Inel de plecare si distanta dintre mandrina si inel

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Inel de plecare si distanta dintre mandrina si inel

Mesaj de Laurentiu » 07 Oct 2011, 16:18

Vad ca se tot vehiculeaza despre marimea inelului de plecare in functie sau nu, de diametrul tamburului mulinetei si distanta dintre inel si mandrina.
Propun sa dezbatem nitel aceste aspecte deoarece mi se par putin exagerate, cel putin din punctul meu de vedere.
Diametrul inelului de plecare se masoara in exterior sau in interior? Cand zici ca am inel de 40mm, aceasta marime este strict exterior sau interior? Ca daca este in interior deja vorbim de 30 mm si pt cel cu diametrul de 50mm rezulta 40 mm interior.
In functie de diametrul inelului de plecare presupun ca trebuie ales si diametrul tamburului mulinetei, presupunand ca daca ai un tambur de 80 mm pe un inel de 40 exterior e cam frectie la picior de lemn. Sau nu?
Si reversul, cu un tambur de 50mm cu inel de 50 mm exterior iar nu te ajuta.
Si mai aud o intrebare cand cineva vinde cate o lanseta mai pricopsita: cat are distanta de la mandrina la primul inel?
Dorec sa dezbatem putin aceste subiecte sa vedem cat mit si adevar exista, evetual pareri de la cineva care a facut teste sau i-a tot placut sa schimbe lansete si mulinete :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Inel de plecare si distanta dintre mandrina si inel

Mesaj de gor965 » 07 Oct 2011, 18:05

Cred ca s-au mai discutat aspectele astea pe forum ! Unul din subiecte este datat anterior intrgistrarii tale si ma gandesc ca poate nu l-ai citit :

http://www.infopescar.tv/forum/undite-s ... t1588.html

p.s.
Eu stiu ca inelele se masoara la rama metalica (diametrul interior) ...pastila utilizata diferind, ca material si implicit ca si grosime, de la producator la producator !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Inel de plecare si distanta dintre mandrina si inel

Mesaj de Laurentiu » 07 Oct 2011, 19:39

gor965 scrie:
p.s.
Eu stiu ca inelele se masoara la rama metalica (diametrul interior) ...pastila utilizata diferind, ca material si implicit ca si grosime, de la producator la producator !

Eu am masurat la un magazin doua marci de lansete cu inel de 50 mm si nu masurau la interior 50mm, numai la exterior.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Inel de plecare si distanta dintre mandrina si inel

Mesaj de mirceasd » 09 Oct 2011, 08:09

Laurentiu scrie:
gor965 scrie:
p.s.
Eu stiu ca inelele se masoara la rama metalica (diametrul interior) ...pastila utilizata diferind, ca material si implicit ca si grosime, de la producator la producator !

Eu am masurat la un magazin doua marci de lansete cu inel de 50 mm si nu masurau la interior 50mm, numai la exterior.
Gor se refera la diametrul interior al inelului metalic ,care este mai mare sau cel mult egal cu diametrul exterior al inelului ceramic,care functie de model poate avea grosimi diferite, ceea ce implica faptul ca diametrul interior al inelului ceramic este diferit functie de modelele de inele ceramice.
Deci diametrul vehiculat de producatori este cel exterior al inelului ceramic.

Apoi ,
-distanta mare tambur - inel de baza = unghi mic monofilament - buza interioara inel ceramic deci frecare mica si prin urmare lanseu mai lung;
-distanta buzei interioare a primului inel fata de blank in legatura tot cu unghiul de mai sus (si cu marginea exterioara a tamburului mulinetei desigur -consideram mulineta o constanta si tratam caracteristicile lansetei ca variabile);
- inelul de 50 in teorie ar trebui sa scada unghiul dar in practica ,de obicei, este o gaselnita de design care face ca rata de revenire a lansetei sa fie mica datorita greutatii suplimentare , fapt ce duce si la vibratii nedorite in bat si in final la cresterea frecarii - inelele de 50 sunt de succes numai daca blankul si constructia lansetei in ansamblu tin cont de la inceput de acest lucru si dupa parerea mea se pupa mai bine cu lansetele rapide.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Inel de plecare si distanta dintre mandrina si inel

