,Polcesti,Sarulesti si Valea Argovei! Din septembrie pana in mai nu dadeam la altceva, numai din barca si copca. Pescuiau toti,prindeau toti,baltile erau pazite cat de cat bine, daca se mai bracona si asta era sa zicem in limite normale, numai de catre anumiti localnici. Pe vremea aceea am renuntat sa merg in delta (mergeam si de 5-7 ori pe an) caci nu avea rost : namilele erau la o aruncatura de bat de Bucuresti. Iar acum nu mai merg in delta caci nu are rost nici efortul fizic ,nici financiar. Am avut o bucurie care a tinut din pacate doar 2 ani 2003-2005, la Valea Vlasiei unde am regasit stiucile din anii trecuti. Dar s-a terminat si balta aceasta.
Ce sa facem, mergem inainte si o cautam pe unde mai putem.
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Lingurite, voblere, twistere, shaduri”