alegere mulinete crap

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

alegere mulinete crap

Mesaj de AlexFI » 12 Oct 2011, 12:13

Salutari tuturor!
Dupa ce am mai frunzarit forum-ul m-am hotarat sa va cer sfatul si eu privind alegerea unor mulinete de crap. Chiar daca partidele de pescuit par sa devina din ce in ce mai mult un vis datorita vremii de afara, doresc sa achizitionez niste mulinete de crap pentru ce a mai ramas din 2011 si 2012 care va sa vie:P. Pretul as dori sa se cuprinda intre 200-300 ron, tambur long cast, de preferat si bait runner dar acum nu prea pot sa am multe pretentii. Eu imi selectasem cateva modele iar acestea sunt:
Okuma Powerliner Baitfeeder 1065 Pro (la care mi-a cam si ramas gandul)
Daiwa Regal Plus BRi AB 4500
Shimano Baitrunner ST 10000 RA

Pe lista mai era si Banax Helicon 5600NF dar din cate am inteles, "nu mai e ce a fost" asa ca nu o voi mai lua in calcul. De-asemeni, o varianta mai ieftina ar fi si Okuma Longbow Baitfeeder dar sunt rezervat in privinta acestei mulinete.

Nu doresc neaparat o comparatie intre cele 3 modele doar niste sfaturi, pareri, impresii si nu in ultimul rand ce ati alege voi. Daca ati apucat sa le si folositi cu atat mai bine. Daca aveti alte sfaturi care sa se incadreze in lista mea de cerinte astept cu placere si voi tine cont de ele.

Va multumesc in avans si fire intinse va doresc!!!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: alegere mulinete crap

Mesaj de marian_popescu » 12 Oct 2011, 22:18

la ce jucarii se gasesc second hand pe forumuri, eu nu cred ca mi-as mai lua ceva nou.
am folosit cativa ani okuma powerliner 65, foarte multumit. si nu sunt singurul. baitrunner st nu imi place de niciun fel, daiwa nu o cunosc, dar are referinte bune
vinde cineva pe forum 4 shimano baitrunner 6000 gte-c. chiar daca nu e cea mai buna mulineta pentru long casting, compenseaza prin finete, fiabilitate, forta. si aspect. si cu fire mai subtiri, treci de 100 de metri cu montura
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: alegere mulinete crap

Mesaj de Neamtul » 12 Oct 2011, 22:44

Mitchell Avorunner nu-ti place?
Se incadreaza in buget,are tambur mare long cast,e solida si destul de fiabila.

Ce nu-ti place la Okuma Longbow?Nu de alta dar e una dintre cele mai bine vandute mulinete din tara si toata lumea le lauda.Am avut si eu pana in vara 5 Longbow 670 care au implinit 3-4 ani si au mers inca destul de bine.
Mai am inca 8 Longbow-uri pe care le chinui pe Mures si fac fata cu brio.
Puternice,fiabile,ieftine,etc.

Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Re: alegere mulinete crap

Mesaj de AlexFI » 13 Oct 2011, 00:36

marian_popescu scrie:la ce jucarii se gasesc second hand pe forumuri, eu nu cred ca mi-as mai lua ceva nou.
am folosit cativa ani okuma powerliner 65, foarte multumit. si nu sunt singurul. baitrunner st nu imi place de niciun fel, daiwa nu o cunosc, dar are referinte bune
vinde cineva pe forum 4 shimano baitrunner 6000 gte-c. chiar daca nu e cea mai buna mulineta pentru long casting, compenseaza prin finete, fiabilitate, forta. si aspect. si cu fire mai subtiri, treci de 100 de metri cu montura
Va multumesc pentru sfaturi domnule Popescu. Sa fiu sincer m-am gandit si la varianta sh dar am sperat sa gasesc ceva nou care sa se incadreze cerintelor. Ce pot sa zic, e un fix de-al meu sa iau lucrurile noi sa le "turez" eu cu mana mea sa nu am de ce sa-i reprosez cuiva ceva vreodata :P . Insa daca voi gasi vreo oferta mai ok probabil ca voi apela la varianta sh.
Neamtul scrie:Mitchell Avorunner nu-ti place?
Se incadreaza in buget,are tambur mare long cast,e solida si destul de fiabila.