Mesaj de Marius Vintila » 18 Noi 2011, 01:00

Laurentiu scrie: Si mai aud o intrebare cand cineva vinde cate o lanseta mai pricopsita: cat are distanta de la mandrina la primul inel?
Dorec sa dezbatem putin aceste subiecte sa vedem cat mit si adevar exista, evetual pareri de la cineva care a facut teste sau i-a tot placut sa schimbe lansete si mulinete :D
O parere, daca-mi permiti, pentru varianta cu inel de plecare de 50mm...daca configuratia inelelor nu se finalizeaza cu inel de varf de 16mm, atunci inelul de 50 nu conteaza prea mult. Atat distanta intre primul inel si mandrina, diametrul tamburului cat si inelul de varf sunt calculate si optimizate de producatorii de lansete pentru a putea permite o aruncare cat mai buna. Tot in acest sens producatorii tind sa subtieze blancul sau sa-l faca cat mai usor posibil dar asta se reflecta in calitate,semn ca undeva trebuie sa se faca un compromis. De aceea, daca ai avut ocazia sa observi, lansetele cu pretentii au o greutate destul de considerabila pentru ca sunt mai solide, mai groase in carne, mai putin flexibile.
Zilele trecute ma uitam la niste Century...eu am cumparat vara asta MTX 14, deci comparatia era necesara pentru mine. Mi s-au parut foarte grele Century, fine dar grele. Se vede ca iei in mana o bijuterie. N-am avut onoarea sa le incerc dar cu siguranta o sa am ocazia ptr ca un amic de-al meu vrea sa le cumpere.
Am deviat de la subiect putin...ideea e ca cele "pricopsite" sunt cu totul alt fel de lansete, se pune altfel problema. MTX-ul e mai usor, destul de puternic, inelul de plecare la mine e de 40mm dar distanta dintre mandrina (ochiometric) e la fel ca la multe din modelele "pricopsite".
Eu cred ca te poti convinge de o lanseta uitandu-te la ea, punand mana si intreband la fata locului comerciantul. Lansetele de fite se gasesc in putine magazine iar acestea au si personal destul de calificat pentru a-ti raspunde la astfel de intrebari. Una din persoanele care ar putea sa-ti raspunda la astfel de intrebari este V. Pavlovici. Dar daca-mi amintesc bine ai avut ceva discutii in contradictoriu cu el...O sa te ajute oricum cu detalii tehnice.
Astept si eu detalii si sper ca n-am batut campii prea tare si ca ai primit raspunsuri multumitoare.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Inel de plecare si distanta dintre mandrina si inel

Mesaj de mirceasd » 18 Noi 2011, 10:17

[quote="Marius Vintila"

O parere, daca-mi permiti, pentru varianta cu inel de plecare de 50mm...daca configuratia inelelor nu se finalizeaza cu inel de varf de 16mm, atunci inelul de 50 nu conteaza prea mult.
Una din persoanele care ar putea sa-ti raspunda la astfel de intrebari este V. Pavlovici. [/quote]

Vlad Pavlovici face precizarea urmatoare asupra oportunitatii inelului de baza de 50 : " Inelul de 50 se foloseste in special pentru lansetele special concepute pentru castingul de performanta ,pentru lansetele de firma dar pentru conditii de pescuit normale inelele de 50 sunt inutile". Dansul de asemenea dadea exemple de firme celebre care construiesc lansete cu inele de 40 ,nu de 50 . Motivul pentru care lansetele normale de pescuit nu se construiesc cu inele mari (incluzand inelele de varf ) este pentru ca este foarte greu si costisitor sa construiesti un blank cu rata de revenire foarte rapida.De multe ori frecarea firului cu un inel mai mic in diametru este mai mica decat frecarea liniei principale cu toate inelele in pozitia cand lanseta este inca indoita. De aceea rata de revenire a blankukui si cat mai putine vibratii de revenire conteaza mai mult decat inele mai mari si mai grele.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Inel de plecare si distanta dintre mandrina si inel

Mesaj de Marius Vintila » 25 Noi 2011, 19:20

mirceasd scrie:[quote="Marius Vintila"

