Ajutor fir pentru forfac!

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Ajutor fir pentru forfac!

Mesaj de elvis_armeanca » 15 Noi 2011, 01:07

Salut prieteni !va rog sa mi spuneti ce sa aleg ca fir pt. forfac ,(fir de par,rig), dintre un fir sufix black silt de 15lb si unul de 25lb si de ce!?pescuiesc pe balta cu fund malos la crap!
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor fir pentru forfac!

Mesaj de elephunk » 15 Noi 2011, 01:49

Salut,

Alegerea firului pentru riguri este in stransa legatura cu anumiti factori specifici: media pestilor existenti in balta, anotimp, tipul de montura, etc...

Acum, intre cele doua, de 15 lbs si 25 lbs, in aceasta perioada a anului, ti-as recomanda firul de 15 lbs din simplul motiv ca este mai subtire, iar in perioadele reci ale anului este bine sa lucrezi cu mai multa finete (ace mai mici, fire mai subtiri, momeli mai fine). Daca si pestele tinta este undeva intre 1-10 kg, poti sta linistit din punct de vedere al rezistentei firului, nu vei avea neplaceri. Este adevarat ca unii prefera firul de 15 lbs si in timpul verii, cand apetitul crapilor este mai mare, pentru ca daca stii sa lucrezi bine cu frana, poti scoate linistit si pesti mai mari cu acest fir.

In concluzie, parerea mea este sa mergi, acum si in primavara, cu firul de 15 lbs pentru riguri, iar avantajele am incercat sa ti le expun mai sus.

Daca mai ai si alte nelamuriri, cu mare placere.

Numai bine!
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: Ajutor fir pentru forfac!

Mesaj de elvis_armeanca » 15 Noi 2011, 03:59

Multumesc si am sa tin cont de sfat!numai bine >:D<
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”