sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de crazy crap » 22 Oct 2011, 21:38

heduard scrie:tocmai am achiziotionat 3 bete hakuyo mtx 8 3.60 3.5lb si nush ce mulinete sa pun pe ele ash ca am postat aici sa vad ce spun expertii sa nu arunc banii pe ele aiurea.singurul care lam vazut simi place este okuma pl860 dar nu ma grbesc si ast parerile voastre.fire intinse
Salut. Eu am Pl865 cu mtx 9 si merg destul de bine, singura problema la mulinete a fost ca mi s-a rupt clama de la baitrunner si nu se mai aude caraitul cand ia pestele fir dar nu ma deranjeaza asta fiind mai silentioase in rest no comment isi fac treaba cu brio; Okuma are mai multe modele la preturi foarte bune, trebuie doar sa pleci la un magazin si sa le vezi live si sa alegi ce iti place dar cred ca poti gasi si ceva second hand foarte bun (de exemplu ceva de pe la Shimano sau Daiwa) trebuie sa urmaresti sectiunea vanzari. numai bine **==

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de alin81 » 23 Oct 2011, 12:13

Eu sincer recomand o mulineta la mana a doua bine ingrijita daca ai buget redus din gama shimano(bbrlc) pentru ca le-am folosit si stiu cum functioneaza(dezavantajul,sunt mulinete grele),okuma pl 860 l-am probat de cateva ori la coechipierul meu si nu-mi place frana care lasa fir brusc de pe tambur,despre hakuyo nu pot sa-ti spun nimic pentru ca nu am avut ocazia sa le probez inca.
PS:Rusine celor 3 utilizatori care in schimbul unei pareri au transformat postul intr-o cearta personala.
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de Laurentiu » 23 Oct 2011, 12:25

Eu recomand o mulineta noua in jurul a 200 lei bucata. Ai destule optiuni bune raport pret-calitate la banii astia ca de exemplu okuma axeon V2.
SH, nu recomand decat de la cineva cunoscut sau sa te pricepi cat de cat sa nu cumperi niste mulinete omorate si rulate pe la zeci de concursuri.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de Dan Mitranescu » 25 Oct 2011, 15:53

Neamtul scrie:
Da,e exact cum ai spus-o->sunt facute dupa Okuma! O copie si atat. Nu cred ca la Okuma poate fi vorba de platit brandu". :-?
De ce sa nu iei originalul(?) ca pretul e tot pe-acolo.
Nu cred ca arunci cu MTX cat arunci cu FMJ,Trebuchet sau Hi S 200 combinate cu Aerotech. sau Basia! Punct! :)
Nu cred ca cineva intreg la cap vinde bete de 500-1000lei ca sa-si ia MTX-uri! Punct! :D
Sunt convins ca niciodata in viata nu imi voi cumpara vre-o mulineta Hakuyo dar un MTX 14 tot imi voi cumpara in iarna asta..,asa de dragul artei,sa ma conving si eu ce si cum.
In categoria celor care au renuntat la lansete ceva mai scumpe alegand MTX14 intra cateva zeci de oameni care nu merita astfel de aprecieri !

Ca sa nu mai lungim povestea asta am urmatoarea propunere:

Ofer 2 la 1 pe orice suma dorita pentru cei care vor sa facem concurs de casting.
Singura conditie este sa folosim acelasi fir. Eu arunc cu MTX14 si mulineta Hakuyo TD6000 , iar adversarul poate sa vina cu tata lui HS si mamica din care a fost facuta Basia sau cu orice doreste el. Pentru cei care isi dau numai cu presupusul si care nu au aruncat in viata lor nici cu un MTX si nici cu un FMJ dau avantaj 10 m.
Pentru cei care nu au participat la concursuri de crap niciodata ofer avantaj 5m .
Celor care participa in concursuri nu am ce sa le ofer deoarece respectivii stiu de capul lor , dar si aici este loc daca cineva doreste. Consider ca sunt maxim 10 oameni care ma pot intrece folosind echipament de top , dar atentie : cu maxim 2m si asta pentru ca sunt aruncatori mai buni decat mine. Pana cand nu veniti cu oferte clare de intrecere va rog nu mai continuati sa vorbiti in totala necunostinta de cauza.