O parere, daca-mi permiti, pentru varianta cu inel de plecare de 50mm...daca configuratia inelelor nu se finalizeaza cu inel de varf de 16mm, atunci inelul de 50 nu conteaza prea mult.
Una din persoanele care ar putea sa-ti raspunda la astfel de intrebari este V. Pavlovici.
Vlad Pavlovici face precizarea urmatoare asupra oportunitatii inelului de baza de 50 : " Inelul de 50 se foloseste in special pentru lansetele special concepute pentru castingul de performanta ,pentru lansetele de firma dar pentru conditii de pescuit normale inelele de 50 sunt inutile". Dansul de asemenea dadea exemple de firme celebre care construiesc lansete cu inele de 40 ,nu de 50 . Motivul pentru care lansetele normale de pescuit nu se construiesc cu inele mari (incluzand inelele de varf ) este pentru ca este foarte greu si costisitor sa construiesti un blank cu rata de revenire foarte rapida.De multe ori frecarea firului cu un inel mai mic in diametru este mai mica decat frecarea liniei principale cu toate inelele in pozitia cand lanseta este inca indoita. De aceea rata de revenire a blankukui si cat mai putine vibratii de revenire conteaza mai mult decat inele mai mari si mai grele.
Fire intinse.[/quote]
Rata de revenire este problema? Pai in cazul asta de ce nu se face un par de lanseta cu inele de feeder? Rata de revenire si frecare e o problema la toate lansetele pentru ca e inerenta procesului dinamic. Toate lansetele au o rata de revenire dar conteaza mai putin pentru ca momentul cinetic respectiv este mic (sub o secunda la o lanseta cu pretentii si cu atat mai putin pentru lansetele grele cu inele de plecare de 50mm), mai importante mi se par distantele intre primul inel si mulineta, inelul de varf, etc..Asta e parerea mea. Sunt de acord ca " dar pentru conditii de pescuit normale inelele de 50 sunt inutile" dar la sfarsit prefer sa imi aleg o lanseta care are posibilitatea de performante si de regula incerc ceea ce vreau sa-mi cumpar, nu-mi cumpar scule pe baza unor citate date de cineva. Tin cont de ele dar prefer sa am parerea mea.
Tu ce parere ai? Gresesc?
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Inel de plecare si distanta dintre mandrina si inel

Mesaj de mirceasd » 25 Noi 2011, 20:47

Marius Vintila scrie: Rata de revenire este problema? Pai in cazul asta de ce nu se face un par de lanseta cu inele de feeder? Rata de revenire si frecare e o problema la toate lansetele pentru ca e inerenta procesului dinamic. Toate lansetele au o rata de revenire dar conteaza mai putin pentru ca momentul cinetic respectiv este mic (sub o secunda la o lanseta cu pretentii si cu atat mai putin pentru lansetele grele cu inele de plecare de 50mm), mai importante mi se par distantele intre primul inel si mulineta, inelul de varf, etc..Asta e parerea mea. Sunt de acord ca " dar pentru conditii de pescuit normale inelele de 50 sunt inutile" dar la sfarsit prefer sa imi aleg o lanseta care are posibilitatea de performante si de regula incerc ceea ce vreau sa-mi cumpar, nu-mi cumpar scule pe baza unor citate date de cineva. Tin cont de ele dar prefer sa am parerea mea.
Tu ce parere ai? Gresesc?
Lanseta ca sa arunce cat mai bine trebuie sa lucreze in domeniul elastic ,cred ca sti ce vorbesc si aripa avionului este construita sa lucreze in domeniul elastic. Lanseta in aruncare se indoaie functie de greutatea plumbului ,greutatea blankului si ...greutatea inelelor.Daca aceste greutati depasesc optimul blankului atunci lanseta va zabovi o leaca mai mult indoita rezultand si o frecare mai mare ,daca de asemenea blankul vibreaza dupa revenire atunci este la fel de rau.Sunt de acord ca este foarte importanta distanta dintre mulineta si primul inel dar sunt de asemenea convins ca numai lansetele special concepute pentru casting performant au inelele de baza de 50 in mod absolut justificat. De asemenea si eu imi aleg lansetele dupa bunul meu plac dar..... intoteauna fac un mic research inainte apeland la cei care au o mai bogata experienta ca mine. Parerea definitiva o formez numai dupa o minima utilizare si multa chibzuinta.
Nimeni nu greseste in alegerea metodelor atata timp cat acele metode duc la un rezultat favorabil ,asa ca...........
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Inel de plecare si distanta dintre mandrina si inel

Mesaj de Marius Vintila » 25 Noi 2011, 22:07

Lanseta ca sa arunce cat mai bine trebuie sa lucreze in domeniul elastic ,cred ca sti ce vorbesc si aripa avionului este construita sa lucreze in domeniul elastic. Lanseta in aruncare se indoaie functie de greutatea plumbului ,greutatea blankului si ...greutatea inelelor.Daca aceste greutati depasesc optimul blankului atunci lanseta va zabovi o leaca mai mult indoita rezultand si o frecare mai mare ,daca de asemenea blankul vibreaza dupa revenire atunci este la fel de rau.Sunt de acord ca este foarte importanta distanta dintre mulineta si primul inel dar sunt de asemenea convins ca numai lansetele special concepute pentru casting performant au inelele de baza de 50 in mod absolut justificat. De asemenea si eu imi aleg lansetele dupa bunul meu plac dar..... intoteauna fac un mic research inainte apeland la cei care au o mai bogata experienta ca mine. Parerea definitiva o formez numai dupa o minima utilizare si multa chibzuinta.
Nimeni nu greseste in alegerea metodelor atata timp cat acele metode duc la un rezultat favorabil ,asa ca...........
Fire intinse.[/quote]

