SPRO Incognito LCS 880

Moderatori: gor965, florentiniuga

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de gor965 » 01 Sep 2011, 20:43

Marius Vintila scrie: Cum adica "bobina mai bine firul"? Nu au amandoua wormshaft? Daca au nu bobineaza la fel de bine amandoua?...nu inteleg ptr ca nu am mulinete cu wormshaft asa ca va rog sa explicati. Ms anticipat!
Wormshaft este principiul dupa care tamburul urca si coboara ptr. a aseza firul ! Piesa cu spirale care face acest lucru posibil nu este una tipica si universal valabila la orice mulineta ! Ca daca schimbam numarul de spirale si numarul de rotatii la un tur de manivela o sa ai un alt numar de spire distribuit pe o anumita inaltime a tamburului !...ca sa fiu mai clar...una e sa asez 4 spire pe o lungime de tambur cat are cursa un wormshaft la mulineta X si alta e sa asez 10-12 spire cat are cursa wormshaft-ul mulinetei Y ! Ptr. exemplificare vezi mai jos ...
metal_worm_shaft_and_worm_wheel.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de Marius Vintila » 01 Sep 2011, 23:08

aham....ms frumos!
Bun si in cazul asta, ptr a cumpara o mulineta care sa infasoare cat mai bine firul (cum am mai vazut exemple de genul Basia si Spro lcs) unde scrie cat de bine infasoara? Ma iau dupa numarul de rotatii care-l are pentru infasurarea firului, nu? Sau cum?
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de mirceasd » 02 Sep 2011, 09:15

Marius Vintila scrie:aham....ms frumos!
Bun si in cazul asta, ptr a cumpara o mulineta care sa infasoare cat mai bine firul (cum am mai vazut exemple de genul Basia si Spro lcs) unde scrie cat de bine infasoara? Ma iau dupa numarul de rotatii care-l are pentru infasurarea firului, nu? Sau cum?
In cazul cand 2 mulinete au caracteristici compatibile cred ca ar trebui sa te inspiri dupa notorietate si dupa experientele celorlalti care au folosit produsele.De ex. daca vrei sa vezi cum bobineaza firul o mulineta anume nu cred ca te poti adresa oricarui magazin sa faci aceasta proba si chiar daca ar fi de acord ar trebui sa sacrifici ceva guta pentru proba ,asa ca eu cred ca tot pe forumuri rezolvi problema mai eficient.Deci functie de necesitati si de posibilitati iti stabilesti targetul ,alegi 2 mulinete compatibile si rogi colegii pescari sa te sfatuiasca mai bine ca sa o alegi pe cea potrivita tie.
Ca sa compari datele tehnice ale mecanismelor de tip Wormshaft cred ca este nitel mai greu.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de gor965 » 02 Sep 2011, 11:42

Marius Vintila scrie:aham....ms frumos!
Bun si in cazul asta, ptr a cumpara o mulineta care sa infasoare cat mai bine firul (cum am mai vazut exemple de genul Basia si Spro lcs) unde scrie cat de bine infasoara?
Nu scrie nicaieri ! Ce, pe lansete scrie cati metrii arunca ? Doar daca se incarca tamburul se poate observa cat de bine sunt asezate spirele ! Iar daca sunt mai multe tipuri de mulinete, la fel, doar cu tamburii incarcati se pot face comparatii !
Marius Vintila scrie:Ma iau dupa numarul de rotatii care-l are pentru infasurarea firului, nu? Sau cum?
Nu te poti lua doar dupa numarul de rotatii. Mai conteaza distanta intre spire si modul lor de asezare ... adica viteza cu care urca si coboara tamburul ! La viteze mai mici spirele sunt aproape paralele, iar la viteze mai mari sunt oblice ( si se vor aseza in X) !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de Marius Vintila » 04 Sep 2011, 20:59