Legat de mulinetele TD6000 sunt pe acelasi drum ca si MTX-urile. Am trecut prin aceleasi momente. Aici nu am ce sa demonstrez decat ca arunca cat o Basia ( si recupereaza ceva mai repede ) . Fiabilitatea lor , SINGURUL LUCRU IMPORTANT LEGAT DE O MULINETA , numai timpul o poate demonstra. Tot ce pot sa spun este ca pe piese componente TD6000 este peste toate mulinetele din gama respectiva de pret. Facem pariu si aici oricand.

In privinta comparatiei dintre Mercedes si Duster nu pot sa ma pronunt pentru a nu ma face de ras in fata oamenilor care ma cunosc si stiu ca nu am mers nici cu una nici cu alta ...
Pot sa compar insa un Passat CC cu un Logan. Pai frate sunt diferente :
-confort
-demaraj
-stabilitate
-fiabilitate
...
Sunt evidente si justifica diferenta de pret .
Dar in cazul lansetelor mai sus mentionate care sunt diferentele astea care trebuie sa le luam ca atare din partea unor "prezicatori'' . Spuneti fratilor concret CE ???

Sunt mai usoare ?
Sunt mai rezistente?
Arunca mai departe ?
Sau ce ?

Numai atat puteti : "... nu se poate compara una cu alta ..." ???
CONCRET ??????

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de elephunk » 25 Oct 2011, 17:40

-am sters mesajul anterior-
Ultima oară modificat 25 Oct 2011, 19:41 de către elephunk, modificat 1 dată în total.
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de Dan Mitranescu » 25 Oct 2011, 19:32

am sters si eu ... :D
Ultima oară modificat 25 Oct 2011, 20:03 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de elephunk » 25 Oct 2011, 19:45

Dan, credeam ca problema aceea am rezolvat-o la ultima sedinta carp zone, chiar nu are legatura cu asta! Doar ca nu reusea nimeni sa dea argumente de ce nu se pot compara lansetele...

Chiar nu am vrut sa sune personal, nu vreau sa te afectez pe tine cu postarea mea, de aceea am si sters-o!

Ma bucur ca ai citit-o tu si pentru mine este de ajuns, nu pentru ceilalti vroiam sa fie, ci pt tine!

Pana la urma lanseta ca lanseta, mai conteaza si in mana cui este si la ultimul concurs pe tincabesti s-a vazut ce vreau sa zic! ;)

Numai bine!
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de Neamtul » 25 Oct 2011, 20:16

@Dan Mitranescu
Nu conteaza numai cat de departe arunca o lanseta.Mai conteaza si cum lucreaza in drill sau cat de obositor e sa arunci cu lanseta respectiva,adica cat de bine taie aerul sau cat plumb si implicit cata forta este necesara ca sa arunci la distanta mare.Un alt lucru important pentru mine este si cosmetica lansetei.Conteaza si calitatea componentelor si a lacului si ar mai fi multe de spus.
E greu de crezut ca o lanseta de 300lei e mai buna la orice capitol decat o lanseta care costa sa zicem dublu sau chiar tripul.
Asa cum am mai zis, o sa-mi cumpar si eu un mtx 14 si daca chiar e asa cum ati spus, imi retrag cuvintele.
Cine ma cunoaste stie ca sunt adeptul echipamentului de calitate.Daca mtx 14 chiar e atat de bun cum se spune o sa-mi cumpar si eu un set.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de miyagi » 25 Oct 2011, 20:24

Neamtul scrie:@Dan Mitranescu
Nu conteaza numai cat de departe arunca o lanseta.Mai conteaza si cum lucreaza in drill sau cat de obositor e sa arunci cu lanseta respectiva,adica cat de bine taie aerul sau cat plumb si implicit cata forta este necesara ca sa arunci la distanta mare.Un alt lucru important pentru mine este si cosmetica lansetei.Conteaza si calitatea componentelor si a lacului si ar mai fi multe de spus.
E greu de crezut ca o lanseta de 300lei e mai buna la orice capitol decat o lanseta care costa sa zicem dublu sau chiar tripul.
Asa cum am mai zis, o sa-mi cumpar si eu un mtx 14 si daca chiar e asa cum ati spus, imi retrag cuvintele.
Cine ma cunoaste stie ca sunt adeptul echipamentului de calitate.Daca mtx 14 chiar e atat de bun cum se spune o sa-mi cumpar si eu un set.
Mai bine cumpara doo mulinete Hakuyo si te faci cu calitatea a doo Mitchel Avorunner :D .
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de Dan Mitranescu » 25 Oct 2011, 20:55

