O ultima partida de vis!!!

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
croitoru liviu
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 20 Feb 2011, 16:12
Localitate: craiova
Contact:

O ultima partida de vis!!!

Mesaj de croitoru liviu » 05 Noi 2011, 21:42

Acum doua saptamanii m-am hotarat cu partenerul meu sa facem o ultima partida pe acest an.Noi suntem din Craiova si dupa cum bine stiu pescarii olteni nu avem prea multe optiuni(fantanele ,cornu,giurgita,tezlui,bulzesti,
baltile de la bistret sau calugareni),dupa cateva dezbateri ne-am hotarat sa mergem la Calugareni pentru ca anul trecut am prins crap chiar si pe 25 noiembrie.
Dupa cumparaturile de rigoare nada boiliesuri senzor etc,ne sculam la 5 dimineata si plecam spre balta........,dupa ce tot drumul a plouat torential amandoi eram lipsiti de speranta,dar surpriza,la balta nu ploua dar sufla un vant de iti inghetau mucii in nas(scuze de expresie).Singurul loc in care era un pic mai adapost era in spatele singurului dig pe care il are balta si ne-am hotarat sa ne asezam acolo,chiar daca nu puteam sa dam nici macar doua persone,in locul in care aruncam eu pe o portiune de 12metrii era un copac care era scufundat si unul care iesea din apa(misiune imposibila pentru mine).
Dupa ce am terminat de nadit(benzar ,ttx csl, si toata gama de micro pelete senzor)am inceput sa nadim cateva maini de boilies senzor 1016 cu cobra,asta dupa multe discutii cu parteneru cum ca apa e rece si ca nu mananca la boiliesetc,etc,etc.
Pina la12:30 liniste deplina nici un sunet de avertizor dar vremea devenea din ce in ce mai buna si aveam prima trasatura.. un crap oglinda ce ramanea in copacul scufundat care avea sa imi faca pescuitul un cosmar.In urmatoarea ora am avut 5 pestii din care nu am reusit sa aduc la mal decat unul din cauza copacilor din fata mea,trasaturile erau de o frumusete rara,fiecare peste isi lua fir de pe baitrunner pe trasatura.Intr-un tarziu m-am hotarat sa ma mut 10 metri mai in stanga unde aveam un culoar de 10 m intre un copac si o mica insula.
Pina la ora 5 cand s-a stricat vremea si ne-am hotarat sa plecam am mai prins 6 crapi oglinda 3,5-4kg si 5 romanesti1-1,5 care au fost eliberati imediat,iar partenerul meu 6 pesti cam de aceeasi marime 3,4-4kg, toate trasaturile fiind cu derulare de fir.
Avand in vedere ca pe baltile din oltenia chiar si cele private se baga plase si navoade la greu iar taxa este 50-75ron nu stiu daca este prea corect ceea ce se intampla in Oltenia.
Pe aceeasi balta in acelasi loc saptamana aceasta a fost colecul meu si pina pina la ora 12 a fost ceata iar cand s-a ridicat ceata ce credeti ,tot botul baltii era plin de plase,practic ei pescuiau in plase daca nu se ridica ceata plecau linistiti acasa crezand ca pestele nu mananca asa ca astia sunt patronii din ziua de azi....
Lasand supararea la o parte ....in concluzie se poate prinde peste si in noiembrie trebuie doar sa il cautam....
Fire intinse!

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”