mirceasd scrie:
Marius Vintila scrie:aham....ms frumos!
Bun si in cazul asta, ptr a cumpara o mulineta care sa infasoare cat mai bine firul (cum am mai vazut exemple de genul Basia si Spro lcs) unde scrie cat de bine infasoara? Ma iau dupa numarul de rotatii care-l are pentru infasurarea firului, nu? Sau cum?
In cazul cand 2 mulinete au caracteristici compatibile cred ca ar trebui sa te inspiri dupa notorietate si dupa experientele celorlalti care au folosit produsele.De ex. daca vrei sa vezi cum bobineaza firul o mulineta anume nu cred ca te poti adresa oricarui magazin sa faci aceasta proba si chiar daca ar fi de acord ar trebui sa sacrifici ceva guta pentru proba ,asa ca eu cred ca tot pe forumuri rezolvi problema mai eficient.Deci functie de necesitati si de posibilitati iti stabilesti targetul ,alegi 2 mulinete compatibile si rogi colegii pescari sa te sfatuiasca mai bine ca sa o alegi pe cea potrivita tie.
Ca sa compari datele tehnice ale mecanismelor de tip Wormshaft cred ca este nitel mai greu.
Fire intinse.
Ms frumos ptr sfat. Vreau sa arunc ceva bani frumosi pe mulinete (ptr ca vreau sa le am forever), bani de care nu vreau sa-mi para rau. Am fost interesat de o firma de care am auzit ca face lucruri destul de trainice si m-a interesat o vreme modelul WindcastZ.Parea interesant ca pe langa faptul ca avea wormshaft mai avea QD. Nu am gasit decat pe comanda (ca produs nou) si mi s-a recomandat Entoh....ok, cam scumputa dar ok. Ma enerveaza faptul ca nu pot sa gasesc ce vreau...adica firma care-mi place ori gasesc mulinete cu baitrunner dar fara wormshaft, ori invers.
O sa ma mai gandesc unde o sa fac compromisul. Niciodata n-am avut mulineta cu wormshaft sa vad diferenta.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de Marius Vintila » 04 Sep 2011, 21:31

gor965 scrie:
Marius Vintila scrie:aham....ms frumos!
Bun si in cazul asta, ptr a cumpara o mulineta care sa infasoare cat mai bine firul (cum am mai vazut exemple de genul Basia si Spro lcs) unde scrie cat de bine infasoara?
Nu scrie nicaieri ! Ce, pe lansete scrie cati metrii arunca ? Doar daca se incarca tamburul se poate observa cat de bine sunt asezate spirele ! Iar daca sunt mai multe tipuri de mulinete, la fel, doar cu tamburii incarcati se pot face comparatii !
Marius Vintila scrie:Ma iau dupa numarul de rotatii care-l are pentru infasurarea firului, nu? Sau cum?
Nu te poti lua doar dupa numarul de rotatii. Mai conteaza distanta intre spire si modul lor de asezare ... adica viteza cu care urca si coboara tamburul ! La viteze mai mici spirele sunt aproape paralele, iar la viteze mai mari sunt oblice ( si se vor aseza in X) !
Da, ai dreptate in ambele cazuri, nu poti decat sa vezi cu ochii tai cum se bobineaza firul.
Mai am o nedumerire... In cazul mulinetelor cu "mecanism worm gear oscillation" este considerat tot wormshaft? Ptr ca am vazut mulineta cu acest tip de mecanism dar cu firul bobinat in X . La capetele tamburului nu am vazut ca s-ar mulina cu "santuri" dar daca te uiti mai atent firul nu e chiar spira langa spira (paralele) cum am inteles ca e cazul mulinetelor renumite pentru modul de infasurare gen Basia.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de gor965 » 04 Sep 2011, 22:02