Neamtul scrie:@Dan Mitranescu
Nu conteaza numai cat de departe arunca o lanseta.Mai conteaza si cum lucreaza in drill sau cat de obositor e sa arunci cu lanseta respectiva,adica cat de bine taie aerul sau cat plumb si implicit cata forta este necesara ca sa arunci la distanta mare.Un alt lucru important pentru mine este si cosmetica lansetei.Conteaza si calitatea componentelor si a lacului si ar mai fi multe de spus.
E greu de crezut ca o lanseta de 300lei e mai buna la orice capitol decat o lanseta care costa sa zicem dublu sau chiar tripul.
Asa cum am mai zis, o sa-mi cumpar si eu un mtx 14 si daca chiar e asa cum ati spus, imi retrag cuvintele.
Cine ma cunoaste stie ca sunt adeptul echipamentului de calitate.Daca mtx 14 chiar e atat de bun cum se spune o sa-mi cumpar si eu un set.
Ma simt mic in fata domnului Vulc Ovidiu in materie de lansete. Este in primul rand un om deosebit , dar si cel mai mare colectionar de lansete de top pe care il cunosc. Le cumpara , pescuieste cu ele , le supune la diferite teste cu greutati chiar pana la rupere si apoi le compara .In urma catorva discutii telefonice imi era rusine numai ca am incercat sa fac o lanseta fara a avea nici macar un minim procent din cunostintele dansului , dar in acelasi timp o mare bucurie sufleteasca chiar daca reusita mea , lanseta MTX14, era mai mult noroc decat pricepere .
Cuvintele urmatoare spun tot :