Ce nu-ti place la Okuma Longbow?Nu de alta dar e una dintre cele mai bine vandute mulinete din tara si toata lumea le lauda.Am avut si eu pana in vara 5 Longbow 670 care au implinit 3-4 ani si au mers inca destul de bine.
Mai am inca 8 Longbow-uri pe care le chinui pe Mures si fac fata cu brio.
Puternice,fiabile,ieftine,etc.
De-asemeni va multumesc de raspuns. Ma gandisem si la avorunner dar pe site-urile pe care m-am uitat eu nu gasisem decat modele cu preturi de peste 300 ron. Oricum, recunosc ca nu m-am documentat prea mult despre avorunner dar nu e timpul pierdut. Privind Longbow-ul nu am zis ca nu imi place doar ca era o idee preconceputa de-a mea (gresita sunt sigur) cum ca daca o mulineta nu e ceva mai scumpa (peste 50 de euro) nu e buna/fiabila/finisata ca lumea. Dar din ce inteleg de la dumneavoastra nu sunt nicidecum de ignorat iar la pretul de pe piata sunt chiar accesibile.

Va multumesc mult pentru raspunsuri si daca mai doreste cineva sa intervina este binevenit! :D Seara buna!!!

Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Re: alegere mulinete crap

Mesaj de AlexFI » 30 Oct 2011, 21:17

Ca sa nu mai deschid alt topic o sa pun intrebarea asta aici. Ce stiti despre Cormoran AKX 5000 sau 5500? Cum aranjeaza firul pe tambur? Cat de fiabila este? Merita sa fie luata in considerare sau un Axeon V2 80 / Okuma Spector sunt o investitie mai buna?

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: alegere mulinete crap

Mesaj de Tavi2 » 31 Oct 2011, 19:58

Am un AKX 5000 si pune firul foarte nasol in comparatie cu alte modele Cormoran (cand ajung acasa o sa pun poze cu tamburi de AKX si de Cormoran Procarp QD 10 PI, incarcati amandoi cu 0.25; ambele mulinete au wormshaft, dar diferenta e clara in favoarea lui QD 10PI). Sau poate doar am avut eu ghinion...

Eu sunt fan Cormoran (am 12 mulinete tip Big Ben + 1 AKX) dar decat AKX 5000, cu ceva bani in plus mai bine iti iei AXEON V2; sau daca vrei si SH vezi ca vindea cineva pe forum 4 buc AXEON 65 si pretul era bun... ajunsese la 1100 Ron cu convertori inclusi.

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: alegere mulinete crap

Mesaj de Tavi2 » 31 Oct 2011, 22:25

Uite si poze:

CORMORAN AKX 6 PIF 5500 (nu 5000 cum am scris mai jos): fir 0.25 pus in primavara
CORMORAN BIG BEN SEACOR 10 PI: fir o.25 pus in primavara
CORMORAN PROCARP QD 10 PI: fir de 0.31 pus toamna trecuta si acum sta cam ca sarma (la asta tambur bobinat cu 0.25 nu am la indemana)

La toate mulinetele ultimele spire sunt bobinate cu mana, asa cum le-am strans pe balta.

Poate AKXul meu e busit din fabrica, dar oricum e clar sub celelalte doua modele.
Fişiere ataşate
AKX 6PIF 5500.JPG
AKX 6PIF 5500.JPG (25.94 KiB) Vizualizat de 3454 ori
BIG BEN SEACOR 10PI.jpg
BIG BEN SEACOR 10PI.jpg (23.32 KiB) Vizualizat de 3454 ori
PROCARP QD 10PI.JPG
PROCARP QD 10PI.JPG (19.18 KiB) Vizualizat de 3454 ori

Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Re: alegere mulinete crap

Mesaj de AlexFI » 31 Oct 2011, 23:07

Multumesc mult pentru poze. Intradevar parca arata destul de nasol pe AKX. Imi place in schimb cum arata pe Big Ben. Mi-a luat ochii AKX-ul, mai ales cand am vazut si QD-fast drag, si tamburi de aluminiu (inclusiv rezerva) si wormshaftu si la acel pret parea intradevar prea bun ca sa fie adevarat. Sper sa mai gasesc si alte poze cu aceasta mulineta ca sa vad daca are un defect a dumneavoastra sau pur si simplu asa infasoara in general. Oricum, dupa cum spuneati, mai bine mai pun niste banuti si investesc intr-un Axeon sau poate daca e dragut Mosu' (Craciun :D ) chiar un Spector. Greu sa mai alegi o mulineta in ziua de azi :P .

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”