Marius Vintila scrie:.......
Mai am o nedumerire... In cazul mulinetelor cu "mecanism worm gear oscillation" este considerat tot wormshaft?...
Principiul e acelasi dar difera distanta intre serpentinele de pe ax, astfel ca viteza de urcare si coborare a tamburului va fi fluctuanta ! O viteza mai mica va incarca tamburul cu spire mai multe intr-o anumita zona, pe care in mod normal firul nu e asezat bine (sunt prea putine spire...capetele tamburului , in general) !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de Marius Vintila » 05 Sep 2011, 17:03

gor965 scrie:
Marius Vintila scrie:.......
Mai am o nedumerire... In cazul mulinetelor cu "mecanism worm gear oscillation" este considerat tot wormshaft?...
Principiul e acelasi dar difera distanta intre serpentinele de pe ax, astfel ca viteza de urcare si coborare a tamburului va fi fluctuanta ! O viteza mai mica va incarca tamburul cu spire mai multe intr-o anumita zona, pe care in mod normal firul nu e asezat bine (sunt prea putine spire...capetele tamburului , in general) !
Am inteles, ms fain!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de mirceasd » 06 Sep 2011, 20:56

Marius Vintila scrie:Ms frumos ptr sfat. Vreau sa arunc ceva bani frumosi pe mulinete (ptr ca vreau sa le am forever), bani de care nu vreau sa-mi para rau. Am fost interesat de o firma de care am auzit ca face lucruri destul de trainice si m-a interesat o vreme modelul WindcastZ.Parea interesant ca pe langa faptul ca avea wormshaft mai avea QD. Nu am gasit decat pe comanda (ca produs nou) si mi s-a recomandat Entoh....ok, cam scumputa dar ok. Ma enerveaza faptul ca nu pot sa gasesc ce vreau...adica firma care-mi place ori gasesc mulinete cu baitrunner dar fara wormshaft, ori invers.
O sa ma mai gandesc unde o sa fac compromisul. Niciodata n-am avut mulineta cu wormshaft sa vad diferenta.
Eu as mai indrazni sa-ti mai dau un sfat ,cand iei in considerare achizitionarea unei mulinete nu te gandi la o mulineta care sa te tina forever decat daca esti colectionar ,parerea mea personala este ca iti vei dori sa schimbi mulineta dupa o perioada de timp din cauza ca mereu apar modele noi si imbunatatiri tehnologice.Pe cele vechi daca ai spirit de colectionar le vei ingriji cu pasiune si le vei scoate pe balta la evenimente speciale ,asa ca.......tine cont si de chestia asta cand planuesti achizitia.Succes si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de zfcristian » 06 Sep 2011, 22:55

Spro, am de un an lcs 865 si nu am ce sa le reprosez si DA aseaza firul perfect pe tamburi.
Am avut Synex inainte si nu se compara cu Spro!!!
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de Marius Vintila » 07 Sep 2011, 00:13

mirceasd scrie:
Marius Vintila scrie:Ms frumos ptr sfat. Vreau sa arunc ceva bani frumosi pe mulinete (ptr ca vreau sa le am forever), bani de care nu vreau sa-mi para rau. Am fost interesat de o firma de care am auzit ca face lucruri destul de trainice si m-a interesat o vreme modelul WindcastZ.Parea interesant ca pe langa faptul ca avea wormshaft mai avea QD. Nu am gasit decat pe comanda (ca produs nou) si mi s-a recomandat Entoh....ok, cam scumputa dar ok. Ma enerveaza faptul ca nu pot sa gasesc ce vreau...adica firma care-mi place ori gasesc mulinete cu baitrunner dar fara wormshaft, ori invers.
O sa ma mai gandesc unde o sa fac compromisul. Niciodata n-am avut mulineta cu wormshaft sa vad diferenta.
Eu as mai indrazni sa-ti mai dau un sfat ,cand iei in considerare achizitionarea unei mulinete nu te gandi la o mulineta care sa te tina forever decat daca esti colectionar ,parerea mea personala este ca iti vei dori sa schimbi mulineta dupa o perioada de timp din cauza ca mereu apar modele noi si imbunatatiri tehnologice.Pe cele vechi daca ai spirit de colectionar le vei ingriji cu pasiune si le vei scoate pe balta la evenimente speciale ,asa ca.......tine cont si de chestia asta cand planuesti achizitia.Succes si fire intinse.
Ms ptr sfat, sunt de acord cu tine pana la un punct. Nu intentionez sa ma fac colectionar si nici sa le scot la ocazii speciale ci imi doresc sa le pun serios la munca.Chestia cu sa le pot tine "forever" ma refer la faptul ca vreau sa fie de calitate sa ma pot baza pe robustetea si anduranta lor, eventual sa nu incep sa ma enervez dupa un an-doi de la achizitia lor, intr-o partida de pescuit incepe mulineta sa-mi caraie, bata, sa aibe jocuri,etc....Sunt de acord ca dupa un timp cand o sa vad in vitrina unui magazin o Basia, o sa am o lacrima in coltul ochiului dar nici criza asta parca nu mai trece si...vorba aia: "sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine". Vreau sa investesc in mulinete 600-700 Ron pe bucata. Fir cat mai intins ca noaptea incepe usor sa se lungeasca...semn ca sezonul bucuriilor se apropie de final!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de Marius Vintila » 07 Sep 2011, 00:20