Inteleg ce spui si e dragut si exemplul cu aripa avionului. Eu m-am referit strict la aruncare, normal ca lanseta trebuie sa lucreze in domeniu elastic. Cunosc si mecanica aruncarii si actiunea plumbului. Pe noi ne intereseaza momentul in care sub actiunea incarcarii plumbului lanseta, dupa eliberarea firului, incepe sa vibreze pana cand se stailizeaza, nu? Acela e un moment critic in cere firul se freaca cel mai tare de inele pentru ca el orice ai face tot se freaca. Acel moment este foarte mic ca durata iar daca lanseta are configuratia cu inele de plecare de 50mm ai un plus in aruncare.
Pentru aripa avionului sunt alte reguli care se aplica cu alte criterii regimuri de lucru, cu alte regimuri termice si umiditatie, etc...Felul in care lucreaza aripa de avion tine de un regim de lucru aproape permanent, exceptand cazurile in care avionul stationeaza.
Am facut o paranteza cam mare, ideea e ca eu consider varianta cu inele de plecare 50mm si de varf 16mm mai buna pentru aruncare chiar daca inelele sunt mai grele si blancul mai rigid. Si apropos de inele, ar trebui sa intrebam cu cat sunt mai grele inelele cu aceasta configuratie in raport cu cele clasice 40/12.
Fire intinse...daca mai e cazul :)
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Inel de plecare si distanta dintre mandrina si inel

Mesaj de mirceasd » 26 Noi 2011, 07:35

Cum nu mai mergem la pescuit avem timp de net :)) .
Un exemplu studiat de mine ar fi MTX 14 cu inel de 40 si acelasi MTX 14 dar cu inel de 50 ,aceleasi mandrine Fuji si acelasi tip de inele.Cea cu inel mai mic pare ca are o actiune semirapida in aruncare ,cea cu inel de 50 pare ca are actiune semiparabolica.Imi pare rau ca nu le-am cantarit sa vad diferenta de greutate efectiva dar ceea ce-ti pot spune este ca efectuam aruncari mai lungi si mai precise cu cea cu inelul de 40.Clar in aruncare cea cu inel de 50 se indoia mai mult si se balabanea la revenire tot asa mai mult. Morala : o lanseta cu inel de 50 trebuie proiectata de la bun inceput ,daca pe un blank proiectat pentru un set anume de inele se schimba inelele si implicit distributia greutatii atunci cred ca modificarea este benefica doar pentru design.
Acelasi lucru l-am observat si pe Chub Outkast Plus si pe NG model 2009 dar presupun ca daca schimbam inelul de pe FMJ si punem unul de 40 facem mai mult rau decat bine.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Inel de plecare si distanta dintre mandrina si inel

Mesaj de Marius Vintila » 26 Noi 2011, 10:59

Si eu am MTX 14 cu inel de plecare de 40mm. Stiu cum "arunca". Intre timp m-am interesat si de alte lansete cu alte configuratii si am observat ca si numarul de picioare care sustine inelul e important in felul in care actioneaza lanseta. Daca pui inele cu 2 picioare, lanseta se va indoi altfel decat varianta cu un singur picior ptr ca se creaza 2 puncte de sprijin pentru inel si practic se muta punctele in care lanseta se curbeaza. L-am mai intrebat acum ceva timp si pe D.Mitranescu depre aceste lucruri si mi-a spus ca inelul de 50mm la configuratia actuala cu varf de 12 nu aduce mari imbunatatiri. De obicei cand umblii la configuratia inelelor trebuie sa tii cont printre altele de faptul ca e posibil ca lanseta sa nu mai fie la fel sa nu mai ai aceleas rezultate la teste si sa fie mai rigida, grea..etc. Producatorul o optimizeaza blancul pentru acel tip de inel de plecare. Procesul tehnologic e diferit de la firma la firma de aceea vezi diferite rezultate cu diferite lansete.
Sunt lansete care nu au ajuns inca la noi, eu as fi curios de Daiwa Infinity cu inel de plecare de 50mm.Danny Fairbrass pare a fi foarte multumit de ele.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: Inel de plecare si distanta dintre mandrina si inel

