sunt realizate corect????

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

sunt realizate corect????

Mesaj de crazy crap » 01 Noi 2011, 11:50

Postez mai jos cateva imagini cu 2 monturi realizate de mine si doresc sa imi spuneti daca sunt realizate corect, daca mai trebuie adaugat ceva, daca trebuie scos ceva si inlocuit cu altceva. multumesc anticipat **==
Fişiere ataşate
optimism maxim
optimism maxim
rezultat final
rezultat final
materie prima
materie prima

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de zaky » 01 Noi 2011, 13:38

parerea mea ca ar mai trebui un stoper pe firul de par sa iti tina boilesul fix, si cred ca un anou mai mic ar fi bine venit ;)

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de crazy crap » 01 Noi 2011, 20:38

zaky scrie:parerea mea ca ar mai trebui un stoper pe firul de par sa iti tina boilesul fix, si cred ca un anou mai mic ar fi bine venit ;)
Mersi frumos fac schimbarea propusa, ca am materialele mentionate de tine. numai bine **==

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de mirceasd » 17 Noi 2011, 06:39

In afara de stoper la momeala si anou mai mic as utiliza tub termocontractibil la carligul Korda si o alica de Pb la 1 cm de carligul .
Tubul da inclinare spre interior carligului cu ochet drept ,alica chiar daca se foloseste pentru bottom bait intoarce carligul mai rapid spre buza de jos.Prima montura cu mici variatii o folosesc pentru mai toate tipurile de momeala si prezentari ,a doua o folosesc numai pentru bottom bait - nu zic ca nu merge pentru pop up dar mie imi place sa stea carligul cu varful pe substrat(daca substratul nu are agatatura si pietre) ,nu-mi place sa stea in sus ,la mare distanta de fund.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de crazy crap » 18 Noi 2011, 20:16

mirceasd scrie:In afara de stoper la momeala si anou mai mic as utiliza tub termocontractibil la carligul Korda si o alica de Pb la 1 cm de carligul .
Tubul da inclinare spre interior carligului cu ochet drept ,alica chiar daca se foloseste pentru bottom bait intoarce carligul mai rapid spre buza de jos.Prima montura cu mici variatii o folosesc pentru mai toate tipurile de momeala si prezentari ,a doua o folosesc numai pentru bottom bait - nu zic ca nu merge pentru pop up dar mie imi place sa stea carligul cu varful pe substrat(daca substratul nu are agatatura si pietre) ,nu-mi place sa stea in sus ,la mare distanta de fund.
Fire intinse.
Mersi de sfaturi domnul mircea, o sa iau sfaturile voastre ca tema pentru acasa si o sa ma conformez, dupa ce le tunez o sa pun niste poze cu produsul final.numai bine **==

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de Marius Vintila » 24 Noi 2011, 23:47

Pentru rigul cu carlig owner nu am nimic de comentat pentru ca nu am folosit niciodata genul ala de carlig, mi se pare corect desi unii ar avea ceva de comentat la anou (ca e cam mare)...Anoul nu trebuie neaparat sa fie mic de dragul monturii, trebuie sa-si faca treaba (cu cat e mai larg cu atat miscarea momelii e mai libera).
La Wide Gape ar trebui sa ii pui putin tub termocontractabil:
http://www.aventurilapescuit.ro/tehnici ... t-la-crap/
sau:
http://www.bibanu.ro/accesorii-pescuit/ ... -plic.html
pentru ca acest accesoriu face sa se intoarca carligul mai usor spre buza pestelui iar daca mai pui si putin plumb sau pasta de tungsten va face ca carligul sa se intoarca simai rapid spre buza pestelui.
**==
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de mirceasd » 25 Noi 2011, 21:06

Marius Vintila scrie:Pentru rigul cu carlig owner nu am nimic de comentat pentru ca nu am folosit niciodata genul ala de carlig, mi se pare corect desi unii ar avea ceva de comentat la anou (ca e cam mare)...Anoul nu trebuie neaparat sa fie mic de dragul monturii, trebuie sa-si faca treaba (cu cat e mai larg cu atat miscarea momelii e mai libera).
Dupa unele teorii anoul trebuie sa fie suficient de mare ca firul cu momeala sa treaca de ochetul carligului ,mai mare ar dezechilibra ansamblul ,mai mic n-ar mai avea eficacitate maxima , dupa baietii de la Korda anoul ar trebui sa fie suficient de discret dar sa permita culisarea libera a momelii pe tija dar niciodata momeala nu trece de ochetul acului http://www.korda.co.uk/rigz/?id=3 .
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
gabalau
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 01 Mai 2010, 23:43

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de gabalau » 26 Noi 2011, 00:04

pe C6 de la owner lucreaza de minune mecanica.....pe wide gape avand tija scurta sunt sanse mari sa ai rateuri ;)
Lazar Gabriel
Mai bine taci si dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa confirmi.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de mirceasd » 26 Noi 2011, 07:16

gabalau scrie:pe C6 de la owner lucreaza de minune mecanica.....pe wide gape avand tija scurta sunt sanse mari sa ai rateuri ;)

