cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 01 Noi 2011, 04:06

Da ... cam asa este, din pacate ... Marius. De aia spuneam : cei ce mergeti in delta si vedeti ceva suspect ... filmati, fotografiati si postati. Banditii astia trebuie sa fie incoltiti din toate partile. Se dovedeste ca organele abilitate nu fac fata din vari motive. Ca sa nu mai spunem ca s-a redus numarul de politisti si jandarmi, probabil pentru ca unii sa poata jefui (mai) in liniste? Cica nu sunt bani de la buget. Paradoxal sunt angajate firme de paza (ATENTIE ! tot cu bani de la buget, dar mai multi) cu niste babalaci de "stewarzi" alesi pe spranceana din randul pensionarilor. Pai eu stiam ca o stewardesa e o gagica d'aia bine din avion, care-ti indeplineste toate poftele (culinare si virtuale :D ). Mai nou au aparut si acesti stewarzi (ispravnici, in traducere), cu burtile curse peste curea, cearcanele pana-n colturile gurii si cu dorinte de capatuiala in timp scurt. Normal ca pe timp scurt, ca doara n-au o viata inainte.
Pai cum sa fie prinsi braconierii ? Ai ? De catre cine ? Pai cum sa fie prins acest drogat de Enache din Ploiesti ? Radeam ori faceam bancuri candva de "opinia publica". Candva cand era un militian ori un securist la fiecare colt de strada. Ei, in ziua de azi, cand suni la 112 si vine mai repede ala de la 911, cand te pune organu' sa completezi "j"-de formulare (asta daca mai ajungi viu la sectie), cand vezi ca nu te mai apara nimeni ... oare ce ramane de facut ? Hmmm ? Hai sa nu-i zicem "opinie publica" (parca prea suna a povesti, discutii, barfe, etc.) ... hai sa-i spunem "atitudine publica", ce se poate manifesta sub o paleta mult mai vasta ... ne-a demonstrat Martinovici ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 01 Noi 2011, 12:33

Si cand te gandesti ca Martinovici este sarb incepi sa-ti explici multe despre ce si cum ...

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bitza35 » 02 Noi 2011, 10:33

pharaoh scrie:Sa pescuim linistiti in Delta :( : http://videonews.antena3.ro/action/view ... ul-nimanui
da...un reportaj cutremurator care te ''misca''...dar ce putem face noi daca cei care ar trebui sa se ocupe de astfel de probleme nu fac nimic sau mai grav,s-au ''aliat'' cu braconierii...viata merge inainte si cu ea si noi...ne uitam,tragem concluzii,le comentam si nu raman decat randuri scrise si speranta ca ceva se va schimba...in bine in cazul de fata...vreti sa va spun o parere personala (poate un vis nebun)...si aici ma refer strict la problema braconierilor,si aici ATENTIE MARE:daca eu cu patru dintre cei mai buni prieteni pescari ai mei,am avea atatia bani incat sa nu avem grija zilei de maine si nu numai,as face o trupa,as aduna informatii reale (foto,video,declaratii sustinute de dovezi etc...)as merge in delta cu o masina puternica de teren,si dupa ea agatata o salupa la fel de puternica si in baza informatiilor adunate as intra in ''actiune''...braconierii prinsi in flagrant ar suporta urmatoarele consecinte=barca trasa pe mal si incendiata,scule,plase la fel,la ''electricieni'' toate uneltele de braconat distruse in proportie de 100%,pestele nu confiscat ca nu am fi vreo autoritate,luat cu japca si dat la oameni cu adevarat saraci...ca locuitorii deltei sunt cu adevarat cei mai saraci oameni din tara asta...aaaaaaa si am uitat...la braconierii prinsi cu aparate electrice,adica pentru ei mi-as lua un aparat electrosoc...si ias curenta si eu putin...sa vada ce inseamna asta...dar toate astea le-am fi putut face acum 100 de ani,atunci cand existau haiduci...dar...atunci nu existau braconieri...asta este motivul pentru care am scris ''poate un vis nebun''...va doresc sanatate maxima si ---<>< sper ca dupa randurile scrise...sa nu fiu considerat vreun deplasat psihic sau mintal...dar am incredere in voi,in oamenii de buna credinta... **==
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bitza35 » 11 Noi 2011, 21:39

...si sa stiti un lucru:braconierii deltei nu sunt si locuitorii ei...altfel ar fi gandit putin si la o socoteala simpla,la amploarea care a luat-o braconajul in delta...in 10 ani [-x nu ar mai exista peste...si implicit hrana lor de zi cu zi...
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
ss
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 14 Mai 2011, 17:12

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de ss » 11 Noi 2011, 22:19

bitza35 scrie:...si sa stiti un lucru:braconierii deltei nu sunt si locuitorii ei...altfel ar fi gandit putin
Bastinasii vor "gandi putin" cand sticla de vodca va avea circumvolutiuni... :-@

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 12 Noi 2011, 16:57

ss scrie: ... Bastinasii vor "gandi putin" cand sticla de vodca va avea circumvolutiuni... :-@
Sper sa apuc sa te cunosc. . . ss-istule !!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bitza35 » 12 Noi 2011, 23:29

craparulsef scrie:
ss scrie: ... Bastinasii vor "gandi putin" cand sticla de vodca va avea circumvolutiuni... :-@
Sper sa apuc sa te cunosc. . . ss-istule !!!
crede-ti ca are rost sa va enervati?...parerea mea...cred ca ati citit-o mai sus...o fi unul din ''baietii'' care nu a calcat niciodata in viata lui in Delta Dunarii...si vorbeste (intervine) fara sa aduca un argument credibil...dar la un om care pomeneste ''din prima'' de sticla de votca...poti cere credibilitate???
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 13 Noi 2011, 05:06

Mai baieti (mai putin craparulsef cu brainstorming-ul lui deviant), hai sa va explic cum sta treaba : multi indivizi pusi pe capatuiala s-au aciuat prin delta si apeleaza la ajutorul unor localnici pentru a cara cantitati de peste spre destinatii numai de ei stiute. Am spus "unor localnici", deoarece majoritatea sunt de buna credinta. Iar aia care fac tampenii au ceva mai multe circumvolutiuni decat o sticla de vodca, dar prea putine pentru a "realiza" mai mult(e) ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 13 Noi 2011, 07:18

LA MULTI ANI !!!!!FORTZA SA FIE CU TINE,SORINE. <:-P :D

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 13 Noi 2011, 11:09

La multi ani si la cat mai multe sejururi linistite in Delta Dunarii!! Sa ne traiesti! >:D<
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de timer » 13 Noi 2011, 18:53

La Multi Ani! :)

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de coool_marius » 13 Noi 2011, 21:13

multi ani sanatosi ! sa-ti dea domnu fire cat mai intinse si putere-n brate si-n batz sa tragi de animalele apelor ;)
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 14 Noi 2011, 04:27

Merci, baieti !
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 14 Noi 2011, 20:14

Sorine, LA MULTI ANI si din partea mea ,cu scuzele de rigoare.
MERCEDES S

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 14 Noi 2011, 22:19

cosmin mihut scrie:Sorine, LA MULTI ANI si din partea mea ,cu scuzele de rigoare.
Sa fie Cosmine, multzam fain !
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”