"Sunt nou pe acest forum, dar am citit cu atentie topicurile referitoare la lansete. Sunt pasionat de lansete, fara sa fiu neaparat un aruncator bun. Am detinut sau cel putin am testat personal foarte multe tipuri de lansete: FOX (Warior Elite si ES, Eclipsul de 3,25 lbs, si Horizonul vechi), Shimano (cred ca in afara de Vengeance si inca unul sau doua modele, le-am testat cam pe toate, inclusiv Tribal Extreme; de altminteri folosesc si eu un set de Speedmaster de 3,66 m, model vechi cu mandrina Fuji si manerul acoperit cu duplon, aduse de afara), Daiwa (de la ei nu am testat AKN-ul), Nash, Chub, si multe altele, inclusiv Century, Free Spirit si Harrison. Cunosc foarte bine Century SP modelul vechi (preferata mea), lanseta cu care pescuiesc din 2008 si Free Spirit Hi-S spod. Am avut Torrix-uri, dar le-am vandut, nu m-am impacat cu ele. Prin urmare, cred ca pot face un fel comparatie intre lansetele scumpe si cele ieftine. Ceea ce va voi spune probabil ca va supara pe multa lume, dar o spun din experienta directa, nu din citit, nu din auzit.
Pretul unei lansete e una si calitatea sau mai exact, performantele lansetei sunt cu totul altceva. Pretul tine de strategia de promovare si de vanzari a unei firme, dar NU reflecta valoarea reala a lansetei si cu atat mai putin calitatile lansetei. Pot sa va spun categoric ca am vazut acelasi blanc, fabricat de aceeasi fabrica, vandut sub trei sigle diferite, cu aceeasi echipare, dar cu trei preturi total diferite. Nu dau nume, pentru ca nu vreau sa fiu acuzat ca fac reclama sau antireclama, dar e vorba de firme asa-zis consacrate, care vand lansete asa-zise „de top”. Iar diferentele de preturi nu erau mici, erau semnificative (diferentele mergeau pana la 400 de ron). Pe piata se vand lansete cu preturi halucinante de 17 milioane lei vechi si chiar mai mult, finisate si inzorzonate, care, in opinia mea, NU valoreaza mai mult de 5 milioane lei vechi.
Exista, in mare, doua tipuri de strategii de vanzari: un tip se refera la firme care schimba in fiecare an modelele, care produc mereu modele noi, pe care le prezinta ca „imbunatatite”; un al doilea tip, produce si vinde modele stabilizate, consacrate; ma refer la lansete consacrate, care nu au nimic de a face cu moda. Mai exista un tip de strategie „hibrida”, in care firme mari tin pe piata timp indelungat modele „performante”, cu aerul ca acestea sunt senzationale, dar care, in realitate, sunt de valoare medie. Dupa parerea mea, acestea sunt firmele care dau acele garantii „pe viata” sau garantii indelungate. De fapt, acolo e, dupa parerea mea, o ilustra pacaleala; in realitate, acele blancuri sunt mai ieftine decat credem noi, iar garantia „pe viata” data unei lansete care se rupe ascunde de fapt o mica smecherie strategica de vanzari: cetateanul traieste cu impresia ca detine o lanseta exceptionala, care in realitate nu e decat un blanc comun, echipat intr-adevar senzational si atat. Cand il rupe, firma il inlocuieste imediat, chiar daca pretul de magazin e halucinant (250-300 de lire sterline) si ori de cate ori se rupe!
Un alt aspect este mitul „chinezariilor proaste”. Multi spun asa: daca e chinezeasca, e prost facuta. Nimic mai fals. Poate fi chinezeasca, dar foarte buna, dupa cum poate fi coreana si foarte proasta sau foarte buna. Aici singurul indicator real ar fi pretul de productie a blancului, care insa este foarte bine „ascuns” de producator si vanzator. Pot insa sa va spun ca, acele firme care vand blancuri separat sunt credibile sau ma rog, au un plus de credibilitate si garantie a calitatii.
In acest peisaj care zapaceste mai mult decat recunosc unii, HAKUYO MTX 14 reprezinta, in opinia mea, o exceptie ABSOLUTA. Este o lanseta remarcabila, care, in opinia mea, „bate” categoric lansete ce costa 1000 ron si chiar peste – o spun fara nici o jena, deoarece le-am incercat separat si impreuna cu lansete mult mai scumpe, care nici macar nu se apropie de ea ca perfomante. Nu stiu cum au facut cei de la Hakuyo asta, nu stiu ce tehnologie au folosit, daca a fost sau nu un accident, dar stiu ca asa stau lucrurile. Am comparat comportamentul MTX 14 in aruncare cu lansete foarte scumpe si pot sa spun ca MTX-ul a facut fata cu succes. Pentru mine a fost o adevarata descoperire... Nu stiu cat vor rezista in timp, daca isi vor modifica sau nu TC-ul in timp, asta se va vedea in doi trei ani. Are insa o rata de revenire spectaculoasa, pare extrem de robusta, in ciuda faptului ca este data ca fiind o lanseta semiparabolica, eu cred ca actiunea MTX 14 e mai degraba semirapida (cea cu TC de 3,75 lbs). O observatie foarte importanta: lanseta NU are balans lateral, ceea ce o face foarte eficace la pescuitul de precizie pe distanta mare. In plus, o intrebare: a vazut cineva o lanseta pentru distante mari foarte usoara?... Vreau sa va spun o chestiune care tine de mecanica: momentul fortei este distanta (bratul fortei) inmultit cu valoarea fortei. Din cate stiu eu, un plumb merge cu atat mai departe cu cat prin aruncare i de transfera o energie mai mare, care e o marime direct proportionala cu masa, deoarece forta este masa ori acceleratie. Asa incat, o lanseta de, sa zicem, 300 de g, mi se pare ridicola atunci cand discutam de long cast. Evident insa, aici lucrurile sunt mult mai complicate, intra si alte chestiuni in calcul...
Scuzati lungimea mesajului, dar nu m-am putut abtine...
Ovidiu"

sau mai multe in http://www.infopescar.tv/forum/undite-s ... 4-120.html

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de Neamtul » 25 Oct 2011, 22:30

Da,de acord cu multe din acest post dar asta cu lanseta usoara vs lanseta grea nu e corect. O lanseta usoara se incarca mai usor decat una grea,asta inseamna ca la una grea iti trebuie mai multa forta ca sa o incarci la fel de bine cum o incarci pe cea usoara. In ecuatie asta mai conteaza si puterea si actiunea lansetei.Pentru aceasta comparatie ar fi idea sa avem lansete cu caracteristici cat mai asemanatoare.
Daca pot sa incarc la limita o lanseta de 300gr nu inseamna ca pot sa fac acelasi lugru si cu una de 450gr.Pierd din viteza si implicit din forta care pune in miscare lanseta.Daca lanseta e accelerata mai greu atunci si plumbul va zbura mai putin.
Din cata fizica inteleg eu rezulta pentu mine ca o lanseta usoara intodeauna va arunca mai departe decat una grea daca restul caracteristicilor sunt egale.