Mesaj de Vlad Pavlovici » 26 Noi 2011, 11:04

mirceasd scrie:presupun ca daca schimbam inelul de pe FMJ si punem unul de 40 facem mai mult rau decat bine.
Salut Mircea, FMJ-ul nu pierde nimic cu inele 40-12, daca arunci cu fire sub 0,30. Eu am FMJ cu inel de 40, l-am comandat intentionat asa. Am facut teste comparate de mai multe ori si cu mai multi pescari si nimeni n-a dat mai departe cu inele 50-16 decat cu inele 40-12, atata vreme cat s-a aruncat cu fire sub 0,30, care sunt o alegere normala pentru distanta. Inelul de 50 e de fapt cea mai mica problema, fiind pus pe primul segment al lansetei. Marea problema sunt inelele puse pe varf.

Exista doua argumente pentru a pune inele 50-16 pe un blanc: argumentul de performanta si argumentul comercial. Argumentul de performanta are in vedere doar lansetele care fac, in mod real, performante de casting, in mainile celor mai buni aruncatori. Acolo inelele 50-16 au un rost. Lansetele astea sunt insa destul de putine, dupa cum nici aruncatorii respectivi nu sunt foarte multi. In general, aruncatorii de nivel mediu raman tot la nivel mediu, chiar daca isi cumpara lansete de casting.

Argumentul comercial e ca, daca pui inele 50-16 pe o lanseta, poate fi mai usor sa o vinzi, pentru ca in mintea publicului s-a consolidat ideea ca distanta e data de o configuratie 50-16. Comercial, e corect, chiar daca in realitate e complet fals. De apreciat firmele care nu forteaza nota cu inele 50-16.

In paralel cu teoria inelelor 50-16 care te ajuta sa castigi distanta (repet, in multe situatii te ajuta s-o pierzi, nu s-o castigi), sunt si producatori care cauta inele 40-12 cat mai eficiente, cum ar fi inelele Minima 4 de la Pacific Bay, la care diametrul INTERIOR al inelului e mai mare decat la alte inele cu diametru exterior identic, tocmai in ideea de a castiga spatiu fara a mari greutatea.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Inel de plecare si distanta dintre mandrina si inel

Mesaj de mirceasd » 26 Noi 2011, 11:27

Vlad Pavlovici scrie: Salut Mircea, FMJ-ul nu pierde nimic cu inele 40-12, daca arunci cu fire sub 0,30. Eu am FMJ cu inel de 40, l-am comandat intentionat asa. Am facut teste comparate de mai multe ori si cu mai multi pescari si nimeni n-a dat mai departe cu inele 50-16 decat cu inele 40-12, atata vreme cat s-a aruncat cu fire sub 0,30, care sunt o alegere normala pentru distanta. Inelul de 50 e de fapt cea mai mica problema, fiind pus pe primul segment al lansetei. Marea problema sunt inelele puse pe varf.

Exista doua argumente pentru a pune inele 50-16 pe un blanc: argumentul de performanta si argumentul comercial. Argumentul de performanta are in vedere doar lansetele care fac, in mod real, performante de casting, in mainile celor mai buni aruncatori. Acolo inelele 50-16 au un rost. Lansetele astea sunt insa destul de putine, dupa cum nici aruncatorii respectivi nu sunt foarte multi. In general, aruncatorii de nivel mediu raman tot la nivel mediu, chiar daca isi cumpara lansete de casting.

Argumentul comercial e ca, daca pui inele 50-16 pe o lanseta, poate fi mai usor sa o vinzi, pentru ca in mintea publicului s-a consolidat ideea ca distanta e data de o configuratie 50-16. Comercial, e corect, chiar daca in realitate e complet fals. De apreciat firmele care nu forteaza nota cu inele 50-16.

In paralel cu teoria inelelor 50-16 care te ajuta sa castigi distanta (repet, in multe situatii te ajuta s-o pierzi, nu s-o castigi), sunt si producatori care cauta inele 40-12 cat mai eficiente, cum ar fi inelele Minima 4 de la Pacific Bay, la care diametrul INTERIOR al inelului e mai mare decat la alte inele cu diametru exterior identic, tocmai in ideea de a castiga spatiu fara a mari greutatea.
Salut Vlad ,
Multumesc mult de precizari ,sunt bine venite.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”