Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de mirceasd » 17 Noi 2011, 22:03

aero scrie:salut , eu am acele jrc-uri . sunt foarte ok pt. pretul lor ,arunca fara probleme suta de metri in combinatie cu okuma pl 860!


Super tare ,felicitari ,trebuie ca esti un bun aruncator si problema este rezolvata ,poti arunca si 100 de m si ai si placere in drill cu acest tip de lansete, dar eu personal ma indoiesc ca orice pescar de pe balta care arunca in limitele normalului poate arunca 100 de m cu lanseta aia in conditii uzuale de pescuit (fir mai gros de 20 ,boilies mare ca momeala ,eventual un minuscul saculet de PVC ,vant ,etc).
Ziceai undeva mai jos ca lansetele din 3 buc se foloseau inainte vreme ,poate ,dar stramosii nostrii nici nu aveau termene de comparatie vis a vis de distantele de aruncare ,si noi pe vreamea lui Ceasca aveam numai Dacia ,care era beton ,dar in alte locuri se fabrica Mercedes si cand Mertzanu a ajuns si pe la noi subit nu am mai apreciat in acelasi fel batrana Dacie.
Eu nu cunosc JRC Contact in schimb din nefericire am rupt un Defender in aruncare ,tocmai cand ma sfortam sa arunc cat mai departe ,ce-i drept a fost vina mea ,am pus direct Pb de 125 gr ,am lasat firul o leaca mai lung de primul inel si am plesnit batul. A fost prima si sper ca ultima mea experienta cu lansete rupte.
Eu as avea totusi mai multa incredere in Hakuyo.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de aero » 17 Noi 2011, 22:43

domnu elephunk ,eu nu vorbesc omule de pescari de concurs aici nenincule ,vorbesc de oameni NORMALI,aia care presteaza la concursuri sunt exact cea ce am zis eu mai sus !
aia care au germine {inca } sa stii ca sunt pescari adevarati cu ani grei in carca de pescuit! personal imi pare rau ca le-am vandut in urma cu ceva ani pe un pret de nimic, nu stiu ce a fost in mintea mea atunci...
te rog frumos sa nu bagi in oala toti pescari ,nu toti fac parte din categoria "fane cocolos",pescari care traiesc efectiv din pescuit ! probabil dumneata nu cunosti adevarul la cat peste era in perioada ante 89 in tara asta..
ca un fapt divers in ani 80 in valea argovei ,valea capitanului, silistea ,era mai mult peste de cat pot duce acasa toti pescari care posteza pe acest forum ,erau supra populate ,animale care le puteai scoate doar cu "coada de matura"!
si fac ceva pe sculele de sute ,mii de euro ,daca nu ai norocul de partea ta,atunci poti sa te lasi de pescuit...
lansete din ,2 ,3 ,4 bucati e un standard in productia de lansete de crap, pe care nu il poti schimba dumneata ,nici eu! nu toata lumea au masini cu habitaclu de 2 m lungime , cele din 3 buc. sunt facute pt cei ca mine si ca altii din lipsa de spatiu... avand in vedere ca "buburuza" mea intra la categoria auto mini.
o seara placuta!


LE: mirceasd, in 99% din cazuri betele se rup din vina "utilizatorului " am si scule de crap din 2 buc dar de 2-3 ani stau in debara ,m-am obijnuit cu cele din 3 ... si cand te obisnuiesti cu ele ,nu mai au nici un secret de ascuns .. asta e , fiecare se impaca cu ce ii place lui mai mult :de gustibus non est disputandum ;)

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de elephunk » 17 Noi 2011, 23:11

Ok, gusturile nu se discuta, fiecare cu parerile lui. Nu este necesar sa imi vorbesti cu "dumneata" pentru ca nu sunt asa batran :)

Stiu din povestiri ce peste era inainte de 89, insa noi suntem in 2011 si pe acele balti nu prea mai e peste demult.

Printre cei ce merg la concursuri, inscrisi in cluburi de crap fac si eu parte, insa nu am afaceri in pescuit, nu traiesc din asta, sunt student la medicina :lol: Fac asta din pasiune si cam atat...

Nici eu nu sunt fanul sculelor de mii de euro, pentru ca momentan nu ii am, insa daca i-as avea, cu siguranta i-as da pe scule de top, insa consider ca niste lansete sau mulinete de 500 lei/bucata sunt tot ce imi trebuie momentan.

Eu nu m-am luat de faptul ca unii folosesc lansete din 3 bucati, doamne fereste, pot intelege lipsa spatiului la transport. Nu pot intelege de ce sa spui ca sunt mai bune alea din 3 bucati si ca de ce le "umfla" caracteristicile cei care le folosesc. Pentru ca sunt reale.