Cat despre MTX 14...,mai vorbim peste 1-2 luni cand sper sa-mi cumpar si eu lanseta asta minune.
Poate ca Mos Craciun citeste ce am scris pe aici si face o donatie in acest sens. :D
:)) :))

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de miyagi » 25 Oct 2011, 22:40

Neamtul scrie:Da,de acord cu multe din acest post dar asta cu lanseta usoara vs lanseta grea nu e corect. O lanseta usoara se incarca mai usor decat una grea,asta inseamna ca la una grea iti trebuie mai multa forta ca sa o incarci la fel de bine cum o incarci pe cea usoara. In ecuatie asta mai conteaza si puterea si actiunea lansetei.Pentru aceasta comparatie ar fi idea sa avem lansete cu caracteristici cat mai asemanatoare.
Daca pot sa incarc la limita o lanseta de 300gr nu inseamna ca pot sa fac acelasi lugru si cu una de 450gr.Pierd din viteza si implicit din forta care pune in miscare lanseta.Daca lanseta e accelerata mai greu atunci si plumbul va zbura mai putin.
Din cata fizica inteleg eu rezulta pentu mine ca o lanseta usoara intodeauna va arunca mai departe decat una grea daca restul caracteristicilor sunt egale.

Cat despre MTX 14...,mai vorbim peste 1-2 luni cand sper sa-mi cumpar si eu lanseta asta minune.
Poate ca Mos Craciun citeste ce am scris pe aici si face o donatie in acest sens. :D
:)) :))
Nu stiu daca nu ne aburesti aici sau n-ai proprietatea termenilor ori a caracteristicilor tehnice ale echipamentelor. Eu unul am sa accept intotdeauna un bat mai usor decat unul mai greu cu conditia sa imi ofere ceea ce am nevoie de la acel bat. Daca nu, mananc mai bine si dau cu iel de-l ia dracii. Important e sa nu se rupa si sa-mi plaseze montura un`e trebuie vericule.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de miyagi » 25 Oct 2011, 22:49

sau mai multe in http://www.infopescar.tv/forum/undite-s ... 4-120.html[/quote]
Dane te-ai gandit vreodata sa inchiriezi echipamente? M-as baga la testat si as baga comenturi mii. Basca ca reconfigurez acum si as avea nevoie de ceva expertize proprii. Am cateva chestii pe care vreau sa le pun la punct si zic eu ca mi-ar prinde bine sa-mi confirm ceea ce sustin. Pe deasupra stiu ca la tine voi gasi cam tot din ceea ce mi-ar fi de trebuinta. Nu-ti cer o sponsorizare ca voi plati pentru tot insa vreau sa-mi fac o parere aprofundata si sa am si sansa sa mi le pun in ordine pe toate, ceea ce ar cere timp.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de Dan Mitranescu » 25 Oct 2011, 23:31

Dane te-ai gandit vreodata sa inchiriezi echipamente? M-as baga la testat si as baga comenturi mii. Basca ca reconfigurez acum si as avea nevoie de ceva expertize proprii. Am cateva chestii pe care vreau sa le pun la punct si zic eu ca mi-ar prinde bine sa-mi confirm ceea ce sustin. Pe deasupra stiu ca la tine voi gasi cam tot din ceea ce mi-ar fi de trebuinta. Nu-ti cer o sponsorizare ca voi plati pentru tot insa vreau sa-mi fac o parere aprofundata si sa am si sansa sa mi le pun in ordine pe toate, ceea ce ar cere timp.[/quote]

Pot sa-ti ofer fara probleme tot ce doresti pentru teste. Nu numai lansetele si mulinetele sunt de testat. Sunt multe altele : fire , plumbi , monturi cu momitor sau sac solubil .
Este totusi un test pe care il faci personal si nu ai sa reusesti niciodata sa convingi pe cineva cu el .

Daca eu am facut teste din care am dedus ca o Basia arunca la fel ca un Hakuyo TD6000 si ca orice alta mulineta cu tambur relativ egal apare obligatoriu cineva care ori "sufera" de basia ( sau vinde asa ceva) si ma contrazice . Nu conteaza ca nu a pus in viata lui mana pe o alta mulineta sau daca face teste de aruncare are diferente de zeci de metrii cu acelasi echipament de la o incercare la alta , stie una si buna : " nu se compara " ...

Am facut aceste teste pentru a castiga increderea pescarilor , am un nume si un cuvant de spus , dar piata este prea puternica pentru o singura persoana.
Poti sa incerci si tu . te ajut cu tot ce pot.

