UN NOU INCEPATOR

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
edy13
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 22 Noi 2011, 21:01

UN NOU INCEPATOR

Mesaj de edy13 » 22 Noi 2011, 21:41

Buna seara. Este prima oara cand scriu pe forum.Sunt la inceput de drum in ale pescuitului, si as dori daca se poate sa-mi spuneti parerea dv. despre singurele mele achizitii de pana acum in ceea ce priveste lansetele si mulinetele
Okuma Longbow Baitfeeder 650
Lanseta Daiwa Black Widow 3,60m/3 lb- 2 tronsoane
Din fiecare mi-am luat cate 2 bucati si m-au costat 562ron, mi le-am achizitionat de pe net dupa multe ore de cautat , acum nu stiu daca m-am pacalit sau nu ,eu vreau sa ma axez la pescuitul crapului. Sunt bune impreuna(compatibile)? Si ce dimensiuni de fir ar fi cel mai bine sa pun pe tamburi ,mulinetele au si tamburi de rezerva? Multumesc

Avatar utilizator
mariusbulanel
Veteran
Veteran
Mesaje: 509
Membru din: 25 Oct 2008, 18:05
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: UN NOU INCEPATOR

Mesaj de mariusbulanel » 22 Noi 2011, 22:14

Bine ai venit!
Mulinetele nu le cunosc,dar betele daiwa black Widow sa sti ca sunt niste bete fff bune ,cu o actiune parabolica ,cu un blank subtire si placute in drill ,spun asta deoarece si eu detin de un sezon 2 bucati si sunt ff multumit de aceste bete.
Singurul inconvenient este inelul de plecare care este numai de 40 si cateodata se mai rasuceste firul la lansare,dar daca esti atent se poate evita.
Fir eu am de un sezon firul de la sufix duocore de 28 mm nu am avut probleme,acum mi-am pus nevis fluo de 25 mm , cred ca este o alegere destul de buna si spun asta deoarece am folosit fir nevis la fedeer si nu am avut probleme cu el.
Sper ca te-am putut ajuta si sa ai numai succesuri cu ele... 8->
numai bine **==

Avatar utilizator
edy13
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 22 Noi 2011, 21:01

Re: UN NOU INCEPATOR

Mesaj de edy13 » 22 Noi 2011, 22:27

Multumesc domnul Marius, ar trebui sa pun inaintas ?

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: UN NOU INCEPATOR

Mesaj de Neamtul » 22 Noi 2011, 23:58

Din cate inteleg nu ai primit inca echipamentul ca altfel stiai ca Longbow are tambur de rezerva din plastic/grafit sau din ce o fi.
Mulinetele sunt foarte bune, le am si eu de aproape 2 ani.
Btele le stiu numai din vedere. Colegul Marius(bulanel) zice ca-s bune si tind sa cred ca are dreptate, par sa fie lansete solide.

Avatar utilizator
mariusbulanel
Veteran
Veteran
Mesaje: 509
Membru din: 25 Oct 2008, 18:05
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: UN NOU INCEPATOR

Mesaj de mariusbulanel » 23 Noi 2011, 00:10

Mai la firul de 25 mm ar trebui ,deoarece nu cred ca o sa reziste la lanseuri,dar asta depinde cu ce o sa incepi sa pescuit(momitor sau plumb) , mai depinde ce fel de peste vrei sa prinzi si mai ales unde pescuiesti....

numai bine **==

Avatar utilizator
mariusbulanel
Veteran
Veteran
Mesaje: 509
Membru din: 25 Oct 2008, 18:05
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: UN NOU INCEPATOR

Mesaj de mariusbulanel » 23 Noi 2011, 00:24

Si un nod f bun pt inaintas ar fi : Nodul Albright (pt ca se strange f bine si luneca fff bine prin inele)daca cauti pe google o sa il gasesti ....
numai bine **==

Avatar utilizator
edy13
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 22 Noi 2011, 21:01

Re: UN NOU INCEPATOR

Mesaj de edy13 » 23 Noi 2011, 01:06

Va multumesc pentru raspunsuri. Am primit pachetul, din greseala am pus ultimul semn de punctuatie, am vrut de fa
pt sa intreb, daca ar trebui sa-mi incarc tamburii de rezerva cu diametre diferite de fir. Scuzati va rog greseala.
Cred ca o sa folosesc momitorul, am mai incercat si mi-a placut, baltile unde o sa dau, nu stiu deocamdata astept primavara pana atunci ma documentez ,oricum pe langa Bucuresti ca sunt multe si pe la Calarasi mai am cateodata posibilitatea sa merg. De pescuit am fost la Mosistea (sper c-am scris corect) de vreo 2 ori si pe un canal aproape de Manastirea numele nu-l stiu.

Avatar utilizator
mariusbulanel
Veteran
Veteran
Mesaje: 509
Membru din: 25 Oct 2008, 18:05
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: UN NOU INCEPATOR

Mesaj de mariusbulanel » 23 Noi 2011, 01:35

Eu mi-am pus pe tamburi principalii fir de 25 mm(acest fir il folosesc in zonele unde nu este agatatura si am nevoie sa lansez mai departe) si pe cei de rezerva fir de 28 mm(acest fir il folosesc in zone cu agatatura)...
Daca mai ai ceva nelamuriri te ajut cu mare drag...
**==

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: UN NOU INCEPATOR

Mesaj de REMUSGL » 23 Noi 2011, 12:36

Salut,
In primul rand felicitari pentru achizitii, niste scule foarte bune pentru inceput.
Firul in principiu il alegi in functie de locul de pescuit, si de distanta la care trebuie sa pescuiesti. Pentru inceput ar fi OK sa pui un fir subtire 0.25-0.28 pe tamburii metalici + un fir textil inaintas (0,22-0,25 firma e mai putin importanta doar daca doresti lanseuri extreme), iar pe tamburii de rezerva un fir 0.40 fara inaintas, pentru distante mai mici si locuri cu agatatura. Ca fir subtire eu folosesc ( http://www.profishing.ro/fire-monofilam ... -3596.html ) si este un fir foarte foarte bun.

Avatar utilizator
FLAVIUS FBI
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 07 Dec 2008, 14:43

Re: UN NOU INCEPATOR

Mesaj de FLAVIUS FBI » 23 Noi 2011, 15:33

eu am folosit anul acesta un fir de la gamakatsu de 0,26 si am scos de 20kg,textil de 0,25lbs. trebuie sa ai rabdare.

Avatar utilizator
edy13
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 22 Noi 2011, 21:01

Re: UN NOU INCEPATOR

Mesaj de edy13 » 23 Noi 2011, 15:49

Sigur o sa tin cont de sfaturile dv. Multe multumiri.Oricare alte sfaturi, opinii, sunt bine venite.

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: UN NOU INCEPATOR

Mesaj de Amstel » 23 Noi 2011, 16:04

edy13 scrie:Sigur o sa tin cont de sfaturile dv. Multe multumiri.Oricare alte sfaturi, opinii, sunt bine venite.

LASA-TE
!!! ...inainte sa fie prea tarziu!!! :)) :))

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: UN NOU INCEPATOR

Mesaj de pharaoh » 23 Noi 2011, 16:28

:))

Un alt sfat ar fi, uitandu-ma pe alt topic deschis de tine, sa incerci sa-ti faci singur monturile.
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”