Discutia e veche si nu isi are sensul in acest topic. Sunt doua categorii de pescari: de agrement si de competitie. De aici se pot naste discutii interminabile, asa ca mai bine o oprim acum :)

Seara buna!
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de aero » 17 Noi 2011, 23:38

eu nu am spus niciodata ca cele din 3 sunt mai bune ,nici teoretic , nici practic ... doar ca sunt mai bune pt cei care au probleme cu transportul ...
cei care au scule de mii de euro sa stii ca nu le-au cumparat pe banii din salariu :)) am facut si eu greseli {multe } in viata cand am dat o caruta de banii pe scule de top si imi pare rau acum!!! sculele acele sunt pt . alte clase sociale ,care de obicei sunt 'tuta" in domeniul pescuitului ... cel mai important lucru pt un pescar e experienta capatata pe malul garlelor de a lungul timpului ,aia face mai mult decat toti euroii, dolareii aruncati de "pescari cu mertane"!!! nu sunt gelos pe ei .. dar ma bucur cand stau de pomana si nici macar un parlit de baboi nu ii baga in seama :))

in fine , arhanghelu a zis ca o sa treaca pe la magazin sa testeze betele ,poate o sa ne lamureasca dansul cu privre la calitatea batului din punctul lui de vedere,vorba aceea ce e in mana nu-i minciuna...

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de mirceasd » 18 Noi 2011, 09:55

aero scrie: cei care au scule de mii de euro sa stii ca nu le-au cumparat pe banii din salariu ............. nu sunt gelos pe ei .. dar ma bucur cand stau de pomana si nici macar un parlit de baboi nu ii baga in seama :))
.
Eu traiesc din salariu si indraznesc sa spun ca am si scule de top dar am si medii ,ce-i drept sunt salarii si salarii :D ,cat priveste a doua declaratie mie mi se pare ca suna a ................invidie :P =)) .
Fire intinse
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de aero » 18 Noi 2011, 12:44

mirceasd, intradevar si mie imi plac sculele de super top {am o cunostinta care avea in 95 scule de peste 50 de mii de $,am pus mana pe ele si am dat cu ele,deja are cu cele cumparate pana acum o mica avere in scule de pescuit } ,dar nu cred ca valoarea lor sunt in acest moment pt. potentialul baltilor aka ligheanele noastre..
cred ca toata lumea a patit-o pe malul garlei cand vine un riveran cu "gioarsele " lui si pleaca dupa cateva ore cu cativa baboi ,in timp ce tu cu super scule high end le admiri live pe malul garlei... :))
tot timpul esti tentat la aparitia noilor modele de rods sau mulinete sa scoti bani din buzunar,e exact ca un drog :)) nu stii cum sa-ti minti nevasta ... cand iei salariul ! eu cred ca poti scoate acelasi peste fara complicatii si cu o mulineta de 100 de euro dar si cu una de 1000 de euro, diferenta de 900 de euroi sunt pt {vorba lui brucan } stupid people,cu bani multi...
o zi buna!

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de elephunk » 18 Noi 2011, 13:00

Ca scoti pestele si cu una de 100 euro si cu una de 1000 de euro sunt de acord, daca te pricepi, il scoti.

Stii unde apare problema? Ca peste X sezoane, nu stii daca mulineta de 100 euro mai scoate vreun peste, in timp ce cea de 1000 euro va scoate toata viata pesti ;)

Diferenta mare de pret o da calitatea materialelor, firma (pe care vrei -nu vrei, o platesti) dar si FIABILITATEA!

Numai bine!
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de pharaoh » 18 Noi 2011, 13:12

Sa nu-mi zici ca, daca ai salariu` ca al lui nea Mircea de ex. :D, nu o sa-ti mai schimbi mulinetele alea fiabile in X ani.
Vis-a-vis de lansetele din 3 buc, nu stiu ce masina poseda initiatorul topicului, dar am un prieten cu un tico care se descurca onorabil cu lanstele de 3,9 m din 2 buc. Initial si eu le-am luat din 3 buc. tot din perspectiva asta (am o Dacie Logan), dar am vazut ca ma descurc si cu cele din 2 buc. Si faza cu transportul n-as mai folosi-o ca un argument viabil.
Ramane de vazut insa cum se comporta acele lansete dupa folosiri indelungate, si aici ma refer la mufari-demufari, conditii de pescuit cu temperaturi extreme, etc. Aici o lanseta de calitate mai slaba cred ca ar avea de suferit in timp.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de elephunk » 18 Noi 2011, 13:17

pharaoh scrie:Sa nu-mi zici ca, daca ai salariu` ca al lui nea Mircea de ex. :D, nu o sa-ti mai schimbi mulinetele alea fiabile in X ani.
Le schimbi pentru ca vrei ceva nou, ceva mai bun aparut pe piata (daca tot ai salariul lui nea Mircea :D ), nu le schimbi pentru ca te-au lasat!!! E o diferenta...

E ca si cum vrei sa iti iei o masina noua dupa ce ai avut un mercedes, pentru ca vrei sa aibe dotari mai multe, sa fie mai noua, nu pentru ca te-a lasat mercedesul vechi :)

Sunt multi pescari de competitie (nu dau nume ca nu are sens) cu foarte multi bani, insa merg la concursuri cu bbrlc-uri luate acu 6 ani! Crezi k n-ar avea bani de ceva nou?