Eu am o idee mult mai ampla care sper sa linisteasca definitiv aceste subiecte.
Un concurs de casting cu premii foarte mari care sa aduca cei mai buni aruncatori din tara . Acestia vor arunca cu mai multe tipuri de lansete si suma aruncarilor va da clasamentul. Oameni care nu au interese si vin ca sa castige vor demonta multe minciuni aflate pe piata .

La fel am sa procedez cu mulinetele . Concurentii arunca cu aceiasi lanseta pe care se monteaza mulinete diferite .
Ca sa stim o treaba ... !!!

Mai vorbim pe tema asta .

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: sfat ptr alegerea mulinetelor ptr hakuyo mtx 8

Mesaj de miyagi » 25 Oct 2011, 23:43

Dan Mitranescu scrie:
Dane te-ai gandit vreodata sa inchiriezi echipamente? M-as baga la testat si as baga comenturi mii. Basca ca reconfigurez acum si as avea nevoie de ceva expertize proprii. Am cateva chestii pe care vreau sa le pun la punct si zic eu ca mi-ar prinde bine sa-mi confirm ceea ce sustin. Pe deasupra stiu ca la tine voi gasi cam tot din ceea ce mi-ar fi de trebuinta. Nu-ti cer o sponsorizare ca voi plati pentru tot insa vreau sa-mi fac o parere aprofundata si sa am si sansa sa mi le pun in ordine pe toate, ceea ce ar cere timp.
Pot sa-ti ofer fara probleme tot ce doresti pentru teste. Nu numai lansetele si mulinetele sunt de testat. Sunt multe altele : fire , plumbi , monturi cu momitor sau sac solubil .
Este totusi un test pe care il faci personal si nu ai sa reusesti niciodata sa convingi pe cineva cu el .

Daca eu am facut teste din care am dedus ca o Basia arunca la fel ca un Hakuyo TD6000 si ca orice alta mulineta cu tambur relativ egal apare obligatoriu cineva care ori "sufera" de basia ( sau vinde asa ceva) si ma contrazice . Nu conteaza ca nu a pus in viata lui mana pe o alta mulineta sau daca face teste de aruncare are diferente de zeci de metrii cu acelasi echipament de la o incercare la alta , stie una si buna : " nu se compara " ...

Am facut aceste teste pentru a castiga increderea pescarilor , am un nume si un cuvant de spus , dar piata este prea puternica pentru o singura persoana.
Poti sa incerci si tu . te ajut cu tot ce pot.

Eu am o idee mult mai ampla care sper sa linisteasca definitiv aceste subiecte.
Un concurs de casting cu premii foarte mari care sa aduca cei mai buni aruncatori din tara . Acestia vor arunca cu mai multe tipuri de lansete si suma aruncarilor va da clasamentul. Oameni care nu au interese si vin ca sa castige vor demonta multe minciuni aflate pe piata .

La fel am sa procedez cu mulinetele . Concurentii arunca cu aceiasi lanseta pe care se monteaza mulinete diferite .
Ca sa stim o treaba ... !!!

Mai vorbim pe tema asta .[/quote]


Mah eu nu vreau sa demonstrez nimic nimanui inafara de mine. Eu am nevoile mele si sunt destul de matur incat sa-mi pot motiva actiunile. Nu vand nimic si-n plus, cand am fost ultima data la tine m-am interesat de niste chestii care urmau sa apara. Intre timp au mai fost si alte nevoi si te-am sunat insa erai ocupat si am vorbit doar cu Doamna de la magazin.
Eu ti-am propus asta nu ca as fi unul dintre cei mai buni aruncatori desi mi-ar place sa prind si eu un casting, sau vreo piesa de pescar, ci doar pentru ca acum am dat cam tot ca sa-mi up gradez echipamentul pentru Dunare si Delta ca asta-i viata mea si mi-am vandut si betele de balta. Daca se iveste ceva si crezi ca ma poti include si pe mine in echipa astept un semn de viata. La Doripesco am dat dincolo de balize cu Pro Royal-ele.
Acum vreau sa-mi fac altele ca in primavara nu vreau sa ratez Cupa rezistentei si zic eu ca cu ce gasesc la tine voi putea sa tin capul sus acolo, si nu numai acolo.
Ultima oară modificat 25 Oct 2011, 23:51 de către miyagi, modificat 1 dată în total.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”