Pe wide gape avand tija scurta sunt sanse mari sa ai rateuri daca folosesti anou mare in diametru.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de Marius Vintila » 26 Noi 2011, 11:42

[quote="mirceasd
Dupa unele teorii anoul trebuie sa fie suficient de mare ca firul cu momeala sa treaca de ochetul carligului ,mai mare ar dezechilibra ansamblul ,mai mic n-ar mai avea eficacitate maxima , dupa baietii de la Korda anoul ar trebui sa fie suficient de discret dar sa permita culisarea libera a momelii pe tija dar niciodata momeala nu trece de ochetul acului http://www.korda.co.uk/rigz/?id=3 .[/quote]

Nu contrazic...Poate au dreptate, e bine de incercat ambele variante.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de Marius Vintila » 26 Noi 2011, 11:45

gabalau scrie:pe C6 de la owner lucreaza de minune mecanica.....pe wide gape avand tija scurta sunt sanse mari sa ai rateuri ;)
Ia pune un tub pe ochetul carligului si ai sa te indragostesti de carligul ala. Ma refer la Wide gape...e adevarat ca fara tub termocontractibil nu functioneaza dar daca-i pui tub e un alt carlig.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
gabalau
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 01 Mai 2010, 23:43

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de gabalau » 26 Noi 2011, 21:13

Marius Vintila scrie:
gabalau scrie:pe C6 de la owner lucreaza de minune mecanica.....pe wide gape avand tija scurta sunt sanse mari sa ai rateuri ;)
Ia pune un tub pe ochetul carligului si ai sa te indragostesti de carligul ala. Ma refer la Wide gape...e adevarat ca fara tub termocontractibil nu functioneaza dar daca-i pui tub e un alt carlig.
dnle. Marius mie nu-mi plac complicatile eu prefer lucrurile simple adica korda kurv shank varnis pe el si gata ;) .................ce anou,ce combi,etc.
Daca am randament 100% nu are rost sa experimentez ;)
Fire incinse!!
Lazar Gabriel
Mai bine taci si dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa confirmi.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de mirceasd » 26 Noi 2011, 21:29

gabalau scrie: dnle. Marius mie nu-mi plac complicatile eu prefer lucrurile simple adica korda kurv shank varnis pe el si gata ;) .................ce anou,ce combi,etc.
Daca am randament 100% nu are rost sa experimentez ;)
Fire incinse!!
Este destul de adevarata afirmatia , dar totusi experimentul face parte si el din placerea pescuitului.
Ar mai fi un spil ,carligul Wide Gape este un carlig foarte versatil si cu ajutorul catorva accesorii de gen tub termocontractabil ,varnis sau anou poate fi folosit la tot soiul de monturi ,cel Kurvshank este insa specializat deci....

de gustibus......
Cat despre combi este imposibil sa nu-l folosesti ,fie ca il faci cu monofilament si textil ,fie ca il faci cu fir cu camasa tot combi ii zice.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de Marius Vintila » 03 Dec 2011, 14:42

gabalau scrie:
Marius Vintila scrie:
gabalau scrie:pe C6 de la owner lucreaza de minune mecanica.....pe wide gape avand tija scurta sunt sanse mari sa ai rateuri ;)
Ia pune un tub pe ochetul carligului si ai sa te indragostesti de carligul ala. Ma refer la Wide gape...e adevarat ca fara tub termocontractibil nu functioneaza dar daca-i pui tub e un alt carlig.
dnle. Marius mie nu-mi plac complicatile eu prefer lucrurile simple adica korda kurv shank varnis pe el si gata ;) .................ce anou,ce combi,etc.
Daca am randament 100% nu are rost sa experimentez ;)
Fire incinse!!
Pai ai dreptate, hai sa nu ne mai complicam si sa pescuim cu mana....cel mult sa folosim un bold cu ata de cusut. :) Glumesc sper ca nu pui la suflet.
Daca da randament asa e, nu are rost sa experimentezi dar trebuie sa tii cont ca o montura care merge pe un lac nu merge pe toate. In plus faptul ca experimentezi si alte monturi nu poate sa-ti faca rau, poate gasesti o montura mai eficace sau un rig mai agresiv...nu se stie, poate inventezi sau imbunatatesti ceva in felul in care pescuiesti. Trebuie sa-ti ti mintea deschisa la nou si la variante.
Fire incinse si tie!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de florinalin » 13 Ian 2013, 14:25

subscriu....mecanica monturii cu kurv shank mi se pare imbatabila.Simpla si eficace....
gabalau scrie:
Marius Vintila scrie:
gabalau scrie:pe C6 de la owner lucreaza de minune mecanica.....pe wide gape avand tija scurta sunt sanse mari sa ai rateuri ;)
Ia pune un tub pe ochetul carligului si ai sa te indragostesti de carligul ala. Ma refer la Wide gape...e adevarat ca fara tub termocontractibil nu functioneaza dar daca-i pui tub e un alt carlig.
dnle. Marius mie nu-mi plac complicatile eu prefer lucrurile simple adica korda kurv shank varnis pe el si gata ;) .................ce anou,ce combi,etc.
Daca am randament 100% nu are rost sa experimentez ;)
Fire incinse!!
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”