Numai bine!
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de aero » 18 Noi 2011, 13:32

"problema" e ca peste x sezoane apar alte modele cu tehnologia aferenta ,vei fi tentat sa le cumperi,vei vinde mulinetele la un pret de nimic... idem bete!
daca nu ai servici{ ai venituri "auxiliare"} si iti petreci 150 de zile pe garla din an se merita !
am niste Dam-uri Quick 330{nu mai zic de cati ani...} care merg si in ziua de azi bestial , cand le-am cumparat aveau niste preturi umane ,fata de ofertele din ziua de azi! asa ca fapt divers puteam sa cumpar cateva bucati din salariu.



LE: domnule mircea sd , nu are nimic de a face puterea de cumparare cu pescuitul, mai degraba experinta acumulata in ani de zile ,asta se poate vedea pe balta la pescari de old school ... aia face mai mult decat un magazin cu scule primit moka ...

vorba aceea :"românul dacă nu-i fudul parcă nu e prost destul".... :-?
Ultima oară modificat 18 Noi 2011, 14:08 de către aero, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de mirceasd » 18 Noi 2011, 13:49

aero scrie:"am niste Dam-uri Quick 330{nu mai zic de cati ani...} care merg si in ziua de azi bestial , cand le-am cumparat aveau niste preturi umane ,fata de ofertele din ziua de azi! asa ca fapt divers puteam sa cumpar cateva bucati din salariu.. :-*


[quote="aero" eu cred ca poti scoate acelasi peste fara complicatii si cu o mulineta de 100 de euro dar si cu una de 1000 de euro, diferenta de 900 de euroi sunt pt {vorba lui brucan } stupid people,cu bani multi...
o zi buna![/quote]


Dupa rautatea in exprimare dar si dupa puterea de cumparare :D as inclina sa cred ca avem de-a face cu un "profesoras de tara".
Scuze initiatorului de topic pentru multele interventii off topic si declar ca nu mai intervin si fac pariu ca dom' profesor va avea ultimul cuvant :-;.
Fire intinse tuturor.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de arhanghelu » 18 Noi 2011, 20:57

Pfiuuuuuuuu drace ce de postari, chiar nu ma asteptam la atatea.
Asa cum am promis vin cu impresii despre JRC Contact, dupa ce l-am zgaltait, indoit si inperecheat cu un k karp vx 8000(aceste mulinete le detin si eu) am ajuns la concluzia ca este mult mai apropiat de preferintele mele decat mtx 8-ul. Actiunea la prima vedere se pare ca este un semiparabolica, mufarea intradevar este una intarita, finisajele imi par foarte bune. Pe langa aceasta lanseta, am mai probat Daiwa Black Widow si Daiwa Mission X, lansete bune dar scumpe pentru mine.
In caregorie cu JRC Contact intra Daiwa Black Widow dar vreau sa va spun ca JRC-ul imi pare peste Daiwa in aceasta categorie de lansete. Mai erau si alte lansete din 3 bucati dar nu le-am incercat pentru ca nu am vrut sa-mi fac sange rau.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de pharaoh » 18 Noi 2011, 20:59

La ce pret sunt? Daca ai ocazia pune mana si pe alivio pentru comparatie.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de arhanghelu » 18 Noi 2011, 21:06

Laurentiu

Incearca si BFF-urile Thunderbolt de 3.60m si 3.5lb din trei bucati; dar sar de 200 lei bucata.


http://www.totalfishing.ro/lanseta-bff- ... -8876.html
Am intrebat, dar nu le aveau fizic chiar daca pe site apareau pe stoc.

gor965

Scrieti codificat sau v-a mai ramas ceva din cenzura altor sit-uri ?
Singurul lucru interzis in discutiile tehnice este postarea unui link catre pagina de home a unui magazin on-line (altul decat cele partenere sit-ului nostru) ! ...deci puteti spune linistit orice nume de firma sau magazin, ori puteti pune direct link-uri catre un produs supus discutiei, indiferent de magazinul care-l comercializeaza !
Sincer??? Nu am vrut sa-mi iau "palme dupa ceafa" ca postez ce nu trebuie. :D
Amstel

In Romania eu folosesc mtx-uri de 3,9m, 3,5lbs din 3 buc si am avut placerea drilului chiar si cu peste de 2 kg. Lansetele de 3,90m mi-au facut impresia ca sunt mai putin rigide decat cele de 3,60 m, 3,5lbs, 3 buc. ..si cine spune ca nu se poate arunca destul de mult si cu lansetele din 3 bucati, mai ales cu mtx-urile, inseamna ca nu le-a incercat niciodata sau a aruncat cu frica
Ai perfecta dreptate, mtx-ul de 3,90 este mai putin rigid decat unul de 3,60.

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de arhanghelu » 18 Noi 2011, 23:47

pharaoh scrie:La ce pret sunt? Daca ai ocazia pune mana si pe alivio pentru comparatie.
Ca si pret le-am gasit intre 130-150 lei, iarna este destul de lunga si am destul timp sa mai caut si alte lansete, la recomandarea ta voi proba si alivio, daca nu voi gasi altceva mai bun, atunci voi cupara Contact-ul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”