zfcristian scrie:Spro, am de un an lcs 865 si nu am ce sa le reprosez si DA aseaza firul perfect pe tamburi.
Am avut Synex inainte si nu se compara cu Spro!!!
Ms pentru info, am tinut cont de Spro lcs ca varianta ieftina si buna de ceva timp. E varianta care (daca nu voi reusi sa economisesc suficient) o voi alege.Fir intins!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de mirceasd » 07 Sep 2011, 10:14

Marius Vintila scrie:
zfcristian scrie:Spro, am de un an lcs 865 si nu am ce sa le reprosez si DA aseaza firul perfect pe tamburi.
Am avut Synex inainte si nu se compara cu Spro!!!
Ms pentru info, am tinut cont de Spro lcs ca varianta ieftina si buna de ceva timp. E varianta care (daca nu voi reusi sa economisesc suficient) o voi alege.Fir intins!

Daca nu indraznesc prea mult si tu nu ti la baitrunnerul clasic ia-ti Biomaster 8000XTB sau XSB.Sunt niste mulinete care se gasesc momentan pe forum la sectiunea vanzari ,nu sunt mult mai scumpe decat SPRO dar sunt cu 2 clase mai sus la toate capitolele. XTB are baitrunner pe tambur si XSB are frana rapida. Mulinetele bobineaza exceptional firele de orice grosime ,au tamburul acela AR-C cu buza foarte dura si conica pentru a reduce frecarea si diametrul spirelor la aruncare ,frana este foarte buna, firul nu iti poate trece niciodata pe sub fusta tanburului.
Succes si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mem11team
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 24 Mai 2009, 22:34

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de mem11team » 05 Oct 2011, 20:54

te salut.eu am spro lcs 555 si sunt foarte multumit de ele.am inteles ca incognito sunt cu mult deasupra la lcs.am avut si okuma powerliner 860 si diferente nu prea sunt.spro are un mers mai liniar si nu are jocuri in maner sau in tambur si aseaza firul mai bine dar are manerul prea scurt si cam faci scurta la mana si parca nu are forta de tractiune a okumelor.c-am asta e daca te ajuta cu ceva un sfat :spro=fiabilitate si okuma distanta mai mare de aruncare. **==
nu fii ingrijorat tot vine vara !

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: SPRO Incognito LCS 880

Mesaj de mirceasd » 06 Oct 2011, 07:15

mem11team scrie:te salut.eu am spro lcs 555 si sunt foarte multumit de ele.am inteles ca incognito sunt cu mult deasupra la lcs.am avut si okuma powerliner 860 si diferente nu prea sunt.spro are un mers mai liniar si nu are jocuri in maner sau in tambur si aseaza firul mai bine dar are manerul prea scurt si cam faci scurta la mana si parca nu are forta de tractiune a okumelor.c-am asta e daca te ajuta cu ceva un sfat :spro=fiabilitate si okuma distanta mai mare de aruncare. **==
LCS 555 este o mulineta mica ,normal ca are manerul mai scurt , versiunile 60 si 80 au manerul mai lung pentru a pastra proportiile.De ce arunca Okuma mai mult decat SPRO? Eu nu m-am prins de treaba asta.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”